Миколаївводоканал закупив щебінь та пісок дорожче ринкової ціни: на підприємстві переконують, що обрали найдешевші пропозиції

МКП «Миколаївводоканал» без тендерів придбало значні обсяги щебню та піску у компаній-новачків на ринку держзакупівель. Центр журналістських розслідувань проаналізував інформацію про закупівлі в системі РroZorro та порівняв ціни матеріалів, придбаних миколаївськими комунальниками, із аналогічними контрактами в інших регіонах. 

Щебінь за подвійну вартість

Сьогодні до роботи міського комунального підприємства «Миколаївводоканал» прикута увага не лише всіх без винятку миколаївців, але й багатьох людей та організацій за межами міста. Внаслідок російських обстрілів майже рік тому було порушено постачання прісної води з Дніпра. З травня обласний центр використовує солону воду з Бузького лиману, через що відбувається руйнування мереж водопостачання та каналізації. 

Так, лише в першому кварталі 2023 року Департамент ЖКГ передав до статутного фонду Миколаївводоканалу 50 млн грн. Ця інформація отримана завдяки розробленому Центром журналістських розслідувань телеграм-боту для пошуку інформації на сервісі spending. До того ж, КП отримує значні обсяги допомоги від численних міжнародних донорів. 

Центр журналістських розслідувань проаналізував закупівлі матеріалів, які провів Миколаївводоканал у грудні 2022 – березні 2023 року.

Так, 24 лютого водоканал підписав договір на постачання 1000 тонн щебеню з ТОВ «Автомобільне підприємство «Укрстрой». Договір укладено без використання електронної системи, тобто побачити тендерні вимоги або пропозиції інших учасників ринку у системі ProZorro неможливо. Єдине, що ми бачимо в оприлюдненому договорі – це фракція щебеню 20-40 мм, та ціна за одну тонну – 832 грн з ПДВ. Це дозволяє зробити висновок, що вартість щебеню, придбаного Миколаївводоканалом, була значно вище ринкової ціни. 

За звітом ДП «Державний дорожній науково-дослідний інститут», в січні поточного року середня ціна на щебінь фракції 20-40 склала 471,80 грн/куб.м з урахуванням ПДВ. При цьому середні ціни на Миколаївщині – одні з найнижчих серед інших регіонів України. Водночас багатьом комунальникам в інших регіонах вдавалося придбати такий же щебінь  майже вдвічі дешевше, ніж миколаївському водоканалу.

Наприклад, Новодунаєвецька селищна рада на Хмельниччині закупила у лютому 3700 тонн щебеню фракції 20-40 за ціною 510 грн за тонну з ПДВ. А ДП «Кіровоградський облавтодор» платив 395 грн за кубометр, при перерахунку на вагу отримуємо ціну близько 263 грн за тонну.  ПрАТ «Київводоканал» знайшов 8500 тонн такого самого щебеню за ціною 470 грн/т без ПДВ, тобто 564 грн з урахуванням податку на додану вартість. І, нарешті, ДП «Вінницький облавтодор» взагалі придбав 2000 тонн щебеню фракції 20-40 за ціною 280 грн/т з ПДВ.

Варто зазначити, що ТОВ «Автомобільне підприємство «Укрстрой», яке поставило миколаївському водоканалу такий дорогий щебінь, зареєстровано у Вознесенську у 2018 році. Розмір статутного капіталу складає лише одну тисячу гривень. Фірма має єдину власницю, Ольгу Приймак, і контракт з водоканалом був її дебютом на держзакупівлях.

Генеральний директор МКП “Миколаївводоканал” Борис Дуденко в коментарі Центру запевнив, що ТОВ “Автомобільне підприємство “Укрстрой” запропонувало найнижчу ціну. 

– В результаті проведеного аналізу комерційних пропозицій від постачальників та моніторингу закупівельних цін, було обрано саме цю організацію. Адже з урахуванням адресної доставки автотранспортом постачальника на адресу, яка вказана замовником; відстрочки платежу з відтермінуванням строку оплати до 30 календарних днів, було запропоновано найнижчу ціну, – повідомив Борис Дуденко. 

«Золотий» пісок водоканалу

“Укрстрой” виявився не єдиним «золотим» дебютантом на закупівлях Миколаївводоканалу.

20 грудня підприємство підписало договір з ТОВ «Будівельна група «УКР-БУД» на постачання 8000 тонн піску природного на загальну суму 5,2 млн грн. Ціна піску склала 541,67 грн/тонна без урахування ПДВ.

Закупівля також була проведена без використання електронної системи. Фірма, з якою підписали договір, зареєстрована у Київській області з 2018 року, директор та єдина власниця – Ірина Полуектова. Контракт із Миколаївводоканалом – теж її перший досвід у держзакупівлях.

Цікаво, що в абсолютній більшості тендерів на пісок в ProZorro замовники вказують не вагу, а об’єм партії, що має сенс з практичного кута зору. Для того, аби порівняти миколаївські ціни з іншими закупівлями, ми скористалися більшим із пропонованих будівельними нормами коефіцієнтом: 1 кубічний метр = 1.5 тонни, застосувавши його там, де в договорах не вказано точні вимоги до щільності піску.

Ми виявили в ProZorro низку контрактів, ціни в яких майже вдвічі нижчі, ніж у договорі Миколаївводоканалу. Так, Полтавська філія «Укргазвидобування» придбала у лютому жовтий кар’єрний пісок за ціною 167,50 грн за тонну (без ПДВ), харківське КП “Харківські теплові мережі” у січні заплатило 376,67 грн за тонну, а КП “Черкасиводоканал” вже в лютому – 201 грн в перерахунку на тонни без урахування ПДВ. 

Пояснення аномальної ціни на пісок від керівництва “Миколаївводоканалу” тотожне тому, яке ми отримали щодо щебню: це була найнижча комерційна пропозиція.  

– Для виконання ремонтних робіт (благоустрій, будівельні роботи тощо) фахівцям МКП «Миколаївводоканал» необхідно мати річний митий пісок. Отримавши комерційні пропозиції від потенційних постачальників, було обрано надавачем послуги ТОВ «УКР-БУД». Адже представники саме цієї організації запропонували найнижчу ціну на постачання матеріалу з урахуванням вимог щодо поставки та оплати товару, – сказано у відповіді Дуденка на запит Центру.

Треба зазначити, що ціна на пісок дійсно може залежати від багатьох факторів: кількості домішок, вологості, розміру фракції, кар’єрного або річкового походження матеріалу тощо. 

Але в договорі та специфікації до нього, що оприлюднені  Миколаївводоканалом в системі ProZorro, немає жодних технічних вимог до будматеріалу, нема навіть згадки про “митий річний пісок”, єдине що ми бачимо: “природній”.

Моніторинг онлайн ресурсу karer.in.ua дійсно вказує, що минулого року ціни на річковий митий пісок в Миколаївській області були вищі, ніж в більшості областей, але вкладалися у діапазон від 150 до 180 грн/т, і це з урахуванням ПДВ. Тобто без ПДВ верхня ціна мала б бути 150 грн за тонну. 

Без тендерів, але великими обсягами

Нещодавно у Миколаївводоканалі повідомили, що минулого року підприємство використало за минулий рік 6000 тонн піску для благоустрою численних розриттів у місті.

Тобто груднева закупівля піску більша за весь обсяг цього будівельного матеріалу, що був використаний торік. До речі, водоканал у березні отримав від Агентства ООН з питань міграції допомогу у вигляді понад двох тисяч тонн піску безкоштовно.

Увагу до закупівель комунальних підприємств та бюджетних організації підсилює укладання договорів без використання електронної системи ProZorro. Таку можливість їм надано Постановою КМУ про особливості публічних закупівель на період воєнного стану №1178.

Борис Дуденко стверджує, що це скорочує терміни проведення аварійних робіт та дозволяє максимально ефективно використовувати ресурси. 

Даний вид закупівлі дозволяє працівникам підприємства в найкоротші терміни проводити аварійні роботи на мережах міста та ремонтні роботи ділянок водопровідних, каналізаційних мереж, ремонтні роботи насосного та іншого обладнання. Крім того, це дає змогу максимально ефективно використовувати наявні ресурси для того, щоб якомога на менший час припиняти подачу води в будинки містян. Договори укладалися на підставі проведеного аналізу ринку та з обов’язковим оформленням конкурентних листів з пропозиціями, – вважає гендиректор водоканалу Борис Дуденко.

Але, як ми бачимо, для впевненості в ефективності використання бюджетних коштів, наданих Миколаївводоканалу, потрібно значно більше інформації, ніж надає підприємство. Щонайменше, ті самі конкурентні листи з пропозиціями, про які каже Борис Дуденко. А також доступ до закупівлі всіх учасників ринку. Закупівлі поза ProZorro такої впевненості не дають. 

Між тим, триває подача до центрального водопроводу води з Бузького лиману, яка має в 20 і більше разів більшу солоність, ніж визначено нормативами. Через це водоканал фіксує від 10 до 20 аварійних витоків щодобово. Як результат, зростають витрати коштів Миколаївводоканалу, а підприємство з нового року почало широко залучати підрядників для поточних ремонтів.  

За даними аналітичного сервісу bi.prozorro, за весь 2022 році Миколаївводоканал розмістив у ProZorro  інформацію про договори на 402 млн грн. З цієї суми вартість договорів на будівельні роботи та поточний ремонт склала 102 млн грн, а на закупівлі конструкційних та будівельних матеріалів – 25 млн грн.

У поточному ж році вартість укладених договорів стрімко зросла. За неповні три місяці 2023 року Миколаївводоканал підписав договорів вже на 207 млн грн, з них на будівельні роботи та ремонт – вже на 109 млн грн. Це більше, ніж за весь минулий рік. Вартість договорів на закупівлі матеріалів за неповний квартал вже склала 19 млн грн.

Фактично в першому кварталі 2023 року Миколаївводоканал вийшов на перше місце в області основним замовником будівельних та ремонтних робіт за бюджетні кошти. 

Найбільшими підрядниками водоканалу залишаються миколаївські ТОВ «ВіК технології» (майже 30 млн грн) та ТОВ «Укрспецоборудование» (понад 34 млн грн). Але цього року Миколаївводоканал залучив також і новачків. Наприклад, ТОВ «А ГРУП ІНЖИНИРІНГ» отримало підрядів на 4 млн грн. Перший контракт з водоканалом фірма одержала в грудні минулого року, вже через місяць після своєї реєстрації.

Нагадаємо, раніше Центр повідомив про підписання Миколаївводоканалом договору на постачання рідкого хлору в контейнерах за значно вищою ціною, ніж для комунальних водоканалів інших міст. 

На підприємстві запевнили, що «постачальника рідкого хлору та цінову політику визначив  донор» – Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Щоправда, українське представництво МКЧХ досі не підтвердило Центру цю інформацію. 

Після цього директор Миколаївводоканалу Борис Дуденко в телеефірі заявив, що журналістська увага, прикута до публічних закупівель підприємства, може призвести до втрати міжнародної підтримки відновлення Миколаєва. 

– Сьогодні місто Миколаїв і водоканал звертаються до благодійних і міжнародних фінансових організацій щодо допомоги місту для лагодження водогону, для відбудови шкіл, садочків, доріг, мостів і таке інше. Руйнації з боку рашистської федерації потребує величезних коштів, це мільярди доларів, і ми повинні їх знайти. Що для цього потрібно? Потрібна довіра. Якби журналісти звернулися до Миколаївводоканалу, до мене, до моїх заступників, ми б їм пояснили за півтори-дві хвилини, що відбувається і чому така ціна. За такими публікаціями ми можемо в кінці кінців не побачити нового дитячого садка, нової школи, нового мостового переходу, нової дороги і таке інше. Тому що наші донори скажуть: та у них там щось відбувається, якісь скандали, якась корупція, – вважає Борис Дуденко.

Дуденко, Миколаївводоканал, пісок, тендер


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт Нікцентру.


Copyright © 2012-2023. Центр журналістських розслідувань.