IT-авторитети

 

Під керівництвом мера-айтішника в Миколаєві активно проходить діджиталізація. Одним з її втілень став електронний містобудівний кадастр. У міськраді його називали “революційним продуктом” від київських розробників. Однак скільки і кому віддали за його створення – замовчували. Журналісти Центру з’ясували, що миколаївський кадастр обійшовся в рази дорожче, ніж більшості інших міст. А фірма, з якою уклали близько двох десятків договорів, пов’язана з чиновниками та місцевим “авторитетним бізнесменом”.

 

 

Повна діджиталізація всього міста

Миколаїв може “похизуватися” не лише 24 місцем у рейтингу прозорості українських міст, що складався організацією Transparency International Ukraine, а й одним із найдорожчих онлайн-ресурсів з доступу до містобудівної та земельної документації. Аерофотозйомка міста обійшлася бюджету в 6,3 мільйона гривень, ще на 18 мільйонів підписали договорів на створення програмного забезпечення та обробку баз даних.

Програмне забезпечення представили київські розробники – компанія “Софтпро+”. Їхній продукт міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич назвав “революційним інструментом” і пообіцяв, що Миколаїв стане “одним із перших міст в Україні, в якому зроблять публічним усе, що тільки можна”.

Директор фірми "Софтпро+" Андрій Черін і мер Миколаєва Олександр Сєнкевич на презентації містобудівного кадастру

Судячи з офіційних відповідей на запити журналіста, в обласних центрах, де виступив підрядником “Софтпро+”, на створення онлайн-кадастру витратили від півмільйона до трьох мільйонів гривень. А в Миколаєві, нагадаємо, ці роботи обійшлися у 18 мільйонів!”

Звідки така різниця?

Низка міст зберегла значні бюджетні кошти завдяки тому, що містобудівну документацію вносили в електронну систему фахівці профільних управлінь.

Також економія – це, мабуть, не про миколаївських чиновників. Адже гроші не їхні, а платників податків.

“Нам потрібно було швидко наповнити кадастр інформацією, а великий обсяг даних перевести в цифровий формат. Тому ми замовляли такі послуги в підрядника”, – пояснив головний архітектор Миколаєва Андрій Цимбал.

У підсумку департамент містобудування та архітектури перерахував за розроблення містобудівного кадастру 11,2 мільйона гривень, а управління земельних ресурсів 1,1 мільйона за підсистему “Земельний кадастр”.

Також чиновники підписали ще 6 договорів на загальну суму в 4,5 мільйона грн, але планують їх реалізувати цього року. Два договори на 1,3 мільйона довелося розірвати, бо в бюджеті просто забракло грошей.

Один товар – різна ціна

Попри те, що всі ліцензії для миколаївського онлайн-кадастру належать ПП “Софтпро+”, підрядником виступило миколаївське ТОВ “Зем-Юр-Центр”, зареєстроване в Миколаєві. У договорах управлінь Миколаївської міськради зазначено, що підприємства уклали партнерську угоду.

У Львові, Рівному, Житомирі, Луцьку, Чернігові та кількох інших обласних центрах програмне забезпечення для кадастру закуповували не в посередника, а напряму у виконавців – компанії “Софтпро+” або її директора ФОП Андрія Черіна.

Оскільки і Миколаїв скористався їхніми розробками, містобудівні кадастри міст практично ідентичні – різниця полягає лише в кількості шарів мапи та наповненості геопорталу. Оскільки київські розробники не розмістили свій прайс у відкритому доступі, журналісти Центру вирішили провести експеримент і спробували замовити в них розробку подібного продукту.

Згідно з ціновою пропозицією “Софтпро+”, за найповніший пакет послуг із розробки геопорталу містобудівного кадастру, який і надали Миколаєву, доведеться заплатити 1 мільйон 141 тисячу гривень. У цю суму включено вартість ліцензій на програмне забезпечення, обробка даних, необхідне обладнання, послуги зі встановлення та навчання персоналу.

ТОВ “Зем-Юр-Центр” отримав за ті самі роботи від міськради понад 11 мільйонів гривень. Удесятеро більше!

Геопортал миколаївського містобудівного кадастру

Так, київські розробники постачають необхідні для кадастру ліцензії та комп’ютерне обладнання за 955 тисяч гривень. В управлінні містобудування та архітектури Миколаївської міськради такі витрати склали 5,1 мільйонів гривень. ПП “Софтпро+” готове навчити чиновників, як працювати з ресурсом, лише за 6 тисяч гривень. А ось “Зем-Юр-Центр” запросив за це 268 тисяч гривень.

Але найбільші розбіжності у вартості полягають в обробці даних.

У прайсі київської компанії вартість такої послуги для створення містобудівного кадастру становить 120 тисяч гривень із застереженням, що вона може змінюватися залежно від обсягу інформації.

ТОВ “Зем-Юр-Центр” отримало 4,5 млн грн з міського бюджету за роботу з містобудівною документацією та її внесення до баз кадастру, тобто в 40 разів більше. Приміром, у Рівному за такі послуги заплатили 1,8 мільйона гривень, у Житомирі 126 тисяч гривень. Зазначимо, що в більшості міст за опрацювання даних не заплатили жодної копійки з бюджету – роботи виконували самі співробітники управлінь архітектури.

Аналогічна ситуація склалася і з розробкою підсистеми “Земельний кадастр” для управління земельних ресурсів.

За інформацією, розміщеною на сайті “Софтпро+”, її вартість становить 300 тисяч гривень. Безпосередньо за програмне забезпечення управління земельних ресурсів Миколаївської міськради перерахувало “Зем-Юр-Центру” 200 тисяч гривень. А ось його встановлення обійшлося навіть дорожче – 230 тисяч. При тому, що в прайсі “Софтпро+” вартість послуги встановлення – 3 тисячі. Ще 150 тисяч із бюджету пішло на навчання працівників управління земресурсів і введення підсистеми кадастру в експлуатацію. А разом з обробкою даних виходить сума понад 1 мільйон гривень.

Чому в “Зем-Юр-Центру” та “Софтпро+” виникла така велика різниця у вартості, ми намагалися дізнатися в директора “Зем-Юр-Центру” Олени Бредіхіної. Однак вона, пославшись на зайнятість, відмовилася говорити, а потім і зовсім не стала приймати дзвінки. Журналісти відправили звернення з проханням надати коментар, однак відповіді на нього поки не було.

Директор “Софтпро+” Андрій Черін причинами високої вартості назвав терміновість та обсяг робіт.

“В інших містах містобудівні кадастри створювалися впродовж п’яти років і чиновники самі працювали з даними. А в Миколаєві захотіли зробити його за один рік. Ми навіть експериментальні підсистеми їм постачали”, – сказав автор розробок.

Прокладка із сумнівним минулим

До підписання договорів на розробку геопорталу компанія “Зем-Юр-Центр” не мала жодного стосунку до програмування. Раніше вона виконала кілька держпідрядів: проектування ремонту тротуару, будівництво каналізаційних мереж і розробку генплану села Новоселівка Запорізької області. При цьому за останнім договором фірма не дотрималася термінів виконання робіт і в неї відсудили 196 тисяч гривень.

Журналісти Центру вирушили на пошуки офісу компанії. За юридичною адресою – проспект Центральний, 93Д – про неї не чули. А за фактичною адресою Мала Морська, 40, яку було зазначено в кількох документах, поданих компанією для участі в торгах, розташований житлокоп. Зазначимо, що компанія також не має ні сайту, ні сторінок у соціальних мережах, ні реклами, ні оголошень про готовність зайнятися розробкою програмного забезпечення або обробкою даних.

Власниками “Зем-Юр-Центру” з 2012 року і до вересня 2018 року були Марія Чередник і Дмитро Каленик. Марія – дочка відомого в Миколаєві шість разів судимого бізнесмена Віктора Чередника, відомого на прізвисько “Тазик”. А Дмитро – його давній бізнес-партнер. У розслідуванні “Шлях у нікуди” Центр писав, що їхня фірма “Дельта-Ойл” регулярно отримувала держпідряди на ремонт міських доріг і неякісно виконувала роботи.

Не менш цікавими є й керівники ТОВ “Зем-Юр-Центр”. З 2012 до 2015 року директором фірми був колишній начальник управління земельних ресурсів міськради Сергій Бондаренко. А з 2015 року крісло директора змінювали його родичі – брат Юрій і дружина Олена Бредіхіна.

На початку вересня 2018 року Бредіхіна стала власницею компанії, а незабаром ТОВ “Зем-Юр-Центр” отримало перше замовлення від Миколаївської міськради на поставку програмного забезпечення. На той момент Сергій Бондаренко звільнився з Держземкадастру, в якому з 2015 року обіймав посаду директора миколаївської філії і став помічником міського голови, а потім і зовсім був призначений на посаду начальника управління земельних ресурсів.

Сергій Бондаренко обійняв посаду начальника управління земельних ресурсів під час розроблення міського кадастру

За словами директора департаменту з протидії корупції Миколаївської міськради Андрія Єрмолаєва, у цьому не вгледіли конфлікту інтересів, оскільки не проводили перевірку закупівель цього управління.

У коментарі Центру Сергій Бондаренко заявив, що ніяк не вплинув на бажання міськради співпрацювати з компанією своєї дружини. Також він негативно відповів і на запитання, чи є Каленик і Чередник його бізнес-партнерами і чи мають вони стосунок до розробки кадастру.

“Дивіться все в реєстрі. Фірмою зараз займається тільки Олена Бредіхіна”, – сказав Сергій Бондаренко.

Ілюзія конкуренції

Усього за два роки компанія “Зем-Юр-Центр” отримала з бюджету Миколаєва 16,7 мільйонів гривень. Крім земельного та містобудівного кадастрів, фірма створювала інформаційну систему активів ЖКГ, доступну тільки для працівників профільного департаменту. На цю розробку витратили 1,6 мільйона з бюджету. Також 2,6 мільйона гривень виконком Миколаївської міськради заплатив за систему управління комунальними активами, яка багато в чому дублює геопортал містобудівної документації.

Але всі ліцензії на розробки належать ПП “Софтпро+”, та й на сайті Миколаївської міськради відкрито заявляють, що програмне забезпечення для міста розробляли фахівці цієї компанії. Київські програмісти проводили всі презентації і навіть навчали персонал міськради.

У розмові щодо умов розроблення містобудівного кадастру, який, за легендою, ми планували замовити, працівник “Софтпро+” підтвердив, що “Зем-Юр-Центр” виконував роботи у Миколаєві лише частково.

“Вони займалися питаннями обробки даних, тому що працюють на місці. Хочете до них звертайтеся, хочете до нас, тому що за фактом… Ну, у нас партнерський договір”, – сказав працівник “Софтро+”.

Яким чином “Зем-Юр-Центр” став монополістом із розробки комунальних інформаційних систем у місті?

Міська влада змогла обійти обов’язкову вимогу проведення торгів – наявність у претендента досвіду програмування. Перші шість закупівель програмного забезпечення провели без тендера, бо суми виявилися допорогові – 199-200 тисяч гривень. І, таким чином, виконавши ці договори, у “Зем-Юр-Центр” раптом з’явився досвід роботи в галузі програмування і позитивний відгук від замовника. А на наступних, вже більш дорогих закупівлях, коли без проведення тендера вже ніяк не обійтися, компанія надала щойно отримані довідки від міськради і все шито-крито.

Теж за перемогу на тендерах миколаївським “програмістам” переживати не доводилося. У 80% випадків їхніми конкурентами виступали так звані київські партнери ПП “Софтро+” і його директор ФОП Андрій Черін, які фактично і були виконавцями замовлення. При цьому ціни у “партнерів” були завжди вищими.

" Конкуренція" на закупівлях із розроблення кадастру

На думку експерта моніторингового порталу публічних закупівель DoZorro Павла Лісніченка, тут є явне порушення Закону України “Про захист економічної конкуренції”.

“Можна говорити про фактичну змову. Оскільки ці компанії – партнери, їхнє керівництво могло контактувати і погоджувати свої дії. Це стосується і закупівель, де конкурентом (“Зем-Юр-Центру” – Ред.) виступав директор другої компанії. І Антимонопольний комітет може трактувати цей факт як такий, що міг вплинути на результат торгів”, – сказав експерт.

Усе для міста, але з вигодою для чиновників

Колишній начальник відділу містобудівного кадастру міськради Олександр Нефьодов, який відповідав за створення геопорталу до середини 2019 року, заперечує вплив на вибір підрядника те, чиєю родичкою є її власниця.

“Я вже точно не пам’ятаю, але ми вивчали ринок і розглядали різні тендерні пропозиції. По-моєму, і “Софтпро+” подавали заявку, але чому вибрали “Зем-Юр-Центр”, точно сказати не можу. Напевно, була найвигідніша пропозиція”, – сказав Нефьодов.

Варто згадати, що про Олександра Нефьодова Центр писав у матеріалі “Земля для обраних”. Його дружина Тетяна отримала у власність ласу ділянку комунальної землі в Соляних на березі річки Південний Буг. По сусідству такі ж ділянки дісталися нинішньому депутату Миколаївської міськради Владиславу Чайці, його родичам і бізнес-партнеру Олексію Пеліпасу.

Будинок Нефьодових розташований на самому березі річки

Попри скромні зарплати, невдовзі Нефьодови побудували двоповерховий котедж площею 370 квадратних метрів. Зараз у Миколаєві будинки зі схожою квадратурою і на річковому узбережжі продаються за 6-9 мільйонів гривень.

Вартість аналогічного житла на миколаївському річковому узбережжі вражає

Незважаючи на значні “освоєні” на держконтрактах суми, сімейне подружжя Бондаренків-Бредихіної живуть навмисне скромно. З нерухомості вони декларують лише квартиру на 35 квадратів у Донецьку. Натомість Олена Бредихіна у 2018 році обзавелася одразу двома новенькими іномарками: Citroen C4 майже за півмільйона гривень і Peugeot 108 за 370 тисяч гривень. При цьому в 2017 році вона заробила в Держземкадастрі 46 тисяч гривень, а Сергій Бондаренко – 54,5 тисяч. У 2018 році їхній загальний дохід склав 63,5 тисячі гривень.

Такі автомобілі Олена Бредіхіна придбала 2018 року

Зауважимо, що під час написання цього матеріалу Бондаренко залишив посаду начальника управління земресурсів. Як повідомив у коментарі Центру міський голова Олександр Сєнкевич, чиновник подав заяву про звільнення за станом здоров’я. Однак, імовірно, не при справах він не залишиться – за словами Сєнкевича, йому запропонують знову стати помічником мера.

Кадастр є, але користуватися ним не можна

Та навіть після освоєння таких бюджетних коштів залишаються питання до достовірності та актуальності даних. У коментарі Центру ексзаступниця головного архітектора Миколаєва Марина Калмикова повідомила, що фахівці департаменту містобудування щонайменше до середини минулого року не отримували в користування аерофотозйомку, яку провели ще у 2018 році.

“Ми працювали, спираючись на старі топографічні дані. Але ж та зйомка потрібна була якраз для того, щоб приводити містобудівну документацію у відповідність до реального стану міста”, – сказала Калмикова.

Також, за її словами, варто засумніватися в достовірності найважливіших шарів карти – зонінгу та генплану, адже вони відрізняються від офіційних, розміщених на сайті міськради в розділі “Будівництво”.

Інакше кажучи, кадастр створено, але практичної користі для фахівців він не має. Чи не занадто дорого місту обійшовся напівробочий IT-продукт?

Головний архітектор Миколаєва Андрій Цимбал підтвердив наявність невідповідностей – виникли через зміну формату зображення.

“Ми знаємо про цю проблему і незабаром її виправлятимемо”, – сказав начальник департаменту містобудування та додав, що, незважаючи на невідповідності, генплан і зонінг, розміщені на геопорталі, офіційні.

Напевно, у міській раді цінується вміння використати з вигодою для себе навіть найблагородніший намір – зробити місто більш відкритим і прозорим. Адже гроші – платників податків. А навіщо економити, якщо їх освоює ручна фірма.

 

бюджетні кошти, державний бюджет, Миколаївська міська рада, Олександр Сенкевич


Оксана Орсач

Журналістка-розслідувачка.Висвітлює у матеріалах корупцію на місцевому рівні та воєнні злочини. Працює в команді Nikcenter з 2019 року.Звертайтеся поштою orsach@nikcenter.org

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER