Пальне розбрату: як Миколаївська ОВА загубила пального на 4 млн грн

Пальне для військових розслідування

Майже пів тисячі тонн пального військових у 2022 році розділили по цивільних заправках Миколаєва, щоб убезпечити від ворожих обстрілів. За наказом обласної військової адміністрації, так воно мало зберігатися на випадок облоги.

Та, схоже, вже за місяць ЗСУ не дорахувалися понад 200 тонн свого пального на приватних АЗС. Журналісти Nikcenter отримали документ про його розосередження та в якому містяться дані про порушення з боку ОВА та військової частини.

Спроба “повісити” нестачу на військових

На початку повномасштабного вторгнення росіяни швидко дісталися Миколаївської області. Обласний центр опинився в напівоточенні, а його падіння призвело б до ймовірної втрати всього півдня. 

Численні штурми окупантів на передмістя Миколаєва, Кульбакинський аеродром та висадки десанту в області в березні 2022 року відважно відбивали бригади десантників, морпіхів, мотопіхоти і загони тероборонівців.

Погана логістика, зокрема неналежне забезпечення паливно-мастильними матеріалами, також стали перешкодою для просування ворога. Тоді росіяни просто кидали танки, бронемашини та навіть системи ППО посеред полів, якщо до них не добиралися цистерни.

Покину техніка РФ
Покинуті окупантами зенітні системи 2С6 “Тунгуска” на Миколаївщині на початку вторгнення. Фото “Мілітарний”

Та з топливними проблемами через щільні обстріли стикалися й українські військові. 

Одна з бригад, яка обороняла Миколаїв на початку великої війни, – 59 мотопіхотна бригада ім. Якова Гандзюка. На підступах до міста її військові зупинили просування ворога, пішли в атаку і відкинули противника на майже 20 кілометрів. 

Зі слів представників командування бригади, вони спиралися лише на власні запаси пального. Однак, начебто, навесні 2022 року Миколаївська обласна військова адміністрація звернулася до них з проханням підтвердити використання десятків тонн військових дизеля та бензину, які зберігалися на приватних АЗС. 

Якщо вірити співрозмовникам серед посадових осіб 59-ї бригади, чиї імена Nikcenter не називає з питань безпеки та їхнього бажання залишитися анонімними то під головуванням генерала Марченка, голови ОВА Кіма і його заступників провели кілька зборів щодо необхідності “взяти” пальне на бригаду. 

Але всі розуміли, що це – незаконна вимога, так просто списати таку кількість пального неможливо. Тим паче, ні по яким актам, накладним нам не передавали пальне”, – стверджують в 59-ій бригаді. 

Схоже, тоді ж керівництво області зверталося і до командування 79-ї десантно-штурмової бригади з проханням оформити документи про використання ще частини пального. Це підтверджують в самій бригаді та присутні на нарадах з ОВА командири.

Спочатку вони хотіли сказати, що заправляли нашу техніку, коли ми відійшли з Херсонської області в Миколаївську. Але ж скажіть, яку техніку. Ми не знайшли підтвердження цих заправок ні у військовій частині, ні в документах”, – кажуть представники командування 59-ї бригади. 

Як повідомили джерела серед військових, після невдачі зі списанням пального через військові частини, обласна військова адміністрація намагалася задокументувати його використання нібито на облаштування блокпостів та гуманітарні потреби. Однак теж невдало.

Журналістам Nikcenter вдалося з’ясувати, що так керівництво області намагалося списати зникле пальне Військово-морських сил, яке за наказом ОВА злили на приватні заправки.

Недорахувалися третини “недоторканого запасу”

У березні 2022 року голова Миколаївської ОВА Віталій Кім та генерал Дмитро Марченко наказали не випустити до Одеси колону цистерн та розосередити 505 тонн пального Військово-морських сил на зберігання 15 цивільним АЗС. Про це йдеться в документі аудиторського звіту Міністерства оборони. 

Ряд військових, з якими спілкувався Nikcenter, вважають це рішення в цілому виправданим. Тоді обласний центр був під загрозою повного оточення. Однак таке зберігання топлива ЗСУ обернулося його нестачею.

Зі слів одного з військових, відповідальних за розподілення топлива, пальне повинні були просто розосередити і не використовувати:

“Ніхто з ВМС не давав дозволу на його використання. На той час на тих же заправках, куди воно розосереджувалося, вже було пальне, яке Кіму (голові ОВА) хтось ще давав”, – розповідає журналістам Nikcenter військовий.

Згідно з документом, схожим на аудит, на той момент дійсно на АЗС Миколаєва вже було розподілено близько 200 тонн дизеля та 63 тонни бензину.

Паливо на АЗС Миколаєва
АЗС та склади, на які розосередили пальне. Скриншот з документу аудиту, отриманого Nikcenter

Пальне військових з балансу бази зберігання ПММ (81-го центру забезпечення пальним), передали Південній військово-морській базі. Накладні від ОВА про передачу пального на цю базу підписував начебто Дмитро Марченко.

Військово-морська база повинна була розподіляти горюче по різних об’єктах. Однак АЗС, які приймали паливні матеріали, чомусь обирали в ОВА. Там же, схоже, й давали накази про розвантаження цистерн та заправку транспорту. 

Загалом Військово-морські сили не дорахувалися під час аудиту 204 тонн пального. З них 50 тонн на 1,6 млн грн списали через держпідприємство “Миколаївський бронетанковий завод”, а 17 тонн – з МКП “Миколаївводоканал”. Їх вже повернули військовим за рішенням суду.

Однак більшу частину – близько 136 тонн бензину та дизелю десь на 4 млн грн – військові не отримали й досі. 

Розосередження пального у МИколаєві
Як у Миколаєві розподілили і “загубили” пальне військових. Інфографіка Nikcenter

Заправка без контролю: які порушення зафіксовані в отриманому нами аудиті

Про ймовірну велику нестачу свого пального, розосередженого на АЗС, командування Військово-морських сил дізналося в середині квітня 2022 року.  

Якщо вірити  військовому, який мав слідкувати за зберіганням майна, то начебто голова ОВА Віталій Кім телефонував в Київ, що виникла “невеличка проблема з пальним”:

“Намагалися списати то на бригади, то на обладнання блокпостів. Але коли з’явилася інформація, що пальне чомусь ходить направо-наліво, в тому числі аграріям, по командах з ОВА, справа стала принциповою”, – розповідає офіцер.

Тож вже в червні Південне територіальне управління внутрішнього аудиту почало аналізувати, як розподіляли пальне.

Організацією перевезення та розосередженням пального військових нібито займався радник голови Миколаївської ОВА Ігор Бурда. В телефонному режимі він домовлявся з приватними заправками й перевізниками. Також, схоже, що Бурда давав розпорядження, яке пальне та куди зливати.

Бурда та Кім
Начальник Миколаївської ОВА Віталій Кім та його радник Ігор Бурда. Фото з соцмереж Бурди

Згідно з документом, схожим на аудит, водії цистерн іноді переливали пальне в резервуари заправок  без присутності відповідальних військових. 

Старшина по телефону повідомив перевізника, щоб без його відома машина не зливалася. Перевізник дав згоду. Наступного дня військовий зателефонував перевізнику та повідомив про готовність здійснити злив автоцистерни, на що той повідомив, що машина вже злита”, – йдеться в аудиті про один з таких випадків.

Дані про кількість перевезеного пального та його місцезнаходження військові отримували нібито вже від Ігоря Бурди та начальника транспортної колони. На основі цієї інформації згодом уклали договори з АЗС про безкоштовне зберігання. 

Фактично управління процесом розосередження пального здійснювалося представниками Миколаївської ОВА, що призвело до втрати контролю за повнотою обсягів переміщеного пального”, – зробила висновки Служба внутрішнього аудиту Міноборони.

Висновки аудиту розосередження пального військових. Скриншот з документу, отриманого Nikcenter

Також аудитори зробили висновок, що відповідальна за зберігання пального Південна військово-морська база не забезпечила “належне збереження військового майна, періодичну перевірку фактичної наявності та прийняття рішень за фактами виявлених нестач”. 

Якщо вірити словам військового, який мав слідкувати за зберіганням майна, то: “Паливо, яке зберігалося на тих заправках, використовувалося за розпорядженням голови ОВА. Від бази була довірена особа, яка здійснювала там заправку. Дійсно, заправляли і військові частини, але ніяк не оформляли”.

Командування Військово-морських сил звернулося до голови Миколаївської ОВА Віталія Кіма. Його просили посприяти поверненню майна ВМС. Та, як повідомили журналістам Nikcenter, реакції на це звернення не послідувало.

Не проводили в ОВА і службове розслідування щодо тих, хто обирав, куди розподіляти пальне військових і дозволяв його використовувати, про що повідомили нам у відповідь на наш запит.

Місця зникнення пального

Військово-морська база судиться в спробах повернути втрачені дизель та бензин з двома компаніями: ТОВ “АЗС Статус” та ТОВ “АВ-Нафта”. Наразі суд став на сторону військової частини та зобов’язав підприємства віддати пальне в повному обсязі.

За словами офіцера, який був залучений до процесу розосередження армійського пального, не обійшлося без порушень:

В розмові з дуже поважними особами мені підтвердили, що фактично частина пального пішла наліво, на цьому заробили гроші. Але суди з цими фірмами виграні і нестачу пального повинні повернути. Це проблема самих фірм, хай вирішують свої взаємовідносини з товаришем Кімом”.

Однак одне з підприємств, з якого витребують нестачу, вже покинуло АЗС, де зливали пальне. На місці орендованої “Статусом” заправки на в’їзді в Миколаїв зі сторони Одеси тепер господарює інше підприємство. 

АЗС "Статус" в Миколаєві
Заправка “Статус” на в’їзді до Миколаєва, куди злили частину пального. Зараз вона працює під назвою “YugOil”. Фото з GoogleMaps

Власники майнового комплексу АЗС розповіли журналістам, що попередні орендарі “прикрилися” схоже якраз через проблеми з армійським пальним та податковою. Через рік, влітку 2023 року, суд постановив стягнути з ТОВ “АЗС “СТАТУС” 1,4 млн грн боргу за позовом податкової.

Закрився договір оренди і “Статус” виїхав звідси. Вони вивезли все: крім палива, і комп’ютери, і меблі. Нічого не залишилось. Сюди приїжджали з виконавчої служби, щоб витребувати паливо. Тут вже інша фірма”, – сказав власник заправки Олександр Олейников.

Згідно з повідомленням міського голови, ця заправка працювала в квітні 2022 року та продавала бензин цивільним. Директорка ТОВ “АЗС Статус” відмовилася поговорити з журналістами щодо проблеми з пальним військових.

Хто ви така, щоб я з вами говорила? Прокуратура, поліція? Я їм все вже розказала. Нічого коментувати не збираюся”, – сказала директорка компанії Оксана Шевченко.

Інші дві заправки, де, схоже, зникло горюче Військово-морських сил, продовжують працювати зараз. АЗС “Штрассе” на Намиві та “Таксопарк” на вулиці Морехідній належать ТОВ “АВ-Нафта”. Представники підприємства запевняють, що з бочок на території їхніх заправок вивезли все розосереджене пальне, однак хто саме – не знають. 

Коли ми це питання вирішували в господарському суді, я казав заступнику Кіма Ігорю Бурді: “Якщо ми програємо справу, де ми будемо брати паливо, щоб повернути?” Нам сказали, що в ОВА знайдуть ресурси і повернуть самі. А тепер Бурда каже, що нема чим компенсувати”, – заявили представники компанії “АВ-Нафта”.

АЗС "Таксопарк" у Миколаєві
АЗС “Таксопарк” у Миколаєві, з якою судяться за пальне, продовжує працювати. Фото Nikcenter

Журналісти Nikcenter сподівалися, що ситуацію прояснить Миколаївська обласна військова адміністрація. Саме вона фактично розпоряджалася зниклим пальним. Однак у відповіді на запит ОВА уникла відповіді на питання про спроби списати пальне військових.

Натомість чиновники вказали на судові рішення про витребування майна з АЗС та те, що за законодавством військові адміністрації не мають права здійснювати контроль за їхнім виконанням.

Також проігнорував прохання про коментар щодо зниклого майна та спроб списати його через бригади захисників голова ОВА Віталій Кім.

59-та та 79-та бригади, які захистили Миколаїв і не погодилися на сумнівні махінації з пальним, зараз тримають фронт на найгарячіших східних напрямках. А чиновники ОВА, які мали вберегти майно військових, схоже, уникають відповідальності і шукають винних на стороні. 

війна в Україні, ЗСУ, Миколаївська ОДА


Оксана Орсач

Журналістка-розслідувачка.Висвітлює у матеріалах корупцію на місцевому рівні та воєнні злочини. Працює в команді Nikcenter з 2019 року.Звертайтеся поштою orsach@nikcenter.org

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER