Skip to main content

Заброньовані і щасливі: кого працевлаштували у Миколаївську обласну варту

У перші дні повномасштабної війни в Миколаєві створили нове комунальне підприємство – «Миколаївська обласна варта». До нього приєдналися десятки добровольців, які прагнули захистити рідне місто від російської навали, а майно місцевих жителів – від мародерів. Підприємство почало отримувати мільйонне фінансування, яке, попри зниження загрози для міста наприкінці 2022-го, відтоді лише збільшилось.

Як зʼясував Nikcenter, згодом на місці добровольців почали зʼявлятися люди, наближені до влади. Серед працівників підприємства, заброньованого від мобілізації Миколаївською ОВА, ми знайшли радників Віталія Кіма та найближчих родичів місцевих топ-чиновників.

Місце є не для всіх

Микола Пасіченко – ветеран російсько-української війни. Із 2016 року він у складі легендарної 79-ї окремої десантно-штурмової бригади захищав Україну у зоні проведення АТО. Сьогодні чоловіку 64 роки і через вік він уже не може повноцінно служити у війську. Та бажання допомагати боронити незалежність країни з роками у нього не зникло.

Влітку 2023 року Пасіченко вирішив влаштуватися охоронцем на комунальне підприємство «Миколаївська обласна варта». Пройшовши медичний огляд за направленням від підприємства, чоловік отримав висновок про придатність. А коли Микола повернувся із лікарським висновком на КП, неочікувано для себе отримав відмову у працевлаштуванні. Як розповів журналісту Nikcenter ветеран, чому саме його не взяли до Миколаївської обласної варти, не пояснили.

«Працівниця відділу кадрів сказала, що такі, як я, на цьому підприємстві не працюватимуть. Після відмови я ще неодноразово звертався до керівника обласної варти Кукурузи, але отримати роботу мені так і не вдалося», – розповідає Микола Пасіченко.

За словами колишнього військового, разом із ним намагалися працевлаштуватися на комунальне підприємство ще близько десяти ветеранів, які за станом здоровʼя не могли продовжувати службу в армії. Як говорить ветеран, вони тоді теж отримали відмову. Однак підтвердити цю інформацію журналісти Nikcenter не змогли, адже звʼязатися із цими військовими не вдалося.

У 2024 році, за даними аналітичної системи YouControl, на комунальному підприємстві налічувалося вже 174 працівники. Серед них журналістам Nikcenter вдалося знайти щонайменше 22 особи, які тісно повʼязані із місцевою владою. Більшість із них – чоловіки призовного віку, які завдяки рішенню Миколаївської ОВА могли отримати бронь від мобілізації.

Радники, зять керівника і син заступника голови ОВА: що спільного?

Із перших днів великої війни працівники комунального підприємства «Миколаївська обласна варта» патрулювали вулиці міста у пошуках російських диверсантів та мародерів, охороняли стратегічні обʼєкти та адміністративні будівлі. Як розповіли журналісту Nikcenter колишні співробітники КП, протягом перших місяців війни вони виконували ці завдання добровільно і не отримували зарплатні.

Після того, як у листопаді 2022 року Сили оборони вибили ворога з окупованої частини Миколаївщини аж на лівий берег Херсонщини, загроза для міста стала значно меншою. Частина співробітників обласної варти відтоді мобілізувалися до війська. Однак комунальне підприємство не припинило своєї діяльності і навіть наростило бюджетне фінансування. Місцева влада нагороджувала керівництво та працівників КП, а в 2024 році – прийняла рішення про включення обласної варти до переліку критично важливих підприємств, що дає можливість забронювати частину її працівників від мобілізації.

Головною публічною фігурою підприємства є його керівник Микола Кукуруза. Зважаючи на велике фінансування КП та бронь для його працівників, Nikcenter вирішив проаналізувати, хто ще працює в обласній варті. За допомогою власних інструментів ми отримали із реєстру декларацій НАЗК дані про декларантів та членів їхніх родин, які з 2022 року отримували зарплату на КП «Миколаївська обласна варта». Серед них журналісти встановили щонайменше чотири особи, які повʼязані із начальником Миколаївської ОВА Віталієм Кімом.

Зокрема, із початку повномасштабної війни зарплату, отриману на комунальному підприємстві, декларує 47-річний радник Віталія Кіма Олег Рахмілевич. У 2022 році він поєднував роботу в обласній варті і в департаменті енергетики Миколаївської міськради. А в 2023 році Рахмілевич звільнився з мерії і наразі обіймає посаду заступника директора КП.

Олег Рахмілевич і «слуга народу» Ігор Копитін. Фото: Фейсбук Олега Рахмілевича

Олег Рахмілевич – не лише радник голови ОВА. За даними «Чесно», у 2020 році, напередодні місцевих виборів, чоловік фінансував партію «Слуга народу», яскравим представником якої на Миколаївщині був нинішній голова ОВА. На рахунок партії Рахмілевич перерахував загалом 357 тисяч гривень, при тому, що, згідно з декларацією, тоді за весь рік заробив утричі менше – 122 тисячі гривень.

Як зазначає сам Рахмілевич у своєму профілі в Фейсбук, з травня по грудень 2020 року він працював аналітиком в обласному штабі партії «Слуга народу».

Nikcenter звернувся до Олега Рахмілевича із питанням, чи сприяв Віталій Кім його влаштуванню на комунальне підприємство та чи отримав він завдяки цьому бронь від мобілізації.

«Віталій Кім не сприяв. Я сам прийшов із перших днів на підприємство і Віталій Кім ніяк на це не впливав. Спочатку не було ніякого бронювання, я його отримав тоді ж, коли і всі», – запевнив Олег Рахмілевич.

За його словами, початок його роботи в органах місцевого самоврядування саме після виборів і безпосередня участь Рахмілевича у роботі штабу «Слуги народу» ніяк не повʼязані.

«У мене до виборів президента і до виборів у Верховну Раду не було ніякої надії, тому що президентом був Порошенко, до якого я дуже негативно ставлюся. Коли влада змінилася, у мене зʼявилася надія. А так, оскільки я на цьому розуміюся, я пішов працювати в органи місцевої влади. Я міг би влаштуватися в обласну адміністрацію, якби це було якось повʼязано із Віталієм Кімом», – говорить радник голови ОВА.

Ще один радник Віталія Кіма – Микола Кукуруза – не лише сам очолив комунальне підприємство, а ще й, схоже, працевлаштував на нього свого зятя призовного віку. Йдеться про 39-річного Віктора Власенко, чоловіка начальниці патронатної служби голови ОВА Олександри Кукурузи.

Донька керівника комунального підприємства у 2020 році, як і Віталій Кім, балотувалася від «Слуги народу» до Миколаївської міської ради. А менш ніж за місяць після призначення Кіма на посаду голови облдержадміністрації отримала крісло керівниці його патронатної служби в ОДА.

До повномасштабної війни Віктор Власенко, судячи з декларації Олександри Кукурузи, отримував дохід лише від своєї компанії «АБВ Логістик». Вже після призначення Миколи Кукурузи на посаду керівника обласної варти, судячи з декларації, Власенко і сам був працевлаштований на КП до тестя.

Олександра Кукуруза та її батько, начальник КП «Миколаївська обласна варта» Микола Кукуруза. Фото: Інстаграм Олександри Кукурузи

За даними аналітичної системи YouControl, ТОВ «АБВ Логістик», єдиним власником і директором якого є Власенко, від початку повномасштабної війни не припиняло своєї діяльності, однак з 2022 року доходу від цього бізнесу чоловік чиновниці не декларує.

Олександра Кукуруза та Віктор Власенко. Фото: Інстаграм Олександри Кукурузи

Nikcenter намагався звʼязатися із Віктором Власенко, щоб дізнатися, хто сприяв його працевлаштуванню на комунальне підприємство. Однак отримати відповіді на це питання нам не вдалося.

У коментарі журналістам сам Микола Кукуруза розповів, що його зять дійсно працює на КП з перших днів великої війни і отримав бронь від мобілізації.

«Зять прийшов з перших днів, зараз продовжує працювати і зробив дуже багато для формування підприємства. Він не служив в армії і був звільнений від служби ще до 2014 року», – розповів очільник підприємства.

Влаштували в обласну варту і нині 25-річного сина заступника голови ОВА Валентина Гайдаржи. До 2022 року Максим Гайдаржи, згідно з декларацією батька, працював на іншому комунальному підприємстві – «Обрій-ДКП». А вже після початку повномасштабної війни син заступника Кіма почав отримувати зарплату на комунальному підприємстві, працівників якого забронювали від мобілізації.

У своїх соцмережах Максим Гайдаржи часто демонструє свою хорошу фізичну підготовку, публікуючи світлини зі спортзалу. А ще – з обʼєктів критичної інфраструктури, охороною яких ймовірно займається обласна варта.

Фото з Інстаграм Максима Гайдаржи

Запитати у Валентина Гайдаржи – багаторічного заступника голови Миколаївської ОВА – як його син потрапив на комунальне підприємство і чи не намагалися таким чином захистити його від мобілізації, не вдалося. Однак керівник обласної варти пояснив, що на працевлаштування Гайдаржи-молодшого із адміністрації також ніхто не впливав.

«Він з перших днів війни прийшов. Коли він прийшов, не був призовного віку. Те, що він син керівника, не мало значення на той момент, коли він прийшов до нас працювати. Він працював на загальних підставах з перших днів війни. Я вам скажу: дуже гарний хлопець. Це моє враження», – сказав Микола Кукуруза.

Раніше, розповідаючи про створення обласної варти і перші місяці повномасштабної війни, Микола Кукуруза згадував, що ідея заснувати підприємство для оборони і захисту Миколаєва належала голові ОВА.

«26 числа (лютого 2022 року – Ред.) мені зателефонував Віталій Олександрович і запропонував заснувати комунальне підприємство «Миколаївська обласна варта». Про наші «послуги» я доповідав Кіму і Марченко. Кім забрав цей підрозділ, будемо говорити так, у своє підпорядкування», – розповідав Микола Кукуруза про формування підприємства у 2022 році.

Люстровані міліціонери та «беркутівці»

Керівник КП «Миколаївська обласна варта» у коментарі журналісту Nikcenter розповів, що наразі підприємство може забронювати не більше половини своїх працівників призовного віку. Саме такий відсоток бронювання критично важливих для економіки підприємств передбачений і Постановою Кабінету міністрів України.

Крім повʼязаних із керівником ОВА осіб, Nikcenter знайшов серед працівників заброньованого підприємства ще два десятки людей, які мають відношення до влади. Йдеться, зокрема, про одинадцятьох нинішніх і колишніх чиновників та їхніх родичів, а також пʼятьох працівників правоохоронних органів і членів їхніх родин.

Один із яскравих представників цієї умовної «групи» – Олександр Болтянський – колишній заступник начальника Миколаївської облдержадміністрації. У 2022 році він отримав посаду заступника директора комунального підприємства, однак сам не підлягає бронюванню по віку.

Знайшов Nikcenter на комунальному підприємстві і відомих колишніх силовиків. Очільник обласної варти Микола Кукуруза, як відомо, у минулому – один із командирів спецпідрозділу міліції «Беркут». Разом із ним до керівництва комунального підприємства прийшов і Володимир Бутенко, який отримав посаду заступника директора з управління персоналом. Раніше він був командиром спецпідрозділу міліції «Беркут», на місце якого згодом прийшов Кукуруза.

Зазначимо, що під час Революції Гідності, трагічні події якої залишили велику криваву пляму на спецпідрозділі, обидва колишні командири вже не служили у «Беркуті».

У 2022 році до керівництва підприємства, яке Віталій Кім включив до переліку критично важливих, потрапив ще один відомий експрацівник МВС – 54-річний Артур Войтенко, який обіймав топ-посаду у міліції за часів Януковича.

Артур Войтенко. Фото з відкритих джерел

У жовтні 2014 року Войтенко був люстрований згідно з законом «Про очищення влади». На той момент міліціонер обіймав посаду заступника начальника Управління МВС у Миколаївській області. А вже під час повномасштабної війни Войтенко дісталася посада заступника директора обласної варти, створеної для захисту Миколаєва від російської навали.

Керівник Миколаївської обласної варти Микола Кукуруза, коментуючи у 2022 році злочини часів Революції Гідності, заявив, що вважає тодішнє керівництво країни «злочинною групою», яка «захопила владу». Чому посаду його заступника отримав один із керівників тодішньої міліції, призначений цією «злочинною владою»?

Nikcenter звернувся до Миколи Кукурузи із запитанням про те, як відбувається відбір працівників підприємства та чи працевлаштовують вони чоловіків призовного віку, наближених до влади, щоб дати їм підставу уникнути мобілізації.

За словами керівника комунального підприємства, із початку його формування на роботу брали виключно тих, кого сам керівник знав особисто. Він підтвердив, що серед працівників підприємства було чимало представників влади та людей, дотичних до неї. Деякі з них, зокрема його зять Власенко та радник Віталія Кіма Рахмілевич, дійсно отримали бронювання завдяки роботі в обласній варті.

«Коли людина потрібна мені тут для виконання окремих доручень і завдань, ми виходимо і пропонуємо його забронювати. Це колективне рішення всіх пʼятьох керівників. З початку формування підрозділу він формувався на безпартійній основі. Це були люди з різними політичними поглядами, я звертаю на це увагу», – розповів Микола Кукуруза.

Підприємство нарощує апетити

Комунальне підприємство «Миколаївська обласна варта», як свідчать дані аналітичної системи YouControl, сформували у перші дні повномасштабного вторгнення на базі іншого КП обласної ради – «Госптехобслуговування». До 2022 року це підприємство займалося експлуатацією службових будинків та їхнім прибиранням, мало до 15 працівників та невеликий статутний капітал – 200 тисяч гривень.

У 2022 році ситуація суттєво змінилася – на забезпечення роботи КП почали виділяти десятки мільйонів із місцевих бюджетів. У відповіді на запит Nikcenter в обласній військовій адміністрації повідомили, що за неповні три роки повномасштабної війни підприємству вже виділили загалом 212,5 мільйонів гривень. Близько половини із цих коштів – субвенції із бюджету Миколаєва. Частина цих коштів, судячи з відповіді на запит, витрачена КП не була.

На комунальному підприємстві надати журналістам інформацію щодо заробітних плат та премій керівників варти відмовились. Згідно з деклараціями керівників підприємства – директора, його пʼятьох заступників та двох головних бухгалтерок – лише на їхні зарплати і тільки за 2022-2023 роки витратили понад 4,2 мільйони гривень платників податків. На початку 2023-го, коментуючи надання обласній варті чергової мільйонної субвенції, Віталій Кім заявив, що працівники КП залучені до оборони Миколаєва, але отримують премії, в рази менші за зарплати військових – «7-8 тисяч гривень, з преміями – 10 тисяч».

За рахунок бюджету оплачували і коштовні придбання підприємства, серед яких – одна із найдорожчих автівок, куплених бюджетним коштом в Україні у 2023 році. Йдеться про мінівен Volkswagen Caravelle за 2,2 мільйони гривень, який увійшов до ТОП-20 найдорожчих машин року, куплених через Prozorro.

На підприємстві розповідають, що крім охорони адміністративних будівель та обʼєктів критичної інфраструктури, працівники варти також готують населення до національного спротиву. Цим напрямком, судячи з публікації, опікується радник голови ОВА Олег Рахмілевич.

Крім того, комунальне підприємство вже отримало бюджетних підрядів на більш ніж 28 мільйонів гривень. Йдеться, зокрема, про охорону фортифікаційних споруд та навіть прибирання службових приміщень.

На початку повномасштабної війни добровольці, які обʼєдналися навколо обласної варти, безсумнівно, відіграли важливу роль у спротиві Миколаєва. Працівники варти, на жаль, гинули, охороняючи адміністративні будівлі. Та чи настільки ж важливим залишається це КП через три роки війни, коли воно поглинає волонтерську допомогу та бюджетні кошти десятками мільйонів? А ще – імовірно дає прихисток від військового обовʼязку родичам чиновників і  колишнім міліціонерам, на відповідну підготовку яких держава вже витратила чимало ресурсів.

Редакція Nikcenter та авторка матеріалу про роботу комунального підприємства «Миколаївська обласна варта» Олеся Борейко приносять щирі вибачення родині полеглого захисника, Героя Олександра Стаськіва, який загинув, захищаючи Україну. 

Авторка матеріалу включила імʼя військовослужбовця, який раніше працював в обласній варті, до матеріалу в контексті працевлаштування до варти людей, імовірно повʼязаних із владою. 

На жаль, до публікації матеріалу його авторка не знайшла інформації про загибель Героя. Вся команда Nikcenter глибоко шанує подвиг українських військових, які захищають нас від ворога ціною власного здоровʼя і життя.

 

Після публікації матеріалу в комунальному підприємстві «Миколаївська обласна варта» повідомили, що син заступника голови ОВА Максим Гайдаржи вже девʼять місяців виконує громадянський обовʼязок і захищає Україну, доєднавшись до Сил оборони одразу після досягнення 25-річного віку. Відтак, син заступника голови ОВА не отримував бронювання в обласній варті.

В «Миколаївській обласній варті» також повідомили, що Артур Войтенко звільнився з посади у грудні 2023 року і не був заброньованим на підприємстві. Керівники КП Микола Кукуруза, Володимир Бутенко та Олександр Болтянський не підлягають бронюванню, оскільки їхній вік перевищує призовний. 

миколаїв, миколаївська обласна рада, Миколаївська ОДА, чиновники


Олеся Баранцевич

Журналістка-розслідувачка МЦЖР. Авторка антикорупційних розслідувань, співавторка розслідувань про воєнні злочини російських окупантів в Україні. Лауреатка Всеукраїнської премії імені Василя Сергієнка.

Коментарі (1)

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.