А сміттєвоз і нині там

 

Конкурс на визначення візників сміття в Миколаєві нинішнього року проходив під пильною увагою громадськості та журналістів і супроводжувався численними скандалами. На противагу головному принципу його проведення – прозорості та справедливості визначення переможців – “за лаштунками” виявилося предостатньо махінацій у боротьбі за отримання завантаження “сміттєвих” підприємств. Кореспонденти Миколаївського центру журналістських розслідувань спробували розібратися, у чому полягали розбіжності, що з цього випливає і як відіб’ється на споживачах.

Гучний конкурс

Перший же день проведення конкурсу розпочався з суперечки. Після розгромної критики і звинувачень на адресу одного з претендентів – ПП “Евако” – його просто не допустили до участі в конкурсі. Потім із боротьби вибули два підприємці – Євген Кущ та Ігор Барбалюк. Наступні засідання були не менш галасливими: члени комісії звинувачували один одного в заангажованості та особистій зацікавленості. Це й не дивно: підприємства, що займаються збором сміття, через надлишок останнього від початку не можуть бути збитковими, було б кому платити за його вивезення. Тому-то інтриги на конкурсі, очевидно, відображають приховану запеклу боротьбу за споживача. До того ж, забезпечивши себе роботою, багато підприємств мають, нехай невеликий, але все ж таки прибуток: ТОВ “ВалАн” у 2015 році отримало дохід у 390 тис. грн., а КП “Обрій-ДКП”, відшкодувавши всі свої витрати, заробило 92 тис. грн.

Отже, у травні – червні 2016 року за право надавати послуги з вивезення сміття змагалися між собою п’ять підприємств: КП “Миколаївкомунтранс”, його дочірнє підприємство абонентська служба “Центральний”, КП “Обрій-ДКП”, ТОВ “ВалАн” і ДП “Корунд-Х”.

У конкурсній документації головним критерієм оцінки була наявність у претендентів достатньої кількості спеціально обладнаного транспорту для збирання та перевезення відходів. Найвищий бал могли отримати підприємства, що мають від 15 одиниць техніки і більше, рівень зношеності якої не перевищує 75%. Обумовлювалося, що транспорт може бути як власним, так і орендованим. Пізніше з’ясувалося, що саме цей фактор є одним із “підводних каменів” конкурсу.

Дочірнє підприємство КП “Миколаївкомунтранс” – “Абонентська служба “Центральний”, – маючи в розпорядженні 11 одиниць техніки (4 власних і 7 орендованих), виявило бажання обслуговувати Центральний район. ДП “Корунд-Х” із 12 заявленими власними машинами претендувало на вивезення сміття в Заводському районі. ТОВ “ВалАн” мало намір 20-ма машинами вивозити сміття з трьох районів Миколаєва (крім Корабельного). А комунальні підприємства “Миколаївкомунтранс” і “Обрій-ДКП”, маючи в розпорядженні відносно невелику кількість спецтранспорту (13 і 11 одиниць відповідно), претендували на роботу одразу в усіх чотирьох районах обласного центру.

Перевірки на базах

Вивчивши конкурсну документацію учасників, члени комісії навідалися на бази претендентів, аби на власні очі перевірити наявність та стан спецтехніки у візників.

На місці розташування першого конкурсанта – “Абонентської служби “Центральний” – на пр. Героїв України, 3 ремонтна база виявилася тільки на папері. За словами члена комісії Олександра Левицького, водії сміттєвозів просто не знали, куди їхати. На вулиці було виставлено машину з людиною, яка вказувала візникам, де розташована їхня власна база! До того ж керівник абонентської служби явно хитрував, заявивши, що “вся техніка базується на просто неба”, а водії потім проговорилися, що вночі їхні машини перебувають у гаражах.

Не менш кумедна картина чекала на членів комісії на ТОВ “ВалАн”, яке розташовується за адресою: Мічуріна, 2а. Десять з одинадцяти машин, які члени комісії бачили на попередньому підприємстві – “Абонентська служба “Центральний” – дивним чином “перекочували” на базу ТОВ “ВалАн”.

МАЗ на базі біля АС “Центральний”
на базі АС “Центральний”Як з’ясувалося, “ВалАн” бере в оренду у “Центрального” три сміттєвози, а той, у свою чергу, орендує 7 автомобілів у ТОВ “Стефі”. Причому, фірми “ВалАн” і “Стефі” належать одним і тим самим засновникам – подружжю Анатолію і Валентині Хмелик.Утім, і наступного дня, прибувши на базу КП “Миколаївкомунтранс” (вул. Кузнецька, 199), члени конкурсної комісії побачили вже знайому їм техніку, яка ще вчора перебувала в розпорядженні ТОВ “ВалАн”. На запитання журналіста про те, як підприємства збираються ділити машини в разі, якщо отримають право працювати в різних районах міста, бухгалтер КП відповіла різко і без зайвої конкретики: “Для цього є розрахунок використання техніки!”.


Де і чиї машини

Варто нагадати, що частина прибиральної спецтехніки, якою з такою легкістю “обмінюються” між собою приватні та комунальні підприємства, була закуплена за бюджетні кошти. Приміром, згідно з відкритою базою даних держзакупівель, за останні чотири роки департамент ЖКГ Миколаївської міськради спільно з райадміністраціями міста закупив спецтехніки загалом на суму 35,8 млн. грн. Місто отримало 12 сміттєвозів, 9 тракторів, екскаватор і 840 контейнерів для збору сміття, якими зараз запросто можуть користуватися і приватні компанії, що не вклали в них жодної копійки. До слова, всю техніку, за винятком контейнерів і одного сміттєвоза, закуповували в миколаївського ТОВ “Техноторг-Дон”, засновниками якого є Ігор Калюжний і Євген Березовський.

Тепер стає зрозуміло, що умови конкурсу заздалегідь дають “зелене світло” приватним компаніям, дозволяючи їм таким чином користуватися технікою, придбаною за бюджетні кошти.

Незважаючи на щорічні багатомільйонні витрати бюджетних коштів на купівлю спецтехніки, комунальні підприємства продовжують брати в оренду сміттєвози та самоскиди у приватних фірм, дозволяючи їм у відповідь користуватися “бюджетними” машинами.

Приміром, маючи в наявності 6 нових містких сміттєвозів, “Миколаївкомунтранс” орендує у ТОВ “Еко Транс Миколаїв” сміттєвоз 1997 р.в. за ціною 260 грн./год. За використання машин протягом 22-х робочих днів по 8 годин кожен, підприємство має заплатити близько 45 тис. грн. на місяць. Водночас свої два сміттєвози “Миколаївкомунтранс” із 2012 року віддає в оренду “ВалАну” за ціною всього 2,7 тис. грн. на місяць. За всіма розрахунками, підприємство витрачає за користування чужою технікою більше, ніж отримує від оренди власних машин. Економічної вигоди ніякої, отже, є чиясь персональна зацікавленість?

Комунальне підприємство “Миколаївкомунтранс” орендує у “Стефи” (читай: той самий “ВалАн”, оскільки в них спільні власники) два старі самоскиди, 1984 і 1991 р. в., за погодинною оплатою 220 грн. на годину.

Інше миколаївське комунальне підприємство “Обрій-ДКП” також бере в оренду спецтранспорт. За 40 тис. грн. на місяць підприємство орендує сміттєвоз “IVECO MAGIRUS” у підприємниці з Вінницької області Лесі Хомин. Як стверджує заступник директора КП Михайло Михайлович, відмовившись називати своє прізвище кореспондентові, без орендованого сміттєвоза з вивезенням відходів підприємство не впоралося б:

“Якби ми цю операцію не зробили, ми сміття збирали б цілий день і ще б не встигали”.

Орендуючи техніку одне в одного, вказує на тісний зв’язок усіх підприємств між собою. А отже, дає змогу припустити й корпоративну змову між ними.

Поява нових монополістів?

Попри подібні хитрощі учасників конкурсу, що неабияк здивували громадськості та журналістів, члени конкурсної комісії назвали переможців у так званій “чесній, відкритій та конкурентній боротьбі”.

Підсумки було оголошено 6 червня 2016 року. У Заводському та Інгульському районах візником сміття було обрано КП “Миколаївкомунтранс”, у Корабельному – КП “Обрій-ДКП”, у Центральному – ТОВ “ВалАн”.

Після конкурсу підприємства-переможці почали наполегливо пропонувати свої послуги жителям комунальних будинків, приватним домовласникам і юридичним особам на “своїй” території, причому за тарифами, що перевищують чинні.

Знайшлися споживачі, які не погодилися платити за завищеними тарифами і відмовилися укладати договори з візниками, названими владою. У підсумку поблизу багатоповерхових будинків почали утворюватися звалища. Наприклад, на початку липня в соцмережах з’явилися повідомлення, що в мкр. Ліски з переповнених контейнерів побутові відходи вивалюються на землю. Таким був один із найближчих підсумків проведеного скандального конкурсу.

Тоді директор департаменту ЖКГ міськради Андрій Палько, посилаючись на ЗУ “Про відходи”, пригрозив адміністративною відповідальністю тим споживачам, хто не бажав укладати договори з фірмами-переможцями. Виходить, фактично перемога в такому конкурсі означає, що на ринку з’являється монополіст, підтримуваний владою?

Тут Закон України “Про відходи” вступає в протиріччя із законом “Про ОСББ”, згідно з яким, члени об’єднання можуть самостійно визначати виконавця потрібної їм послуги.

Цим правом вирішило скористатися ОСББ на пр. Центральному, 6. Його представниця Любов Левченко повідомила журналістам про намір укласти договір на вивезення ТПВ з дочірнім підприємством “Корунд-Х”, яке в конкурсі програло.

– По-перше, у комунального підприємства-переможця “Миколаївкомунтранс” тариф набагато дорожчий, ніж у ДП “Корунд-Х”, – пояснила мешканка.

– По-друге, це наше право. ОСББ обирає те, що для нього дешевше, краще і якісніше.

Хай там як, за словами заступника голови Всеукраїнської громадської організації “Ефективний власник” Олексія Тихонова, конкурс потрібен лише для того, щоб прозоро вибрати возчика сміття для комунальних підприємств, а також для тих будинків, власники яких не визначилися з фірмою-виконавцем.

– Конкурс потрібен для того, щоб у тих місцях, де комунальники масово визначають виконавця послуг, його було призначено прозоро, – наголосив Олексій Тихонов. Водночас експерт наголосив, що спроби заборонити й залякати ОСББ та кооперативи користуватися послугами самостійно обраних підприємств є порушенням законодавства та мають присікатися Антимонопольним комітетом.

– Виконавця послуг у будинках визначає саме власник, – пояснив Тихонов. – Підприємство, у якого є ліцензія на вивезення сміття, має право надавати послуги тим, хто хоче його найняти. Спроба заборонити йому це є порушенням законодавства. На місці ОСББ, кооперативів я б вимагав від того, хто їх лякає, письмову заяву про обов’язок розірвати договори (з їхніми нинішніми візниками – ред.) та оскаржив би її в Антимонопольному комітеті. І я вам гарантую: комітет покарає керівництво міста Миколаєва.

Підсумки …. у судах

Наскільки об’єктивно пройшов конкурс, незабаром вирішить суд. Його результати загалом уже оскаржує керівник підприємства “Корунд – Х” Олександр Юлевич, оскільки вважає роботу конкурсної комісії необ’єктивною.

Директор ПП “Евако” Сергій Зімов також подав до суду за недопуск його фірми до участі в змаганні.

З тієї ж причини місцева прокуратура № 1 і Центральний відділ поліції відкрили два кримінальні провадження.

У свою чергу, керівництво департаменту ЖКГ не може дати об’єктивну оцінку тому, що відбувалося під час конкурсу.

– Я конкурс не оцінюю, його оцінює комісія, – відмахнувся від журналістів начальник Управління екології департаменту ЖКГ міськради Володимир Корчагов.

Отже, конкурс, що відбувся у Миколаєві, на визначення візників сміття за багатьма параметрами можна назвати скандальним і далеким від принципів відкритості та чесної конкуренції. Конкурсна комісія відверто заплющила очі на махінації його учасників із власним та орендованим транспортом, а послуги переможців намагаються нав’язувати споживачеві, що фактично означає появу в кожному районі міста монопольного гравця, призначеного владою. До того ж, критерії відбору його учасників та визначення переможців виглядають сумнівними.

 

Департамент ЖКГ, миколаїв, розслідування, сміття

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER