Великий куш: будівельні підряди на 1,5 мільярди на Миколаївщині не встигають виконувати, але вартість зростає

На Миколаївщині за останні півтора роки через Prozorro роздали підрядів на капітальний ремонт та будівництво об’єктів соціальної галузі на 1,5 мільярди гривень. Із цих коштів близько мільярда складають кошториси великих освітніх та медичних обʼєктів, зруйнованих російськими обстрілами. Як зʼясував Nikcenter, більшість підрядів без конкурсу віддали компаніям-фаворитам чиновників. Строки виконання найбільших контрактів зриваються, проте кошториси проєктів суттєво зростають.

Чиновники чи донори: хто ефективніший

Миколаївщина є одним з регіонів України, де руйнувань обʼєктів соціальної сфери внаслідок російських обстрілів найбільше. За офіційними даними, через війну в області постраждало 154 об’єкти медичної інфраструктури, пошкоджено або зруйновано 280 закладів освіти.

Наразі відбудова зруйнованих соціальних об’єктів відбувається за рахунок донорів, державного та місцевих бюджетів. Але там, де замовниками робіт є найбільші миколаївські розпорядники бюджету, регулярно відбувається дострокове розірвання угод та пролонгація контрактів, укладених на Prozorro.

Один із закладів, які відновлюють у Миколаєві – фізкультурний коледж. Будівлі учбового корпусу та гуртожитку були зруйновані російськими ракетними атаками влітку 2022 року. На прикладі цього обʼєкту можна порівняти, як проходять роботи, якими опікуються міжнародні партнери України, та ті, якими керують місцеві чиновники. 

Реконструкцію учбового корпусу взяли на себе міжнародні партнери в межах проєкту «EU4UASchools: Build Back Better». Відновлення учбових класів та коридорів, фасаду та укриття на 400 осіб проводилося за підтримки Євросоюзу та Програми розвитку ООН (UNDP). Урочисте відкриття коледжу вже відбулося 2 липня 2024 року.

Миколаївський коледж фізичної культури, відремонтований ПРООН учбовий корпус. Серпень 2024 р

Натомість відновлення гуртожитку закладу освіти поклали на обласний бюджет. У липні минулого року департамент містобудування, архітектури та капбудівництва Миколаївської ОВА на тендері призначив підрядником єдиного учасника закупівлі. ТОВ «Майстер Буд-Монтаж» взявся виконати роботи за 22,3 млн грн. 

Втім, Держаудитслужба у вересні минулого року дійшла висновку, що чиновники мали відхилити пропозицію «Майстер Буд-Монтаж». Хоча аудитори вимагали розірвати угоду, у Миколаївській ОВА у грудні погодили з підрядником дострокове розірвання контракту зі зменшенням вартості. Таким чином «Майстер Буд-Монтаж» отримав на шість мільйонів менше очікуваного: 16,3 млн грн з обласного бюджету розвитку.

А вже у липні 2024 департамент містобудування оголосив новий тендер на капітальний ремонт будівлі спального корпусу коледжу фізичної культури. Цього разу його очікувана вартість становить 59,4 млн грн, а фінансування передбачається з державного бюджету. Разом із сплаченими торік коштами вартість ремонту гуртожитку зросла до 76 млн грн. Це втричі перевищує попередні розрахунки. 

Завершення робіт перенесли на грудень 2025 року. Станом на 13 серпня єдиним учасником, що подав документи на торги, є все той же «Майстер Буд-Монтаж».

Миколаївський коледж фізичної культури, гуртожиток. Ремонтується ОВА коштом бюджету. Серпень 2024

Розірвати та доплатити

Відбудова коледжу фізкультури – не єдиний випадок розірвання контрактів з підрядниками, де повторна закупівля призвела до зростання вартості робіт.

Так само відбувається реконструкція другого поверху стаціонарного корпусу дитячої лікарні у Миколаєві. Торік КНП «Міська дитяча лікарня № 2» Миколаївської міськради уклала угоду на 17,2 млн грн з компанією «Антарес-Буд». 

Фінансувати роботи планувалося коштом благодійної допомоги від Тайваню. Проте Держаудитслужба встановила, що пропозиція єдиного учасника закупівлі суперечила вимогам законодавства і мала бути відхилена. Договір розірвали, а лікарня двічі оголошувала новий тендер, проте безрезультатно. Втретє на закупівлю з’явився «Антарес-Буд» і отримав підряд, знову без суперників. Щоправда, вартість реконструкції зросла на понад 2 мільйони, або на 10% від загальної суми.

Схожа картина – з капремонтом навчального корпусу Миколаївського політехнічного коледжу. Тут департамент містобудування Миколаївської ОВА віддав підряд «Житлопромбуд-8» за 22,4 млн грн. Після того, як Держаудитслужба виявила порушення і стала вимагати скасування угоди, договір розірвали. Однак  «Житлопромбуд-8» отримав більшу частину коштів, а саме 14 мільйонів. 

Трохи згодом «Житлопромбуд-8» віддали ще один підряд на капремонт «політеху», цього разу на 25 млн грн. Таким чином, проєкт подорожчав майже вдвічі. 

Така ж доля спіткала і найдорожчий на Миколаївщині проєкт відбудови соціального об’єкта – реконструкцію поліклініки та лікувального корпусу Баштанської багатопрофільної лікарні. Минулої осені департамент містобудування Миколаївської ОВА віддав два підряди на реконструкцію Баштанської лікарні компанії «Південьбуд Миколаїв». 

Загальна вартість закупівлі склала 311 млн грн. Однак у травні 2024 року сторони розірвали угоду, а підряднику виплатили 31 млн грн за фактично виконані роботи. Чиновники повторно оголосили торги, але вже з більшою очікуваною вартістю. З урахуванням вже сплачених «Південьбуд Миколаїв» коштів, ціна реконструкції Баштанської лікарні зросла на 70 мільйонів.

Розірвання угод та зростання ціни реконструкції Баштанської лікарні було викликано необхідністю, запевнив журналіста Nikcenter заступник голови Миколаївської ОВА Валентин Гайдаржи. 

      Замовником проєктно-кошторисної документації виступала лікарня більше року тому. А нові норми по укриттям вступили в силу з 1 листопада 2023 року. Для лікарень обов’язкові укриття подвійного призначення. Тобто приміщення, де можна лікувати. Це суттєві зміни закупівлі, по закону треба було розірвати договори та по-новому провести закупівлі, – сказав Гайдаржи. 

Непереможні бо незамінні

Від січня 2023 по 1 серпня 2024 року у Миколаївській області провели через систему Prozorro 143 закупівлі з будівництва та ремонту закладів соціальної сфери. За допомогою сервісу bi.prozorro.org Nikcenter дослідив переможців та укладені контракти. 

До уваги  брали роботи з капітального ремонту та будівництва об’єктів соціальної інфраструктури, житла та адміністративних приміщень вартістю понад один мільйон гривень, без урахування витрат на ремонт чи будівництво бомбосховищ. Загальна вартість укладених угод склала 1 млрд 580 млн грн. 

Всі закупівлі провели за процедурою відкритих торгів з особливостями, але у 74% випадків на тендер зʼявився лише один учасник, який і став переможцем. До того ж, конкуренція виникала переважно під час порівняно дрібних закупівель з вартістю до 5 мільйонів. Тому їхня загальна вартість має лише десяту частку у загальному підсумку – 188 млн грн.

Як виявилося, більше половини коштів від 1,5 млрд грн розділили між собою чотири відомі миколаївські будівельні компанії. На вершину тендерного рейтингу «велику четвірку» підняли угоди, укладені із департаментом містобудування, архітектури та капітального будівництва Миколаївської ОВА. Саме це відомство є замовником всіх закупівель, де є фінансування коштом обласного бюджету або державних субвенцій. 

Обласні чиновники також не переймалися залученням «зайвих» підрядників: лише на три із  28 закупівель департаменту зʼявилося більше одного учасника. Заступник голови Миколаївської ОВА Валентин Гайдаржи вважає, що конкуренція за бюджетні контракти відсутня через завантаженість наявних будівельних компаній. 

– Багато роботи тому що. І будівельники, які працюють з першого дня вторгнення в Україні та в області, нікуди не поїхали. Їх не так і багато. Я знаю, що ті будівельні компанії, які з початку бойових дій на Миколаївщині, всі працюють. Я не знаю, чому один подається (на великі тендери, – Ред.), там немає ніяких обмежень, – прокоментував Валентин Гайдаржи журналісту Nikcenter відсутність конкуренції на великих проєктах відбудови. 

Добірні підрядники: фігуранти кримінальних справ, тендерних змов та автори скандальних довгобудів

Найбільшим відбудовником за вартістю отриманих угод за півтора роки стало ТОВ “Південьбуд Миколаїв ЛТД” Ірини Горбуль. Компанія отримала підрядів на 408,8 млн грн. Щоправда, дві найбільших угоди на реконструкцію Баштанської лікарні достроково розірвані, і замість 311 мільйонів компанія отримала лише 31 млн грн

Однак у “Південьбуд Миколаїв ЛТД” залишається великий контракт на реконструкцію Коблевського дитсадка за 44 млн грн. А ще – кілька контрактів на капремонти медичного коледжу та сільських шкіл. Загалом за 2023-2024 роки компанії Ірини Горбуль вже перерахували від департаменту містобудування, архітектури та капітального будівництва Миколаївської ОВА понад 100 мільйонів гривень. Та й шанси вдруге стати підрядником рекордної за ціною відбудови Баштанської лікарні після нових тендерів у «Південьбуд Миколаїв ЛТД» дуже високі.

Нагадаємо, що про зв’язки «Південьбуд Миколаїв ЛТД» з обласними чиновниками Nikcenter писав у розслідуванні «Друзі підрядника». Також ми повідомляли про  кримінальне провадження, відкрите через заволодіння бюджетними коштами працівниками «Південьбуд Миколаїв ЛТД» та посадовцями управління капбудівництва Миколаївської ОДА.

194 млн грн з січня 2023 року на відбудову отримало ТОВ «Будівельна компанія «Житлопромбуд-8» Григорія Стерпула. Найбільший здобуток компанії за цей час – контракт від департаменту містобудування, архітектури та капбудівництва Миколаївської ОВА на 145 млн грн за реконструкцію історичної будівлі гімназії №2 у Миколаєві. 

Реставрація Миколаївської гімназії №2

Нагадаємо, Антимонопольний комітет ще у 2019 році оштрафував компанію Стерпула за змову на тендері, але «Житлопромбуд-8» досі оскаржує це рішення у судах. Компанії у 2023-2024 роках виплатили з бюджету 30 млн грн.

Будівельна компанія «Інтербуд» Михайла Мазура та Вадима Драпезо отримала підряди на нове будівництва миколаївського ліцею №60 за 102 млн грн, а також на капремонти житлових будинків та закладів освіти. Компанія також була оштрафована за змову на тендерах у 2019 році, однак АМКУ був змушений стягувати кошти через суд ще у 2023 році. «Інтербуд» до початку серпня встиг отримати близько 35 млн грн з бюджету.

Четверте місце за обсягом підписаних угод – 69 млн грн – посідає компанія «Антарес-БУД». Фірма Володимира Цуцкарева та Юлії Філіппової неодноразово була підрядником скандальних довгобудів у Миколаєві. Зокрема, вона займалася ремонтом дитячого містечка «Казка» та багаторічним будівництвом травмпункту лікарні швидкої медичної допомоги. 

Наразі компанія є фігурантом кримінального провадження щодо розкрадання бюджетних коштів під час капремонту даху Лупарівської школи у 2019 році. З початку 2023 року «Антарес-БУД» отримало 78 млн грн з бюджету. 

Ще цікавіша історія у ТОВ “Нікопольська-СТК” з Дніпропетровщини, якій Березнегуватська селищна рада віддала підряди на капремонт двох сільських ліцеїв. У 2020 херсонська поліція виявила розтрату бюджетних коштів фірмою при проведенні реконструкції ЗОШ №26 міста Херсона. Однак матеріали справи зникли з архіву поліції під час окупації. 

Бізнесовий успіх власника КНВП «Тріботехніка» Юрія Клименка та його зв’язки з колишньою головою Миколаївської облради також були предметом розслідування Nikcenter «Заробити на бюджеті». До того ж, АМКУ наприкінці 2023 року встановив антиконкурентну змову КНВП «Тріботехніка» на тендерах. А журналісти виявили, що фірма Клименка конкурувала на бюджетних закупівлях із його тещею. 

Контракти є, грошей немає

Nikcenter проаналізував також фінансування великих проєктів з відбудови, вартість яких перевищує 10 мільйонів гривень. З січня 2023 по 1 серпня 2024 року на Prozorro було проведено 29 таких закупівель. За ними підписали угод на 1 млрд 119 млн грн.

Фінансувалися такі проєкти зазвичай з трьох основних джерел: субвенції з держбюджету, обласного бюджету розвитку та місцевих бюджетів територіальних громад. У деяких проєктах передбачені кошти міжнародної допомоги.

Однак фактичне фінансування перевірених договорів зазвичай відтерміновано на рік-два, а подекуди – суттєво зменшене від очікуваного. На початок серпня 2024 року із 29 укладених угод завершено лише дев’ять. У шести випадках угоди фактично розірвані достроково, із великим зменшенням фінансування. 

У 2023 році фактичне фінансування проєктів з будівництва та капремонту соціальної інфраструктури зменшилося вдвічі від запланованих під час підписання договорів обсягів: із 328,3 млн грн до 153,4 млн грн.

Зокрема, під час тендеру на реконструкцію Олександрівської школи передбачалося, що половина з 56 млн грн буде отримана у 2024 році. Проте поки проєкт фінансується лише Олександрівською сільською громадою і на поточний рік є лише три мільйони.  

Затягування виконання договорів з відбудови визнано поширеною проблемою у звіті тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, яка розслідує законність тендерів під час війни

«Неодноразова пролонгація замовниками угод, укладених за результатами здійснення публічних договорів, за якими здійснена авансова оплата, виглядає як приховане кредитування бюджетним коштом приватних структур», – йдеться у звіті.

Наразі на платформі Dream у Миколаївській області зареєстровано 120 проєктів з капітального ремонту та будівництва об’єктів соціальної галузі, житла та адміністративних будівель. Лише дев’ять з них забезпечені коштами на 100%, а 80 об’єктів досі не мають жодного фінансування. 

Масове здорожчання проєктів відбудови у Миколаївській області в умовах фактичного  відбору підрядників без конкуренції та затягування термінів виконання робіт створюють передумови для зловживань бюджетними коштами. До того ж, відбувається розпорошення коштів бюджету та міжнародної допомоги між великою кількістю проєктів. 

відбудова, реконструкція, тендер


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2025. NIKCENTER