Кеш та “фіктивні” компанії: хто з миколаївців причетний до схем зернового експорту?
З початком великої війни розквітнув “чорний” експорт зерна: сотні компаній масово вивозили агропродукцію без сплати податків. Через це до бюджету, в якому і так рекордна нестача коштів, не дійшли сотні мільярдів гривень. А їх можна було б спрямувати на оборону та підтримку прифронтових областей.
З середини 2023 року з’явилися десятки кримінальних справ, щоправда, через “фіктивність” більшості експортерів, в них не фігурують справжні організатори схем. Саме серед них журналістам Nikcenter вдалося встановити компанії з орбіти колишніх депутатів Юрія Кормишкіна та Бориса Козиря, а також пов’язані з ними новостворені фірми.
Крім цього, ми знайшли групу “фіктивних” компаній-експортерів, до яких, схоже, причетний колишній очільник державної хлібної бази.
Схеми на мільярди
За даними Нацбанку, за 20 місяців великої війни через “чорний” експорт агропродукції економіка України недоотримала близько 8 мільярдів доларів. Недоброчесні підприємства не сплачують податки і просто залишають виручку на закордонних рахунках.
Зернові схеми вдарили і по добросовісному бізнесу. Він несе значно більші витрати, тож його товар менш привабливий для покупців через дорожчу ціну.
В Офісі Генпрокурора найпопулярнішою схемою “чорного” експорту зерна назвали використання фіктивних підприємств. Їх оформляють на підставних осіб, щоб купувати продукцію за готівку без сплати податків. Після експорту за кордон збіжжя багаторазово перепродують, а фірма-”прокладка” змінює власників та не повертає валютну виручку в країну.
Nikcenter проаналізував інформацію з бази митних даних ImportGenius щодо експорту агропродукції з України.
З ТОП-300 найбільших експортерів ми виявили 80 компаній, які за нашими спостереженнями містять ознаки “фіктивності”. Більшість з них, згідно з даними аналітичної системи Юконтрол, отримали нових власників, назви та прописку після вивозу зерна, а також не звітували перед податковою.
Лише ці 80 компаній продали за кордон збіжжя та олії приблизно на 87,2 млрд гривень. Чимало – через порти Одещини.
Відслідкувати, з ким пов’язані недоброчесні експортери, досить складно. Однак нам вдалося простежити зв’язки ряду таких компаній.
Пшениця за знижкою
Серед десятків сумнівних експортерів ми знайшли компанії, які, схоже, пов’язані з колишнім народним депутатом від Миколаївської області Борисом Козирем. Ймовірно, вони купували агропродукцію за готівку, а також занижували її вартість при продажу, щоб зменшувати суму податків.
Протягом багатьох років підприємствами з так званого кола Бориса Козиря співволодів бізнесмен Михайло Малиновський. Зокрема, аналітична система Юконтрол раніше вказувала його як ключову особу групи компаній Козиря. Наразі він є співвласником лише однієї компанії разом із матір’ю екснардепа. А його син Артем Малиновський разом з Борисом Козирем виступає бенефіціаром кількох логістичних та портових компаній з групи “Орексім”.
З 2018 року Малиновський-старший був власником “Стивідорної компанії “Октябрьска”. Це підприємство, за даними Import Genius, під час великої війни вивезло за кордон 106 тисяч тонн олії та пшениці на 1,9 млрд гривень.
За даними Мінфіну, міжнародна ціна олії у серпні 2022 року була в середньому 1,4 долара за кілограм. Однак, якщо інформація в базі Import Genius вірна, ця компанія експортувала її майже вдвічі дешевше – всього за 65-80 центів. Навіть порівнюючи з середніми цінами, вказаними українськими експортерами, це напрочуд дешево.
Цікаво, що іноземний трейдер “Orexim Trading”, який представляє однойменну групу, начебто купив у компанії Малиновського 26 тисяч тонн пшениці всього за 10 центів за кілограм. Це в сім разів дешевше, ніж було в той час на світовому ринку.
В Офісі Генпрокурора подібні випадки називають найпоширенішою схемою “чорного” експорту агропродукції. Її нелегально скупляють за готівку і не сплачують податки, а потім намагаються вивезти за заниженою вартістю.
Десь в середині квітня 2023 року “Стивідорна компанія “Октябрьска” експортувала останню партію олії. Вже через місяць вона змінила назву на “Толанс”, а її власницею замість Малиновського стала громадянка Узбекистану.
”Схематоз” без складу злочину
За схожою схемою відпрацювали експортерами і “повисли” на іноземцях ще кілька компаній, пов’язаних з бізнесом Малиновського та Козиря.
Так, за чотири місяці 2023 року новостворена компанія “Фурка”, якщо інформація в базі Import Genius вірна, вивезла за кордон 43 тисячі тонн соняшникової олії на майже 640 млн грн. Під час експортних операцій нею володів Сергій Спринчак – керівник компанії “Укрбіорост”. Бенефіціаром “Укрбіоросту” до кінця 2023 року був уже згаданий Михайло Малиновський.
Серед тегів номеру Спринчака можна знайти: “передати від Бориса Козиря”, “Спринчак Сергій Орексім”, “водій Артема Малиновського”.
А в сертифікатах здоров`я на соняшникову олію, яку продавала “Фурка”, у якості “відправника” вказано підприємство “Orexim Trading”.
Бюро економічної безпеки України зацікавилося, як ці експортери придбали стільки продукції та чому продавали за заниженою вартістю. Детективи відкрили провадження і підрахували, що лише протягом 2022 року “Стивідорна компанія Октябрьска” могла ухилитися від сплати 106 млн грн податку.
Під час обшуків в її офісі знайшли печатки ще двох сумнівних підприємств: ТОВ “Інтегра Лайт” та ТОВ “Менті”. Схоже, що власник першого згадувався в реєстраційних даних однієї з компаній Малиновського.
Ці фірми, якщо вірити інформації з Import Genius, вивезли десь 100 тисяч тонн олії та насіння свиріпи чи ріпаку. Вони, як і вище згадані компанії, різко змінили власників після свого останнього вивозу агропродукції і, якщо дані Юконтрол вірні, не подали фінансових звітів. Тож цілком ймовірно, що гроші від міжнародних угод цих компаній взагалі не повернулися в Україну. А це як мінімум валюти на 1,2 мільярди гривень.
Журналісти надіслали питання щодо сумнівних експортерів та кримінальної справи Михайлу Малиновському, однак поки не отримали відповіді.
Борис Козир в коментарі Nikcenter заявив, що ні він, ні група “Орексім” не мають стосунку до згаданих компаній та відхрестився від партнерства з Михайлом Малиновським.
“Він не мій бізнес-партнер. У мене партнер по компаніях Артем Малиновський (син Михайла Малиновського – прим. авт). І ці згадані компанії не входять до групи “Орексім”. Фактично група не представлена українськими компаніями, які займаються експортом. Торгівля сільгоспродукцією проходить від лиця мальтійської компанії”, – прокоментував бізнесмен.
Зазначимо, що йдеться про Orexim Trading з реєстрацією в Мальті. Їй і продавали насіння та олію компанії, які підозрювали в “чорному” експорті.
“Я знаю про цю справу, в ній немає складу злочину. В БЕБ (Бюро економічної безпеки – прим. авт) можуть обвинувачувати, а після слідства роблять якісь висновки. От вони зробили висновок, що там насправді немає ніякого складу злочину”, – заявив Борис Козир, посилаючись на постанову про закриття провадження.
Згідно з цим документом, детективи не знайшли у “Стивідорної компанії Октябрьска” та фірми “Фурка” умислу на ухилення від сплати податків. А суму несплачених податків, нібито, неможливо підтвердити, бо податкова не провела перевірку.
Представники цих компаній запевнили слідство, що розраховувалися за товар у безготівковій формі. Однак самі ж детективи БЕБ виявили, що як мінімум “Стивідорна компанія Октябрьска” не формувала податкові накладні на закупівлю олії. А у митних деклараціях не вказано її виробника.
Разом з цим, у постанові про закриття справи чомусь не згадуються сумнівні підприємства “Інтегра Лайт” та “Менті”.
Юрист “Платформи прав людини” Євген Воробйов проаналізував постанову Бюро економічної безпеки про закриття цього кримінального провадження.
“Постанова не містить всіх матеріалів справи, проте, виходячи з наявної інформації, прослідковується або корупційний шлейф, або відсутність необхідної кваліфікації для розслідування таких злочинів.
У постанові БЕБ зовсім не згадує, чи перевіряли вони ланцюг походження проданої агропродукції. Не досліджено покупців за кордоном, чи є зв’язок з українським бізнесом, за якою ціною та куди реалізується зерно й олія.
І не встановлювалось обладнання, з якого відправляли звітність. Не відслідковувались зв’язки учасників, які ймовірно були залучені до господарських операцій, хто саме стояв за організацією процесу”, – прокоментував юрист.
Раніше Nikcenter писав, що підприємства “Орексім” під час депутатства Бориса Козиря регулярно отримували відшкодування ПДВ. Хоча в той же час податкова перевіряла їх на предмет ухиленння від сплати податків.
Ексдепутат і король контрабанди
Уникати сплати податків з агровиробництва могли і компанії головного латифундиста Миколаївщини Юрія Кормишкіна.
Йдеться про вироблення олії на заводі колишнього депутата облради та чоловіка нардепки Ірини Кормишкіної (Аллахвердієвої). Слідство викрило, що начебто з 2021 року завод “Екотранс” купував соняшникове насіння за готівку, не показуючи це в податковому обліку.
Для легалізації там уклали договори про отримання сировини для переробки з 43 постачальниками сільгосппродукції – всі ці компанії входять в групу Кормишкіна “ПАЕК”. Деякі з них і експортували олію за кордон – загалом з 2022 року на понад 1 млрд гривень.
За таких умов, вважає слідство, лише ПДВ від “Екотрансу” держава могла недорахуватись на суму десь 31,7 мільйонів гривень.
Та як йдеться в матеріалах справи, схоже, бізнес Кормишкіна експортував збіжжя і через “ризикові” підприємства, щоб вивести валютну виручку в тінь. Серед них – створена після вторгнення фірма “Агірос”. Компанію пов’язують з одеським “королем контрабанди” Вадимом Альперіним, а в квітні цього року її внесли до санкційного списку.
Якщо вірити даним Import Genius, з початку цього року “Агірос” вивіз пшениці та кукурудзи компаній з групи Юрія Кормишкіна на 142 мільйони гривень. Окрім продукції “ПАЕК”, цей експортер вивозив лише збіжжя, ймовірно, “фіктивної” компанії “Сепоставка”.
Крім того, за даними Import Genius, десь на 73 млн експортували олії та кукурудзи від компаній, пов’язаних з колишнім депутатом, підсанкційне “Раністон” та на 19 млн – новостворене підприємство “Інверсіор”. Останнє, заручившись допомогою СП “ПАЕК” у вантажних перевезеннях, намагається вигравати оборонні закупівлі на постачання харчування військовим.
В коментарі Юрій Кормишкін заявив, що описаних у справі про ухилення від сплати податків порушень не було.
“Я не розумію, що за брєд написаний в цій ухвалі, такого не було. Пишіть запит на “ПАЕК”, тоді дамо відповіді”, – сказав бізнесмен.
Разом з тим Кормишкін проігнорував питання про експорт продукції через пов’язану з “королем контрабанди” компанію, та чи знайомий він з Вадимом Альперіним.
Компанія “Екотранс” та представництво групи “ПАЕК” у відповіді на наше звернення повідомили, що направили запит до Бюро економічної безпеки про надання дозволу на розголошення відомостей згаданого розслідування. Та уточнили, що раніше такого дозволу не змогли отримати.
Нагадаємо, що компанії Юрія Кормишкіна активно обробляли державні поля. Надаючи послуги державному підприємству “Реконструкція”, вони офіційно заробили майже 100 млн грн. Але при цьому аудитори виявили в держкомпанії втрат на 32 млн грн.
“Гніздо” “фіктивних” компаній
Ще кілька експортерів з ознаками “фіктивності” входять до так званого “конвертаційного центру”, пов’язаного з колишнім посадовцем.
Вадим Автенюк керував державною хлібною базою в колишньому Арбузинському районі в 2020 році. Коли він займав цю посаду, інспекція нібито недорахувалась більше 400 тонн пшениці, яку, за даними слідства, вивезли з бази під виглядом відходів. Однак причетність до згаданого інкримінують лише в.о. заступника генерального директора та трьом працівникам.
Роком потому три компанії, зареєстровані на Вадима Автенюка та його близьких родичок, засвітилися в кримінальній справі. В офісі у Миколаєві провели обшуки через ймовірну підробку документів і створення “фіктивних” підприємств. Лише за однією адресою правоохоронці вилучили печатки 27 фірм. Крім трьох пов’язаних з експосадовцем фірм, решта компаній належали різним особам з різних регіонів України.
За даними слідства, схоже, їх використовували для ухилення від сплати податків. Організатори схеми зменшували сплату ПДВ, нарахованого із продажу бізнесом одного товару, завдяки податковому кредиту при купівлі іншого. Також обшуки за цим провадженням проводили на Миколаївському хлібзаводі №1.
Окрім як дозволів на обшуки та арешт доказів, ніяких судових рішень щодо компаній, повʼязаних з Автенюком, більше немає. Натомість дві “фіктивні” фірми, документи і печатки яких знайшли в офісі з компаніями експосадовця, стали експортувати зерно під час великої війни.
Фірми “Берн Слот” та “Жостерс”, якщо вірити даним Import Genius, вивезли через одеські порти 23 тисячі тонн агропродукції на майже 100 млн грн. Ще дві компанії, які були зареєстровані у 2023 році і, схоже, керуються групою Автенюка, вивезли збіжжя на 220 млн грн.
Так, підприємство “Санрайс МК” намагалося ухилитися від сплати 6,5 млн податків. Однак коли його продукція опинилася в порту під арештом, “добровільно компенсувало” цю суму.
Nikcenter надіслав питання Вадиму Автенюку, чи підтверджує він зв’язок з цими сумнівними експортерами, однак поки не отримав відповіді.
Уряд кілька разів намагався змінити спосіб контролю зернових потоків. З листопада 2023 року почала діяти постанова, яка дозволяє експортувати агропродукцію лише компаніям-платникам ПДВ, та тим, що не мають досвіду неповернення валютної виручки в Україну. Ці норми закріпили ще і в законі про боротьбу з «чорним зерном».
Аналіз митних даних за 2024 рік показав, що на півдні дещо зменшилася кількість “фіктивних” компаній-експортерів. Та все ж певний відсоток таких підприємств залишається. Нечесні ділки скуповують компанії, які зареєстровані як платники ПДВ, та “ліквідовують” їх після відпрацювання експортером, як і попередні.
Ярослав
https://nikcenter.org/2024/07/kesh-ta-fiktyvni-kompaniyi-hto-z-mykolayivcziv-prychetnyj-do-shem-zernovogo-eksportu/