Аномально низька ціна: проєкт тривожного оповіщення для Південноукраїнської АЕС подешевшав у 20 разів під час тендеру

 

НАЕК «Енергоатом» на тендері уклала договір на розробку системи тривожного оповіщення для Південноукраїнської АЕС із ТОВ «Укртрансзв’язок» за 213 тис. грн. Це в 20 разів дешевше оголошеної на початку закупівлі очікуваної вартості у 4,4 млн грн. Експерт з публічних закупівель вважає, що таке падіння ціни є маркером корупції. 

Про це повідомляє Nikcenter.

Тендер на розробку проєктної документації «Реконструкція системи оповіщення Південноукраїнської АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» оголошував двічі. Перша спроба у травні 2023 року виявилася невдалою, хоча на торги з’явилося шість проєктних організацій. Учасники виставили ціни від 3,79 млн грн до 1,97 млн грн. Найменшу запропонувало ТОВ «Укрзалізничавтоматика».

Але «Енергоатом» скасував торги з посиланням на помилки у документації. Попри вимогу Антимонопольного комітету відновити процедуру закупівлі, атомники у липні оголосили новий тендер з такими ж назвою та предметом закупівлі. Цього разу кількість охочих зменшилася до чотирьох компаній. При цьому на аукціоні розгорнулася справжня боротьба: три з чотирьох учасників зменшили свою  пропозицію на понад 1 млн грн.

Переможцем стало ТОВ «Укртрансзв’язок», яке запропонувало виконати роботи у 20 разів дешевше від очікуваної вартості закупівлі розміром у 4,4 млн грн. Ще під час незавершених травневих угод компанія пропонувала надати послуги за 3,8 млн грн.

Для порівняння, у грудні минулого року «Укртрансзв’язок» узявся розробити проєкт реконструкції системи оповіщення для Хмельницької АЕС за 609 тис. грн. Це втричі більше нинішньої ціни для Південноукраїнської станції та значно дешевше за оголошену очікувану вартість закупівлі. 

Що стало причиною рекордного падіння ціни на тендері

Компанія обґрунтувала аномально низьку ціну для ПАЕС економією за рахунок наявності потрібних ліцензій та програмних комплексів. 

Та експертка з публічних закупівель Наталія Дроздова впевнена, що падіння ціни закупівлі в 20 разів від очікуваної вартості є маркером корупції і має бути перевірене уповноваженими органами.

«Зменшення учасником торгів ціни на аукціоні в таких великих розмірах та погодження замовником «аномально низької ціни» такої закупівлі говорить про дві речі, кожна з яких може вести до юридичної чи адміністративної відповідальності. Перша – або замовник визначив очікувану вартість предмету закупівлі неправильно. Друга – або учасник використовує процедуру публічних закупівель як інструмент для вчинення антиконкурентних дій. В обох випадках потрібна термінова перевірка фахівцями Держаудиту та регіональним представником АМКУ. На здорових економічних ринках ціна на торгах коливається в межах 10%», – розповіла Наталія Дроздова у коментарі Nikcenter.

Інша можлива причина рекордного зниження ціни – боротьба за великий ринок замовлень. 

Через масовані ракетні обстріли російських військ звуки сирен повітряної тривоги стали звичною частиною життя українців. А закупівлі систем тривожного оповіщення – помітною статтею витрат державних компаній та бюджетних установ. За даними DoZorro, вартість всіх тендерів щодо налаштування та будівництва систем оповіщення за 2022-2023 роки наближається до мільярда гривень.

Навесні цього року hromadske.ua опублікувало розслідування, у якому журналісти стверджують про спроби монополізувати ринок систем оповіщень за участю народного депутата Сергія Шахова та пов’язаної з ним компанії «Укрзалізничавтоматика». Нагадаємо, саме ТОВ «Укрзалізничавтоматика» запропонувала найнижчу ціну на першому, травневому тендері на проєкт оповіщення для ПАЕС, після чого «Енергоатом» скасував торги.

Обраний атомниками «Укртрансзв’язок» є одним з фаворитів на подібних тендерах енергетиків. За даними аналітичної системи YouControl, ТОВ «Укртрансзв’язок» виграла тендерів на 344 млн грн на проєктування, будівництво і модернізацію систем оповіщення. Компанія зареєстрована у Києві, її єдина власниця – Ірина Кудіна, директор – Василь Гузиков.

Нагадаємо, днями «Енергоатом» без тендеру замовив обладнання на 323 млн грн для Південноукраїнської АЕС.

антимонопольний комітет, Південноукраїнська АЕС, тендер


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER