25.10.2022
13:10

Зеленський попросив західних партнерів створити для відбудови України "фінансовий Рамштайн"

За аналогією з форматом, який ініціювали США для надання Україні озброєння, президент Володимир Зеленський закликав західних партнерів для відбудови країни створити "фінансовий Рамштайн".

Про це він заявив на відкритті Міжнародної експертної конференції щодо відновлення, відбудови й модернізації України у Берліні 25 жовтня.

Так, Зеленський нагадав, що бачить чотири компоненти безпеки України: безпека на землі, для чого необхідна стабільна військова підтримка, безпека у небі - що потребує посилення протиповітряної оборони, фінансова безпека - кошти для нагальних потреб, та інституційна спроможність - те, як Україна реалізує усі свої програми, у тому числі програму відбудови. 

"Прошу вас зараз зосередитися не тільки на четвертому елементі - "як", але й третьому - "що" потрібно, наповнити реальним фінансуванням нашу роботу заради відновлення України", - наголосив президент.

Він подякував усім країнам за вже надану підтримку, але зазначив, що це мало би бути більш системно.  

"Вже зараз ми можемо ухвалити рішення про заснування "фінансового Рамштайну" для підтримки нашої спільної стабільності, за аналогією з оборонним "Рамштайном". Нам потрібна фінансова координаційна платформа, яка об’єднає і направить усі зусилля, що спрямовані на відбудову України після бойових дій. Потрібна консолідація, чітке і своєчасне спрямування ресурсів", - заявив глава держави. 

Він додав, що це має бути продовженням ідеї, закладеної на конференції щодо відновлення України у Лугано. 

"Ми розробили прозорий план першочергових кроків для відбудови. Це те,що необхідно Україні буквально для виживання - не завтра, не наступного року… Вага нашого Fast Recovery Plan ("План швидкої відбудови" - ред.) - 17 млрд доларів для критичної відбудови. Це лікарні, школи, життєво важлива транспортна й енергетична інфраструктура. Ми маємо колосальну потребу у відбудові житла там, де російські танки і артилерія методично знищували міста… Ми поки не отримали жодного цента на реалізацію Fast Recovery, і я прошу вас наблизити необхідні рішення, щоб зробити процес залучення партнерів до нашої відбудови швидшим", - наголосив Зеленський. 

Глава держави додав, що очікує вже від цієї конференції рішень для допомоги Україні з покриттям колосального дефіциту бюджету на 2023 рік. 

"Для України це непідйомна сума - 38 млрд доларів дефіциту. Це зарплати вчителів, лікарів, соціальні виплати, пенсії - суттєві кошти. Але наше об’єднання достатньо потужне, щоб реалізувати і таке завдання. Цей потенціал є, зокрема завдяки МВФ та іншим фінансовим інституціям. Наш діалог триває і я вірю, що він розвиватиметься від абстрактних цифр до конкретики, конкретних фінансів з конкретними джерелами", - сказав президент.  

Раніше президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європейський Союз має намір підтримувати Україну допомогою у 1,5 мільярда євро щомісяця. Таким чином, це може скласти суму 18 мільярдів євро у 2023 році.

У центрі уваги