Повоєнне відновлення Миколаєва: незалежні експерти оцінили суму збитків значно менше, ніж влада

Незалежні експерти за допомогою знімків із супутників та дронів перевірили зібрану місцевою владою інформацію про розмір збитків від російської агресії та вийшли на попередню оцінку у 852 млн євро. Між тим, ще влітку Мінрегіон визначив суму прямих збитків для області у 3,5 млрд євро. 

Як перевіряють інформацію про збитки та як визначають розмір коштів на відновлення регіону, стало відомо під час презентації звіту з оцінки збитків та ключових потреб Миколаєва, передає Центр журналістських розслідувань.

Днями проєкт «Росія заплатить» Київської школи економіки за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС та уряду Данії презентував звіт оцінки пошкоджень, збитків та потреб Миколаєва. Миколаїв став першим містом України, для якого вже підготували подібний документ.

Результати звіту презентував лідер проєкту Максим Нефьодов. Він повідомив, що останні оцінки прямих втрат України склали майже 136 млрд доларів. Для Миколаєва попередня оцінка збитків від російського вторгнення  склала 852 млн євро. За нинішнім курсом це понад 34 млрд грн – колосальна сума для міста зі знищеною економікою.

Звідки з’явилися ці цифри?

Місцева влада, як і по всій Україні, збирала інформацію від громадян, бізнесу та власних структур про руйнування внаслідок обстрілів. Ця інформація накопичувалася у звичайних Exel-таблицях.

У Миколаєві дані про пошкоджені об’єкти також розміщували на електронній карті. Нагадаємо, три роки тому мерія замовила через посередника компанії SoftPro сучасну електронну карту міста з великою деталізацією та кількома шарами. Центр журналістських розслідувань з’ясував, що ця геоінформаційна система (ГІС) обійшлася Миколаєву на порядок дорожче, ніж іншим містам, і була придбана через миколаївську фірму-прокладку. Однак сьогодні вона стала у нагоді: на прохання мерії донори оплатили створення ще одного шару ГІС, на який нанесли пошкоджені об’єкти та базову інформацію про них.

Незалежна експертиза збитків, яких Миколаєву завдала російська армія, базувалася на супутникових знімках відомої компанії Maxar та додаткових знімках з дронів. Ці дані обробляв неназваний український стартап та данська компанія з українським корінням «Азенсус». Оцінювання збитків проводилося за методикою Світового банку для программ повоєнної реконструкції.  

Як результат, об’єктивними даними вдалося ідентифікувати лише 43% пошкоджень тих споруд, про які повідомила  міська влада. Сума збитків за ними вчетверо менша загальної – 220 млн євро. Максим Нефьодов вважає, що в більшості випадків ця різниця викликана об’єктивними причинами.

– Що входить до різниці: фронтальні, фасадні пошкодження багатоповерхівок, які неможливо побачити на знімку згори. Втрати бізнесу, адже велику частину руйнувань, втраченого обладнання фізично не можна ідентифікувати таким методом. Крім того, є об'єкти, які ще не входять до геоінформаційної системи. Наприклад, деякі категорії мереж, які оцінювали окремо за даними профільних міністерств, – пояснює настільки велику різницю керівник проєкту «Росія заплатить».

За його словами, на цифру у 852 млн євро вийшли, додавши оцінку профільних міністерств, наприклад – вартість знищеного медичного та шкільного обладнання.

Однак Максим Нефьодов визнав, що чверть вказаних мерією об’єктів поки не вдалося навіть знайти на цифрових картах, надалі їх доведеться перевіряти «вручну». Створення підтвердженого і всіма визнаного реєстру пошкодженого майна дозволить прискорити відновлення Миколаєва, вважає він.

Найбільше коштів, за попередньо підтвердженими оцінками, знадобиться на відновлення житлового фонду – 400 млн євро. Площа зруйнованого житла становить приблизно 360 тисяч кв. м. 

Відновлення закладів освіти, за попередніми підрахунками, буде коштувати близько 45 млн євро. Ідеться про 98 об'єктів. Тоді як відбудова об’єктів охорони здоров'я обійдеться у 26 млн євро за знімками (до 200 млн євро разом з обладнанням за даними МОЗ – прим. авт.).

На відбудову галузі спорту, за попередніми даними, знадобиться 11 млн євро, на відновлення адміністративних будівель – 12 млн євро, а відновлення енергетичної інфраструктури може обійтися у 9 млн євро.

Одними із найбільших збитків зазначаються збитки підприємств – майже 300 млн євро, і це без урахування портів та стивідорів.

Зазначимо, що Максим Нефьодов нагадав про пошкодження водопровідної мережі Миколаєва через використання солоної води та необхідність її заміни. Проте загальна оцінка пошкоджень комунальної інфраструктури складає лише 14 млн євро, тобто близько 600 млн грн. Тим часом директор МКП «Миколаївводоканал» Борис Дуденко стверджував, що на реконструкцію водопостачання в місті знадобляться мільярди гривень. 

Оцінка незалежних експертів виглядає більш ніж скромною у порівнянні із попередніми заявами міністерства розвитку громад та території. Заступник міністра Іван Лукеря під час презентації нагадав, що сума лише прямих збитків для Миколаївської області за станом на 1 червня – 3,7 млрд доларів ( 3,5 млрд євро). 

Частково цю колосальну розбіжність в обсягах коштів пояснили присутні на заході голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім та голова облради Ганна Замазєєва.

Так, Ганна Замазєєва, підкреслила, що деякі із сільських громад області обстрілювали значно потужніше, ніж Миколаїв, і в них повністю зруйновані всі будівлі. А Віталій Кім вважає необхідним враховувати вартість екологічної шкоди, яку поки оцінюють у 22 млрд грн.

Також всі присутні погодилися, що величезних коштів вимагатиме розмінування території області.

На жаль, поки немає визначеності, де саме брати ці величезні кошти. Посол Королівства Данія в Україні Оле Міккельсен підтвердив, що сформований після нещодавніх виборів уряд його країни готовий виконати обіцянки взяти шефство над відновленням Миколаєва, і навіть поширив цю обіцянку на всю територію області. 

«Я не маю сумніву, що цінник на відновлення буде величезний», – сказав посол, проте конкретних сум не назвав. 

Варто зазначити, що Данія вже надає точкову допомогу для підтримання критичної інфраструктури міста.

Як виходить із назви, ініціатори проєкту «Росія заплатить» розраховують на відшкодування за рахунок агресора. Однак процедури використання арештованих на заході російських  рахунків та майна невизначені, також невідомий  час, який знадобиться на міжнародні суди.

Під час презентації виявилося, що всі присутні представники місцевої влади мають різні погляди на можливість розвитку економіки області до завершення війни.

Олександр Сєнкевич впевнений, що жоден іноземний інвестор не буде вкладати гроші, поки не буде гарантована фізична безпека його бізнесу. А от Ганна Замазєєва заявила, що через механізми державних гарантій можна вже залучати приватний бізнес.

«Ризик обстрілу ферми на Миколаївщині та Рівненщині сьогодні приблизно рівний», – зазначила вона. 

Тим часом Віталій Кім вважає, що відновлення економіки прифронтового міста швидким не буде. Втім, він бачить можливість вже зараз залучати миколаївський бізнес до виконання військових контрактів.

«Підготовка проєктів до прийому грошей (донорів або інвесторів – прим. авт.) займає від пів року до півтора року – за цей час безпекова ситуація буде вирішена», – зазначив голова області.

Зауважимо, що попри масштабну міжнародну підтримку та готовність вкладатися у відновлення України від російської агресії, західні партнери не забувають ні про корупцію, ні про власний невдалий досвід масштабних програм. Нагадаємо, багато дослідників вважають, що саме масова реконструкція житла у південній Італії 50-х років минулого століття зробила місцеву мафію міжнародним гравцем, а міжнародна донорська програма повоєнної реконструкції Іраку у 2002-2011 роках розміром у 200 млрд доларів багатьма вважається провальною.


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER