Чиновники Миколаївщини та Одещини переплатили мільйони за офісний папір, імітуючи конкуренцію між постачальниками

Симуляція конкуренції лише під час закупівель офісного паперу дозволила чиновникам двох південних областей України переплатити з бюджету понад 4 мільйони гривень. Цих коштів вистачило б на придбання майже трьох тисяч кровоспинних турнікетів CAT для захисників, на які досі збирають пожертви волонтери.

Nikcenter дослідив паперові закупівлі розпорядників Одеської та Миколаївської областей, які від початку 2024 року провели за бюджетний рахунок.

«Паперове щастя» на 20 мільйонів

Придбання стандартного паперу для принтерів та ксероксів можна віднести до найпростіших та найменш витратних закупівель будь-якого розпорядника бюджету. Попри зменшення імпорту через війну, офісний папір пропонують кілька великих та десятки дрібних постачальників. А інструменти Prozorro.Market дозволяють придбати цей товар швидко та уникаючи складних процедур.

Проте дослідження Nikcenter виявило, що деякі бюджетники обирають значно складніші процедури, де можна обійти конкуренцію або створити імітацію її наявності. І в результаті – придбати офісний папір дорожче на 80-100% від ринку.

За допомогою сервісу bi.prozorro.org журналісти відібрали закупівлі офісного паперу, проведені бюджетниками двох областей протягом січня-вересня 2024 року. Також досліджувалися закупівлі партії канцтоварів, до складу яких входив офісний папір, з очікуваною вартістю понад 250 тисяч гривень. Для аналізу був обраний найбільш поширений офісний папір – формату А4 у пачках по 500 аркушів.

Під час лише 40 найбільших закупівель чиновники придбали майже 107 тисяч пачок. За таке «паперове щастя» бюджет заплатив 20,2 млн грн. Але ціна однієї пачки паперу А4 для різних установ коливалася більш ніж вдвічі, від 114 до 244 гривень.

Протягом дев’яти місяців вартість офісного паперу формату А4 залишалася приблизно на одному рівні. Ціна більше залежала, перш за все, від його щільності: 80, 75 або 70 грамів на квадратний метр. Також на ціну можуть вплинути клас (від 145 до 165 CIE), білизна, товщина аркуша та інші характеристики.

Для дослідження журналісти обрали найпоширеніший офісний папір формату А4, щільністю 80 г/м2 та 75 г/м2.

Цінні папери Одесміськелектротрансу

Найдорожчий офісний папір у березні придбало комунальне підприємство “Одесміськелектротранс”. За стандартну пачку паперу Exсellent Сopy щільністю 80г/м2 індонезійського виробництва тут платили 293,76 гривні (з ПДВ). Такий самий папір трохи меншої щільності, 75 г/м2 коштував одеському електротрансу 280,02 гривні. Закупівля проводилася за процедурою відкритих торгів, на які з’явився єдиний учасник – ТОВ «Вилайн груп». Ці фірма і стала переможцем.

Для порівняння: того ж місяця такий самий папір Exсellent Сopy щільністю 80г/м2 у «Вилайн груп» придбало Територіальне управління Державного бюро розслідувань у Миколаєві, але за ціною 219,12 грн/пачка. А Миколаївський обласний центр онкології й того дешевше – 183,6 гривні за пачку. Нарешті, в інтернет-магазинах цей папір пропонують за ціною 210 230 грн за пачку.

Інститут військово-морських сил національного університету «Одеська морська академія»  закуповував для своїх принтерів виключно папір Xerox Premier щільністю 80г/м2. Така вимога була поставлена у тендерній документації під час закупівлі партії офісного устаткування. 

Попри те, що подібний папір легко знайти у пропозиціях інтернет-магазинів, на відкриті торги до одеситів прибув єдиний учасник, ФОП Олександр Петик з села Удич на Вінничині. Підприємець успішно постачає найрізноманітніші товари  військовим навчальним закладам, ТЦК та іншим установам Міноборони: від таблеток для дезінфекції басейнів до принтерів. 

Папір від Петика обійшовся Інституту ВМС у 276 грн (з ПДВ) за пачку. Nikcenter не знайшов у Prozorro інших споживачів офісного паперу Xerox Premier серед бюджетників південних областей, але гуртовики пропонують його на своїх сайтах помітно дешевше: за 152 грн за пачку.

Третім за ціною паперу для принтерів став ще один виш – Одеська юридична академія. Тут все тому ж ТОВ «Вилайн груп» у червні заплатили 243,12 грн за пачку паперу Paperline щільністю 70 г/м2. Закупівлі також відбувалися за процедурою відкритих торгів з особливостями, що дозволило академії обрати переможцем єдиного учасника, фактично без конкуренції та огляду на ринковий рівень цін. 

Однак департамент праці та соцполітики Одеської міськради придбав цей же папір за 193,92 грн, а управління поліції охорони ще дешевше – 183,6. Постачальником була та ж сама компанія – «Вилайн груп».

Найнижча ціна за пачку  офісного паперу формату А4 була у закупівлях Миколаївської філії «Газорозподільні мережі України» – 137,76 та 144 грн, а також військової частини А2920 – 141,9 грн. Миколаївська обласна прокуратура та виконавчий комітет Одеської міськради придбали папір різних виробників та у різних постачальників, але за однієї ціною – 145,2 грн (з ПДВ). 

Завдання – купити дорожче

Найбільшим постачальником офісного паперу для бюджетників Одеської та Миколаївської областей є вже згадане ТОВ «Вилайн груп». На його долю припало понад 70% паперу у досліджених нами закупівлях. За даними аналітичної системи YouControl, компанія зареєстрована в Одесі у 2012 році. ЇЇ власниками є два одесити, Ігор Відов та Олександр Чернишов. Фірма активно бере участь у держзакупівлях останні десять років, за цей час виграла замовлень на 487 мільйонів гривень. Постачає папір, канцтовари та інше офісне устаткування бюджетникам південних областей, переважно з Одещини.

Саме на долю «Вилайн груп» припадає 9 з 10 найдорожчих за ціною партій офісного паперу. Але, як показало дослідження, той самий постачальник майже одночасно погоджувався поставити аналогічний товар за ціною нижче на 30-50%.

Як виявилося, ціна залежала не стільки від постачальника, скільки від наявності реальної конкуренції та процедури закупівлі. Десять найдорожчих за ціною партій паперу придбані у форматі «відкриті торги з особливостями», і розпорядник бюджетних коштів призначав переможцем єдиного учасника. І навпаки, там, де обирали з трьох або більше постачальників через Prozorro.Market, ціна офісного паперу для бюджету була нижчою на 50% і більше, та майже ніколи не перевищувала 154 гривні за пачку.

Середня ціна офісного паперу А4 та щільністю 80 г/м2 у проаналізованих закупівлях Одеської та Миколаївської областей, де переважали відкриті торги з особливостями, у січні-вересні становила 188,9 гривні за пачку. А от на Prozorro.Market для двох південних регіонів за цей же час середня ціна склала скромні 144,9 гривні за пачку.

 

Ми знайшли декілька прикладів, як конкуренція під час закупівель спотворюється через використання поступливих партнерів. Зокрема, на торгах Одеської обласної прокуратури зустрілися ТОВ «Вилайн груп» та ТОВ «Браво-ПАП». Вінницька фірма запропонувала меншу ціну, але відмовилася від укладання угоди, поступившись місцем «Вилайн груп». 

ТОВ «Браво-ПАП» брало участь у кількох закупівлях паперу та канцтоварів, але жодного разу не підписало контракту. Навіть тоді, коли його пропозиція була найменшою, фірма відмовлялася укладати угоди. Цікаво, що власником вінницької фірми «Браво-ПАП» є Олег Федченко. Саме він, але вже в якості фізособи-підприємця, також виконав роль зручного партнера для «Вилайн груп» під час тендеру П’ятого апеляційного адміністративного суду. Олег Федченко також відмовився від укладання договору вже після того, як його пропозиція виграла конкурс.

Закупівлі офісного паперу бюджетними установами є одними з найпростіших з точки зору вимог до тендерної документації, кваліфікації учасників або виконання умов тендеру. Але навіть тут, через відмову або симуляцію реальної конкуренції, замовники переплатили майже чверть від витрачених на папір коштів. Можливі переплати за офісний папір лише у двох областях і лише за дев’ять місяців склали понад чотири мільйони гривень. В умовах великої війни ці кошти значно більше стали би в нагоді захисникам на фронті, якби перетворились у майже три десятки засобів РЕБ або тисячі турнікетів.

Prozorro, закупівля, тендер


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER