Ритуальний переділ: на чому заробляють похоронні фірми Миколаєва

 

Ритуальна сфера є однією з найбільш криміналізованих і корумпованих у Миколаєві. Жорстке суперництво між похоронними компаніями йде за кожного померлого, скочуючись, часом, до відвертого криміналу. Враховуючи, що “померти” нині недешево, наживаються на небіжчиках навіть далекі від цього бізнесу медики та поліцейські.

Небіжчик без могили

Бідолашне лихо до сім’ї Щеглових із Миколаєва прийшло в березні минулого року: раптово помер батько сімейства 59-річний Сергій Щеглов. Як згадує вдова Раїса Василівна, похоронний агент зателефонував уже через кілька хвилин після дзвінка поліції. Не особливо вдаючись у деталі, жінка погодилася з пропозицією агента організувати похорон. Однак незабаром Раїса Щеглова пошкодувала, що так швидко погодилася. Приїхавши на цвинтар разом із траурною процесією, вона виявила, що вирита могила не відповідає потрібним розмірам, а під час опускання тіла покійного мотузки луснули, і труна з гуркотом впала на дно могили. Навіть через рік жінка не може без болю згадувати, що їй довелося пережити того дня.

Восени минулого року в схожій ситуації опинилася і сім’я Пасіченків. Похоронний агент заявився в будинок, де помер родич, одразу після дзвінка поліції. Пообіцяв влаштувати похорон. Але близькі та родичі, які прийшли на кладовище попрощатися з покійним, побачили, що могила навіть не вирита. Їм довелося кілька годин чекати, поки останній притулок для близької їм людини буде готовий.

Об’єднує ці дві історії ритуальна фірма “Довник-Бізнес”. Саме ця компанія надавала послуги з поховання. При цьому жодних вибачень за свої недоліки працівники ритуальної фірми родичам так і не принесли. Спілкуючись із журналістом, жінки поскаржилися, що, незважаючи на пристойну суму, в яку їм обійшовся похорон, – понад 20 тисяч гривень, – вони в підсумку отримали замість професійної допомоги та підтримки нервування.

Авторитетний дах

Неякісна послуга за великі гроші – не просто візитівка компанії “Довник-Бізнес”, це вирок усій ритуальній сфері Миколаєва. Адже тут панують свої, неписані закони, що часто вступають у протиріччя з нормами моралі та кримінальним кодексом.

Так, наприклад, окрім фірми “Довник-Бізнес”, миколаївці скаржаться на якість послуг ТОВ “Літком”.

Фірми "Довник-Бізнес" і "Літком" базуються в ритуальному центрі "Едем", що на Великій Морській, 108

Агенти цих фірм одними з перших отримують інформацію про смерть людини і першими приїжджають до родичів.

Безпосередній стосунок до обох компаній має Микола Белевят. У ТОВ “Літком” він тривалий час працював директором, а засновником ТОВ “Довник-Бізнес” є його мати – Людмила Белевят.

Фірма "Довник-Бізнес" орендує приміщення в морзі 3-ї міськлікарні

У поле зору Центру журналістських розслідувань Микола Белевят уже потрапляв неодноразово. У 2011 році ми писали, що він активно використовував зв’язки в міліції для отримання інформації про померлих і для нав’язування родичам послуг із поховання. Зараз Белевят формально відсторонився від ритуального бізнесу, але в розмові з журналістами визнав, що допомагає порадами ТОВ “Літком” і “Довник-Бізнес”.

Компанія "Літком" орендує морг 1-ї міськлікарні

Серед підприємців, які працюють у ритуальній сфері, поширена думка, що Микола Белевят пов’язаний із кримінальним авторитетом Михайлом Титовим на прізвисько “Мультик”. І що агресивний стиль ведення бізнесу фірм Белевята пов’язаний з тим, що у нього такий авторитетний “дах”. Побічно це підтверджує те, що обидві фірми тривалий час були прописані за адресою проспект Центральний, 101. За цією адресою розташована будівля автосалону “Техноконтракт”, у якому зареєстровані підконтрольні Титову фірми.

Автор поцікавився про зв’язки з кримінальним авторитетом безпосередньо в Миколи Белевята.

– Ви якось пов’язані з Михайлом Титовим?

– Я з ним знайомий. І все.

– Він чимось сприяв роботі Ваших компаній?

– Я свій бізнес завжди вів сам.

Поліція і медики в частці

За інформацією голови міської ради підприємців у сфері ритуального бізнесу Дмитра Смирнова, на цей момент у Миколаєві працює приблизно 25 компаній, які безпосередньо надають послуги в сфері поховання. А за повідомленням обласного управління статистики, у Миколаєві щорічно помирає понад шість тисяч осіб. З огляду на таку значну цифру – ритуальникам є за що боротися.

Центр обдзвонив з десяток ритуальних компаній і дійшов висновку, що ціни на поховання перебувають приблизно в одному діапазоні. Так, економ варіант становить 6-7 тисяч гривень. У цю вартість входять дуже скромна труна, послуги моргу, катафалк, вінок, хрест, бригада і місце на кладовищі. Якщо до цього “пакету послуг” додати прощання в ритуальній залі та відспівування священиком, дорожчу труну, автобус, кілька вінків та іншу ритуальну атрибутику – ціна зросте до 15-20 тис грн.

Але, порівнюючи повний пакет послуг різних ритуальних компаній, можна переконатися, що в деяких із них ціна різниться на 2 – 4 тис. грн. Ця маржа і становить корупційний відсоток.

Що це за відсоток?

Приватний підприємець Андрій Безверхий, який багато років працює в похоронній сфері, знає відповідь на це запитання.

– У нас є фірми, чиї агенти чомусь раніше за інших дізнаються про смерть людини та дзвонять одразу ж після повідомлення родичів про трагедію в поліцію, – каже бізнесмен.

Як приклад він наводить відеозапис, зроблений його знайомим.

На відео чутно, що похоронний агент на ім’я Віктор (працівник ФОП Кузнєцова) зв’язався з родичами померлого практично одразу після дзвінка в поліцію. На уточнювальне запитання, кого він представляє, Віктор сказав, що міську ритуальну службу з ЛШМД.

– Доходить до абсурду: людина ще з поліцейськими розмовляє, а на іншій лінії їй уже телефонує агент. Це нормально? – обурюється підприємець.

Участь у цій схемі поліцейських і медиків, за словами Безверхнього, призводить до подорожчання послуги, лягаючи додатковим фінансовим тягарем на клієнтів.

І додає, що агенти часто не гребують дурити людей, запевняючи, що дзвонять із державної чи комунальної ритуальної служби.

-Головне для них першим нав’язати свою послугу, отримати паспорт померлого, а потім уже справа техніки, – каже Безверхий.

Кілька років тому Центр у матеріалі “Швидка ритуальна допомога” вже звертав увагу на цю проблему. Відтоді нічого не змінилося: поліція та медпрацівники продовжують “зливати” інформацію про померлих ритуальним конторам.

На запит журналіста Центру до Головного управління поліції в Миколаївській області; до управлінь охорони здоров’я Миколаївської ОДА та Миколаївської міської ради, правоохоронці та медичні посадовці відповіли як під копірку: випадків інформування приватних ритуальних компаній нашими співробітниками не встановлено. Кримінальний кодекс України (ст. 145) передбачає покарання за розголошення подібної інформації, однак за десять років жодного провадження за цими фактами правоохоронці не відкрили.

Морги лікарень: були комунальними, стали приватними?

Ще одним способом роздобути клієнта є можливість для ритуальних фірм максимально наблизитися до потенційного споживача їхніх послуг. А що може бути ближче, ніж лікарні та морги?

Центр зробив відповідні запити і з’ясував, що практично при кожній лікарні міста функціонує похоронна контора. Причому, як правило, ритуальники орендують приміщення в моргах медзакладів.

У 1-й міськлікарні це ТОВ “Літком”, у 3-й – ТОВ “Довник-Бізнес”, у 5-й – ФОП Михайло Нужний, у ЛШМД – ФОП Наталя Кузнєцова, в онкодиспансері – ФОП Юрій Дяченко, в обласній клінічній лікарні, Центрі паліативної допомоги та Бюро СМЕ – ФОП Дмитро Макс.

Прямої законодавчої норми, що забороняє подібне, немає. Але Антимонопольний комітет України ще 2013 року в своїх рекомендаціях звертав увагу на те, що перебування приватних ритуальних фірм у безпосередній близькості до потенційних споживачів таких послуг призводить до порушення економічної конкуренції.

Морг 5-ї міськлікарні, який орендує ФОП Михайло Нужний

Морг ЛШМД, який орендує ФОП Наталія Кузнєцова

У 2018 році АМКУ знову повернувся до цієї теми, виробивши відповідні рекомендації для міністерств, які пропонують врегулювати це питання на законодавчому рівні. Причому, згідно з аналізом АМКУ, Миколаїв увійшов до сімки міст України, де кількість ритуальних компаній, що орендують комунальні морги, зашкалювала.

Постмортальні послуги або гроші з повітря

А тепер найцікавіше. Розміщення в моргах лікарень і Бюро СМЕ дає приватним підприємцям, які пропонують ритуальні послуги, не тільки рекламу і клієнтів, а й ще один додатковий і вельми відчутний дохід. Полягає він у наданні так званих постмортальних послуг. Тобто послуг, які надаються людському тілу після смерті. Сюди може входити: бальзамація, миття, стрижка волосся і нігтів покійного та деякі інші маніпуляції з тілом.

Морг онкодиспансеру, який орендує ФОП Юрій Дяченко

Здійснювати подібне можуть лише кваліфіковані медики: лікарі-патологоанатоми або санітари, які працюють у медзакладах, що мають відповідні ліцензії. Ритуальні компанії, що працюють у моргах миколаївських лікарень, і Бюро СМЕ таких ліцензій не мають.

Морг обласної лікарні, в якому розмістився ФОП Дмитро Макс

Центр переконався в цьому, перевіривши у відповідних реєстрах на сайті Міністерства охорони здоров’я України.

Але похоронники ці послуги все-таки надають, стягуючи за них додаткову плату. Називають вони це “послугами по тілу” і коштують такі послуги недешево.

Наприклад, у Миколаївському обласному Бюро СМЕ – 1250 грн, в інших моргах Миколаєва ціна коливається від 1500 до 1600 грн.

Такі квитанції видають у Бюро СМЕ у ФОП Макс

Квитанція, видана в іншій фірмі

За фактом ці послуги надають санітари моргів медустанов, яких наймають приватники. Автор поспілкувався з патологоанатомами кількох медустанов міста, які підтвердили існування цієї схеми.

– Усі знають, що ситуація ця не зовсім прозора, але поки що вона влаштовує всіх. Санітарам моргів платять копійки, тому вони завжди згодні підзаробити, виконуючи, практично, свою роботу, – повідомив у розмові лікар-патологоанатом, який побажав залишитися невідомим.

Приміщення, яке орендує ФОП Макс у Бюро СМЕ, становить 5,35 кв м. Воно розташовується біля реєстратури

Також медик розповів, що такса санітарів за цю роботу досить скромна: 100-200 грн за один труп. Виходить, що із загальної суми в 1250 або 1500 грн левову частку бере фірма, яка за фактом ніякої роботи не виконує.

При тому, що за словами колишнього головного позаштатного патологоанатома Міністерства охорони здоров’я України В’ячеслава Діброви, частину подібних послуг морги мають надавати безкоштовно.

– У патологоанатомічних відділеннях після проведення розтину мають помити тіло покійного, одягнути, покласти в труну і передати в такому вигляді родичам. І все це безкоштовно, – стверджує фахівець.

За що можуть розстріляти

А тепер кілька слів про обсяги кешу, який приносить існування подібної схеми. За інформацією Бюро СМЕ, 2020 року в цій установі провели понад 3600 розтинів. Якщо це число помножити на 1250 грн, то вийде майже п’ять мільйонів гривень. І ці кошти отримано, по суті, з повітря.

Порівняно зі СМЕ, інші миколаївські морги проводять близько 300-400 розтинів за рік. Але навіть якщо таку кількість помножити на 1500-1600 грн за кожне, то набігає сотні тисяч гривень, які приватні ритуальні компанії отримують практично з повітря, не докладаючи до цього особливих зусиль.

Такі шалені гроші особливо приваблюють кримінал. Підприємець Дмитро Макс з 2015 року орендує кілька приміщень у Бюро СМЕ.

Дмитро Макс орендує в Бюро СМЕ два приміщення - 30,7 кв. м і 5,35 кв. м. Попри те, що оренда більшого закінчилася, він продовжує його використовувати

У 2016-17 роках на нього двічі робили замах. Перший раз поранили в ноги, вдруге – в голову (стріляли гумовими кулями). Обидва замахи сталися серед білого дня, коли він приїжджав до Бюро СМЕ. Після замахів підприємець не залишив бізнес у Бюро СМЕ і за 2 місяці йому спалили автомобіль.

Навесні 2017 року поліція затримала якогось Олександра Єгорова, якого Дмитро Макс упізнав, як нападника. За даними слідства, Єгоров працював у ТОВ “Літком” і мав за плечима кримінальне минуле. У матеріалах справи зазначено, що мотивом нападу стала конкуренція між ритуальниками. Суд над Єгоровим тягнеться вже кілька років.

Автор зв’язався з Дмитром Максом, щоб дізнатися подробиці нападу на нього, і розпитати про бізнес. Але підприємець спілкуватися категорично не захотів, заздалегідь звинувативши автора в замовному характері матеріалу.

Чи переможе конкурс… корупцію і кримінал?

Журналіст Центру зв’язався з головними лікарями кількох миколаївських медзакладів, де підприємці орендують морги. Чи не бачать вони конфлікту інтересів у тому, що їхні співробітники працюють на приватні компанії?

Виявилося, що і в Миколаївській обласній клінічній лікарні, і в ЛШМД, і в Бюро СМЕ головні лікарі знають, що деякі їхні співробітники суміщають свою основну діяльність із роботою на приватників. Але проблеми в цьому не бачать.

Так, головлікар ЛШМД Олександр Дем’янов сказав, що співпраця з ритуальною фірмою допомагає розв’язувати матеріальні проблеми установи.

– Підприємці купили в патанатомічне відділення нові вікна, холодильне обладнання оновили, і це, крім орендної плати, яку вони платять, – пояснив він.

Начальниця обласного Бюро СМЕ Ольга Дерюгіна також висловила задоволення від співпраці з орендарем.

-Дмитро Макс придбав для бюро меблі та комп’ютерну техніку. В умовах обмеженого фінансування це гарна підмога і ми дуже вдячні йому за це, – розповіла вона.

Тож керівники медзакладів вважають таке “співжиття” цілком виправданим.

Не бачить необхідності принципово змінювати ситуацію також керівництво управлінь охорони здоров’я Миколаєва та області. Єдине нововведення, яке пропонується впровадити, це проведення конкурсу, на якому визначатимуться орендарі моргів.

Але чи зможе конкурс кардинально поліпшити ситуацію в ритуальній сфері?

Експертка ринку Агія Загребельська вважає, що такі новації можуть тільки погіршити ситуацію.

Судити про це Загребельській допомагає досвід роботи в АМКУ. Саме вона відповідала в антимонопольному комітеті за підготовку у 2018 році рекомендацій, які були зроблені після аналізу ринку ритуальних послуг по всій Україні.

Агія Загребельська зараз бореться з монополістами в ГО "Ліга антитрасту"

Однак зміни до законодавства на основі цих рекомендацій так і не було внесено.

– Реальна причина того, чому це сталося – дії лобістів із ритуальної сфери, – переконана Агія Загребельська. – Адже найбільший потік їхніх споживачів – саме в моргах. Люди, що перебувають у пригніченому стані від пережитого горя – легка здобич. Вони не занурюються в деталі вартості послуг, не порівнюють її з іншими ритуальними компаніями, не розбираються, які мають бути стандарти якості, – каже експертка. На її думку, споживачі не знають, який обсяг послуг має надати їм безоплатно морг, а за які вони мають платити. Загребельська каже, в оману вводить те, що співробітники моргів за сумісництвом працюють у ритуальній компанії. У підсумку споживач платить за те, що мав би отримати безплатно.

– Якби конкурси, які заплановані в Миколаєві, проводили чесно, то це могло б поліпшити ситуацію. Серед критеріїв конкурсу має бути вартість і якість послуг, наявність матеріально-технічної бази, працівників, позитивного досвіду. І надалі порушення таких умов було б підставою для розірвання договору, – каже Загребельська.

Але експертка сумнівається, що на практиці це здійсненно.

– Через корупцію висока ймовірність того, що конкурси проведуть формально. Критерії ж відбору будуть такі, що вартість послуг для споживача тільки збільшиться, а ритуальна компанія за рахунок коштів родичів померлих “відбиватиме” свої витрати на цей конкурс, – наголосила експертка.

 

корупція, кримінал


Ярослав Чепурний

Журналіст-розслідувач

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER