Обличчя загарбників: Nikcenter створив реєстр російських окупантів, які воювали на Миколаївщині

Миколаївська область – один із регіонів, які найбільше постраждали внаслідок повномасштабного російського вторгнення. З 24 лютого 2022 року окупанти зруйнували та пошкодили в області майже десять тисяч житлових будинків, вбили та поранили 97 дітей. Nikcenter зібрав дані про російських загарбників, які ймовірно перебували на території Миколаївщини або обстрілювали регіон, а відтак – могли бути причетними до військових злочинів проти мирних українців.

Підрозділи Збройних сил РФ, які воювали на Миколаївщині

За даними, отриманими журналістами Nikcenter від оперативного командування «Південь», на Миколаївському напрямку з 24 лютого 2022 року діяли підрозділи Південного військового округу РФ та повітряно-десантних військ РФ. 

Йдеться, зокрема, про:


439-у реактивну артилерійську бригаду Південного військового округу, особовий склад якої журналістам вдалося ідентифікувати.

29 липня 2022 року внаслідок ворожого обстрілу Корабельного району Миколаєва загинули 8 цивільних, ще 19 людей дістали поранень. Удару по зупинці громадського транспорту у Миколаєві завдала 439 реактивна артилерійська бригада, яка дислокується в місті Знаменськ Астраханської області Росії. 

Комбригом бригади до 2018 року був полковник Семен Дегтярьов. Згодом його призначили начальником ракетних військ та артилерії штабу 49-ї загальновійськової армії, до якої і входить підрозділ знаменських артилеристів. Саме 49-а армія захоплювала українські території на херсонсько-миколаївському напрямку, а її ракетники та артилеристи – обстрілюють міста і села.


108 десантно-штурмовий полк 7 дивізії Повітряно-десантних військ, із якими у перші тижні повномасштабного вторгнення на Миколаївщині зустрілися в бою військові миколаївської 79-ї окремої десантно-штурмової Таврійської бригади.

108 ДШП – підрозділ, який “відзначився” під час бойових дій в Криму та у Північній Осетії. У перші тижні повномасштабного вторгнення загарбники намагалися захопити Миколаїв. Українські захисники зустрічалися у боях із ними щонайменше тричі. Вперше українські військові відбили атаки ворога біля Тернівки. Тоді 108 ДШП намагався прорвати оборону миколаївських десантників. Наступні зустрічі були під час спроби штурму аеродрому Кульбакине та пізніше біля села Червоне. Під час останнього бою захисники отримали “ у подарунок” ще й шість бойових машин. Попри це, командиру 108-го десантно-штурмового полку Віталію Сукуєву присвоїли звання “Героя Росії”, але вже посмертно – 22 вересня 2022 року ЗСУ ліквідували російського полковника.


Підрозділи 31-ї дивізії 4-ї армії військово-повітряних сил та протиповітряної оборони РФ, які обстрілювали Миколаїв ракетами С-300.

13 жовтня 2022 року російська ракета влучила у житлову п’ятиповерхівку, внаслідок чого загинуло 8 цивільних, серед яких 11-річна дитина. Загалом, внаслідок обстрілів Миколаєва ракетами С-300 загинуло щонайменше 13 людей, ще 60 було поранено. У своєму розслідуванні журналісти Nikcenter ідентифікували військових злочинців, які, завдаючи по Миколаєву обстрілів ракетами С-300 вбивали мирне населення. 

31-у дивізію РФ утворила ще у 2014 році – відразу ж після анексії Криму. З-поміж інших військовослужбовців у складі дивізії воюють українці, які перейшли на бік ворога після анексії півострова. У 2022 році ударів по мирному Миколаєву ракетами С-300 загарбники завдавали із тимчасово окупованої території Херсонської області. 


Дані, отримані Nikcenter від джерел в СБУ, свідчать про причетність до окупації Миколаївщини та ударів по регіону ще щонайменше десяти військових формувань та підрозділів Збройних сил РФ. Серед них:

1 рота спеціального призначення розвідувального батальйону 127-ї бригади розвідки

127 бригада розвідки, або як її називають проросійські медіа – «елітний підрозділ», офіційно базується у Севастополі, проте зараз бере активну бойову участь у так званій «спецоперації Росії в Україні». Бригаду було сформовано у 2014 році, після анексії Криму, а значна частина її військових – уродженці півострову та зрадники України, які перейшли на бік ворога.


1 мотострілецька рота 1 мотострілецького батальйону 126-ї окремої гвардійської бригади берегової оборони

126 окрема бригада стала частиною ЗС РФ у 2014 році. До цього підрозділ сформували ще у 2003 році як 36-ту окрему бригаду берегової оборони ВМС України. Участь у війні в Україні підрозділ бере з березня 2022 року. 

«За масовий героїзм і відвагу, стійкість і мужність, виявлені особовим складом бригади в бойових діях із захисту Вітчизни і державних інтересів в умовах збройних конфліктів» бригаді присвоєно звання «гвардійської». Її командира – полковника Андраніка Гаспаряна під час повномасштабного вторгнення в Україну було нагороджено званням «Героя Росії». Найімовірніше ця бригада брала участь і в підриві греблі на Каховській ГЕС, внаслідок чого постраждали десятки цивільних.


177-й полк морської піхоти Каспійського флоту

177-й полк – відносно нове формування. Його створили у 2018 році у Дагестані. Під час повномасштабного вторгнення в Україну, у грудні 2023 року, полк морської піхоти отримав звання “гвардійського”.


205 окрема мотострілецька бригада

За повідомленнями російських пропагандистських медіа, про участь 205-ї бригади у війні проти України стало відомо восени 2022 року. Здебільшого окупанти цього підрозділу зосереджувалася на лівобережжі Херсонської області і зараз перешкоджають українським захисникам у звільненні південного регіону. Вона ж, імовірно, причетна до підриву Каховської ГЕС.


78 окрема бригада матеріально-технічного забезпечення

Довідка: 78 бригада дислокується у Будьоновську Ставропольського краю. Окупанти воюють в Україні з 2014 року. Раніше список особового складу бригади, причетної до військових злочинів проти українського народу, оприлюднило Головне управління розвідки Міноборони України.


40 окрема гвардійська бригада морської піхоти

Загарбники з 40-ї бригади вбивають українців з початку повномасштабного вторгнення. Вони встигли побувати і в Гостомелі на Київщині, і в Попасній у Луганській області. За штурм Гостомелю командира танкового взводу Руслана Курбанова нагородили званням «героя Російської Федерації». Штурмували Попасну російські військові спільно з ЧВК «Вагнер», після чого попрямували вбивати українців на Донеччині.


37 окрема гвардійська мотострілецька бригада

37 бригада воювала у 2022 році поблизу Ізюму на Харківщині. Влітку 2023 року окупанти, за повідомленням пропагандистів, змінили місце дислокації на Південно-Донецький напрямок фронту – в районі населених пунктів Старомайорське і Урожайне. Восени 2023 року президент РФ Путін особисто зустрівся з військовими бригади, щоб “відзначити мужність і героїзм бійців підрозділу, які малим числом змогли відбити атаку переважаючих сил ЗСУ в районі села Урожайне” та нагородив окупантів “орденами Мужності”.


57 окрема гвардійська мотострілецька бригада

57 мотострілецька бригада входить до угруповання військ “Південь” ЗС РФ, та воює в районі Курдюмівки Артемівського напряму фронту.


69 окрема Свірсько-Померанська Червонопрапорна ордену Червоної Зірки, Амурська козача бригада прикриття

Російські військові з 69-ї бригади прикриття входять до угруповання військ “Схід”. Пропагандистські медіа пишуть, що зараз бригада воює поблизу міста Гуляйполе Запорізької області.


6-й гвардійський танковий Львівський ордена Леніна, Червонопрапорний, орденів Суворова, Кутузова і Богдана Хмельницького полк

6-й гвардійський танковий полк активно бере участь у війні проти України з початку повномасштабного вторгнення. Навесні 2022 року окупанти з цього полку ґвалтували жінок на Київщині. Нацполіція звинуватила двох військовослужбовців з 6-го полку у зґвалтуванні вагітної жінки, яка внаслідок вчиненого проти неї злочину втратила дитину. 

Полк входить до складу 90-ї гвардійської танкової дивізії і дислокується в місті Чебаркуль Челябінської області РФ.

Раніше журналісти Nikcenter, ідентифікувавши російські військові підрозділи, причетні до злочинів на Миколаївщині, зібрану інформацію передали слідчим. В Головному управлінні Нацполіції у Миколаївській області кажуть, що процес доведення злочинів дуже важкий. Наразі розслідування тривають і керівництво поліції сподівається, що всі росіяни, причетні до злочинів проти мирних жителів, відповіли за свої дії.

“Проводиться досудове розслідування по більшості, з них 48 кримінальних проваджень про обстріли міста Миколаєва керованими ракетами було зареєстровано. З них вже оголошені підозри по шести таких кримінальних провадженнях, встановлено ряд осіб. Є спеціалізований відділ розслідування військових злочинів, який розслідує саме ці кримінальні провадження. Ми проводили відповідні заслуховування там, проводиться ряд експертиз, в тому числі за допомогою міжнародних колег, які нам в цьому допомагають”, – розповів начальник ГУНП регіону Сергій Махно.

Реєстр російських окупантів, створений Nikcenter, допоможе правоохоронцям в ідентифікації військових РФ, які окупували та обстрілювали Миколаївщину від початку повномасштабного вторгнення.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER