23.11.2022
11:26

У Миколаєві прийняли “віртуальний” бюджет: більшу частину доходів становитимуть податки з виплат військових

У вівторок, 22 листопада, Миколаївська міська рада затвердила бюджет на 2023 рік. Більшу частину власних доходів бюджету міста становитимуть податки з виплат військових. 

За проект проголосували 35 депутатів із 36, які брали участь в онлайн засіданні сесії, повідомляє Центр журналістських розслідувань. Один депутат від голосування утримався.

Власні доходи загального фонду бюджету Миколаївської міської територіальної громади (тобто без трансфертів та субвенцій) заплановані в розмірі 4,77 млрд грн.

Це на 119 млн грн (на 2,6%) більше, ніж було заплановано на 2022 рік, та на 1,13 млрд грн більше того, що зібрали до міського бюджету у довоєнному 2021 році (на 31,1%).

Більшу частину власних доходів бюджету міста становитиме податок на доходи фізичних осіб - 82,9%. Ще 6,3% від бюджету планують отримати за рахунок акцизного податку. Решта - надходження за рахунок місцевих податків - 10,4% та інших - 0,4%.

Фактично, більше половини своїх витрат Миколаїв розраховує фінансувати за рахунок військових. Заплановано, що від фізосіб місто отримає 3,9 млрд грн податків, і більшу частину перерахують із виплат, які отримають військові (зарплати та інші виплати) - 2,4 млрд грн. Для порівняння, у довоєнному 2021 році податки із грошового забезпечення військових склали лише 346 млн грн.

Під час обговорення проекту рішення мер Олександр Сєнкевич назвав майбутній бюджет міста «віртуальним».

- Всі ці гроші, які ми запланували - вони віртуальні. Їх може не бути. Тому нам потрібні якісь місця, які можна перекреслити, - відповів міський голова на сумніви депутатів, які стосувалися окремих видатків.

Видатки загального фонду бюджету Миколаєва у 2023 році встановлені в розмірі 4,12 млрд грн. Для порівняння, у 2022 році ця сума була на 636 млн грн менше. 

А от доходи спеціального фонду, з якого фінансуються програми розвитку, зменшилися на 24 млн грн і становлять лише 78,44 млн грн

Водночас  видатки спеціального фонду заплановані в розмірі 999 млн грн. Таку велику різницю планується покрити шляхом запозичень (кредитів) в розмірі 363 млн грн, ще 557 млн грн переведуть із загального фонду бюджету.

Загалом за галузями найбільше коштів отримає освіта – 1,64 млрд грн. 

Зазначимо, що під час обговорення проекту бюджету нерівномірне зменшення коштів за різними галузями викликало запитання депутата Кантора. він вважає помиловим зменшення видатків на фізкультуру та спорт лише на 3%, тоді як на освіту – майже на 30%. 

На другому місці - транспорт та дорожнє господарство – 844 млн грн. Галузь ЖКГ може розраховувати на 549 млн грн. Державне управління, тобто утримання чиновників, обійдеться у 412 млн грн, це майже 10% від бюджету. Сфера охорони здоров’я отримає 247 млн грн, фізкультура та спорт - 187 млн грн, соцзахист - 179 млн грн, культура - 167 млн грн.

Резервний фонд бюджету  визначили у досить скромній сумі 50 млн грн. На фінансування територіальної оборони міста (зокрема, матеріально-технічне забезпечення підрозділів ТРО) закладено 33,6 млн грн.

Крім того, місто надасть обласному бюджету субвенцію в розмірі 10 млн грн на фінансування діяльності комунального підприємства «Миколаївська обласна варта».

До речі, на обслуговування боргів в бюджеті-2023 заплановано 14,9 млн грн за трьома кредитами: на модернізацію КП «Миколаївоблтеплоенерго», на оновлення громадського транспорту та кредит на ремонт доріг, що був запозичений позаминулого року.  

А от скандальний кредит від “Банка Восток” на капітальний ремонт доріг в розмірі 150 млн грн, який з великими зусиллями «продавила» мерія минулого року попри спротив депутатів, залишився невикористаним. Директорка департаменту фінансів Віра Святелик запевнила, що кошти не використані, і проценти за цим кредитом не сплачуються.

- У зв’язку з воєнним часом жодної копійки не було взято. Кошті ці в бюджеті є, але фактично отримані не були, - заявила Святелик.

Нагадаємо, що третина цього кредиту мала бути використана на капітальний ремонт вулиці 2-а Набережна. Наразі контракт на поточний ремонт цієї вулиці отримала одна з компаній Сергія Шульгача

Віра Святелик підкреслила, що фактичне виконання бюджету буде залежати від того, чи буде діяти військовий стан та Постанова Кабміну №590, яка дуже жорстко обмежує можливі напрямки використання коштів місцевих громад. 

За словами чиновниці, окрім захищених статей, фінансуються лише пріоритетні напрямки. Таким вона назвала поповнення статутного фонду МКП «Миколаївводоканал», який дійсно потребує постійної фінансової підтримки.

До речі, з бюджету міста на наступний рік планується передати кошти до статутних фондів не одного, а 5 комунальних підприємств: «Миколаївводоканал» – 50 млн грн,  «Миколаївпастранс» - 47,5 млн грн, «Дельфін» - 5 млн грн, ТРК «Март» - 2 млн грн, - КВП з організації харчування в навчальних закладах - 3 млн грн.

Раніше міський голова Миколаєва заявив, що бюджет Миколаєва наразі значною мірою наповнюється за рахунок податків військових

У центрі уваги