Депутатські фірми, відсутність конкуренції та завищені ціни: як розділили 10 мільярдів на ремонт доріг в Одеській області

 

На третьому році повномасштабної війни укладання асфальту досі видається чиновникам важливішим за безпеку своїх громадян та підтримку Сил оборони. За останні півтора роки в Одеській області десять компаній отримали дорожніх підрядів на близько 10 мільярдів гривень. Як зʼясував Nikcenter, серед фаворитів одеських чиновників – фірми, що належать місцевим депутатам, мають зв’язки з підсанкційними бізнесменами та чималий шлейф кримінальних справ. А розділ мільярдного асфальтового «пирога» проходить без конкуренції та зі значним завищенням цін.

Золоті піски Ізмаїлу

За перші два роки великої війни на потреби захисників з бюджету міста Ізмаїл виділили 100 мільйонів гривень, ще 60 млн планують направити на допомогу війську цьогоріч. В рази більше, – а саме 600 млн – місцеві чиновники направили на ремонт та експлуатацію доріг лише з початку 2023 року. 

Місцеве управління ЖКГ є третім у списку розпорядників бюджетних коштів за обсягом витрат на ремонт та експлуатацію доріг у всій Одеській області, починаючи з січня 2023 року. Більше в регіоні витратили лише Служба відновлення інфраструктури Одещини та держпідприємство «Служба місцевих автодоріг» Одеської ОВА.

Депутатську комісію з питань бюджету Ізмаїльської міськради очолює представник партії «Слуга народу» Геворг Авєтісян, якому належить компанія «Евродор». Ця фірма є четвертою серед найбільших дорожніх підрядників Одещини, а одним із найбільших замовників її послуг стало управління ЖКГ Ізмаїльської міськради. Всі підряди від ізмаїльських чиновників депутат Авєтісян отримує поза конкурсами. Навіть більше, депутатська фірма виставляє рідному місту ціни за будівельні роботи вдвічі вище за ринкові.

Так, у травневий контракт на ремонт Болградського шосе на 23 млн грн включено щебенево-піщану суміш С5 за відпускною ціною (без транспортування) 1760 грн/куб. м. Між тим, за інформацією Служби відновлення інфраструктури Одеської області, у травні середня ціна на ЩПС С5 складала 981 грн/куб. м. Щебенево-піщана суміш С7 ізмаїльським комунальникам від «Евродор» обійшлася за ціною 1860 грн/кубометр, тоді як в середньому в області вона коштує 973 грн/кубометр. 

Вдвічі дорожче середніх цін по області «Евродор» також порахував щебінь природній діаметром 10-20 мм М800: 1888 гривень проти 964 грн за куб. м. Аналогічна ситуація із ціною на пісок: 1300 грн/куб. м в Авєтісяна і 804 гривні за кубометр у середньому по області у Служби відновлення інфраструктури.

Лише за одним контрактом управління ЖКГ Ізмаїльської міськради з депутатською компанією можливі переплати складають понад 4 мільйони гривень. За ці кошти можна придбати близько 300 FPV-дронів камікадзе або 40 РЕБ систем DRONOPAD

Мільярди на десятьох

На десять найбільших підрядників, що займаються ремонтом та експлуатацією доріг Одещини, припадає левова частка контрактів, укладених за 18 місяців – більше десяти мільярдів із загальної суми 10,8 млрд грн.

Перші два місця у ТОП-10 підрядників посідають дві фірми, які за обсягом доходів торік увійшли до першої трійки українських будівельних компаній

ТОВ «Ростдорстрой» за півтора роки отримало в Одеській області контрактів на 3,4 млрд грн. А ТОВ «Автомагістраль-Південь» – на 2,3 млрд грн. Щоправда, основна частина від цих сум припадає на трирічні контракти на утримання державних доріг, які зазвичай не фінансуються у повному обсязі.

Засновником «Ростдорстрою» офіційно є австрійська фірма. Бенефіціарами вказані депутат Одеської міськради від партії мера «Довіряй ділам» Юрій Шумахер та підприємець Євген Коновалов.

Засновником «Автомагістраль-Південь» є одеський бізнесмен Олександр Бойко. За даними аналітичної системи YouControl, за останні три роки з компанією Бойка пов’язані 53 кримінальні справи. Видання Цензор.нет стверджує, що має документи, які свідчать про привласнення компанією «Автомагістраль-Південь» та її сателітами 5 мільярдів з бюджету під час будівельних підрядів 2019-2022 років.

Третє місце у рейтингу посідає компанія депутата Одеської обласної ради Князя Хачатряна «Березівкаагрошляхбуд». Вона отримала дорожніх підрядів на два мільярди гривень. Антимонопольний комітет перевіряє можливу змову між «Березівкаагрошляхбуд» та БФ «Миколаївавтодор» під час тендеру на ремонт дороги у с. Благодатне Миколаївської області. Крім того, одеські слідчі з 2020 року розслідують справу про зловживання владою чиновниками Служби автодоріг Одеської області при укладанні угоди з фірмою Хачатряна на ремонт траси Одеса — Кучурган (М-16). Також фірма фігурує у справі про розкрадання коштів під час ремонту доріг у Кіровоградській області.

Остання з компаній, що отримала більше мільярда гривень за півтора роки на ремонті та експлуатації доріг – ТОВ «Евродор». Компанія депутата Ізмаїльської міської ради Геворга Авєтісяна та його дружини Наталії Авєтісян зібрали портфель на 1,7 млрд грн. «Евродор» фігурує у гучній справі НАБУ щодо схем Кауфмана-Грановського та посадовців Одеської мерії.

Дорожнього бюджету Ізмаїлу вистачило, аби вивести в топ рейтингу ще одну фірму – ТОВ «СМУ-56» Віталія Попова з результатом 290,7 млн грн.

Ще дві компанії з рейтингу, «Прогресдорбуд» Юрія Четвертакова та «Юг Строй Компані» Людмили Власової. «Прогресдорбуд» за півтора роки отримав підрядів на понад 500 млн грн, а «Юг Строй Компані» – на 92 млн грн.

Завищення цін будівельних матеріалів може сягати 8% від вартості контракту

Під час вибіркової перевірки цін на будівельні матеріали в угодах найбільших підрядників Nikcenter встановив випадки завищення цін від середнього для області рівня на 50 та навіть 100 відсотків.

Так, ДП «Служба місцевих автомобільних доріг» Одеської ОВА за квітень-червень 2024 року уклала із  «Прогресдорбудом» три угоди на поточний ремонт та експлуатацію доріг на 97 млн грн. До угоди додана лише договірна ціна, без локальних кошторисів та підсумкової відомості ресурсів. Тому журналісти змогли перевірити ціни лише за двома позиціями, що внесені до відомості договірної ціни: асфальтобетону та щебеново-піщаної суміші. Для обох матеріалів замовник погодив ціни, суттєво вищі за ринкові.

Так, щебенево-піщана суміш С7 обійшлася бюджету по 2611 грн/куб. м – 2852 грн/куб. м. При цьому розмір транспортних витрат не вказаний. Для порівняння, за даними моніторингу ДП НІРІ, на Одещині у травні ціни на суміш С7 коливалися від 789 грн/куб. м до 992 грн/куб. м без урахування транспортних витрат. Одночасно, у контрактах одеської Служби відновлення інфраструктури, укладених на експлуатацію доріг із компаніями «Ростдорстрой» та «Автомагістраль-Південь», ціна на вищезгадану ЩПС С7 складає 2174 грн/куб. м, з них 555 грн – транспортні витрати.

Ще більше можливих переплат журналісти знайшли на асфальтобетоні. Так, за суміш асфальтобетонну дрібнозернисту для нижніх шарів БНД 50/70 Служба місцевих автомобільних доріг платить 7558 гривень за тонну. Одночасно «Ростдорстрой» та «Автомагістраль-Південь» продають асфальтобетон для нижніх шарів за ціною на тисячу гривень дешевше – 6535 грн/т. З них 555 гривень – доставка. За даними моніторингу Служби відновлення інфраструктури в Одеській області, у травні в регіоні середня ціна на дрібнозернисту суміш БНД становила 5890 грн/т.  Лише на одному контракті із «Прогресбудом» і лише за асфальт переплата державного підприємства може складати більше 4 мільйонів гривень. 

За контрактом на ремонт трьох кілометрів дороги С162501 Новопавлівка – Мала Топорівка, Служба місцевих автомобільних доріг має оплатити близько двох тисяч тонн суміші асфальтобетонної дрібнозернистої для верхніх шарів тип А марка 1 за ціною 8 117 грн/т. Все ті ж контракти компаній «Ростдорстрой» та «Автомагістраль-Південь» передбачають менші ціни на асфальтобетон. За дрібнозернистий асфальт для верхніх шарів бюджет платитеме 6652 грн/т (з них 555 грн –  транспортна складова). 

Найдорожчий асфальт у травневому моніторингу Служби відновлення інфраструктури в Одеській області коштує 7157 грн/тонна. Таким чином, можлива переплата за асфальт становить понад мільйон гривень. Загалом на цих трьох контрактах між чиновниками Одеської ОВА та «Прогресдорбудом» лише на будівельних матеріалах обсяг можливих переплат – близько 7 мільйонів.

В усіх згаданих закупівлях підряди були надані на підставі відкритих торгів з особливостями, в яких конкуренції фактично не було. Єдиний учасник здобував перемогу і бюджетні мільйони на додачу. 

Замовники змови: хто найбільше дає гроші на дороги

Nikcenter дослідив закупівлі ремонту та послуг з експлуатації доріг в Одеській області за 2023-2024 роки. Для аналізу журналісти використали сервіс bi.prozorro. Були відібрані завершені закупівлі з очікуваною вартістю більше 100 000 гривень, оголошені від 1 січня 2023 до 20 червня 2024 року. 

За півтора роки розпорядники бюджетних коштів Одещини уклали понад 1400 контрактів на ремонт та експлуатацію доріг загальною вартістю 10 мільярдів 763 мільйони гривень.

В абсолютній більшості дорожніх закупівель Одещини реальна конкуренція відсутня. Менше третини договорів (а саме 424) укладені під час відкритих торгів, решта – без використання електронної системи. За відсутності конкурентного середовища мільярдний дорожній ринок розділили між кількома великими підрядниками.

Аналіз «дорожніх» закупівель на Одещині показав відсутність реальної конкуренції. З-поміж 1400 контрактів лише 59 укладені за результатами торгів, у яких брали участь два або більше учасники. А три замовники з першої десятки рейтингу за майже півтора роки взагалі не провели жодної конкурентної закупівлі. За таких умов чиновники виявилися неспроможними забезпечити ефективне використання дорожніх бюджетів без переплат на матеріалах наближеними до влади підрядниками. 

Раніше Nikcenter розповідав про великі статки керівників збиткового комунального підприємства “Теплопостачання міста Одеси”.  

закупівля, Одеська область, ремонт доріг, тендер


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER