«Руський мир» онлайн: хто і для чого створював окупаційні канали на півдні України

На дні пропаганди

Відразу після повномасштабного вторгнення Росії в Інтернеті з’явилося майже три десятки анонімних Телеграм-каналів про Миколаївську, Херсонську, Одеську та Запорізьку області. Ще низка була створена заздалегідь, однак стали активно публікувати дописи тільки в лютому 2022 року. Вони наповнені не тільки пропагандою і відвертою брехнею, але і просто абсурдом.

«В Николаеве российские военные раздают гуманитарку»: такий допис в кількох російських Телеграм-каналах з’явився 18 травня. Насправді ж місто і російських загарбників відокремлює лінія фронту. Але коли це заважало російським пропагандистам: на знак підтвердження своїх слів вони оприлюднили відео черги біля Палацу культуры, де соціальні служби Миколаєва видавали хліб і консерви тим, хто цього потребує.

Також пропагандистські ресурси активно вигадували теорії «змови» та «інсайди» про розколи в українській владі та армії. В дописі Телеграм-каналу «Миколаїв – пуп землі» 10 березня пророкували швидку ліквідацію голови Миколаївської адміністрації.

«Губернатор Кім довго піарився на війні і, за наявними даними, вже за крок від остаточного успіху. В Києві ухвалене рішення, що зі своєю медійною впізнаваністю мертвим він буде кориснішим, ніж живим. З Кіма вирішили зробити сакральну жертву. Знищити його руками ССО (Сил спеціальних операцій України – прим. автора) і списати на горезвісні «російські ДРГ» (диверсійно-розвідувальні групи – прим. автора)».

Також у березні після розгрому колон російських військ, які намагалися зайти в Миколаїв, цей же ресурс зненацька заявив, що завдання захопити обласний центр в РФ не було. Меседжі проросійських пабліків змінились і стали менш «переможними».

«Зараз не стоїть завдання в росіян зайняти Миколаїв. Є більш важливі першорядні завдання в інших місцях».

Заявлене Миколаївською міською радою рішення про скорочення зарплат бюджетникам, на думку російських пропагандистів, свідчить не про дефіцит бюджету, викликаний війною, а про те, що «Украина начинает отказываться от поддержки своих граждан, сокращая зарплаты представителям власти» (Телеграм-канал «Миколаїв 🇷🇺 🇺🇦»).

А відеосвідчення місцевих та іноземних журналістів про сотні зруйнових обстрілами окупантів квартир і будинків миколаївців російська пропаганда назвала… сюжетами українських спецслужб з акторами.

Преступления против Украины

 

 

Преступления против Украины

 

 

Преступления против Украины

 

 

Преступления против Украины

 

«Украинские спецслужбы снимают сюжеты о домах в Николаеве, разрушенных якобы в результате российских обстрелов, сообщило Минобороны России. В постановочных съемках участвуют более 40 актеров, всем участникам съемок заплатили по $25» (Телеграм-канал РИА-Новости, Лохматый Z Николаев).

Про що частіше за все брешуть південні окупаційні Телеграм-канали

Пропагандистський порядок денний, створений з початком повномасштабної війни локальних Телеграм-каналів, не дуже відрізняється від  російських державних ЗМІ. Основними спікерами та джерелами інформації виступають керівники Росії і місцевої окупаційної влади, Міноборони РФ, представники невизнаних псевдореспублік «ЛНР» і «ДНР», а також ніби місцеві жителі, які беруть участь у постановочних сюжетах.

 

 

Журналісти проаналізували повідомлення, які публікували в 28-и відкрито проросійських Телеграм-каналах протягом трьох місяців. Ці ресурси можна розділити на дві категорії.

Перші наповнені пропагандою про «гуманність» російських військових, про повернення до «мирного» життя і «розвитку» регіонів після «8 років гніту». В них активно публікують постановочні сюжети, де «гастролери» дякують загарбників і розповідають про «безчинства» українскої влади. Ці ресурси найбільш розповсюджені в Херсонській та Запорізькій областях – ймовірно, намагаються згладити негативне ставлення місцевих жителів до окупації.

На Миколаївщині є три таких ресурси, однак, після звільнення від загарбників більшої частини регіону, вони звели нанівець оригінальний контент і просто дублюють інформацію про російську «гуманітарку» з інших локальних окупаційних каналів.

Очевидно, в них не знайти повідомлень про те, як російські військові розстрілювали на Херсонщині евакуаційні колони, розкрадали українську гуманітарну допомогу і підприємства, а також як силою розганяли масштабні протести в Херсоні, Новій Каховці, Бердянську та Енергодарі.

Масштабный митинг в Херсоне против оккупации

Масштабний мітинг у Херсоні проти окупації

 

Россияне разгоняют протестующих в Энергодаре гранатами и стрельбой

Росіяни розганяють протестувальників в Енергодарі гранатами і стрільбою

 

Медіа-аналітик Артем Захарченко разом з волонтерами в проєкті CAT-UA з початку повномасштабної війни досліджує український інформаційний простір. Він відзначає, що контент у Телеграм-каналах на окупованих територіях суттєво відрізняється від інших ресурсів.

«На окупованих територіях створюють копію російської комунікації. В цих Телеграм-каналах часто звучать заяви від місцевої окупаційної влади – той же Стремоусов у Херсонській області (колаборант, так званий “заступник голови Херсонської області” – прим. автора). Такі ресурси намагаються переконати людей, які звикли довіряти який би там не було владі, хоча би в тому, що ця окупаційна влада має право на існування та її необхідно слухатися. Однак така централізована пропаганда не призведе до того, що люди почнуть їм активно сприяти», – пояснює експерт.

Друга частина Телеграм-каналів підтримує військову агресію Росії та розповідає про міфічних українських «нацистів». На півдні такі канали переважають у Миколаївській та Одеській областях.

У них частіше за все публікують спотворені на користь загарбників військові зведення, вихваляють «професіоналізм» та «силу» російської армії. В перші тижні повномасштабної війни їх автори мали ілюзії, що Росія зможе швидко і без великих втрат захопити більшу частину України, в тому числі Миколаївську і Одеську області. Однак після провалу наступу вони все частіше почали постити фейки для дискредитації українських захисників.

«Викриття» від терористів

Коли через російські обстріли гинуть мирні жителі, пропагандисти просто заявляють, що по них вдарили українські військові. Здоровий глузд, фотографії та відео з місць обстрілів, висновки міжнародних експертів свідчать про протилежне – військові злочини вчиняє саме армія РФ.

Один із показових випадків – трагедія в Миколаєві 13 березня, коли в мікрорайоні Соляні, в районі зупинки Млинова, від обстрілу загинули 9 людей та ще 13 отримали поранення. Наступного дня низка проросійських Телеграм-каналів заявила, що обстріл здійснили з мінометів 82 калібру, дальність стрільби яких близько 4 км. На підставі чого автори каналів визначили вид зброї та чим підтверджуються їхні заяви – звичайно ж, не вказано. Але тезу «не все так однозначно» своїй аудиторії вони «згодували».

У свою чергу мер Миколаєва Олександр Сєнкевич повідомив, що 13 березня окупанти вдарили по кільком мікрорайонам міста забороненими касетними боєприпасами. Це підтвердили і в міжнародній організації з прав людини Human Rights Watch. Вони проаналізували фотографії з місць пригод і ідентифікували двигун ракети, хвостову частину ракети типу «Смерч» і боєприпас.

Аналогічні версії інформаційні війська РФ висувають і за іншими обстрілами Миколаєва. Російська пропаганда, не маючи жодного фактичного підґрунтя, посилається на анонімні повідомлення нібито читачів про звуки вильотів/прильотів, на підставі яких робить вигідні собі брехливі висновки.

Також пропагандисти заявляють, що російське РСЗВ не може діставати до кількох районів Миколаєва, які були обстріляні. Насправді, як зазначають у військовій комендатурі, російські окупанти досі можуть бити містом реактивною артилерією як з боку Херсона, так і з окупованої частини Миколаївщини в районі Снігурівки.

Фейкотворці з Миколаєва

Подібні фейки найактивніше поширюють Телеграм-канали терористів так званих «Л/ДНР». Серед них двоє колишніх миколаївців – Юрій Барбашов та Сергій Лебедєв.

Сергей Лебедев

Сергій Лебедєв

 

Юрий Барбашов

Юрій Барбашов

 

Барбашов працював журналістом і з 2010 року просував у Миколаєві ідею про єднання України з РФ. У 2014 році був організатором та спікером місцевого «Антимайдану». Активістів, які виступають за євроінтеграцію та демократичний розвиток країни, називав «хунтою» та «фашистами». Також їздив у травні 2014 року до ініціатора створення «Новоросії» та голови її «уряду» Олега Царьова, щоб ухвалити резолюцію про суверенітет псевдореспублік «ДНР» та «ЛНР». Зараз він веде в Телеграм свій пропагандистський канал «Позивний «Журналіст».

Лебедєв – його однодумець, також просував ідею перетворення півдня України на «Новоросію». Після провалу цього проекту обидва сепаратисти втекли з Миколаєва та приєдналися до лав терористів так званих «Л/ДНР».

Чи беруть вони зараз участь у війні на боці Росії, інформації немає. Втікачі-сепаратисти воюють на інформаційному фронті – займаються пропагандою. Крім того, Сергій Лебедєв збирає у своєму Телеграм-каналі інформацію про позиції ЗСУ. Пост із закликом передавати дані про українських захисників набрав найбільшу кількість переглядів – понад 100 тис. Періодично після обстрілів Миколаєва та передмістя він просить підписників повідомити їхні результати. Зазначимо, що для пошуку інформаторів створили ботів також кілька анонімних окупаційних ресурсів.

Вигадані успіхи і реальні злочини

Російська пропаганда з усіх сил намагається підтримувати і міф про «другу армію світу».

Наприклад, 30 травня окупаційні ресурси «Миколаїв – пуп землі», «Лохматий Z Миколаїв», «Одеське Громадське Телебачення Z» та інші рознесли по мережі заяву Міноборони РФ про те, що в Новому Бузі Миколаївської області вдарили по командному пункту оперативного командування “Південь”. Насправді ж російські ракети зруйнували центральну вулицю міста, де були розташовані лише магазини, та вбили мирного жителя.

Не менш цинічними є й дописи про те, що російські війська «свідомо» сповільнили наступ в Україні, щоб зберегти життя цивільних і створити «гуманітарні коридори». Насправді їх зупинили ЗСУ та опір місцевих жителів.

Зроблено в Росії

Серед знайдених Центром Телеграм-каналів більшу частину було створено одного дня – 7 березня, коли російські загарбники намагалися взяти в кільце Миколаїв, окупували лівобережну частину Херсонської та просувалися до центру Запорізької області. По мірі просування армії РФ окупаційні ресурси виникали, крім обласних центрів, і в інших містах цих регіонів.

 

Серед окупаційних ресурсів на півдні України 13 каналів пов’язані очевидно: їх об’єднує «бренд» – назва «Головне в (назва міста)», російська геолокація – прив’язка до SIM-карти РФ – і одна і та ж контактна особа з прихованими даними. Це означає, що, як мінімум, ці канали були створені агентурною мережею під безпосереднім контролем Росії. Тим більше, що вони активно обмінюються більшістю публікацій, а аналогічні ресурси є на півночі та сході країни.

Інші анонімні ресурси не мають такого тісного зв’язку, проте виконують аналогічний інформаційний порядок денний та роблять репости.

«Мережа цих телеграм-каналів побудована хаотично. Таке враження, що хтось зміг відкусити шматок від бюджету, той і веде канал. Однак однозначно всі вони мають один центр управління, а який – можемо здогадуватися», – каже експерт Артем Захарченко.

Як повідомляла СБУ у 2021 році, за російську пропаганду в Телеграм-каналах відповідає 85 Головний центр спеціальної служби Головного управління Генштабу (ГРУ) Міноборони РФ. На його замовлення створили та адміністрували псевдоукраїнські політичні канали “Легітимний”, “Резидент”, “Миколаїв live”, “Херсон live”, “Нетипове Запоріжжя”, “Одеський фраєр” та інші.

Центр протидії дезінформації повідомляє, що російські ГРУшники керують і Телеграм-каналами, які підтримують «операцію з денацифікації» – серед інших їх відрізняє буква Z в назві.

«Значну частину цих каналів наповнюють підрозділи інформаційно-психологічних операцій ЗС РФ, а деякі з них – російські військові кореспонденти», – написали в ЦПД.

Для кого мовить російська інтернет-пропаганда

Аудиторія регіональних Телеграм-каналів, на які звернув увагу Центр, варіюється від 1,2 тис підписників до 58,4 тисяч. Найменша – у пабліків із Миколаївської області. Їх, ймовірно, розкручували менш активно в зв’язку з захопленням регіону, яке провалилося. Найбільша аудиторія у каналів з тимчасово окупованої Херсонщини. Втім, кількість підписників зовсім не свідчить про їхню популярність в Україні.

Дізнатися, з якої країни підписники каналів, соцмережа Телеграм не дозволяє. Судячи з коментарів під дописами, частина аудиторії мешкає на території Росії. Видимо, комусь просто цікаво стежити за військовими діями, а дехто чекає поки «руський мир» прийде в міста, з яких вони родом.

 

 

 

А ще значна частина шанувальників російської пропаганди в окупаційних каналах, ймовірно, лише боти. Такий висновок можна зробити через дивну динаміку зростання кількості передплатників.

Під час створення Телеграм-каналу «Миколаїв 🇷🇺🇺🇦» на нього підписалися відразу 1,5 тисячі акаунтів. Потім о 13.00 14 березня на канал підписалося 1,8 тис. акаунтів. Такі дивні стрибки відбулися ще кілька разів – у решту часу на канал підписувалося до кількох десятків користувачів, а в рази більше відписувалося. Можливо, соцмережа деактивувала бездіяльні облікові записи, які виконували роль ботів.

Ще наочний приклад – найпопулярніший серед окупаційних ресурсів півдня канал «Головне про Херсон». О 14:00 15 березня тут додалося 6 тис. підписників, за добу 22 березня – 9,5 тис., 9 травня – 12 тис.

Як росла аудиторія окупаційних телеграм-каналів, видно на цьому графіку.

 

 

Раніше журналісти Ліга.нет з’ясували, що боти використовувалися і для розкручування великих політичних каналів, які на замовлення Росії розхитували ситуацію в Україні.

«Спочатку організатори накручують канал ботами і доводять кількість підписників до більш-менш значної цифри. Потім гроші вкладаються у розкручування: платять уже популярним каналам за публікацію посилання на паблік. Людина переходить за посиланням, бачить, що на канал вже підписано понад 10 000 людей», – пише видання з посиланням на автора мережі українських Телеграм-каналів.

Як боротися з російською пропагандою в Телеграм

Пропаганда містечкових окупаційних «мовників» у Телеграм накачує користувачів ненавистю до України та абсурдними фейками не менш концентровано, ніж російське телебачення. За словами експерта Артема Захарченка, вона спрямована на людей із раніше сформованою проросійською позицією.

«Судячи з риторики каналів, вони не використовують прийомів переконання, коли спочатку транслюють думки, які відповідають позиції людини, а потім поступово переконують його. Ці Телеграм-канали, начебто просто філія якогось російського пропагандистського ЗМІ. Там йде масована проросійська позиція, і вона одразу відверне людей, які її не мають. Тих, хто був нейтральним до повномасштабного нападу, такий канал точно б не зацікавив», – сказав Захарченко.

Сьогодні СБУ розслідує понад 300 кримінальних проваджень за фактами пропаганди війни та виправдання російської агресії, у тому числі за допомогою інформаційних Телеграм-каналів.

Кіберполіція у коментарі Центру підтвердила, що Телеграм-канали, створені загарбниками на окупованих територіях, несуть значну інформаційну небезпеку та просувають наративи російської пропаганди на всій території України.

 

«Таким чином ворог шукає своїх поплічників. Робота агентурних мереж спецслужб РФ триває через анонімні канали, що публікують «замовні» матеріали для кремлівських пропагандистів», – повідомляють у кіберполіції.

З початку повномасштабної війни кіберполіція заблокувала 3,1 тис. ворожих інформканалів у Телеграм, Instagram та Tik-Tok. Вони налічували аудиторію приблизно 23 млн користувачів. Їхнє блокування стало можливим завдяки небайдужим українцям.

Користувачі надсилають лінки на небезпечний контент у соцмережах через Телеграм-бот кіберполіції, а після перевірки на нього закликають скаржитися в офіційному Телеграм-каналі Stop Russian War | Mriya. Там же розповідають і про результати роботи.

На жаль, як повідомляють у кіберполіції, останнім часом ситуація із блокуванням Телеграм-каналів дуже ускладнилася. Через величезну кількість скарг як з боку українців, так і росіян, які підтримують повномасштабне вторгнення, адміністрація соцмережі не встигає опрацьовувати запити.

Незважаючи на труднощі, протидія Росії на інформаційному фронті продовжується. А опір мешканців тимчасово окупованих територій свідчить, що перемога буде за Україною.

російська агресія, російські окупанти, російські пропагандисти


Оксана Орсач

Журналістка-розслідувачка.Висвітлює у матеріалах корупцію на місцевому рівні та воєнні злочини. Працює в команді Nikcenter з 2019 року.Звертайтеся поштою orsach@nikcenter.org

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER