22.09.2022
17:51

«Референдум» на Херсонщині може мати неочікувану розв'язку

Марія Острожна, Центр журналістських розслідувань

Після оголошення результатів так званого «референдуму», який Росія хоче провести на окупованих територіях, може і не відбутися включення загарбаних територій Херсонської області до складу Росії.

В питанні «референдуму» не йдеться про включення Херсонщини до складу Росії як «суб’єкта федерації» одразу після «виходу із складу України».

Питання цього фейкового «референдуму» таке: «Ви за вихід Херсонської області зі складу України, створення Херсонською областю самостійної держави та входження її до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації?».

Тобто проміжним варіантом буде «самостійна держава», а вже після цього Росія прийме рішення про «входження її до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації».

Підконтрольні окупантам медіа стверджують, що «самостійною державою» окупована частина Херсонської області буде протягом лише кількох годин. І проводять паралель з окупованим Росією Кримом, який нібито «де-юре деякий час формально був незалежною державою».

Але перше питання кримського «референдуму», проведеного у 2014 році, було іншим: «Ви за возз’єднання Криму з Росією на правах суб’єкта федерації?». Тобто не про яку «самостійну державу» не йшлося.

Тому можна говорити про певну вірогідність «донбаського сценарію», коли в травні 2014 року проросійськи налаштовані мешканці окупованих територій Донецької і Луганської областей голосували нібито «за Росію», а отримали нікому не потрібні «народні республіки». І там буде проведений ще один «референдум» - нібито про «входження до складу РФ», але в Кремлі можуть просто заявити про «ставлення з повагою до народного волевиявлення», але тягнути з прийняттям відповідного рішення.

Щодо Херсонської області, то вірогідність того, що процес «інтеграції в Росію» окупованих територій регіону загальмується на стадії «самостійної держави» через небажання російського керівництва отримати ще суворіші санкції. РФ може спробувати створити на окупованих територіях Херсонської, Запорізької і Миколаївської областей маріонетковий анклав на кшталт Абхазії, Південної Осетії чи «Л/ДНР».

Можна не сумніватися, що окупанти «намалюють» результат «референдуму» на користь «самостійної держави». Але ті небагато проросійськи налаштованих мешканців області, які прийдуть на «референдум», можуть бути обдуреними, як в 2014 році були обдурені мешканці частини Донбасу, які вважали, що голосують на «референдумі» за «приєднання до Росії».

«Референдум» і визнання «суверенними російськими» українських територій потрібен Росії лише для одного: переводу так званої «спеціальної військової операції» проти України в формат «захисту проти зовнішньої агресії», щоб мати хоч якесь ідеологічне підґрунтя для нещодавно оголошеної мобілізації.

До речі, в так званій «ДНР» питання «референдуму» сформульоване так: «Ви за входження Донецької Народної Республіки до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації?».

Скоріше за все, в Кремлі ще не впевнені щодо доцільності «возз’єднання з Росією» південноукраїнських територій, де немає бажаного окупантами ступеню лояльності до них, де ставлення до росіян та їх посіпак переважно вороже, де люди вірять у ЗСУ і з нетерпінням чекають на визволення. Тому херсонським колаборантам варто готуватися до обману з боку господарів.

Нагадаємо, окупанти посилюють примусову російську паспортизацію на Херсонщині.

У центрі уваги