«Дорожний» бюджет Миколаєва із завищеними цінами освоюють депутатські фірми та повʼязані між собою підприємці
Фінансування ремонту доріг Миколаєва у 2024 році зменшилося до 240 мільйонів – вдвічі, порівняно із попереднім періодом. Ті “крихти асфальту”, що залишилися, розділили між собою три дорожні клани, які вщент обмежили навіть формальну конкуренцію. Як зʼясував Nikcenter, змови між підрядниками та панування на бюджетних закупівлях довірених фірм, зокрема і депутатських, призвели до завищення цін на матеріали.
Конкуренція для слабаків?
У 2024 році розпорядники бюджету Миколаєва через систему Prozorro провели закупівель дорожніх робіт на 239,8 мільйонів. Через зменшення доходів бюджету після вилучення військового ПДФО витрати на дороги скоротилися майже вдвічі – у 2023 році на ці потреби витратили 449,7 млн грн.
Першою ознакою зміни правил на дорожньому ринку міста стало майже повне зникнення конкуренції під час закупівель. Як показує аналіз, у 2023 році 95% закупівель проходили за участі одного підрядника, лише на решту 5% зʼявлялося більше одного учасника. Торік ця статистика стала ще гіршою – конкуренція за дорожні підряди відбулася лише у 2,5% від усіх закупівель. Для порівняння, ще у 2021 році на 17% торгів за бюджетний підряд змагалися два або більше учасника.
Торік на користь дорожникам пішли і численні ремонти, що проводили комунальники. За відновлення дорожнього полотна та тротуарів після ремонту інфраструктури від «Миколаївоблтеплоенерго», «Миколаївводоканалу» та «Миколаївелектротрансу» вони отримали замовлень ще на 57 мільйонів.
Nikcenter за допомогою платформи bi.prozorro.org відібрав та дослідив 247 закупівель послуг з ремонту вулиць, тротуарів та внутрішньоквартальних проїздів у Миколаєві. Як виявилося, у кожного із замовників є свої «улюбленці» – один або група підрядників, що на постійній основі отримують більшу частину фінансування.
Наприклад, адміністрація Заводського району більшість підрядів – 27 із 40 – віддала миколаївському ТОВ «Скай-Таун» Марини Ільїки. Фірма, створена напередодні повномасштабного нашестя росіян, впевнено «тримає» дорожні ремонти у Заводському районі вже другий рік. Однак левову частку, 75% від загальної вартості замовлень, розділили між собою три дорожні клани. Дорожній бюджет Миколаєва використовують кілька справжніх власників, які стоять за мережами пов’язаних підприємців або компаніями, що час від часу змінюють одна одну.
Чернігівський “десант” у Центральному районі Миколаєва
Nikcenter вже розповідав, що протягом останніх років більшість підрядів на ремонт доріг у Центральному районі отримує пов’язана група підприємців з Чернігівщини. З часом зростала як кількість підрядників, так і їхня частка у загальному дорожньому бюджеті Миколаєва.
Так, у 2023 році одразу троє громадян Вірменії – Арман Шагінян, Артак Шагінян та Зорік Мхітарян – отримали підряди від адміністрації Центрального району протягом перших двох місяців після реєстрації своїх ФОП у Чернігівській області.
Зв’язок між учасниками групи підтверджують збіги адрес реєстрації із ПП «Шляхрембуд №17» Артавазда Симоняна чи ФОП Сергія Артаваздовича Симоняна. За результатами дослідження закупівель минулого року Nikcenter встановив, що весь «чернігвський клан» надав на тендери довідки про використання техніки ПП «Шляхрембуд №17».
Цього року адміністрація Центрального району вже не вимагала від учасників торгів підтвердити наявність працівників або матеріально-технічної бази. Достатньо було лише надати позитивний відгук про раніше виконаний аналогічний підряд. Тому чернігівські ФОПи гуртом надали на тендери адміністрації Центрального району позитивні відгуки, підписані самим головою адміністрації Олександром Березою.
Про наявність зв’язків між чернігівськими ремонтниками цього року говорять дивні збіги у документах їхніх тендерних пропозицій. Nikcenter провів вибіркову перевірку метаданих pdf-файлів, які підрядники завантажили у Prozorro. Були автоматично завантажені всі файли восьми закупівель адміністрації Центрального району та проведено їх аналіз.
Зокрема, такі файли, як скан паспорта ФОП Аліни Литвиненко, журнал розливу в’язких матеріалів під час ремонту вулиці Врожайній від ФОП Сергія Симоняна, дозвіл на роботи для ФОП Михаїла Антоняна, а також позитивні відгуки від адміністрації Центрального району для ФОП Татул Барсегян, ФОП Зорік Мхітарян та Арман Шагінян мають ідентичні метадані. Ці та інші документи були сформовані за допомогою одного й того ж обладнання – сканеру «Canon SC1011». Крім того, для їх створення використовувалось й одна програма «Adobe PSL 1.3e for Canon», всі pdf-файли мають версію 1.4.
Зазначимо, що цього року вперше спостерігається масовий вихід «чернігівського клану» за межі Центрального району. Фізособи-підприємці отримували також підряди в Інгульському районі Миколаєва.
Загалом одинадцять ФОПів, пов’язаних із ПП «Шляхрембуд №17», отримали торік у Миколаєві підрядів на 71,6 мільйона. Таким чином, чернігівці поступилися обсягом фінансування лише місцевому депутату-мільйонеру Сергію Шульгачу.
Депутатський мандат як гарант кваліфікації дорожника
Найбільша частка торішніх витрат на дорожній ремонт у Миколаєві припала на фірми Сергія Шульгача. Приватні підприємства «Миколаївмагістраль» та «Будівельна фірма «Совар Груп» отримали підрядів на майже 105 мільйонів. Це – 44% від загальної вартості дорожніх закупівель, проведених розпорядниками бюджету та комунальними підприємствами Миколаєва.
Нагадаємо, Сергій Шульгач наразі є депутатом Миколаївської обласної ради від партії «Пропозиція», одним із лідерів якої є міський голова Олександр Сєнкевич. Компанії Шульгача багато років залишаються найбільшими дорожніми підрядниками у Миколаївській області. Назви компаній, що отримують пріоритетний доступ до бюджетних коштів, час від часу змінюються. Декілька років тому це були ТОВ «Миколаївавтодор» та ПП «Будівельна фірма «Миколаївавтодор».
Обидві компанії фігурують у кримінальних провадженнях. За даними Єдиного державного реєстру судових рішень, слідчі поліції просили доступ до документів ТОВ «Миколаївавтодор» у справі щодо ймовірного розкрадання коштів під час ремонту доріг у колишньому Березнегуватському районі. А столична поліція отримала дозвіл на вилучення документів ПП «Будівельна фірма «Миколаївавтодор» у справі щодо ремонту доріг у Києві.
За даними аналітичної системи Youcontrol, Сергій Шульгач вже перепродав ці компані громадянам інших країн – Узбекистану та Казахстану.
Нині у Миколаєві активно працюють фірми Сергія Шульгача ПП «Миколаївмагістраль» та ПП «Будівельна фірма «Совар Груп». Остання була зареєстрована у вересні 2023 року та вже за місяць отримала перший підряд від миколаївських комунальників.
У 2024 році компанії Шульгача отримували замовлення від усіх розпорядників бюджету Миколаївської міськради та комунальних підприємств. Але основними замовниками стали департамент ЖКГ та адміністрація Інгульського району, яку очолює колега по партії Ганна Ременнікова.
Вчасна зміна назви – запорука успіху на тендерах Корабельного району
У Корабельному районі Миколаєва привілей ремонтувати вулиці та тротуари бюджетним коштом отримала група підрядників, що має сталі зв’язки між собою.
Nikcenter вже розповідав, як група пов’язаних між собою та компанією «Кайсер» підприємців тривалий час освоює бюджет Корабельного району на ремонт доріг. Зокрема, торік адміністрація Корабельного району одночасно уклала контракти із «Кайсером» та одним із її власників – ФОП Дмитро Басистий – на ремонт доріг у двох сусідніх кварталах. Але у фізособи-підприємця вартість асфальтобетонної суміші чомусь виявилася на тисячу гривень дорожчою. Тоді як тип асфальту та підприємство-виробник в обох випадках був однаковим.
Зрештою ця практика була помічена Антимонопольним комітетом. У червні минулого року було винесено рішення про наявність змови між компанією «Кайсер» та підприємцями ФОП Гурко А.М., ФОП Стеценком О.М., ФОП Стеценко О.М., ФОП Гончаренко А.В., ФОП Басиста Т.А. Щоправда, всі підприємці на час винесення рішення АМКУ вже припинили реєстрацію. Тож штраф було накладено лише на компанію «Кайсер». Водночас ця компанія отримала і заборону на участь у публічних закупівлях на три роки.
Нині фірма оскаржує рішення Антимонопольного комітету в Одеському господарському суді. Але її власники зберегли доступ до бюджету Корабельного району Миколаєва. За три місяці до рішення АМКУ власники ТОВ «Кайсер» Андрій Гончаренко, Андрій Гурко та Дмитро Басистий встигли зареєструвати нову компанію – ТОВ «Білд Роад». З першого ж місяця свого існування ця фірма почала отримувати підряди у Корабельному районі. Всього ж за наслідками минулого року умовна група «Кайсеру» та пов’язані з нею підприємці отримали замовлень на 46,3 млн грн.
Менше грошей – більші ціни
Основна частка витрат на будівельні матеріали під час ремонту міських вулиць припадає на асфальтобетон.
Nikcenter провів вибірковий аналіз цін у кошторисах 50 закупівель ремонту доріг у Миколаєві вартістю понад один мільйон гривень. Виявилося, що найдорожчий асфальтобетон зустрічається у контрактах адміністрацій Центрального та Інгульського районів із підприємцями «чернігівського клану».
Зокрема, гарячу асфальтобетону суміш (з характеристик матеріалу вказані лише тип Б, марка 1) ФОП Яків Рак оцінив у 5900 гривень за тонну, ФОП Людмила Хрипко – 5920 гривень, ФОП Татул Барсегян – 5850 гривень і ФОП Шагінян Арман – 5945 гривень за тонну. Це щонайменше на тисячу гривень вище за ціни у контрактах інших підрядників. Наприклад, у той же час «Будівельна фірма «Совар Груп» продала департаменту ЖКГ асфальтобетонну суміш типу Б марки 1 за 4333 гривні за тонну. А «Скай-Таун» виконав кілька підрядів у Заводському районі з аналогічним асфальтобетоном за ціною 4333 гривні за тонну. А «Дорбуд 777» у контракті з адміністрацією Інгульського району використало цей асфальтобетон за 4950 гривень.
Особливі ціни асфальтобетону чернігівської групи обійшлися бюджету Миколаєва у 1,5 мільйони гривень лише за шістьма контрактами адміністрацій Центрального та Інгульського районів.
Другою за вартістю позицією у дорожніх кошторисах є щебенево-піщана суміш.
Рекордна відпускна ціна щебенево-піщаної суміші (ЩПС) зафіксована журналістами у ТОВ «Скай-Таун», постійного партнера адміністрації Заводського району. Всі інші підрядники закладали до кошторисів ЩПС у ціновому діапазоні 350-520 гривень за кубометр. І лише ТОВ «Скай-Таун» вдалося знайти щебенево-піщану суміш вдвічі дорожчу – за 920 та навіть 980 гривень. При цьому, за даними державного «Наукового інституту розвитку інфраструктури», для Миколаївщини середні ціни на щебенево-піщану суміш трималися у діапазоні 598-632 грн/куб. м. Лише на цих ремонтах двох кварталів у віддаленому мікрорайоні Велика Корениха потенційна переплата за ЩПС сягає майже 500 тисяч гривень.
Варто нагадати, що підсумкові витрати на будівельні матеріали великої мірою залежать не лише від відпускної ціни, а й від розміру транспортних витрат на доставку тієї ж щебенево-піщаної суміші. Тут теж спостерігаються незрозумілі цінові стрибки.
Наприклад, ТОВ «Кайсар» у травні з інтервалом у чотири доби отримав два контракти на ремонт двох вулиць у Корабельному районі. Відпускна ціна щебенево-піщаної суміші в обох випадках однакова – 510 грн/куб. м. Але витрати на доставку матеріалів різниться більш ніж на половину. Щебенево-піщана суміш для ремонту вулиці Остапа Вишні обійшлася у 2610 гривень за кубометр. Тоді як для ремонту вулиці Родинної – у 1952 гривні.
Остання ціна цілком відповідає середнім витратам на цей будівельний матеріал у дорожніх підрядах за рахунок міського бюджету. Зазначимо, що відстань між двома об’єктами будівництва трохи більша за 5 кілометрів. Можлива переплата лише за однією позицією одного невеликого контракту складає понад 100 тисяч гривень.
Суттєве скорочення закупівель робіт з ремонту доріг та тротуарів Миколаєва у 2024 році лише загострило хронічні проблеми міста. Кількість конкурентних торгів впала практично до нуля. А більше 90% фінансування на ті «крихти» асфальту, що залишилися, отримали «улюблені» дорожники чиновників, які вже навіть не імітують конкуренцію.
Від спроб АМКУ та правоохоронців взяти на контроль змови та зловживання бюджетними коштами, отримувачі підрядів ухиляються завдяки змінам назв компаній або мережам нових фізосіб-підприємців. Все це дозволяє дорожнім кланам вільно грати з цінами на ремонтні роботи. Щоправда, завдяки відкритим кошторисам суспільство наразі може отримати бодай часткове уявлення про апетити бенефіціарів асфальту Миколаєва.
закупівлі, ремонт доріг, тендер
Артем
Дивина, звідки у Чернігіві Рак та Хрипко, геть нетипові прізвища у юрмі АкАртемопянов-Барсегянов-Симонянов-Шагінянов