20.12.2022
13:42

Брехня, маніпуляції, марнослівство: про що зараз пишуть херсонські проросійські Телеграм-канали

Ірина Паршина, Центр журналистских расследований

Після визволення Херсона від російських загарбників підконтрольні їм херсонські Телеграм-канали суттєво змінили свій контент, і зараз там спостерігається відчутна криза.

Під час перебування всієї Херсонської області під російською окупацією підконтрольні загарбникам Телеграм-канали розміщували різні матеріали про діяльність окупаційної влади, а також про «покращення життя» херсонців після «визволення» області.

Наприкінці окупації ті ж пабліки закликали мешканців правобережної частини області «евакуюватися» і писали, як добре росіяни організували цей процес, в яких хороших умовах розміщуються «евакуйовані».

До речі, херсонці, родичі яких піддалися впливу пропаганди і погодилися на «евакуацію», розповідали зі слів тих родичів, що справді далеко не всіх депортованих, якщо називати речі своїми іменами, розміщували в хоча б прийнятних умовах. Тобто, пропагандистська «картинка» істотно відрізнялася від реальної ситуації.

Але незабаром після визволення від окупантів правобережної частини Херсонської області риторика підконтрольних росіянам херсонських Телеграм-каналів істотно змінилася.

Там з’явилися матеріали про ситуацію на вільній від окупації правобережній частині Херсонської області.

Звісно, йшлося лише про негативні моменти. Наприклад, автори матеріалів «забули», як під час окупації росіяни заборонили роботу українських банків і так й не налагодили роботу банків російських.

Під час окупації зняття готівки з українських карт було величезною проблемою і супроводжувалося неабияким ризиком, бо окупанти вважали це «кримінальним злочином». Але зараз роспропагандисти дорікають Україні, що робота банківської системи не була відновлена в повному обсязі одразу після деокупації.

При тому, що справді вже в перший місяць після визволення українські банки на Херсонщині працюють набагато ефективніше, ніж російські банки, які і зараз на окупованих територіях не налагодили нормальну роботу.

Ще один тренд підконтрольних російським окупантами Телеграм-каналів – обстріли Херсона та правобережної частини області.

Можна припустити, що певний час адміністратори цих каналів і автори контенту не мали методичних вказівок від кураторів, як саме подавати інформацію. Тому писали правду, вказуючи, що обстрілюють Херсон і правобережжя росіяни.

Але, можливо, після обстрілу центру Херсона, який стався 14 грудня, коли сильно постраждала будівля Херсонської ОДА, росіяни вирішили, що пропагандисти писатимуть про ситуацію на визволеній від загарбників частині Херсонської області за майже тією ж методикою, за якою пишуть про ситуацію на Донбасі.

Тобто, в усіх обстрілах пропагандисти звинувачують ЗСУ. При цьому використовуються маніпуляції безпідставні твердження і неприхована брехня.

Доходило навіть до того, що публікації з протилежною трактовкою подій розміщувалися одним і тим же Телеграм-каналом з менш ніж годинним інтервалом.  

В деяких проросійських пабліках, де є можливість коментувати матеріали, користувачі пишуть, хто справді обстрілює Херсон.

Так само в коментарях люди негативно реагують на ще один тренд таких пабліків – публікації про «звірства українців» на визволених територіях. Публікацій про «масові розстріли» і «репресії» чимало, але усі вони містять якісь абстрактні цифри і не підтверджуються публікаціями з інших джерел. Це відмічають в коментарях навіть читачі цих каналів.

 

Останнім часом російські та контрольовані росіянами пабліки частіше, ніж раніше, публікують неприховані вкиди, наприклад, про «тотальну мобілізацію» на визволених територіях.

Також останнім часом там з’являється значно більше, ніж раніше, так званого «сміттєвого» контенту на кшталт марнослівства «політологів».

І навіть публікуються вірші дуже сумнівного художнього рівня, але з ідеологічно витримані в дусі пропаганди «руського миру».

Це може свідчити про певну кризу. Адміністратори Телеграм-каналів відчувають серйозний дефіцит насамперед позитивних матеріалів. Вже майже немає текстів і репортажів про «хороше життя» в «евакуації». Дуже мало контенту про життя людей на ще окупованій росіянами лівобережній частині Херсонщини. Причина останнього, ймовірно в тому, що окупанти, усвідомлюючи, що Херсонщину їм не втримати, не дуже турбуються про якість життя простих людей.

Пропагандистам просто ніде брати в потрібній їм кількості позитив, щоб протиставити його «жахіттям української окупації», які, згідно з їх твердженнями, кояться на правобережжі Херсонщини. Тому публікації про «жахи» розбавляються в тому числі і «сміттєвим» контентом.

Нагадаємо, на окупованій частині Херсонської області росіяни запроваджують ідеологічну обробку дітей та молоді в мілітарно-рускомирському дусі за кримським сценарієм.              

У центрі уваги