Квиток в один кінець

 

Вранці 21 червня Миколаїв сколихнула несподівана новина: на одному з підприємств згоріли сім автобусів марки “Еталон”. Згодом стало відомо, що це транспорт фірми “Авто-Експрес”, який перевозив пасажирів за маршрутом Миколаїв – Одеса. Керівники фірми одразу заявили, що техніку підпалили.

– Нам усіляко погрожували, дзвонили і погрожували, що підпалять автобуси, мені безпосередньо говорили, підіть з цієї території, – розповів журналістам свою версію подій Андрій Нікітін, заступник директора фірми-перевізника “Авто-Експрес”.

За його словами, зловмисники приїхали до АТП, де на стоянці стояли автобуси, близько третьої години ночі. Із собою вони мали каністри з бензином і коктейлі Молотова.

Проникнувши на територію автобази, один із нападників приставив пістолет до скроні охоронця і змусив того лягти на підлогу. Троє інших побігли на стоянку. Там вони облили автобуси бензином і підпалили їх коктейлями Молотова. Дії зловмисників зафіксувала камера спостереження.

Причиною пожежі керівники фірми вважають недобросовісну конкуренцію, що склалася на транспортному ринку:

– Ми обслуговували цей маршрут, роблячи це, насамперед, для людей, тому в нас і ціна проїзду була 60 гривень. А незаконні перевізники, такі як “Оріон-Авто”, “Миколаїв-авто”, “Пік”, їздили з “Південних автовокзалів”. Причому їздили незаконно: у них був завищений проїзд. Крім того, у них не було ні квитків, які видаються в касах, ні страховок для пасажирів. У них були тільки проїзні квитки.

Фірма “Авто-Експрес” зареєстрована в місті Волноваха Донецької області. Прийшла на ринок міжобласних перевезень за напрямком Одеса – Миколаїв торік, перемігши на конкурсі, який проводили в Києві, в “Укртрансінспекції”. Від інших фірм-перевізників відрізнялася тим, що встановила низький тариф – 60 грн. за квиток із Миколаєва до Одеси, тоді як їхні конкуренти беруть по 100 грн. Квитки “Авто-Експрес” продавали через каси Миколаївського міжміського автовокзалу. Крім того, фірма перевозила пільговиків – інвалідів, багатодітні сім’ї, воїнів АТО.

Бізнес новачків різко контрастував із місцевими миколаївськими реаліями. Фірми “Миколаїв-Авто”, “Пік”, які правлять тут балом, так не працюють. Експерт ринку Ігор Житинський уже кілька років намагається привернути увагу влади до проблем, пов’язаних із пасажирськими автоперевезеннями:

– Вони просто не очікували, що на їхнє бандитське беззаконня знайдеться смілива фірма, яка виставиться на конкурс. Ця фірма виставилася, перемогла і почала працювати за цим напрямком. Що ми побачили? Ми побачили відразу наїзд на фірму-перевізника “Укртрансінспекції”, яка не “вилазила” з автовокзалу, намагаючись блокувати роботу… Тому вони пішли на безпрецедентні заходи, коли не вийшло через владу, через правоохоронні органи зламати фірму-перевізника, вони опустилися до найнижчого рівня – просто взяли і спалили автобуси.

Олександру Добриднюку часто доводиться по роботі їздити з Миколаєва до Одеси. Він неодноразово стикався з тим, що розклад руху у перевізників взагалі відсутній.

– Мені сказали, що зараз будемо їхати. Сів я в автобус, ми за фактом простояли ще 25 хвилин на зупинці і тільки потім уже виїхали до Одеси…

– Як часто ви з цією ситуацією стикалися?

– Ну, щоб це мене підводило – то два рази було. Тож потім мені доводилося свої плани змінювати, – поділився Олександр.

На сервіс фірми, які возять пасажирів до Одеси, звертають увагу в останню чергу. Головний критерій тут – чорний кеш, який проходить повз касу. Експерти приблизно підрахували суми, які обертаються в тіні.

– За нашими підрахунками, тіньова сфера ухиляння від сплати податків, пов’язана з “Південними автовокзалами” та афілійованими підприємствами, – десь 30-50 млн. на рік на ці підприємства, – розповів журналістам Ігор Житинський.

Квитки тільки журналістам

Ми вирішили перевірити, наскільки прозоро працюють перевізники. Для цього прийшли з камерою на так звані “Південні автовокзали” і запитали, чи видають там квитки. Побачивши камеру, спритні водії одразу заворушилися.

– Водій, можете квиток показати?

– А ви пасажир?

– Ні, я журналіст. Хочу подивитися квитки, які Ви даєте.

– Просто подивитися? Тоді ми можемо просто Вам не дати. От якщо Ви прийдете з “Укртрансінспекцією”, тоді…

– Згоден, Ви не зобов’язані. Журналіст – це не контролюючий орган, тому можете відмовити. Просто якщо Ви відмовите, то тоді це викличе підозри, що у Вас не все чисто.

Після сперечань і відмовок спритні водії принесли квитки, які відповідали вимогам законодавства, і демонстративно роздали їх пасажирам маршрутки, що вирушала на Коблево.

Коли ж ми писали відео на телефон, вийшло навпаки. В автобусі Миколаїв – Коблеве журналіст двічі намагався отримати від водія квиток, але марно.

– Квиточки видаєте?

– Ні.

– Як ні? Може, хоч якусь виписку?

– Ніякої.

– То що, не дасте хоч якусь квитанцію? Для відрядження треба.

– Та нема в мене квитків, – відрізав водій маршрутки.

Чи то вокзал, чи то видіння

Одна з платформ так званих “Південних автовокзалів”, звідки вирушають автобуси на Коблеве й Одесу, – звичайна зупинка громадського транспорту, що за допомогою маніпуляцій-фальсифікацій набула статусу автостанції. Власниками ТОВ “Південні автовокзали” є дружина миколаївського бізнесмена Валерія Буркуна – Тетяна, і ще один широко відомий у вузьких колах підприємець Юрій Кучуков.

– Вони біля Миколаївського міжміського автовокзалу створили нелегальну мережу автовокзалів, так звані автовокзали-клони, де організували безквиткове відправлення пасажирів за всіма напрямками Миколаївської області. Тим самим ухиляючи свої автопідприємства від сплати податків. Вони пішли на те, що на своїх автовокзалах вони не продають квитки. Квитки купують у водія. Таким чином, відбувається повна тінізація ринку пасажирських перевезень, – пояснює експерт Ігор Житинський.

Валерій Буркун на Миколаївщині особистість відома. За радянських часів він був директором великого автотранспортного підприємства. Потім взяв участь у приватизації цього АТП і став його одноосібним господарем. Згодом Буркун взявся за створення таких автовокзалів-клонів, щоб прибрати до рук міжміські та внутрішньообласні маршрути. Ми завітали на підприємства досвідченого автомобіліста, щоб розпитати його про успішний бізнес. Валерій Буркун усе заперечував і висунув власні звинувачення.

-Ви просто намагаєтесь натягнути запитання, ймовірно, Ваш візит до мене замовна послуга, правильно?

– Ні, не правильно!

– Ну чому ні? Хто Вас прислав?

– Ніхто нас не присилав. Ми самі прийшли.

– Ну, як ніхто не надсилав?

Інший господар маршрутної імперії Юрій Кучуков почав займатися цим бізнесом у 90-х. Тоді він був менеджером однієї фірми, зараз же Кучуков і його партнери контролюють 35 міських, десятки обласних і міжміських маршрутів. Але насправді ці фірми дуті – вони лише збирають готівку з орендованого транспорту, а власного мають мало. Знайти ці “великі транспортні підприємства” непросто – вони розташовані на околицях міста.

Ми приїхали на околицю Миколаєва – у селище Тернівка, де розташована база підприємства “Пік”, що обслуговує маршрут Миколаїв – Одеса та понад 10 інших маршрутів. Вирішили поцікавитися, чи є начальство?

Але розмови не вийшло.

– Можна поговорити з Юрієм Кучуковим або з директором фірми “ПІК”?

– Нікого немає. Зараз тут тільки “Авто-віола” є і “Іва”.

– Так це ж одне й те саме.

– Ні, це абсолютно різні фірми, – стали запевняти нас на підприємстві.

Антимонопольний вам на допомогу…

Чому все так погано з перевезеннями, мають знати в “Укртрансінспекції”, яку нещодавно перейменували на “Укртрансбезпеку”. Саме це відомство контролює автомобільний пасажирський транспорт і проводить конкурси на міжобласні маршрути. Нині в Миколаївське управління “Укртрансбезпеки” поставили нового начальника, бо зі старими постійно не щастило. Цього року колишнього начальника управління Анатолія Лахтіонова засудили на 5 років із конфіскацією майна за отримання хабара. Його звинувачували в лобіюванні інтересів місцевих перевізників. Новий начальник Сергій Кривошапко з Луганська. На порушення в діяльності місцевих фірм “Укртрансбезпека” дивиться крізь пальці, однак до донецьких конкурентів уже є претензії:

– Вони до журналістів звертаються й кажуть: нам спалили автобуси, бо ми законно їздили по 60 грн. А виявляється, що вони незаконно їздили, і ще по 60 грн. Взагалі тут мав би втрутитися Антимонопольний комітет. Ну, так я вам скажу, тому що це називається демпінг цін. Або якщо вище ти ставиш, теж Антимонопольний комітет. Зробити позов, звернутися до суду і покарати ту людину, яка порушує антимонопольне законодавство.

Ми про всяк випадок розповіли Сергію Кривошапку, що миколаївські перевізники навіть не видають квитків. Він пообіцяв розібратися…

– Перевізник зобов’язаний видавати квитки пасажирам?

– Зобов’язаний у будь-якому разі.

– Ми тоді вам відео покажемо, вчора зняли…

Побачивши відеозапис, на якому водій автобуса Миколаїв – Коблеве відмовився видавати квиток, посадовець не на жарт збентежився.

– Держномер цієї машини можна?… Він буде покараний. Це пряме порушення закону. Я Вам одразу кажу.

А що ж із підпаленими автобусами? Чи знайшли зловмисників, запитали ми в копів з Інгульського райвідділу поліції Миколаєва. Похвалитися поки що нічим.

– Наразі призначено низку судових експертиз, за результатами яких буде об’єктивно встановлено факти, що мають значення. Без результатів експертиз рано говорити, – пояснив старший лейтенант Олександр Дощенко, старший слідчий Інгульського відділу поліції Миколаєва.

Поки поліцейські шукають винних, миколаївські монополісти можуть встановлювати ціни та умови, які їм заманеться. Бо конкурентів у них більше немає.

 

автобуси, миколаїв

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER