Skip to main content

Новий водогін до Миколаєва: змінилися замовник, підрядник, проєкт та вартість робіт

Водозабір з Південного Бугу поблизу Нової Одеси та водогін довжиною 68 км до Миколаєва будуватимуть нові замовник та підрядник. Головна мета змін – встигнути освоїти бюджетні кошти у першому півріччі 2025-го та повернути питну воду до обласного центру, який втратив водопостачання через російські обстріли рівно три роки тому.

Про це стало відомо 11 квітня під час спільного брифінгу начальника Державного агентства  відновлення та розвитку інфраструктури Сергія Сухомлина та голови Миколаївської ОВА Віталя Кіма. Nikcenter розповідає деталі.

Гроші – досвідченим

У Prozorro інформація про нові контракти з’явилася одночасно із сьогоднішнім візитом голови Держагентства Сухомлина на Миколаївщину. ГК «Автострада» без тендерів отримала підряди на будівництво трьох ділянок водозабору та водогону. Загальна вартість– 6 мільярдів 226 мільйонів гривень. Термін виконання  – до липня 2025 року.

Розробка проєктно-технічної документації ведеться одночасно з будівництвом. Нагадаємо, що міжнародні партнери відмовилися фінансувати проєкт саме через принцип  «проєктуй-будуй». «Автострада» виконує масштабний проєкт без залучення субпідрядників, послуговуючись власними спеціалістами та технікою.

Нагадаємо, торік Служба відновлення та розвитку інфраструктури Миколаївської області, також без тендерів, уклала три контракти на проєктування та будівництво водогону із компаніями «Ростдорстрой», «Укртрансміст» та «Автострада». Ці контракти були розірвані за згодою сторін зі сплатою кожному підряднику по 130 тисяч гривень.  

Також змінився замовник робіт. Миколаївських колег змінила Служба відновлення та розвитку інфраструктури Дніпропетровської області.

Зазнала змін і загальна вартість проєкту: з 8,8 мільярдів до 6,2 мільярдів гривень.

Сергій Сухомлин пояснив передачу контрактів можливістю зменшити витрати та великим досвідом співпраці «Автостради» та Служби відновлення інфраструктури Дніпропетровщини на торішньому будівництві водогону до Марганця.

«Тут більше не те, що Миколаївська служба гірша, ні. Для нас дуже важливі терміни. На другому місці – кошти. Але в першу чергу – терміни, бо три роки ми вкладаємо кошти без будівництва. Провівши аналіз, ми прийшли до того, щоб призупинити терміново будівництво і передати його на Службу, яка вже мала досвід, – сказав Сухомлин. 

Хоча нові угоди підписані лише 10 квітня, за словами власника «Автостради» Максима Шкіля, активна фаза робіт розпочалася ще у березні. За інформацією Миколаївської ОВА, наразі виконані на 85% роботи з риття траншей, укладання труб – на 40% тощо.

Посадовці не приховували, що поспішати змушує граничний термін використання бюджетного призначення на проєкт водопостачання Миколаєва. Дія Постанови Уряду завершується 6 червня 2025 року.

Група компаній «Автострада» належить Максиму Шкілю. Компанія була одним із фаворитів «Великого будівництва». Зараз вона отримує підряди на будівництво мостів, водогонів, київського метро та захисних споруд. Загалом «Автострада» вже отримала з бюджету близько 150 млрд грн.

Що відомо про майбутній водогін до Миколаєва

Перш за все, новий водогін працюватиме не лише для обласного центру. За попередніми розрахунками, він має забезпечити подання 50 тис. кубометрів води для зрошування сільгоспугідь у Новоодеському та Миколаївському районах.

Саме на очисні споруди Миколаївводоканалу водогін буде подавати 120 тис. куб. м води щодня.

До речі, за попереднім планом, місто мало отримувати 180 тисяч кубометрів води. Зменшення цих показників дозволило скоротити бюджет проєкту на 2 мільярди. Зазначимо, що саме Сергій Сухомлин раніше наполягав на зменшенні обсягів водопостачання, адже напередодні великої війни Миколаїв споживав саме 120 тис. куб.м. Мовляв, розвиток міста можна забезпечити шляхом зменшення втрат води у мережах на численних аваріях.

Будівництво водогону. Фото facebook.com/shkil.maksim

Водогін стане дійсно величезним інфраструктурним проєктом. Водозабір з річки Південний Буг здійснюватиметься на глибині 6,5 метрів через чотири самопливні труби діаметром 1000 мм і довжиною понад 700 метрів кожна. Система водозабору обладнана комплексом попередньої механічної фільтрації, а також ультразвуковим захистом, для відлякування риби. Під час транспортування води передбачені три насосні станції, які забезпечать її підйом на висоту понад 104 метри та рух до водоочисних споруд Миколаєва. Біля кожної насосної станції споруджується сонячна електростанція для зменшення витрат на електроенергію.

Для будівництва нового водогону використовуються труби великого діаметру (800-900 мм), які витримують тиск до 16 атмосфер. Під численними газопроводами, автодорогами та залізничними коліями прокладають трубопроводи методом горизонтального направленого буріння. Для потреб водогону будується основна та резервна лінії електропостачання, трансформаторні підстанції, захист від російських повітряних атак.

Віталій Кім під час брифінгу підкреслив, що під час вибору технічних рішень постійно враховувався майбутній тариф на питну воду для миколаївців. Зокрема, з урахуванням цього мають обрати також майбутнього балансоутримувача водогону.

Минулі скандали та приховані ціни

Нагадаємо, водовід Дніпро-Миколаїв припинив роботи у квітні 2022 року внаслідок російських обстрілів. Після руйнування агресорами Каховського водосховища рівень водозабору опинився вище рівня води у зміненому річищі Дніпра.

Деякий час розроблялися плани забезпечення Миколаєва водою з річки Інгулець, але після обміління Каховського водосховища можливості Інгульця використані для забезпечення міст та промислового потенціалу Кривбасу.

Наразі Миколаїв забезпечується водою з Бузького лиману, частково опрісненою завдяки артезіанським свердловинам у передмісті.

Містяни отримують питну воду від безкоштовних та комерційних пунктів розливу очищеної води.  

Через високий вміст у воді мінеральних речовин у Миколаєві стрімко руйнується мережа водопостачання та каналізації. Це потребує багатомільйонних витрат на постійні ремонти КП «Миколаївводоканал».

Два роки тому Уряд надав Миколаєву 1,3 мільярди гривень на реконструкцію магістрального водогону у межах міста. Але тендери, проведені Департаментом містобудування, архітектури та  капітального будівництва Миколаївської ОВА, викликали гучний скандал через завищення цін на труби на десятки мільйонів гривень. Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім був вимушений пообіцяти оприлюднити акти виконаних робіт, аби засвідчити відсутність переплат.

Водночас Держаудитслужба та прокуратура почали процедуру оскарження результатів скандальних тендерів. Втім, ці документи так і не стали доступні громадськості. Натомість Віталій Кім на словах запевнив, що через затримку, викликану скандалом, ціна труб зросла на третину. Одночасно чиновники Департаменту містобудування, архітектури та  капітального будівництва Миколаївської ОВА почали надавати скандальним підрядникам додаткові кошти.

До речі, у нових контрактах Служби відновлення та розвитку інфраструктури Дніпропетровської області із ГК «Автострада», всупереч вимогам закону, ціни на будівельні матеріали не оприлюднені. Натомість Сергій Сухомлин запевнив, що вони відповідають сучасному ринковому рівню.

водогін, Водопостачання, Південний Буг, Служба відновлення інфраструктури


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.