Квартири в депресивних регіонах: російські житлові сертифікати для мешканців Херсонщини виявилися лохотроном
Росіяни з жовтня 2022 року рекламують так звані житлові сертифікати – документи, які надають певній категорії людей можливість отримати на території РФ житло за рахунок російського бюджету.
Восени минулого року житлові сертифікати стали однією з форм заманювання мешканців Херсонщини в Росію з метою асиміляції. Окупанти сподівалися, що перспектива отримати житло в РФ спонукає кинутися в обійми до ворога якщо не всіх, то принаймні більшість мешканців Херсона і частини області, розташованої на правому березі Дніпра.
Дійсно, певна кількість людей повірили пропаганді і поїхали «на пошуки щастя» до країни-агресора. Частина з них – колаборанти, які співпрацювали з ворогом і злякалися відповідальності за це. Частина – люди, які не помічені в співпраці з ворогом, але повірили пропаганді, злякалися загострення на фронті і загрози вуличних боїв в Херсоні, про яку багато казали росіяни.
Російські пропагандисти красиво розписувала блага, які начебто отримають мешканці Херсонщини: житло будь-де в РФ, разові виплати в розмірі 100 тисяч рублів на кожного члена родини, інша допомога.
Але люди зіткнулися зовсім не з тим, що обіцяли окупанти.
Обдурили навіть ТОП-зрадників
В січні в мережі з’явилися пости херсонки Олени Некроткової, яка під час російської окупації Херсона, разом зі своїм чоловіком, Геннадієм Шелестенко, активно співпрацювала з росіянами. Незадовго до визволення Херсона ця родина втекли в Росію, як і чимало інших подібних їм людей.
Жінка скаржилася, що в російському місті Люберці, розташованому неподалік Москви, її родині відмовили у видачі житлового сертифікату й у грошовій допомозі. Стверджувала, що всі члени її родини (вона, чоловік, троє дітей) мають херсонську прописку. Але отримала в Росії відмову, бо російські чиновники виявили якісь проблеми з документами.
Й це при тому, що подружжя Некроткова-Шелестенко до повномасштабного російського вторгнення і окупації працювало піарниками у так званого «тимчасово виконуючого обов’язки губернатора Херсонської області» Володимира Сальдо. Під час окупації Олена Некроткова вступила до російської спілки журналістів і працевлаштувалася на кафедру журналістики в захоплений окупантами Херсонський держуніверситет.
При цьому російські пропагандисти розповідають про величезну кількість отриманих і реалізованих житлових сертифікатів. В медіа виходять репортажі про «щасливих власників» житла в Росії.
Але це – репортажі переважно з периферійних і депресивних російських регіонів на кшталт Чувашії.
Про «щасливих власників», які придбали житло в Москві, Санкт-Петербурзі чи в російських містах-мільйонниках пропагандисти чомусь мовчать. Причиною такого мовчання може бути установка просувати «щасливе життя» власників сертифікатів саме на периферії, де через великі соціально-економічні проблеми демографічний стан давно залишає бажати на краще. Тому потрібна «свіжа кров», тобто, люди з окупованих українських територій.
В російські столиці, у великих містах і навіть десь поблизу них не чекають навіть ТОП-колаборантів.
Що таке російський «житловий сертифікат»
Як повідомляють російські медіа, людям, які залишили місце постійного проживання в Херсоні або на деяких територіях Херсонської області і прибули «в екстреному масовому порядку» в РФ на постійне проживання, країна-окупант обіцяє соціальні виплати на придбання житла на підставі виданого державного житлового сертифікату.
Як обіцяють росіяни, за допомогою такого сертифікату можна купити квартиру, частину квартири, будинок чи частину будинку у будь-якому регіоні РФ.
Обсяг виплати на придбання житла визначається на підставі затвердженої вартості одного квадратного метра загальної площі приміщення. Зараз це – 88 737 руб. Житло можна купувати лише згідно з нормами. Для одного громадянина ця норма становить 33 кв. м., для сім’ї із двох людей – 42 кв. м., а для сім’ї з трьох і більше людей – по 18 кв. м. на кожну людину.
Порядок, умови і правила прийому документів та надання таких житлових сертифікатів визначені постановою уряду РФ від 21 жовтня 2022 р. №1876. Оператором програми є публічно-правова компанія «Фонд розвитку територій».
Про що не кажуть пропагандисти
Теоретично купити на території РФ квартиру, використавши гроші, закладені в житловий сертифікат, реально. Середні ціни на нерухомість в деяких регіонах країни вписуються в вартість квадратного метру, закладену в сертифікаті.
Але регіони, де можна купити квартиру за «сертифікатні» гроші, – це не Москва (там, за даними російських ресурсів, середня вартість квадратного метра житла – 276,2 тис. руб), не Санкт-Петербург (164,8 тис.).
На тлі великих мегаполісів, міста середньої смуги Росії зовсім не відрізняються дорожнечею. Там вартість метра житлової нерухомості – в межах 50-80 тисяч рублів. Пояснюється це просто: ринок відображає реальні доходи мешканців регіонів та перспективи знайти роботу з пристойним заробітком.
Є й інше «підводне каміння». Херсонець Сергій К. (чоловік просив не називати прізвище, бо має родичів на окупованій частині області) переповів, що розповіли йому батьки, які живуть в одному з міст на тимчасово контрольованій росіянами лівобережній частині Херсонщини.
«Сусіди моїх батьків розповідають, як живеться їх сину, який з родиною переселився в Росію, вирішивши, що програма житлових сертифікатів для мешканців Херсонщини – можливість покращити життя. Син батькових сусідів з дружиною і двома дітьми погодилися на так звану «евакуацію». Спочатку їх вивезли в Крим, в місто Джанкой, в центр тимчасового перебування. І там вони зрозуміли, що слова російських чиновників і пропагандистів, що сертифікат можна оформити і, не маючи паспорту РФ, – фікція. Питання про наявність російського паспорту було першим, коли люди звернулися в центр «Мої документи» (російський аналог наших ЦНАПів, – авт.). Без оформлення паспортів РФ там неможливо зробити нічого. Люди подали документи на російський паспорт і… застрягли в Криму на три місяці. Отримали паспорти лише в лютому. І разом з цим отримали «пропозицію, від якої неможливо відмовитися»: житловий сертифікат і матеріальну допомогу родина отримує лише у разі переїзду в… північну частину Свердловської області в невеличке депресивне місто. І вони погодилися. До речі, з центру тимчасового перебування в Джанкої чимало людей поїхали саме в Свердловську область. І не в обласний центр, а в міста з не дуже хорошим кліматом, несприятливою економічною ситуацією і з демографічними проблемами. Моїм батькам сусіди розповідали зі слів сина, що співробітники центру тимчасового перебування відверто казали евакуйованим мешканцям Херсонщини: «Вам Росія допоможе, а ви повинні це відпрацювати. Тому навіть не думайте, що поїдете, куди забажаєте. Поїдете, куди скажуть».
Ця родина зіткнулася ще з однією несподіванкою: документи на придбану квартиру людям не видавали без підписання зобов’язання не виїжджати за межі Росії протягом п’яти років.
«Під час перебування в Джанкої, – розповідає Сергій, – ця родина здружилася з деякими іншими родинами, які, до речі, теж були змушені поїхати в Свердловську область. Вони спілкуються й досі. Інші люди теж казали, що не отримували документи на житло без підписання такого ж зобов’язання. В місцевих органах влади їм сказали, що вони – в якихось особливих списках, і можуть протягом щонайменше п’яти років не розраховувати на отримання закордонного паспорту».
Чоловік каже, що зараз сусіди його батьків дуже бояться нової хвилі мобілізації в Росії:
«Син сусідів – фізично здоровий чоловік середнього віку, і зараз він та його родина – фактично заручники».
Втім, інакше навряд чи могло бути. Бо Росія – країна, де слова завжди розходяться з ділом, а обіцянки не виконуються. І житлові сертифікати для мешканців Херсонщини очікувано виявилися «безкоштовним сиром в мишоловці».
В’ячеслав Гусаков
Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою