Бухгалтерія війни: загальні збитки миколаївських КП у 2022 році зросли вчетверо, але декому вдалося наростити прибутки

бухгалтерія війни: доходи комунальних підприємств Миколаєва

 

Збитки комунальних підприємств Миколаївської міськради в 2022 році зросли вчетверо, до майже 300 млн грн, порівняно із довоєнним 2021 роком. Водночас майже половина з 16 активних комунальних підприємств звітує про отримання прибутків. Два міських КП під час війни навіть наростили їх у 7 і більше разів.

Центр журналістських розслідувань розбирався у фінансових результатах роботи комунальних підприємств міста.

Фінансову звітність компаній вже кілька років оприлюднюють Мінцифри та Держстат на Порталі відкритих даних data.gov.ua. На офіційному сайті Миколаївської міськради теж є відповідний розділ зі звітами комунальних підприємств. На жаль, оновлюється він нерегулярно і вибірково. Тож для аналізу показників миколаївських КП Центр використовував систему YouControl, де розміщені ці публічні дані.

Нещодавно в Миколаєві широкого розголосу набула інформація щодо нібито нестачі коштів на утримання зоопарку. Про це заявив директор комунальної установи Володимир Топчий, щоправда, вже за кілька днів мер Олександр Сєнкевич в ефірі місцевого телеканалу запевнив, що коштів на харчі для тварин достатньо, а резонансна заява зроблена, аби “підбадьорити” миколаївців купувати електронні квитки на сайті зоопарку. Дійсно, торік багато українців підтримували установу купівлею електронних квитків навіть тоді, коли заклад був зачинений для відвідувачів.

Між тим, фінансова звітність за 2022 рік свідчить, що становище зоопарку досить впевнене: 57 млн грн доходів і понад 34 млн грн чистого прибутку. При цьому Миколаївський зоопарк є комунальною установою, тож отримання прибутку не мало би входити до його статутних завдань.

Інша ситуація з так званими «комерційними» КП, які, на відміну від некомерційних комунальних підприємств-лікарень, надають послуги мешканцям міста, бюджетним організаціям та бізнесу на платній основі.

Загальні доходи комунальних підприємств міськради, попри руйнування внаслідок ворожих обстрілів та економічну кризу, залишилися практично на рівні 2021 року: 1,4 млрд грн у 2021-му проти 1,3 млрд грн торік. Добрий результат під час війни, якщо не зважати на 26,6% річної інфляції.

Рекордно збиткові

Найгірші фінансові результати у 2022 році показало МКП «Миколаївводоканал», яке отримало 164,6 млн грн збитку. Для порівняння, за рік до того водоканал відзвітував про 71,6 млн грн чистого прибутку. 

Як відомо, з середини квітня 2022 року Миколаїв залишився без питної води внаслідок руйнування водогону російськими окупантами. Аби відновити бодай якесь водопостачання містянам, у систему запустили солону воду із лиману. Зважаючи на це, фінансові втрати КП можна пояснити постійними аваріями мережі через солону воду, втратами води через витоки з водогонів та зменшенням кількості споживачів через евакуацію місцевого населення. 

Щоправда, до використання бюджетних коштів водоканалом також є питання. Раніше Центр журналістських розслідувань досліджував закупівлі підприємства і зʼясував, що Миколаївводоканал придбав щебінь та пісок за цінами, суттєво вищими за ринкові

На другому місці за обсягом збитків очікувано опинилося ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», в якого вони виросли вдвічі, до 120,1 млн грн.  Утім, у найбільшого постачальника тепла в місті не так давно були й гірші часи. У 2020 році компанія мала навіть трохи більші збитки – 131,6 млн грн. 

На обох підприємствах свої збитки пояснюють тим, що тарифи не покривають собівартість послуг. 

Також значні збитки зафіксували Миколаївпастранс (3,2 млн грн), ЕЛУ автодоріг (3,7 млн грн) та Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації (2,2 млн грн). 

Комунальні підприємства ММР: прибутки та збитки у 2022 р.

Доходи під час війни

Половина від усіх доходів комунальних підприємств Миколаєва прийшлася на долю ОКП «Миколаївоблтеплоенерго». 

За 2022 рік головний постачальник тепла зібрав 692,2 млн грн. Для порівняння, у 2021 році підприємство одержало лише 555,8 млн грн. Гендиректор КП Микола Логвінов у коментарі журналісту Центру повідомив, що доходи зросли внаслідок передачі на баланс нових теплових мереж і отриманню міжнародної допомоги.

МКП «Миколаївводоканал» стало не лише лідером за обсягами збитків, але й має найбільше падіння доходів: за рік вони зменшилися на 174 млн грн.

Різниця в доходах двох “китів” комунальної економіки пов’язана з тим, що під час масової евакуації миколаївці не платили за воду завдяки “нолям” на лічильниках, а от рахунки за опалення виписували і власникам порожніх квартир та офісів.

На мільйон збільшила свої доходи під час війни у порівнянні з попереднім, 2021 роком, і Миколаївська ритуальна служба – до 9,9 млн. На 3 млн грн більше, ніж у 2021-му, торік отримало ЖКП «Бриз» – 28,3 млн грн.

Але найбільшого росту доходів домоглося КП «Миколаївські парки». За рік війни дохід підприємства збільшився в шість разів, ніж був до війни: 63,2 млн грн проти 11,1 млн грн.

Це саме той випадок, коли зростання доходів викликано перерозподілом бюджетних витрат.

Напередодні війни міська рада передала на баланс КП «Миколаївські парки» всі зелені зони Миколаєва. Тож підприємство виступає головним отримувачем бюджетних коштів на утримання зелених насаджень.

Діяльність нового директора Олександра Чучмая піддається постійній критиці миколаївців через вирубку дерев у місті. Викликає сумніви й фінансування покосів трави на газонах у найважчі дні для міста. Свої претензії у держаудиторів, які знайшли на КП «Миколаївські парки» порушень на 1 млн грн.

А от рекордне, шестикратне, падіння доходів показав «Миколаївпастранс»: із 48,7 до 7,8 млн грн.  Миколаївці пам’ятають, що «зелені» автобуси тривалий час не виконували рейсів, натомість забезпечували евакуацію містян в Одесу. Також підприємство втратило значну кількість свого автопарку через російські обстріли.

Доходи комунальних підприємств Миколаєва у 2022 році

До прибутків – під обстрілами

Якщо дохід – то виручка від продажу послуг плюс кошти, отримані від неосновної діяльності, то прибуток – це кошти, що залишилися від доходу після всіх витрат. 

Найкращі фінансові результати за рік великої війни демонструє комунальне підприємство «Миколаївелектротранс». Якщо у 2021 році воно отримало 255 тис. грн збитків, то минулого року вийшло на 9,7 млн грн чистого прибутку. 

Це при тому, що загальний дохід підприємства зменшився на чверть у порівнянні із 21-м роком. До того ж КП  повідомляло про пошкодження тролейбусів та контактної мережі під час російських обстрілів.  «Миколаївелектротранс» виробляв протитанкові їжаки, розвозив безкоштовну питну воду та виконував інші невластиві для себе функції.

Заступник міського голови Віталій Луков пояснив, що фінансовий успіх електротрансу, попри зменшення реалізації послуг, тобто рейсів тролейбусів та трамваїв, повʼязаний із оптимізацією видатків. 

«Зменшилися адміністративні витрати на 13,8 млн грн та витрати на збут на 5,1 млн грн. Також збільшилися інші операційні доходи на 42,2 млн грн», – повідомив він на запит журналіста Центру. 

Дані сервісу spending, проаналізовані завдяки розробленому Центром чат-боту, свідчать, що торік Миколаївелектротранс отримав 317 млн грн від виконкому Миколаївської міськради. Гроші з міського бюджету перерахували підприємству за перевезення пільгових категорій громадян. 

На другому місці за високими фінансовими показниками серед комунальних підприємств Миколаєва опинилося ЖКП «Бриз». Один із небагатьох «жеків», що залишився в комунальній власності, отримав у 2022 році 7,3 млн грн чистого прибутку. Це в сім разів більше, ніж роком раніше. 

У міській раді Центру повідомили, що «Бриз» так само, як і Миколаївелектротранс, зменшив видатки під час війни: собівартість послуг, адміністративні та інші операційні видатки.

До речі, ще дві комунальні керуючі компанії показали минулого року прибутки: КЖЕП «ЗОРЯ» (601 тис. грн) та ЖКП «Прибужжя» (53 тис. грн).

Також торік прибутки отримав і основний перевізник сміття та власник полігону ТБО   – Миколаївкоммунтранс – 2,7 млн грн.

Бухгалтерію відкрили, та аналізувати не поспішають

Далеко не всі створені Миколаївською міськрадою підприємства «засвітили» свої результати за 2022 рік в офіційній статистиці. Зокрема, КВП по організації харчування у навчальних закладах, вже другий рік не відкриває свою звітність. А лише торік підприємство отримало з бюджету 55 млн грн.

Оприлюднення річної фінансової звітності компаній має значний суспільний інтерес, вважає Олександр Явтушенко, голова Секретаріату Громадської ради при Міністерстві цифрової трансформації.

«Це забезпечує прозорість та відкритість діяльності компаній перед громадськістю, сприяє виявленню відмивання коштів та інших порушень управління фінансовими ресурсами», – розповів Явтушенко в коментарі Центру.

За нормативами, фінансова звітність підприємств мала бути підготовлена до 28 лютого. Від того часу минуло понад двох місяців. Як повідомив заступник міського голови Віталій Луков, фінансові показники діяльності КП лише готуються на розгляд виконкому. Не поспішають втручатися в ці делікатні питання й депутати.

«На комісію такі звіти досі не надходили», – повідомив журналісту Центру секретар постійної комісії з питань ЖКГ, промисловості, та комунального майна Юрій Степанець.

Управління комунальними підприємствами було слабкою ланкою міської влади Миколаєва навіть до повномасштабної війни. Так вважає голова Експертно-громадської ради виконкому Артем Ващиленко.

«Це взагалі про організацію системи управління корпоративними правами міста в комунальних підприємствах. Це традиційно в Миколаєві було слабкою ланкою. Але потрібно врахувати, що війна набагато ускладнила роботу муніципального управління, багато спеціалістів виїхало з міста, евакуювалося з країни», – зауважив Ващиленко.

А от в міському управлінні комунального майна впевнені, що оцінка ефективності роботи керівників КП взагалі не передбачена законодавством. Також відомство відповіло Центру, що не зобов’язано вести фінансовий облік міжнародної допомоги комунальним підприємствам. Схоже, повідомляти містянам вартість активів, наданих  благодійниками, в мерії не поспішають.

Нагадаємо, раніше Центр повідомив про таємні статки керівників збиткового «Миколаївоблтеплоенерго».

Миколаївводоканал, Миколаївелектротранс, Миколаївоблтеплоенерго


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER