Махінатори та багатії: хто з топ-чиновників Одеської ОВА отримав матеріальну допомогу з бюджету
На початку року поліцейські та прокурори оголосили підозри в корупції чотирьом чиновникам Одеської ОВА. Та, на відміну від правоохоронців, в адміністрації їхню роботу вважають настільки ефективною, що навіть під час війни нараховують щомісячні премії та виплачують матеріальну допомогу.
Центр журналістських розслідувань проаналізував, хто з високопоставлених працівників Одеської ОВА отримував додаткові виплати з бюджету, та дослідив, чи дійсно вони цих виплат потребували.
Грошова допомога для фігурантів судових справ
Розкрадання бюджету при ремонті освітніх закладів та неналежне зберігання таємних документів – цим встигли відзначитися керівник департаменту освіти Одеської ОВА та директор обласного архіву. Натомість за таку «ефективність» їм щедро платили з бюджету.
Директор департаменту освіти і науки Олександр Лончак
Директор департаменту освіти і науки Одеської ОВА Олександр Лончак розпочав рік із отримання підозри в корупції. За даними Нацполіції, посадовець брав участь у злочинній схемі з підробки документів та розтрати державних коштів на ремонті дитячих закладів.
Журналісти Центру знайшли матеріали справи, в якій посадовця підозрюють в участі в заволодінні 400 тис. грн з обласного бюджету. Йдеться про капітальний ремонт обласного ліцею №6 та Барабойського психоневрологічного будинку-інтернату підприємцем з фіктивними документами.
Протягом 2022 року Олександр Лончак щомісячно отримував премії та надбавки за інтенсивність роботи. Також йому виплатили 36,7 тис. грн на оздоровлення і 35,7 тис. грн на вирішення соціально-побутових питань. Схоже, чиновник потребував фінансової підтримки за рахунок платників податків, адже напередодні влітку придбав автомобіль Mazda CX-5. Вартість такого авто 2018 року випуску складає приблизно 1 млн грн.
Під час обшуків у Олександра Лончака правоохоронці вилучили близько 320 тис. грн готівки. Де саме проводились обшук і арешт речей підозрюваного, – невідомо. Офіційно ні в нього, ні у його дружини Тетяни, немає нерухомості. Та, можливо, правоохоронці працювали у новому житловому комплексі “Омега” в центрі Одеси. Саме навпроти нього у 2021 році дружина чиновника придбала паркомісце.
Директор обласного архіву Петро Лук’янчук
Торік отримав чималу грошову допомогу з бюджету і очільник державного архіву Одеської області. Петру Лук’янчуку нарахували 33 тис. грн на оздоровлення та 32 тис. грн на вирішення соціально-побутових питань. Щомісячна зарплата чиновника, який працює зокрема і з секретними документами, складає 30-35 тис. грн. З них премія та надбавка за інтенсивність праці – 10-15 тис. грн.
Однак комісія управління Служби безпеки в Одеській області під час планової перевірки місцевого держархіву виявила, що охорона державної таємниці здійснюється з грубими порушеннями. Як стверджують в СБУ, жодної реакції з боку чиновника на вимоги про усунення порушень не було.
Після цього правоохоронці звернулися до керівництва Одеської ОВА, щоб провести службове розслідування. Та судові справи проти Лук’янчука закрили: одну – через закінчення строку накладення адміністративного стягнення, а іншу – за рішенням апеляційного суду.
Бідні чиновники з багатими родичами
Серед українських чиновників та політиків, які мають звітувати перед суспільством про свій майновий стан, часто зустрічаються історії про вкрай успішних родичів, тоді як самі посадовці офіційно ведуть ледве не аскетичний спосіб життя. Як зʼясував Центр журналістських розслідувань, є такі і в Одеській обласній військовій адміністрації.
Директор департаменту екології Павло Буланович
Одну з найбільших грошових допомог у 2022 році отримав “головний еколог” Одеської ОВА. Павлу Булановичу виплатили 38,3 тис. грн матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та 37,4 тис. грн – на оздоровлення. Стільки ж минулого року складала і його середня зарплата.
У чиновника немає у власності ні нерухомості, ні автомобіля. До зайняття крісла “головного еколога” Одеської ОВА Буланович був очільником Державної інспекції з безпеки на морському та річковому транспорті. Його звільняли через невідповідність даних з декларації реальному майну – чиновник “забув” задекларувати квартиру.
На відміну від посадовця, його екс-дружина Юлія Степаненко, з якою той розлучився у 2020 році, а також їхня спільна донька, не приховують в Інстаграмі своєї забезпеченості.
А рідний брат Юлії після звільнення з ТОВ “Рехау” і спроб поновитися на роботі через суд, з 2018 року раптово став власником елітного майна. Спочатку він отримав квартиру на 120 кв. м і паркінг в ЖК “Білі вітрила” біля моря на одеському побережжі. Помешкання такої ж площі і з ремонтом в цьому комплексі коштує зараз 7-8 млн грн. У 2020-му чоловік потрапив в ДТП на Porsche Cayenne, а у 2021 році йому подарували садибну ділянку у передмісті Одеси, Фонтанці.
Нова дружина директора департаменту екології Булановича має бізнес в сфері медицини, квартиру та авто.
Директор департаменту капітального будівництва Віктор Лунгул
За даними Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, директор департаменту капітального будівництва Віктор Лунгул був членом злочинного угруповання Кауфмана-Грановського, яке займалось корупцією. Вони організували злочинну групу, щоб контролювати Одеську міськраду і наживатися на комунальному майні. В кінці 2022 року у очільника департаменту капбудівництва провели обшук і арештували 200 тис. грн готівки.
А ще раніше чиновник позбавив громади Одеси двох пам’яток архітектури. Правоохоронці встановили, що у 2018 році чиновник сприяв приватизації цілого комплексу пам’яток за вдвічі заниженою вартістю – це завдало збитків на понад 80 млн грн.
Незважаючи на такі репутаційні “надбання”, торік чиновник щомісяця отримував надбавки та премії. Доплата за інтенсивність роботи підозрюваного в корупції чиновника складала 12-15 тис. грн на місяць.
Середня зарплата директора департаменту капбудівництва становила 35-40 тис. грн. У грудні він отримав 64,5 тис. грн платні, з яких 33,5 тис. грн – матеріальна допомога на оздоровлення.
На диво, підозрюваний в корупції Віктор Лунгул не має ні власного помешкання, ні авто. У власності його дружини Інни Яніцької – квартира в житловому комплексі “Альтаїр” в Одесі.
Брату чиновника Олександру належить будинок в приміській Лиманці. А також за останні три роки родич посадовця купив чотири автівки: дві Toyota RAV4 та дві Hyundai Sonata.
Хто має право на матеріальну допомогу?
Юрист “Платформи прав людини” Євген Воробйов пояснює, що за законом держслужбовці дійсно можуть отримати з бюджету грошову виплату. Так звана допомога на оздоровлення – це гарантована виплата, яку чиновники отримують один раз на рік під час щорічної відпустки, і вона не може перевищувати середній розмір зарплати.
А от матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань – необов’язкова виплата, її надання залежить лише від потреби працівника в такому зверненні та рішення керівника.
Центр запитав у директора департаменту культури Олени Олійник і директора департаменту екології Петра Булановича, які отримали найбільші “допоміжні” виплати – 83 та 76 тис. грн сумарно, навіщо їм знадобилася така грошова допомога. Однак чиновники проігнорували питання журналістів.
В Одеській ОВА також відмовилися пояснити причини отримання очільниками департаментів матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
В апараті адміністрації зазначили, що керівники департаментів самі приймають рішення про надання собі та своїм заступникам таких виплат. Від очільника ОВА треба лише погодження їхнього звернення.
Копію такої заяви надали в департаменті освіти та науки. Як видно з неї, чиновникам не треба ніяк обґрунтовувати свою потребу в додатковій виплаті з бюджету. Загалом торік тільки керівники департаментів адміністрації отримали “соціальної” допомоги на 235 тис. грн.
Робота чиновників, як і будь-яка інша, має важливе значення і повинна гідно оплачуватися, навіть під час війни. Та коли в стінах Одеської ОВА не припиняється генерація корупційних схем, тоді як військові виборюють незалежність для всієї країни, до доцільності додаткових виплат чиновникам виникають питання. А якщо посадовці, які отримують щомісячні премії та різноманітні надбавки, ще й очолюють ці корупційні схеми, – ставити питання мають вже правоохоронці.
зарплати держслужбовців, Одеса, Одеська ОВА, премії
Анонім
всех на кол.