Мільярд не для всіх: у Миколаєві для учасників торгів, які пропонують «надто низьку» ціну за ремонт водогону, встановили обмеження

 

У вівторок, 12 вересня, відбулися аукціони на 12 закупівлях реконструкції водогону у Миколаєві загальною вартістю понад мільярд гривень. За шість днів до цього чиновники Миколаївської ОВА змінили вимоги до потенційних учасників тендерів. Ці зміни ставлять під питання участь компаній, які могли б помітно зменшити вартість цих контрактів.  

Nikcenter уважно слідкує за найбільшими закупівлями регіону, які покликані вирішити проблеми миколаївців із водопостачанням.

Раніше Nikcenter писав, що 19 серпня департамент містобудування, архітектури та капбудівництва Миколаївської ОВА оголосив 12 великих тендерів на реконструкцію магістрального водогону Миколаєва. Загальна вартість закупівель склала понад 1,3 млрд грн.

Аукціони в усіх тендерах відбулися у вівторок, 12 вересня. Попри привабливі суми підрядів, у торгах взяли участь лише по 2-3 компанії на кожному тендері. Найбільше пропозицій подали київське ТОВ “ПРОМІН БУД СЕРВІС”, одеське ТОВ “Одесаспеценерго” та миколаївський “Миколаївміськбуд”. До боротьби долучилися також миколаївські підрядники “ВіК технології” та ВКФ “Газводмонтаж”.

Майже всі учасники запропонували ціни, що мало відрізняються від очікуваної, чому знайшлося несподіване пояснення у тендерній документації закупівлі. 

Прийом заявок від компаній, що бажали взяти участь у найбільшому інвестпроєкті міста, тривав до понеділка, 11 вересня.

Однак 6 вересня, у середу, фахівці департаменту внесли зміни до тендерної документації на всіх 12 закупівлях. Згідно зі змінами, учасник, пропозиція якого складатиме 92% або менше від очікуваної вартості, зобов’язаний надати цілий ряд документів, які підтверджують вартість, якість та наявність всіх матеріальних ресурсів. Йдеться про кілька десятків будматеріалів та виробів. Цей пакет документів підприємства мали б підготувати за неповні чотири доби. 

Для тих учасників, що не мають наміру збивати визначені замовником та проєктантом ціни, дана вимога не є обов’язковою.

До того ж, лояльні до очікуваних цін замовника компанії можуть встановлювати динамічну ціну у договорі, тоді як «порушники» – виключно тверду, тобто не зможуть змінити її після підписання контракту. Нагадаємо, коли в договорі вказана тверда ціна, вартість кошторисів можна змінювати лише в окремих випадках і лише за обопільною згодою сторін. В разі динамічної ціни вартість кошторисів автоматично перераховується в разі уточнення обсягів робіт або ціни на ресурси, та інших випадках.

Експерт із питань публічних закупівель Павло Лісниченко вважає, що встановлення таких умов для окремих учасників може свідчити про ймовірно дискримінаційні вимоги. 

“Я з такою вимогою ніколи не стикався. Можна говорити про потенційно дискримінаційні вимоги, враховуючи стислі терміни подачі тендерних пропозицій та значний перелік матеріалів, які мають бути використані під час ремонтних робіт. Однак підтвердити дискримінаційність такого положення формально може тільки АМКУ за заявою потенційних чи фактичних учасників”, – прокоментував Павло Лісниченко закупівлі миколаївських чиновників.

Очікувана ціна закупівель формується на підставі проєктів, що були розроблені фірмами, призначеними чиновниками без конкуренції. Як повідомляв Nikcenter, у квітні департамент архітектури та капбудівництва взагалі без тендерів визначив проєктувальників реконструкції 12 ділянок магістрального водогону. Тоді чиновники ОВА навіть не виклали у ProZorro тексти угод.

Nikcenter звернувся із запитом до департаменту архітектури та капітального будівництва Миколаївської ОВА, у якому просив прокоментувати термінові зміни, внесені до тендерної документації. Проте на момент публікації журналісти не отримали ані коментар чиновників, ані відповідь на запит. 

Про рішення щодо  надання Миколаєву субвенції з держбюджету в розмірі 1,3 млрд грн на реконструкцію водогону стало відомо у березні цього року. У зв’язку із цим Миколаївська міська рада у червні передала департаменту містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проєктів розвитку Миколаївської ОВА функції підрядника з проєктування та реконструкції водогону.

Нагадаємо, 12 квітня 2022 року внаслідок російських обстрілів був зруйнований водовід питної води з Дніпра до Миколаєва. Тривалий час водогін у місті був заповнений солоною водою з лиману, що катастрофічно пришвидшило руйнування систем водопроводу та каналізації. 

Раніше ми повідомляли, що проєкт тривожного оповіщення для Південноукраїнської АЕС подешевшав у 20 разів під час тендеру. Експерт назвав це ознакою зловживань або під час розрахунків очікуваної вартості замовником, або антиконкурентними діями виконавця.

водогін, реконструкція, тендер


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER