«Яйця по 17»: НАБУ і САП викрили схему розкрадання 733 мільйонів на закупівлях продуктів для ЗСУ

НАБУ та САП викрили схему розкрадання державних коштів під час закупівлі Міністерством оборони України продуктів харчування для Збройних сил під час повномасштабного вторгнення РФ. Оголошено підозру посадовцю Міноборони та постачальникам.
Про це повідомила прес-служба НАБУ, передає Nikcenter.
Про підозру повідомили колишньому керівнику Департаменту Міністерства оборони України, власниці пов’язаних компаній-постачальниць, двом керівникам компаній-постачальниць та фізичній особі, причетним до розкрадання державних коштів на закупівлі Міністерством оборони України продуктів харчування для ЗСУ.
Їхні дії кваліфіковано за ч. 5 ст. 191 ККУ – розтрата, ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191 ККУ – замах на розтрату, ч. 3 ст. 209 ККУ – легалізація.
За матеріалами справи, упродовж 2022-2023 років забезпечення армії продуктами харчування відбувалось через закупівлю так званих продуктових комплектів. Це передбачало можливість замовляти продукти за затвердженим каталогом, який налічував 409 найменувань. Найбільш вживані, як-от овочі, крупи, м’ясо, вода, становили лише 10% асортименту. Решта ж, на кшталт спецій, желатину або ягід замовлялись зрідка або ніколи.
В НАБУ пояснили, що ціна комплекту формувалася з урахуванням усіх найменувань каталогу та становила їхню середню вартість. Це дозволяло постачальникам маніпулювати цінами: завищувати їх на ходові продукти та занижувати на маловживані або ті, які не можна замовляти через сезонність постачання (черешня або абрикоси взимку).
Тобто, на перший погляд, порушень не було, і ціна комплекту не змінювалася. Щоправда, картопля, яку постачали тисячами тонн, реалізовувалася втридорога, а сезонні ягоди та фрукти, які майже не замовлялися, коштували копійки”, – йдеться в повідомленні.
За цією схемою за серпень-грудень 2022 року дві компанії-постачальниці, контрольовані однією власницею, отримали понад 733 млн грн надприбутків, що підтверджується експертизою. Частину цих коштів вивели під виглядом дивідендів і фінансової допомоги пов’язаним компаніям. За інформацією слідства, ці гроші могли бути використані для купівлі готелів у Хорватії та іншої нерухомості.
Зазначається, що схему підтримував посадовець Міноборони, який підписував договори й «не помічав» аномально високих цін.
В НАБУ також поінформували, що після початку досудового розслідування у січні 2023 року та поширення у медіа відповідної інформації, зокрема щодо закупівлі яєць по 17 грн за штуку, співучасники оборудки зменшили ціни на 11 найбільш затребуваних продуктів. Це запобігло розкраданню бюджетних коштів на суму 788 млн грн.
Нагадаємо, у грудні 2024 року Міністерство оборони України спрямувало 23 млрд грн польській компанії з сумнівною репутацією. Агенція оборонних закупівель доповідала Міноборони про ризики з компанією PHULechmar Sp.z.o.o, проте міністерство все ж вирішило відправити кошти зі 100% авансом.
Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою