Фігуранти кримінальних проваджень, депутати та бізнесмени: хто з миколаївців отримував дозволи на виїзд за кордон під час війни

 

Навіть війна не зупиняє українських чиновників, політиків і топ-правоохоронців від турне на закордонні курорти, через що частина із них вже позбулась своїх посад. Днями президент заявив: ніхто із посадовців більше не поїде за межі України з недержавною метою. Через візит до Таїланду членства у «Слузі народу» позбавили навіть одіозного Миколу Тищенка. Центр журналістських розслідувань отримав і проаналізував перелік чоловіків призовного віку, які отримали дозволи на виїзд за межі України від Миколаївської ОВА, – і серед них знайшлися не менш цікаві персонажі.

Підозрюваний у розкраданні – за межі України

Заступник міського голови Миколаєва Сергій Коренєв у 2022 році мав змогу неодноразово виїздити за кордон. Поки більшість українських чоловіків призовного віку внаслідок обмежень, накладених через воєнний стан, не могли залишати Україну, чиновник неодноразово отримував від Миколаївської ОВА дозвіл на перетин кордону у якості волонтера.

Колишній директор департаменту ЖКГ минулого року мав змогу провести за кордоном щонайменше 71 день. Загалом відповідні дозволи йому надавали тричі – двічі по терміну в місяць та один раз на 10 днів.

Одна із поїздок Коренєва припала якраз на переддень ювілея його дружини. За даними, отриманими Центром журналістських розслідувань від джерела, заступник мера виїхав із України 28 червня через пункт пропуску Устилуг на кордоні з Польщею. Наступного дня, 29 червня, його дружина Юлія святкувала ювілей.
Дружина Сергія Коренєва Юлія. Фото з Інстаграм Юлії Коренєвої

Повернувся до України чиновник лише 5 липня через той самий пункт пропуску.  На той момент, судячи із соцмереж Юлії Коренєвої, разом із родиною вона перебувала у Болгарії.
Дружина Сергія Коренєва Юлія. Фото з Інстаграм Юлії Коренєвої

Центр журналістських розслідувань звернувся до заступника міського голови Сергія Коренєва із питанням, чи використовував він свій «волонтерський» дозвіл для виїзду за кордон для того, аби провести час із родиною на курорті. У міській раді питання про використання дозволу від ОВА у власних цілях проігнорували, натомість повідомили, що цю поїздку Коренєв провів у Польщі.

«27.06.2022 заступник міського голови Сергій Коренєв вирушив з міста Миколаєва до міста Катовіце, Республіка Польща для участі у Міжнародному урбаністичному форумі з метою обговорення майбутнього розвитку міст України, в т. ч. міста Миколаєва, а також всесвітніх процесів урбанізації», – запевнили у міськраді.

На сторінці у Фейсбук Сергій Коренєв публікує інформацію про свою участь у залученні міжнародної допомоги від благодійників для Миколаєва. Проте інформації про конкретні надбання чиновника у закордонних поїздках немає. Там повідомляється про заходи за участі іноземних партнерів України та благодійників, які проходили у Миколаєві. Та, як повідомили Центру журналістських розслідувань у Миколаївській міській раді, «протягом 2022 року Сергій Коренєв перебував у Федеративній Республіці Німеччині, Республіці Польща та Румунії з метою отримання адресної гуманітарної допомоги у вигляді транспорту (в т.ч. муніципального) та спеціалізованої техніки (загальною кількістю 40 одиниць), генераторів (більше 10 генераторів, потужністю 410 кВА – 1200 кВА), а також іншої безоплатної гуманітарної допомоги для задоволення потреб комунальних підприємств та мешканців міста Миколаєва».
Сергій Коренєв приймає у Миколаєві делегацію парламентарів Великобританії. Фото з Фейсбук Сергія Коренєва

У коментарі Центру журналістських розслідувань голова Миколаївської ОВА Віталій Кім, який підписував розпорядження, що дозволяли чиновнику виїздити за межі України, повідомив: запити щодо поїздок Коренєва подавала Миколаївська міська рада.

Водночас Сергій Коренєв і досі залишається підозрюваним у кримінальному провадженні щодо розкрадання 26,8 млн грн із бюджету при реконструкції Соборної площі. Центр звернувся до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури із питанням, чи не вбачають там ризиків у закордонних вояжах фігуранта найгучнішого корупційного злочину у Миколаєві. Там повідомили, що їм відомо і про виїзди Коренєва, і про їхню мету:  зазначалося, що це – отримання гуманітарної допомоги – спеціалізованої транспортної техніки, продуктів харчування та медикаментів.

«Дозвіл на виїзд стороною обвинувачення не надавався, оскільки це не передбачено покладеними на підозрюваного обов’язками. Однак, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомлений, не з’явиться за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього обов’язки, буде вирішено питання про зміну раніше обраного запобіжного заходу на більш суворий», – повідомили Центру журналістських розслідувань у САП.

Волонтери на кордоні

Серед миколаївських волонтерів знайшлися і ті, для кого процес отримання дозволів на виїзд із України водіїв, що привозять з-за кордону гуманітарну допомогу та забезпечують потреби наших захисників, став непростим випробуванням.

У серпні 2022 року миколаївські волонтери знайшли в Іспанії автівку для 406-ї окремої артилерійської бригади імені генерал-хорунжого Олексія Алмазова. Один із підрозділів цієї бригади на той час виконував бойові завдання на херсонському напрямку, де йшли активні бойові дії. Підрозділ напередодні втратив машину, яку використовував для мобільного пересування. Потреба в автомобілі, тим паче в хорошому стані, для військових тоді була дуже високою.
Автомобіль Opel Monterey, який прямував до українських захисників. Фото Нонни Надіч

Попри наявність автівки та готовність іспанських волонтерів пригнати її до польського міста Перемишль, швидко забрати машину волонтерам не вдалося. Голова БО «Благодійний фонд «Журавлі» Нонна Надіч, яка організовувала доставку машини, розповідає: запит на отримання дозволу для виїзду волонтера подали до Миколаївської ОВА завчасно. У листі до Віталія Кіма волонтери просили посприяти виїзду водія та внести його дані до системи «Шлях», при цьому звернули увагу на те, що зробити це необхідно швидко, зважаючи на потребу військових.

«Однак звернення до ОВА не було вчасно розглянуто. Більше того, 12 серпня, коли водій доїхав до кордону та не мав дозволу в системі «Шлях», представники фонду почали звертатись до ОВА з проханням у невідкладному порядку вирішити це питання. Після численних дзвінків та  майже цілодобових звернень протягом декількох днів, лише 16 серпня таки був розглянутий  лист та водій отримав дозвіл на виїзд за кордон», – пригадує Нонна Надіч.

За її словами, весь цей час по обидва боки кордону волонтери з України та Іспанії чекали на «зелене світло» від миколаївської влади. Зрештою, після кількох днів очікувань, машину та медичні матеріали для надання допомоги важкопораненим бійцям, якими вона була заповнена, ввезли в Україну.

«Ця історія врешті-решт завершилась добре, оскільки автівка була доставлена до військових та передана у користування, а медичний матеріал було доставлено до медичної установи», – розповіла Нонна Надіч.

Однак це – не єдина проблемна ситуація, яка виникла у співпраці волонтерів з Миколаївською обласною військовою адміністрацією.

«Були і інші випадки, які, на жаль, не завершувались позитивно. Наприклад, у випадку, коли необхідно отримати дозволи на виїзд водіїв-волонтерів за гуманітарною допомогою, їхні дані не вносились вчасно у систему «Шлях». Через це водії залишались на кордоні по декілька днів, а за той час гуманітарну допомогу отримували інші особи. Водії ж мали повертатись без вантажів, не говорячи вже про витрачені кошти на поїздки та витрачений час», – говорить Нонна Надіч.

Волонтерка розповідає, що зараз їхній фонд не має труднощів у співпраці з Миколаївською ОВА. Аби уникнути подібних ситуацій, волонтери намагалися отримати дозволи на виїзд на більший термін, аби водії мали змогу поїхати за вантажем, не очікуючи на відповідні дозволи. Однак їм повідомили, що з липня 2022 року було прийнято обмеження: виїзд для чоловіків-водіїв не більше, ніж на десять днів. Утім, у Миколаєві знайшлися волонтери, які отримали дозволи на досить великі терміни.

Від «слуг» до регіоналів

Серед тих, хто отримав від Миколаївської ОВА дозволи на виїзд за межі України, опинилися й досить одіозні персонажі. Місцевому підприємцю Олексію Осипенку, який володіє низкою розважальних закладів у Миколаєві та Коблевому, Віталій Кім погодив дозвіл на виїзд з України у жовтні терміном на 15 днів.

Згідно даних, отриманих Центром журналістських розслідувань від джерела, протягом 2022 року Осипенко виїздив з України двічі: на 5 днів у жовтні, через пункт пропуску Маяки-Удобне на кордоні з Молдовою. Вдруге, знову на підставі отриманого від Миколаївської ОВА дозволу, Осипенко виїздив до Польщі через пункт пропуску Рава-Руська. Ця поїздка відбулася у листопаді і тривала чотири дні. Обидва рази для виїзду Олексій Осипенко використовував власну автівку Ауді.
Олексій Осипенко. Фото: nikcenter.org

Проте жодної інформації про волонтерство Осипенка Центру журналістських розслідувань знайти не вдалося. Не чули про його благодійну діяльність і місцеві жителі, із якими спілкувалися журналісти.

Нагадаємо, у розслідуванні «Курорт для прокурорів» Центр викрив зв’язок Олексія Осипенка, який отримав у власність десятки земельних ділянок у Коблевому, зокрема на узбережжі, із прокурором Дмитром Левицьким. Другий керував тодішньою Миколаївською місцевою прокуратурою №1, яка наглядала за використанням рекреаційних земель у Березанському районі, до якого належить і Коблеве. Пізніше, під час передвиборчої кампанії до парламенту у 2019 році, Олексій Осипенко готувався висунути свою кандидатуру на виборах від партії «Слуга народу». Осипенко навіть брав участь у з’їзді політичної сили у Миколаєві, однак у коментарі журналістам Центру заявив, що балотуватися передумав.
Олексій Осипенко на з’їзді партії «Слуга народу» у Миколаєві. Фото від червня 2019 року

Центр журналістських розслідувань звернувся до Олексія Осипенка із проханням прокоментувати яку саме допомогу він привіз до України із закордонної подорожі. Проте бізнесмен це звернення залишив без відповіді.

Скористався можливістю виїхати з України і бізнес-партнер Осипенка, одіозний коблевський підприємець Олег Боз. За даними, наданими Миколаївською ОВА у відповідь на наш запит, Боз отримав дозвіл на поїздку за кордон на 20 днів – із 17 червня по 7 липня.

Проте, згідно з інформацією, отриманою від джерела, виїхав він лише в грудні, напередодні Нового року, через пункт пропуску Маяки-Удобне на кордоні з Молдовою. Поки що інформації про дату повернення Олега Боза журналісти не отримали. Водночас серед підстав для виїзду зазначається, що Олег Боз «не підлягає військовому призову».

Також відзначимо, що на сторінці коблевського підприємця у Фейсбук можна знайти згадки про його волонтерську діяльність, зокрема про передачу на фронт аптечок та медикаментів для бійців.
Фото зі сторінки Олега Боза у Фейсбук

Олег Боз – один із найбільш скандально відомих коблевських бізнесменів. У матеріалі «Гроші в пісок» Центр писав, що у Коблевому на різних об’єктах, які належать тим, хто мав конфлікти із бізнесменом, виникали пожежі. Проте це не завадило Бозу у подальшому стати помічником народного депутата від «Слуги народу» Артема Чорноморова.

Як і попередні «волонтери», відношення до «Слуги народу» має ще один миколаївець, якому ОВА дала дозвіл на виїзд за межі України – Єгор Клецов. У 2020 році він балотувався до Миколаївської міської ради від цієї політсили, однак згодом, внаслідок великого суспільного тиску, зняв свою кандидатуру. Пізніше, влітку 2021 року, Єгора Клецова було призначено на посаду керівника Миколаївської ТЕЦ, однак згодом його усунули на період перевірки СБУ.
Справа в тому, що Клецов через рік після початку АТО зустрічався із російськими пропагандистами та в їхньому ефірі називав війну на Донбасі «конфліктом». При цьому, за його словами, винними у підігріванні цього «конфлікту» були не росіяни, а українські медіа.

Із початком повномасштабного вторгнення свої погляди на війну в Україні Єгор Клецов змінив. За словами військових із Миколаєва, він з перших днів допомагав їм, зокрема, забезпечував необхідними автівками. А у червні 2022 року Єгор Клецов отримав від голови ОВА дозвіл на виїзд за кордон як волонтер аж на пів року.

І, хоча Єгор Клецов мав всі підстави для того, аби законно виїхати з України на будь-який термін, будучи багатодітним батьком неповнолітніх дітей, ми все ж звернули увагу на його дружні відносини із головою Миколаївської ОВА Віталієм Кімом і його заступником Миколою Маріновим, на якого покладені обов’язки контролювати виконання розпоряджень про надання дозволів на виїзд чоловіків-волонтерів.
Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім, Єгор Клецов, заступник голови ОВА Микола Марінов, народний депутат від «Слуги народу» Ігор Копитін

У коментарі Центру голова ОВА повідомив, що Єгор Клецов «регулярно виїздив за вантажами різного характеру» на доручення благодійного фонду «Кіммерійці. Фонд Віталія Кіма». Очільник адміністрації наголосив, що для того, аби виїхати за межі країни, Клецову не потрібен був його дозвіл.

«Я його знаю особисто і впевнений, що він виконає задачу та повернеться. Також він є батьком трьох неповнолітніх дітей і не потребує спеціальних дозволів для виїзду за кордон в особистих справах», – відповів Віталій Кім на питання про те, чи вплинули його особисті зв’язки із Клецовим на надання довготривалого дозволу.

За даними, отриманими від джерела, Єгор Клецов протягом 2022 року виїздив із України і повертався назад щонайменше п’ять разів. Чотири рази він залишив територію України через пункти пропуску на кордоні з Молдовою та ще один – з Угорщиною. Частину цього часу, якщо вірити соцмережам, Клецов провів із родиною, яка проживала за межами Украіни через війну. Напередодні грудня сім’я повернулася до Миколаєва.
Єгор Клецов із дружиною Наталією. Фото з Інстаграм-сторінки Клецова

Дозвіл на виїзд за кордон у якості волонтера отримав і впливовий бізнесмен із Дніпра Микола Патрицький. Його брат, Ростислав Патрицький, володіє кількома компаніями у Миколаєві. У 2013 році Центр журналістських розслідувань писав про причетність Ростислава Патрицького до узаконення самовільних будівництв місцевим управлінням ДАБК (Управлінням Державного архітектурно-будівельного контролю – Ред.).

До повномасштабного вторгенння Микола Патрицький не вирізнявся особливим патріотизмом, був членом Партії регіонів, а пізніше – і «Опозиційного блоку». У 2022 році голова Миколаївської ОВА Віталій Кім надав йому дозвіл на виїзд за межі України загалом на 212 днів. Центру журналістських розслідувань не вдалося знайти інформації про волонтерську діяльність Патрицького так само, як і отримати від нього коментар про те, куди і з якою метою він виїздив на такий довготривалий термін.
Микола Патрицький. Фото з його сторінки в Однокласниках

Вісім разів протягом 2022 року за межі України, скориставшись дозволом від Миколаївської ОВА, виїздив і Олег Афанасьєв. Він – депутат Миколаївської міської ради від фракції медведчуківської партії «Опозиційна платформа за життя» та найбагатший народний обранець у міськраді за даними декларацій, поданими депутатами у 2021 році.

Олег Афанасьєв, згідно з даними, оприлюдненими Миколаївською міською радою, є колегою Віталія Кіма не лише за депутатським корпусом, а й за постійною комісією з питань екології.
Склад комісії з питань екології. Фото з сайту Миколаївської міської ради

Отримана Центром журналістських розслідувань інформація від джерела свідчить про те, що Афанасьєв виїздив через українсько-молдовський кордон на автомобілі Ауді. При цьому зазначається, що депутат виключений з військового обліку та є непридатним до служби. Відзначимо, що деякі поїздки Афанасьєва за межі України тривали лише один день. Загалом, за нашими підрахунками, за кордоном у 2022 році він провів 56 днів.
Олег Афанасьєв. Фото з сайту Миколаївської міської ради

Тимчасові іноземці

З кінця травня і до листопада 2022 року дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон від Миколаївської обласної військової адміністрації отримали 778 чоловіків. Більшості з них дозволили бути за межами країни не більше 5-14 днів. Однак частина волонтерів отримала дозволи тривалістю від кількох місяців до пів року.

У Національному агентстві з питань запобігання корупції констатують, що в Україні частина чоловіків використовує надану їм можливість перетнути кордон не для доставки гуманітарних вантажів, а для вирішення приватних питань. Це може бути відпустка, отримання чи вивіз власного автомобіля, зустріч з родиною.

У НАЗК додають, що цим часто зловживають політики та чиновники як державного рангу, так і місцевого самоврядування. Наприклад, колишній керівник Черкаської ОВА Олександр Скічко перед народженням своєї доньки почав виїжджати за кордон, використовуючи систему «Шлях», за зверненням товариства, яке частково належало його дружині. А голова Чернівецької ОВА просив прикордонників посприяти в пропуску через кордон до Румунії місцевих політиків, які надалі брали участь у схемі з привласнення благодійною організацією автомобілів швидкої допомоги, безкоштовно переданих українцям з Італії.

Виїжджаючи не за «гуманітаркою», а задля приватних питань, за даними правоохоронців, чоловіки найчастіше перетинали держкордон на легковому автомобілі та перебували за кордоном більше двох тижнів.

Депутат Миколаївської міської ради від партії «Слуга народу» Микола Капацина отримав від ОВА дозвіл на виїзд за кордон як волонтер на максимальні шість місяців. За даними, отриманими журналістами Центру, протягом 2022 року бізнесмен 12 разів виїжджав за кордон, двічі з яких – практично по місяцю проводячи поза територією України. Саме такий термін – максимум 30 днів – водій-волонтер може перебувати за кордоном, після цього, щоб уникнути штрафних санкцій, йому треба перетинати кордон.
Бізнесмен і депутат Миколаївської міської ради Микола Капацина. Фото: Никвести

Загалом минулого року Капацина провів за кордоном 5 місяців. Виїжджав депутат на власному авто Jaguar, яке залишив за кордоном, а також на легкових автомобілях Volkswagen та Ford. Разом з тим двічі повертався до України мікроавтобусом.

У коментарі Центру Микола Капацина повідомив, що виїздив за кордон як перевізник гуманітарних та військових вантажів від благодійного фонду свого батька Василя Капацини. Він запевнив, що протягом минулого року вони передали ЗСУ чимало спорядження, зокрема снайперські приціли, тепловізори, амуніцію, форму, квадрокоптери, а також два мікроавтобуси. А довге перебування за кордоном зумовлене, за його словами, пошуком цих товарів.

«У більшості випадків 5-15 діб недостатньо для якісної комунікації, підготовки та доставляння специфічних товарів військового призначення. В середньому це вимагає 12-20 діб», – заявив Микола Капацина.

Однак при цьому варто нагадати, що такі тривалі дозволи на виїзд за гуманітарним та військовим вантажем радше виняток, ніж правило – більшості чоловіків надавали таке право якраз на тиждень-півтора.

Миколаївський бізнесмен Михайло Танич, який теж отримував від ОВА дозвіл на перетин кордону «Шлях», 12 разів виїздив на легкових автівках Tesla. Три з цих поїздок – для того, щоб майже по місяцю залишитися в іноземних країнах.
Бізнесмен з Миколаєва Михайло Танич. Фото з соцмереж

Наближений до місцевої влади бізнесмен і ексрегіонал Микола Патрицький, отримавши від ОВА свій перший дозвіл на виїзд протягом липня, також провів весь цей місяць за кордоном.

Складний «Шлях»

У Миколаївській обласній військовій адміністрації на питання журналістів, чи перевіряють там волонтерську діяльність отримувачів дозволу, відповіли, що всю відповідальність несуть організації, водіями яких виступають ці особи.

«Запит подають не самі фізособи, які виїжджають, а безпосередні отримувачі гуманітарної допомоги – вони самі визначають волонтерів та подають запит», – говорить очільник області Віталій Кім.

Звернутися з таким проханням до ОВА можуть військові, правоохоронні органи, військові адміністрації, медичні заклади, відправники чи отримувачі гуманітарної допомоги. А рішення про виїзд за межі України обласна військова адміністрація приймає, якщо обгрунтовано обсяги вантажів та кількість транспорту, необхідних для їх перевезення.

Чому ж одні отримують дозвіл на 5 днів, а деякі – на пів року? Як стверджує обласна влада, все залежить від мети поїздки та вантажу.

«Термін дії дозволу для виїзду за кордон визначається в залежності від країни, характеру вантажу та регулярності виїздів, що плануються. Пріоритет, коли це можливо, віддаємо водіям, які вже виїжджали по допомогу раніше. Такі волонтери іноді діють за особисті кошти, іноді – за кошти фонду, який робить на них запит, або за кошти іноземних організацій», – каже голова ОВА Віталій Кім.

Інформацію, за яким саме вантажем та від яких організацій їздили конкретні водії, журналістам не надали через можливу загрозу безпеці та обороноздатності регіону і країни.

В Укртрансбезпеці повідомляють, що в разі непідтвердження мети поїздки службові особи Держприкордонслужби відмовляють водіям у перетині державного кордону. Однак при цьому є випадки, коли псевдоволонтери не тільки виїжджають, а ще й не повертаються до України.

Як раніше стало відомо, саме за допомогою системи «Шлях» виїхали за кордон син та племінник проросійського діяча, першого заступника голови Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрія Портнова. Цією ж схемою для виїзду скористався фігурант корупційного скандалу, перший заступник секретаря РНБО часів Петра Порошенка Олег Гладковський.

Вчасно з-за кордону протягом 2022 року не повернулися п’ятеро водіїв, які отримали дозвіл від Миколаївської ОВА. Про порушення повідомили самі ж організації, від яких ті поїхали за «гуманітаркою»: благодійні фонди «ХОУП.ЮА» та «Ми волонтери від народу», а також громада християнської церкви «Нове покоління».

«Миколаївська ОВА зверталась до Держприкордонслужби з проханням надати інформацію щодо водіїв, які порушили терміни перебування за кордоном з метою уникнення подібних ситуацій у майбутньому. Проте відповідна інформація прикордонною службою не була надана», – відповіли в ОВА на запит журналістів.

Та й правоохоронці області жодного провадження з цього приводу на момент подачі журналістських запитів не відкрили.

Після скандалів з відпочинком українських політиків та топ-правоохоронців на іноземних курортах 23 січня президент Володимир Зеленський повідомив, що РНБО ухвалила рішення про заборону держслужбовцям виїжджати за кордон. Посадових осіб центральної влади та різних інших рівнів місцевої влади «випускатимуть» лише в «реальне службове відрядження».

Та крім цього, СБУ перевірить законність внесення громадян до системи «Шлях» для виїзду за кордон. Силовики перевірятимуть органи, які видають такі дозволи: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, обласні та Київську міську військові адміністрації.

 

військовослужбовець, Віталій Кім, воєнний стан, Володимир Зеленський, волонтери, гуманітарна допомога, депутати, Миколаївська ОДА, правоохоронці, українські військові


Олеся Баранцевич

Журналістка-розслідувачка МЦЖР. Авторка антикорупційних розслідувань, співавторка розслідувань про воєнні злочини російських окупантів в Україні. Лауреатка Всеукраїнської премії імені Василя Сергієнка.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER