Надають послуги «за власною ініціативою»: пацієнти скаржаться на Миколаївський онкоцентр

 

З квітня лікарні повинні надавати деякі послуги безкоштовно, бо отримують за них фінансування від НСЗУ. Але лікарі все одно продовжують вимагати гроші з хворих. У Миколаєві пацієнти скаржилися на обласний центр онкології, тому що медичні працівники вимагали гроші за комп’ютерну томографію, яка оплачується НСЗУ за «онкологічними» пакетами.

За інформацією директорки департаменту комунікацій НСЗУ Тетяни Бойко, з 1 квітня по 7 вересня Національна служба здоров’я України (НСЗУ) отримала 386 скарг від пацієнтів з різних регіонів України.

За її інформацією, пацієнти скаржилися на порушення їхніх прав у доступі до гарантованої безоплатно медичної допомоги. НСЗУ направила у Нацполіцію 21 пакет документів стосовно скарг пацієнтів.

Крім того, НСЗУ отримала скарги про нібито вимагання хабара керівником Миколаївського обласного центру онкології.

Тетяна Бойко каже, заявники стверджують, що адміністрація центру онкології надала пацієнткам неправдиві відомості щодо відсутності фінансування лікарні та щодо необхідності пацієнтів сплачувати за надання медичних послуг за програмою медичних гарантій.

– Заявникам було відмовлено у видачі лікуючим лікарем електронного направлення для проведення комп’ютерної томографії та відмовлено у проведенні комп’ютерної томографії за програмою медичних гарантій, мотивуючи відмову тим, що гроші від НСЗУ до лікарні не надходили і вони надають медичні послуги «за власною ініціативою», – розповіла директорка департаменту комунікацій НСЗУ.

НСЗУ направила листи до Миколаївської обласної ради та Миколаївського обласного центру онкології для надання обґрунтованих пояснень з приводу ситуації, що склалась.

За результатами опрацьованих матеріалів звернень також було направлено лист до Національної поліції з проханням вжити необхідні заходи реагування.

– НСЗУ передала документи у поліцію, тому що саме вона повинна дати правову оцінку діям лікарів. Наразі від них була отримана відповідь, що ознак кримінального правопорушення немає. Але НСЗУ буде надалі відстоювати права пацієнта на безоплатну медичну допомогу, – повідомила Тетяна Бойко.

На які заклади НСЗУ поскаржилася у поліцію

В поліцію подали документи стосовно скарг пацієнтів на такі заклади:

·         Консультативно-діагностичний центр Печерського району Києва

·         Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської області

·         Пологовий будинок Чернігівської міськради

·         Одеська обласна клінічна лікарня Одеської обласної ради

·         Міська клінічна лікарня №11 Одеської міськради

·         Центральна міська клінічна лікарня Сумської міськради

·         Обласний перинатальний центр Рівненської облради

·         Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги Львова

·         Черкаський обласний онкологічний диспансер

·         Міський клінічний перинатальний центр Івано-Франківської міської ради

·         Обласний перинатальний центр Житомирської обласної ради

·         Одеський обласний онкологічний диспансер Одеської обласної ради

·         Миколаївський обласний центр онкології Миколаївської обласної ради

·         Чернігівський обласний онкологічний диспансер Чернігівської обласної ради

·         Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради

·         Міська клінічна лікарня № 6 Дніпровської міської ради

·         Київська міська клінічна лікарня № 6» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

·         Київський міський пологовий будинок № 2» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

·         Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І. І. Мечникова Дніпропетровської обласної ради

·         Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня Полтавської обласної ради

Директорка департаменту комунікацій НСЗУ розповідає, що по одній із справ, яка стосується  КНП «Міський клінічний перинатальний центр Івано-Франківської міської ради», відомості внесли в ЄРДР. По іншим лікарням повідомлення про порушення прав пацієнтів знаходяться на розгляді поліції.

Що покриває Програма медичних гарантій?

Програма медгарнтій покриває усі види медичної допомоги – первинну, амбулаторну, госпіталізації, хірургічні операції, реабілітацію, паліативну допомогу. Повний перелік безоплатних послуг є на сайті НСЗУ. Інформацію про те, які послуги безоплатні і в яких закладах їх отримати, можна дізнатися за номером 16-77.

Щоб отримати медичну допомогу, пацієнту потрібне направлення лікаря з яким укладена декларація, або лікуючого лікаря. Направлення не потрібне до стоматолога, нарколога, гінеколога, психіатра та фтизіатра.

Екстрена медична допомога надається у будь-якому випадку, без направлення і без декларації і також покривається Програмою медгарантій.

Що робити, якщо у лікарні вимагають кошти за безоплатні послуги?

– Якщо у закладі, який має договір із НСЗУ, вам безпідставно відмовили в наданні послуги чи вимагали гроші, можна подати скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ у розділі “громадянам”, – каже Тетяна Бойко.

У скарзі потрібно вказати назву лікарні, посаду, прізвище, ім’я та по-батькові посадової особи, яка відмовилася надати допомогу, вимагала оплату за медичні послуги, ліки чи інші матеріали. Важливо вказати, чи була здійснена така оплата або чи були куплені ліки чи розхідні матеріали (шприци, гумові рукавички, крапельниці, спирт, ін).

Також описати ситуацію, в наданні якої послуги відмовили чи вимагали гроші, зазначити суму.

Якщо є запитання стосовно оформлення звернення зі скаргою, можна телефонувати у контакт-центр НСЗУ за номером 16-77.

НСЗУ вимагає повернути гроші пацієнту або звертається у поліцію

Директорка департаменту комунікацій НСЗУ каже, якщо у пацієнта вимагають гроші за послуги, які оплачує НСЗУ за Програмою медичних гарантій, це є порушенням договору.

– У такому випадку пацієнт може залишити скаргу на сайті НСЗУ, детально описавши ситуацію, яка склалась та залишити контактний телефон для зворотнього зв’язку. Проконсультуватися, як правильно подати скаргу можна за безоплатним номером  16-77, – каже Тетяна Бойко.

НСЗУ проводить таку перевірку:

·         надсилає листи до лікарні з проханням пояснити ситуацію та не допустити у подальшому випадків порушення та обмеження прав пацієнтів на медичне обслуговування за Програмою медичних гарантій. Також Національна служба здоров’я просить поновити права пацієнта і повернути кошти, які пацієнт сплатив за медичні послуги, які оплачуються НСЗУ за договором із цим закладом.

·         надсилає лист до власника закладу, так як питання організації медичного обслуговування населення відносяться до компетенції органу місцевого самоврядування.

Тетяна Бойко каже, якщо головний лікар (заклад охорони здоров’я) не повновлює права пацієнта або не здійснює повернення коштів за послуги, за які вже заплатила держава, то НСЗУ направляє листи до Національної поліції України, органів прокуратури.

За її інформацією, медзаклад, в якому вимагали гроші з пацієнта, ризикує втратити договір з НСЗУ і залишитися без фінансування із Державного бюджету.

Комунальні та державні заклади охорони здоров’я мають право надавати пацієнтам платні послуги, які не входять до Програми медичних гарантій. Їх оплата здійснюється у вигляді офіційних платежів за тарифами, що затверджені органом місцевого самоврядування, який є власником закладу охорони здоров’я.

Директорка департаменту комунікацій НСЗУ розповіла, що вже є випадок, коли пацієнту Луганського обласного клінічного  онкологічного диспансера повернули кошти, які з нього незаконно вимагали.

– Лікарі диспансеру вимагали оплату за діагностичне медичне обстеження, що входить до переліку послуг за Програмою медичних гарантій. В результаті пацієнт був змушений оплатити 610 гривень за обстеження на підтвердження онкологічного  діагнозу, бо лікарі переконували, що заклад не має відповідного договору з НСЗУ, – повідомила Тетяна Бойко.

В результаті адміністрація закладу повернула кошти пацієнту у повному обсязі.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт Нікцентру.

Соцмережі

Copyright © 2012-2023. Центр журналістських розслідувань.