Закордонні рахунки, маєтки біля моря і авто з салону: нове майно одеських суддів за час великої війни

37 суддів чотирьох міських районних судів Одеси від початку повномасштабної війни придбали або отримали у користування нове майно. Попри постійну загрозу ракетних ударів, служителі Феміди купували нові квартири і дорогі автівки, отримували у власність великі маєтки. Інші ж – інвестували у криптовалюту та відкривали рахунки за кордоном. Nikcenter дослідив декларації одеських суддів, щоб показати, як змінилися їхні статки за час великої війни.

Нові маєтки у деклараціях

Із початком повномасштабної війни суспільний інтерес до статків українських посадовців, які протягом більш ніж півтора роки приховували від громадськості через скасування обовʼязкового декларування, значно зріс. На фоні нестачі озброєння на фронті і руйнування житлових будинків простих українців купівля держслужбовцями автівок із салону, нерухомості та дорогих прикрас сприймається чи не як мародерство.  

Серед тих, до кого прикута особлива увага громадськості, – судді. Член Громадської ради доброчесності Олександр Волошин говорить: це пов’язано з тим, що судді – такі ж громадяни України, які живуть в умовах війни і нестачі бюджетних коштів, а цивільні щодня донатять, щоб підтримати Збройні сили.  

«Треба врахувати, що за останні роки зарплати суддів достатньо сильно виросли і вони можуть собі дозволити вартісні витрати. Але треба також зважати, що зараз грошей в державі на зарплати чиновників на правду не вистачає, тож їх велика частина покривається за рахунок іноземних держав, які надають Україні фінансову підтримку. У цих умовах, якщо якийсь суддя живе на широку ногу, купує дуже дороге майно лише для особистого задоволення, і при цьому знає, що це майно буде задеклароване (тож суспільство побачить його спосіб життя), це вказує на відірваність такого судді від українських реалій та суспільства. Такий суддя в очах суспільства фактично забув, що займати цю посаду – це честь, а його поведінка може не лише підірвати авторитет судової влади, але й вплине на всіх інших його колег-суддів», – пояснює Олександр Волошин.

Що задекларували судді міських районних судів Одеси за два роки повномасштабної війни, аналізував Nikcenter. Так, протягом 2022-2023 років у користуванні шістьох одеських суддів зʼявилися нові великі будинки, розташовані у селах на Одещині та у самому обласному центрі. Найбільші за площею маєтки задекларували суддя Малиновського районного суду Одеси Ніна Мирончук і суддя Суворовського райсуду Вʼячеслав Шурупов.

Ніна Мирончук стала власницею будинку на 335,5 кв. м у Одесі в серпні 2023 року. Суддя у своїй декларації не зазначила, скільки коштувало її нове житло, однак будинки на сусідній вулиці, згідно з оголошеннями, вартують від 200 тис. доларів – залежно від площі та стану житла.

Будинок, що належить Ніні Мирончук

Ніна Мирончук працювала суддею із 2011 року, а з 2017-го – призначена суддею Малиновського районного суду Одеси. У декларації за 2023 рік суддя повідомила, що свою посаду залишила.

Дружина судді Суворовського районного суду Вʼячеслава Шурупова Олена Комлева стала власницею нового маєтку та земельної ділянки під ним також влітку 2023 року. Комлева, яка обіймає посаду судді в Одеському апеляційному суді, володіє оселею на 329 кв. метрів та земельною ділянкою площею 744 квадрати. Оселя суддівської родини розташована неподалік моря, біля Фонтанської дороги.

Поряд – розкішні приватні будинки. На просторому подвірʼї нового житла родини судді, судячи із зображення на Гугл картах, є басейн.

Нова оселя родини Шурупова і Комлевої. Знімок з Google Planet

Вартість подібних осель по сусідству може сягати 500 тис. доларів. Суддя ж у своїй декларації запевняє, що великий приватний будинок коштує усього 931 тис. грн. Ще у 1,7 мільйонів оцінили землю під ним. Судячи з даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, оселю Олена Комлева отримала у спадок.

Новим маєтком обзавелася і сімʼя судді Малиновського суду Ігоря Плавича. До двох квартир родини восени 2022-го додався будинок на 271 квадрат біля Фонтанської дороги. Раніше, за 2019 році суддя разом з дружиною оформили тут дві земельні ділянки. Згідно з декларацією, вартість нового житла родина судді оцінює усього в 600 тис. грн. Будинок, ймовірно, було побудовано раніше, а у 2022 році – введено в експлуатацію.

Будинок родини судді Плавича

Готові житлові будинки із ремонтом по сусідству з аналогічною площею оцінюють щонайменше у 300 тис. доларів.

А родина заступника голови Київського районного суду Володимира Петренка, як зʼясував Nikcenter, готується до вкрай вигідної угоди. У травні 2023 року дружина судді Наталія стала власницею земельної ділянки площею у сім соток та дачного будинку на 231 квадрат у селищі Таїрове. Майно було оформлене за договором дарування.

Будинок дружини судді Петренка

За даними, які повідомив НАЗК суддя у своїй декларації, на момент набуття права власності будинок коштував лише 700 тис. грн, ще 200 тисяч – земля під ним.

Вже за девʼять місяців після того, як дружина судді отримала житло у власність, маєток виставили на продаж. Тепер його разом із ділянкою оцінили вже у 190 тисяч доларів – 7,6 млн грн за нинішнім курсом. Тобто майже у 8,5 разів дорожче, ніж будинок разом із землею нібито коштував ще менше року тому.

Оголошення про продаж будинку Наталії Петренко

Медіаюрист “Платформи прав людини” Євген Воробйов пояснює: заниження вартості житла під час оформлення права власності впливає на обсяг сплаченого за нього податку.

“У випадку, якщо нерухомість дарують батьки, податки не сплачуються. Проте сплачується державне мито, для обрахування якого робиться експертна оцінка майна. Суддя ж повинен декларувати ту вартість будинку, яка зазначена у документах”, – говорить юрист.

Загалом минулоріч судді міськрайонних судів Одеси стали власниками ще двадцяти нових квартир, а також будинків у курортній Грибівці та на Хмельниччині.

Автівки за ціною квартир

У 2022 та 2023 роках одеські судді активно оновлювали і свій автопарк. Загалом судді чотирьох міських районних судів Одеси задекларували 29 нових автівок, придбаних або отриманих у користуванні після 24 лютого 2022 року.

Найдорожчим в автопарку одеських суддів  став новий елітний Mercedes-Benz GLE 2022 року, придбаний дружиною Олега Непоради Юлією у жовтні 2022-го. Вартість автомобіля родини судді Малиновського райсуду, яка і без того має численними статки, сягає 3,5 мільйонів гривень.

Mercedes-Benz GLE 2022 року. Фото з відкритих джерел

Цікаво, що з декларації за 2023 рік, поданої суддею вже у квітні поточного року, елітна автівка його дружини зникла, натомість зʼявився дохід від продажу рухомого майна – 3,7 млн грн. Ще одну елітну автівку Юлія Непорада «світить» у своїх соцмережах: за кермом яскравого і коштовного Porsche Panamera 2018 року в Instagram дружини судді зʼявляється їхній неповнолітній син.

Фото з Інстаграм Юлії Непоради

Як зʼясував Nikcenter, авто вартістю у 2,5-3 млн грн записане на Вячеслава Васюка – батька Юлії Непоради. Попри те, що машиною користується родина судді, у його декларації згадок про неї немає.

У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб інформація про бізнес Вячеслава Васюка відсутня. У січні 2024 року він подав декларацію кандидата на посаду головного спеціаліста у Державній службі морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України. Згідно з документом, у 2023 році чоловік не мав жодного доходу, що не завадило йому того ж року придбати два коштовні автомобілі. Водночас Васюк повідомив, що зберігає готівкою 45 тис. доларів.

Колега Непоради по Малиновському районному суду, суддя Сергій Черевко з літа 2023 року користується автомобілем Mercedes-Benz GLE 350D 2018 року випуску. Авто, записане на 68-річного батька судді, наразі коштує не менше двох мільйонів.

69-річна мати ще одного судді Малиновського суду Олександра Гарського Галина у лютому 2022-го придбала «свіженький» Volkswagen Touareg того ж року випуску. Авто, вочевидь, було придбане Галиною Гарською із салону, а після – передане сину у користування за довіреністю, про що йдеться у його декларації. Така автівка наразі коштує близько трьох мільйонів.

Volkswagen Touareg 2022 року

Щодо Галини Гарської у листопаді 2018 року Малиновський суд Одеси, у якому працює її син, розглядав справу через заборгованість за комунальні послуги. «Одесаобленерго» звернулося до суду щодо видачі судового наказу за вимогою про стягнення 4 тис. грн заборгованості за споживану електроенергію, однак отримало відмову від судді.  

BMW X5 2021 року випуску, яке знаходиться у користуванні судді Київського районного суду Одеси Любові Калініченко, коштує близько 3 млн грн. Ще три автівки, що з квітня 2022 року належать її чоловіку Сергію Мунтяну, – дві Toyota Land Cruiser та легкова Toyota Camry – сумарно коштують не менше 5,5 мільйонів.

Згідно з декларацією судді, торік дохід її чоловіка, який нині очолює Теруправління Бюро економічної безпеки, загалом склав 917 тис. грн. Ще майже 1,5 млн грн заробила сама Любов Калініченко. У 2022-му, коли Сергієм Мунтяном було придбано три дорогі автівки, його офіційний дохід становив усього 356 тисяч за рік.

Чим володіють одеські судді

Надійні збереження: криптовалюта і рахунки у закордонних банках

Суддя Малиновського райсуду Одеси Ігор Бобуйок за час повномасштабної війни не купував жодного нового майна. Проте під кінець 2023 року він інвестував у криптовалюту. У щорічній декларації суддя зазначив, що придбав одразу 18 видів крипти, при цьому зазначивши її незначну вартість у гривнях.

Дружина судді Київського суду Одеси Павла Прохорова криптовалюту придбала у 2022 році. Тетяна Прохорова, згідно з декларацією чоловіка, володіє пʼятьма рахунками, на одному з яких зберігає Ethereum вартістю у понад мільйон гривень.

А от родина голови Київського суду під час повномасштабної війни вирішила «вкластися» у цінні папери. У декларації судді Сергія Чванкіна зазначається, що у 2023 році вони з дружиною Неллі Голубєвою придбали цінних паперів та державних облігацій України загалом на 296,5 тис. грн.

У лютому 2023 року Неллі Голубєва стала ще й власницею фірми, зареєстрованій у США. Крім того, дружина голови районного суду Одеси зберігає 138 тисяч євро та 20 тис. євро на рахунку в Австрії. Ще 20 тис. євро в австрійському банку тримає донька судді Владислава. Належать Неллі Голубєвій ще 52 тис. доларів, розміщених на чотирьох рахунках у США.

Як показав аналіз декларацій одеських суддів, проведений Nikcenter, повномасштабна війна негативно не позначилася на їхніх статках. Як і раніше, чимало із них продовжує скуповувати коштовне майно та користуватися нерухомістю й дорогими автівками, записаними на родичів.

Член Громадської ради доброчесності Олександр Волошин резюмує: у випадку із придбанням суддями під час великої війни нового дорогого майна постає питання моралі та етичних норм.

«Судді мають розуміти, що такі покупки мають значний суспільний інтерес, тому вони мають відповісти людям чи доречно було під час війни купувати таку розкіш. Інакше вони ще більш негативно впливають на авторитет правосуддя і своїх колег-суддів, зокрема тих, які зараз у лавах ЗСУ», – пояснює Волошин.

Говорячи про набуття нового дорогого майна під час повномасштабної війни, важливо відзначити, що йдеться не про всіх суддів. Крім того, серед них є ті, чиї рідні віддали життя, захищаючи Україну. Хтось – воює сам, інші – підтримують військо фінансово.  

«Частина суддів офіційно жертвує гроші зі своєї зарплати на потреби Збройних сил. І це дуже гідна поведінка. Але якщо суддя офіційно донатив, витрачав гроші на хоча би мінімальні потреби для себе і сім’ї, а ще робив інші витрати, то в нього насправді могло й не вистачити грошей на придбання такого елітного майна. І тут вже є обґрунтований сумнів у доброчесності такого судді», – говорить Олександр Волошин.

Нагадаємо, раніше Nikcenter писав, як  родина нинішнього судді під час повномасштабної війни завбачливо вкладала кошти у нерухомість та рахунки за кордоном, а інший суддя у відставці, отримуючи пожиттєві виплати з бюджету, вже залишив Україну і обживається в мирній і безпечній країні Євросоюзу.  

декларації, Одеса, статки, судді


Олеся Баранцевич

Журналістка-розслідувачка МЦЖР. Авторка антикорупційних розслідувань, співавторка розслідувань про воєнні злочини російських окупантів в Україні. Лауреатка Всеукраїнської премії імені Василя Сергієнка.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER