Бюджетні гроші – спонсорам війни: на Миколаївщині масово закуповують камери відеоспостереження у виробників, що співпрацюють з РФ
Від початку року на Миколаївщині відбулося понад 50 публічних закупівель, які передбачають поставки обладнання для відеоспостереження. У 60% випадків за рахунок бюджету чиновники придбали продукцію двох китайських компаній – Hikvision та Dahua, – які НАЗК внесло до переліку міжнародних спонсорів війни.
Про це повідомляє Nikcenter на підставі аналізу інформації в Prozorro.
Йдеться про купівлю сотень відеокамер і відеореєстраторів, а також супутнього обладнання для внутрішнього та вуличного спостереження. Ще близько 20% договорів взагалі не містять згадки про виробника продукції.
Зазначимо, що Національне агентство з питань запобігання корупції включило дві китайські державні компанії Hikvision та Dahua Technology до переліку «Міжнародні спонсори війни». Обидві компанії активно продають до РФ дрони, тепловізори, камери відеоспостереження та інше обладнання, яке використовується російською армією.
Поза тим, відеокамери та відеореєстратори Hikvision та Dahua у 2023 році купували міські та сільські ради, комунальні підприємства й навіть державні установи Миколаївської області. Також це обладнання внесено до кошторисів великих проєктів реконструкції будівель.
Більшість договорів укладено на суму до 50 тис. грн, враховуючи послуги монтажу, прокладання кабелів тощо. Проте є і вагоміші суми. Так, виконком Первомайської міськради на тендері обрав ФОП Руслана Клименка для придбання системи відеоспостереження вартістю 1,7 млн грн. Контракт передбачає встановлення в місті понад 100 камер Dahua.
Очаківська комунальна служба благоустрою за дві закупівлі 26 відеокамер Dahua заплатила майже 800 тис. грн ФОП Андрію Самотісу. Відділ економіки Доманівської селищної ради уклав із ТОВ «Інфоком» 7 угод загальною вартістю 570 тис. грн на монтаж 30 камер Hikvision.
Ще 58 відеокамер цього ж виробника заплановано встановити у Баштанській лікарні та дитсадку у Коблевому. На реконструкцію цих об’єктів департамент містобудування Миколаївської ОВА уклав контракти з ТОВ «Південьбуд Миколаїв ЛТД».
Відмова від закупівлі обладнання спонсорів війни: право чи обов’язок
НАЗК наголошує, що стосовно компаній Hikvision та Dahua Technology запроваджено низку обмежень офіційними установами США та Євросоюзу. Так, встановлення камер відеоспостереження їхнього виробництва заборонено у державних органах США, Австралії, Європарламенту тощо. Це, зокрема, викликано виявленими «закладками» для несанкціонованого доступу до обладнання цих компаній. В умовах, коли українські цивільні об’єкти щоденно стають ціллю ударів російських ракет та БПЛА, безпека IT-мереж набуває особливого значення.
Саме НАЗК визнає, що перелік міжнародних спонсорів війни є передусім репутаційним інструментом для виходу міжнародного бізнесу з РФ. А от для закупівель продукції спонсорів війни коштом українського бюджету статус спонсора війни наразі юридичних наслідків не має. Про це повідомив у коментарі Nikcenter медіаюрист «Платформи прав людини» Євген Воробйов.
Він пояснює: Закон “Про публічні закупівлі”, передбачає, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні особливості закупівель визначаються Кабміном. Досі Кабмін своєю постановою від 12 жовтня 2022 р. № 1178 заборонив закупівлі лише у російських та білоруських компаній або тих, серед бенефіціарів яких є громадяни країн-агресорів.
«За таких обставин у замовника відсутні підстави відхилити тендерну пропозицію учасника, якщо буде виявлено замовником, що учасник внесений до переліку міжнародних спонсорів війни НАЗК, – вважає Євген Воробйов.
Щоправда, у серпні цього року Антимонопольний комітет вперше виніс рішення, яким підтвердив право замовника відхиляти пропозицію учасника, який планує використовувати продукцію компаній Hikvision та Dahua. Золочівська сільська рада у документації до тендеру на закупівлю систем відеоспостереження вимагала утриматися від продукції компаній з переліку міжнародних спонсорів війни. Тим більше, що на українському ринку наявні системи відеоспостереження багатьох західних та китайських брендів. Зокрема, Atis, Axis, Anran, Bosch, Geovision, Greenvision, Univew, TVT та інших.
Цю вимогу оскаржила компанія «Інженіринг-аналітика». Цей дилер Hikvision лише 2023 року отримав контрактів на пів мільярда за рахунок бюджетів різних рівнів. Але тендерна комісія АМКУ вирішила, що замовник має право сам визначити, чи готовий він купувати продукцію спонсора війни.
«Продукція доброчесного бізнесу, який не співпрацює з країною-агресоркою, має бути у пріоритеті в державних закупівлях. Держава не може дозволити собі здійснювати закупівлі товарів компаній, які сплачують значні податки до бюджету РФ. Це посилює її спроможність продовжувати військову агресію. Рішення АМКУ допоможе замовникам, які здійснюють закупівлі через систему Prozorro, долучитися до бойкоту спонсорів війни», — зазначив очільник НАЗК Олександр Новіков.
Додамо, що під час підготовки матеріалу Nikcenter знайшов у ProZorro інформацію про 52 закупівлі відеокамер та систем відеоспостереження замовників Миколаївської області протягом січня – жовтня 2023 року. Жоден з миколаївських замовників досі не відмовлявся від продукції міжнародних спонсорів війни на рівні тендерної документації.
Нагадаємо, раніше Nikcenter повідомляв про завищені ціни у кошторисах відновлення баштанської лікарні на 300 млн грн.
Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою