За пів року підлеглі Сєнкевича приховали кошториси ремонтів на 64 мільйони – у миколаївській мерії цього не помітили

 

Антикорупційний прорив, який торік пообіцяв міжнародним донорам Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич, безкарно проігнорували його підлеглі, керівники підрозділів та комунальних підприємств.

До таких висновків дійшов  Nikcenter на підставі аналізу закупівель, проведених міськрадою протягом вересня 2023 – квітня 2024 року. 

Попри ефектні обіцянки, більшість закупівель ремонтних робіт, як і раніше, проводиться без використання електронної системи, тобто без відкритих конкурсів. А договори загальною вартістю у 64,4 млн грн уклали взагалі без оприлюднення кошторисів.

Нагадаємо, у серпні 2023 року Олександр Сєнкевич підписав розпорядження №155 «Про оприлюднення додаткових документів в машинозчитувальному форматі при закупівлі робіт та послуг».

Цим документом усі виконавчі органи, комунальні підприємства, установи, заклади та організації Миколаївської міськради були зобов’язані публікувати кошториси на послуги з капітальних та поточних ремонтів у машиночитному форматі.

Розпорядження отримало в медіа гучну назву «антикорупційний прорив», адже вартість будівельних матеріалів складає значну частину витрат у ремонтних підрядах. Ця інформація часто не оприлюднюється розпорядниками бюджетних коштів, що залишає простір для завищення цін поза увагою громадськості.

«Миколаїв має амбітну мету – стати взірцевим містом повоєнної відбудови. … тепер Миколаїв – перше місто, яке оприлюднює всі кошториси в зручному форматі. Це важливий інструмент для забезпечення тотальної прозорості та підзвітності всіх процесів. Закликаю громадськість моніторити і разом забезпечувати ефективність та доброчесність процесів відновлення Миколаєва!» – прокоментував своє рішення Сєнкевич.

Nikcenter проаналізував закупівлі капітального та поточного ремонту, проведені підлеглими міськраді розпорядниками від вересня 2023 до 15 квітня 2024 року. Бралися до уваги заккупівлі вартістю понад 10 тисяч гривень. За цей час комунальні підприємства, підрозділи виконкому та установи провели 678 закупівель на загальну суму близько 582,7 млн грн.

Абсолютну більшість підрядів з ремонту – 515 із 678 – роздали без використання електронної системи. Тобто на Prozorro розміщені лише результати закупівель, а вибір підрядника чиновники проводили поза межами системи, що значно знижує прозорість процесу закупівель. 

Нагадаємо, миколаївська міська влада взяла на себе обов’язок проводити всі закупівлі робіт/послуг з капітального та поточного ремонтів, очікуваною вартістю від 50 тис. грн за допомогою електронної системи закупівель. Але більш ніж за пів року підлеглі Сєнкевича уклали 235 таких договорів, дорожчих за 50 000 грн,  без використання Prozorro.

Взагалі без оприлюднення кошторисів та цін на матеріали підрядникам за проаналізований період «виписали чеків» на 64,6 мільйонів.

 

Кому «закон» не писаний

Аналіз закупівель виявив, що більшість підрозділів та комунальних підприємств, підпорядкованих міській раді, подекуди ігнорують антикорупційне розпорядження мера.

Одна із «засекречених» закупівель проведена самим виконкомом Миколаївської міськради. Закупівля послуг поточного ремонту електромереж у будівлі виконавчого комітету вартістю 129 тис. грн у лютому цьогоріч грудні відбулася без використання електронної системи, взагалі без оприлюднення кошторису і навіть тексту договору.

Серед найбільших підрядів на капітальний та поточний ремонт, які надали без розміщення у Prozorro вартості робіт та матеріалів, чимало фірм, про які раніше писав Nikcentеr.

Наприклад, департамент енергетики та енергозбереження (директор –  Дмитро Лазарєв) уклав угоду на капремонт будівлі дитсадку №95 вартістю 1,6 млн грн із ТОВ «Злата Буд-М». Закупівля проведена без тендеру, а кошториси не було оприлюднено. Раніше Nikcenter повідомляв, що в договорі на відновлення зруйнованого житлового будинку цей підрядник вдвічі завищив ціни на будівельні матеріали.

Комунальне підприємство «Миколаївводоканал» (директор – Борис Дуденко) на підставі відкритих торгів віддало підряд вартістю 12,2 млн грн своєму постійному партнеру ТОВ «Укрспецоборудование». Кошториси реконструкції колектору по вул. Потьомкінській також залишилися прихованими.  

Найбільший засекречений, всупереч обіцянкам міського голови, контракт видало КП «Миколаївоблтеплоенерго» (директор – Микола Логвінов). Без використання електронної системи підприємство залучило до ремонту тепломережі по вул. Озерна за 13,4 млн грн ТОВ «Авангард Буд Проект». Цікаво, що ця київська фірма згадується в одній з кримінальних справ фірм скандально відомого бізнесмена Араїка Амірханяна. Нагадаємо, 4 квітня Указом Президента до Амірханяна застосовані санкції терміном на 10 років. Як йдеться в ухвалі Печерського райсуду, слідство вважає, що «Авангард Буд Проект» разом з іншими фірмами був залучений до легалізації 226 мільйонів, одержаних ТОВ «Миколаївбудцентр» злочинним шляхом.

Лідирує у хіт-параді «непослуху» чиновників миколаївської мерії скромне комунальне підприємство «Захист». КП «Захист» (директор Олександр Олійников) за час після впровадження миколаївською мерією тотальної прозорості провело 36 закупівель поточного ремонту найпростіших укриттів, переважно у житлових будинках. Загальна вартість закупівель – близько 6 мільйонів. Усі вони проведені без використання електронної системи, хоча перевищують встановлену мером межу у 50 тисяч гривень. Усі закупівлі підприємства пройшли без оприлюднення кошторисів і навіть тексту самих угод.

КП “Захист” утворився  у червні 2023 року з недіючого КП «Інститут соціально-економічного розвитку міста». Тоді підприємство перейменували та передали під його опіку бюджети на ремонти найпростіших укриттів. Цікаво, що одним з фаворитів відродженого комунального підприємства став ФОП Вадим Пашкевич, ексдепутат Миколаївської міськради. Йому дісталися сім підрядів на ремонт укриттів. Вадим Пашкевич є бенефіціаром кількох рекламних фірм, зокрема, відомої «Візард груп».

Згідно з розпорядженням міського голови №155, збирає інформацію про його виконання департамент внутрішнього фінансового контролю та боротьби з корупцією. Ми поцікавилися у відомства, які результати мало впровадження «важливого інструменту». Але в.о. начальника департаменту Віталій Ярошенко відповів, що розпорядження мало на меті лише «забезпечення можливості безперешкодного проведення громадського контролю».

«Інформація щодо результатів проведених замовниками Миколаївської міської ради, в рамках розпорядження №155-р, закупівель, міститься в електронній системі публічних закупівель Prozorro. Станом на дату надання відповіді до департаменту не надходила інформація, яка б свідчила про встановлення фізичними та/або юридичними особами, фактів неефективного використання виконавчими органами, комунальними підприємствами, установами, закладами та організаціями Миколаївської міської ради бюджетних коштів під час закупівлі робіт/послуг з капітального та поточного ремонтів», – йдеться у відповіді Ярошенка на запит Nikcenter.

Важко зрозуміти, як громадськість чи журналісти перевірятимуть ефективність використання бюджетних коштів, якщо ціни закупівлі приховуються розпорядниками. Тим більше, що жодних заходів до порушників вимог «тотальної прозорості» миколаївська мерія не вживає.

«У департаменті відсутня інформація щодо вжитих заходів до керівників виконавчих органів, комунальних підприємств, установ та організацій Миколаївської міської ради за невиконання/неналежне виконання вимог розпорядження №155-р», – відповіли у департаменті внутрішнього фінконтролю та боротьби з корупцією на наш запит.

Що таке машиночитний формат і чому він важливий

«Антикорупційне» розпорядження миколаївського мера стало новим кроком, адже накладало на чиновників зобов’язання розміщувати у Prozorro інформацію про кошториси саме у машиночитному форматі.

Машиночитні дані – це дані у форматі, який може бути автоматично прочитаний та оброблений комп’ютером. Такі формати дозволяють значно спростити та автоматизувати обробку великих обсягів інформації: знайти випадки аномально високих цін, визначити та порівняти середні ціни. Наприклад, під час підготовки дата-проєкту про закупівлі камер відеоспостереження, Nikcenter використовував парсинг даних Prozorro за допомогою власних скриптів.  

Після прийняття розпорядження №155 підлеглі Олександра Сєнкевича провели 132 закупівлі ремонтів на 64,6 млн грн без оприлюднення кошторисів у машиночитному форматі. Тобто інформація про локальні кошториси та ціни на ресурси містяться у pdf, rtf або docx форматах.

«Файли pdf, rtf, doc – точно не машинозчитувальні, бо в них інформація не структурована. Тобто це – просто текст, а не таблиця – і з нього неможливо (дуже складно) отримати необхідні “поля” (колонки)», – пояснив експерт з відкритих даних Ярослав Гарагуц.

На жаль, в Україні нормативно не визначено, які дані вважати «машиночитними». Але є Постанова КМУ №835, яка передбачає відкриту публікацію декількох типів даних, як-от текстових, структурованих, геопросторових, графічних, відео- та аудіоданих тощо. Ця постанова визначає формати файлів для кожного типу даних. До поняття «машиночитні» найбільш близькі саме структуровані дані. Тобто, за Постановою, миколаївські чиновники мали б використовувати формати XML, JSON, CSV, XLS(X), ODS, YAML.

Як виявилося, це не є надто складним завданням. Приміром, міське управління освіти до всіх своїх закупівель поточних чи капітальних ремонтів додало на Prozorro файли локального кошторису та підсумкової відомості ресурсів у форматі xls.

Нагадаємо, що відновлення Миколаєва неможливе без залучення великих коштів міжнародних донорів, зокрема, уряду Данії та міжнародних організацій. Переконати іноземців, що кошти їх платників податків використовуються прозоро та ефективно – найважливіше завдання місцевої влади.

На жаль, проведений аналіз найгучнішого заходу мерії Миколаєва засвідчив, що у розрекламованому “антикорупційному прориві” чимало прогалин. А виконання взятих зобов’язань покладено на добру волю чиновників. 

Антикорупційна ініціатива, закупівля, Миколаївська міська рада, Олександр Сенкевич, тендер


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER