12.06.2020
12:45

Заведи мій Мотор (Січ)

Геополітичне суперництво США та Китаю з різною силою розгортається в різних куточках світу. В Україні в його епіцентрі опинилося провідне місцеве авіапідприємство “Мотор Січ”. Питання виявилося настільки серйозним, що вирішується на найвищому рівні — за участю президента України, повірених і радників Президента США. Як розповідають українські дипломати, останнім часом жодні переговори з американцями не проходять без згадки про це підприємство.

Та про все по порядку.

“Мотор Січ” - одне з найбільших у світі підприємств з виробництва авіаційних двигунів та газотурбінних установок. Його продукцію використовують у понад 120 країнах світу. Головні потужності “Мотор Січі” розташовані у місті Запоріжжя на південному сході України, а колектив налічує понад 30 тисяч людей.

 Українські двигуни та деталі мають вирішальне значення для військової авіації. Джерело: uprom.infoПісля розпаду СРСР один з флагманів радянського авіа- та вертолітобудування суттєво зменшив оберти, але тримався завдяки довгостроковим контрактам на ремонт техніки та постачання запчастин. Виробництво на “Мотор Січі” врятувала суперечлива угода 2005-го року з місцевим державним конструкторським бюро "Івченко-Прогрес", яке безкоштовно передало партнерові конструкторську та експлуатаційну документацію на десятки двигунів для літаків та гвинтокрилів терміном на 60 років.

Український виробник має ключове значення для авіапарку пострадянських країн, зокрема військового — літаків та вертольотів. “Мотор Січ” — це одне з підприємств, від яких залежить як авіаційний флот Росії, так і вся наша українська авіація”, - зазначає Гліб Канєвський, експерт ГО “State Watch”, яка пильно стежить за перебігом подій навколо авіавиробника.

З 1991-го року, фактично всю історію незалежної України, “Мотор Січчю” керував В'ячеслав Богуслаєв — спершу як гендиректор, а згодом як голова правління та фактичний власник приватизованого підприємства. Богуслаєв — з плеяди “червоних директорів”, багаторазовий депутат Верховної Ради, активний прихильник проросійської Партії регіонів Віктора Януковича та мультимільйонер.

Мотор Січ, приз авіації виробник України Українсько-російський конфлікт 2014 року і запровадження антиросійських санкцій фактично закрили для “Мотор Січі” головний ринок — Росію (його частка у замовленнях становила 50%). Спроби обійти заборони через треті країни не могли кардинально змінити ситуації, а держава Україна фактично відвернулася від підприємства. В'ячеслав Богуслаєв кинувся шукати стратегічного інвестора і знайшов його в Китаї.

У 2015 році Богуслаєв уклав меморандум про співпрацю з китайським холдингом Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd. Документ передбачав будівництво заводу із виробництва авіаційних двигунів у технопарку в місті Чунцін і перебазування туди частини українських фахівців разом з технічною документацією.

Упродовж 2016 року китайська сторона невеликими пакетами (до 10%) викупила більше половини акцій “Мотор Січі” через численні офшорні фірми з пропискою в різних юрисдикціях — від Кіпру до Панами. Реальним покупцями виступали Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd. і Xinwei Technology Group, які зосередили 56% акцій підприємства і отримали над ним фактичний контроль.

"Я міг закрити завод, міг скоротити кількість працівників. Така проблема стояла переді мною. Ми вирішили знайти інвестора. Нам підказали, хто інвестор, ми поїхали і поговорили з Китаєм. Власники акцій продали їх через нашу біржу. І я свої продав акції", - сказав В'ячеслав Богуслаєв, фактично підтвердивши закриття угоди з китайцями.

У рамках договору позики, 6 квітня 2016 року дочірня компанія Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd. з Британських Віргінських островів під назвою Skyrizon Aircraft Holdings Limited АТ надала “Мотор Січі” позику в $100 млн. під 0,3% річних терміном на 10 років. За словами Богуслаєва, загальна сума інвестицій китайців становитиме $ 250 млн.

Найвище керівництво України сприйняло реалізацію угоди як загрозу національній безпеці. Серед небезпек називалася тісна кооперація Китаю в галузі авіаційних технологій з Росією - зокрема, намір створити нове покоління бойових вертольотів, обладнаних двигунами "Мотор Січі". Справою одразу зацікавилися служба безпеки України. Проти керівництва підприємства відкрили кримінальне провадження за статтею "Диверсія". Рішенням суду акції “Мотор Січі” було заблоковано, в процес зміни власника зупинено. 23 квітня 2018 року, за два дні до зборів акціонерів, на яких планувалося замінити керівництво підприємства, туди прийшли з обшуками.

Для України найбільше загроза — це втрата авіаційних технологій, зокрема військових і, відповідно, статусу авіаційної держави. Експерти вважають, що Китай не зацікавлений у розвитку місцевого партнера і після налагодження власного виробництва легко позбудеться українського конкурента.

“Мотор-Січ” — це питання геополітики. Його розглядали на РНБО ще при (Петру) Порошенку. Ризик втратити технології на користь Росії підштовхнув Порошенка діяти активніше, залучати СБУ, Антимонопольний комітет і втягнути в акціонери “Укроборонпром”, щоб мати контроль та інсайдерську інформацію. Хоча “Укроборонпром” юридично лише статист”, - каже Гліб Канєвський.

Радник Трампа Джон Болтон під час свого візиту до Києва. Джерело: kyivpost.comСвої застереження проти реалізації угоди також неодноразово висловлювали американці. За словами спостерігачів, США виступають не проти продажу “Мотор Січі”, а продажу його саме китайцям. ВАшингтон побоюється, що українські авіаційні технології допоможуть Пекіну здійснити якісний ривок в авіа та вертольотобудуванні, зокрема військовому.

Тема “Мотор Січі” стала центральною під час візиту тодішнього радника Президента Трампа з питань національної безпеки Джона Болтона до Києва. США не приховували свого наміру заблокувати продаж, щоб китайці не отримали ключові технології підприємства. Після переговорів з новообраним Президентом України Володимиром Зеленським Болтон заявив, що США непокоїть політика і шкідлива дипломатія створення заборгованостей в інших країнах, коли укладається нібито вигідна угода з третіми державами щодо певних підприємств. Але потім ті, що погоджуються, опиняються з боргами. Він також наголосив, що Китай має звичку красти чужі технології.

Посол в Україні КНР Ду Вей назвав слова Болтона “чистої води наклепом” і запевнив, що китайська держава не втручається в угоду між "Мотор Січчю" і китайськими компаніями. Під час спеціального прес-брифінгу він озвучив три тези: “По-перше, комерційна діяльність має відповідати ринковим правилам. По-друге, китайські підприємства, які здійснюють діяльність за кордоном, повинні дотримуватися законів країн, де вони працюють. І третє: права та інтереси китайських підприємств, які ведуть діяльність за кордоном, мають бути захищені".

Канєвський не вірить у щирість китайців: “Міжнародний китайський бізнес завжди координує свою діяльність з державою Китай і ніколи не діятимуть всупереч його інтересам. Це традиція китайської політики. Бізнес — це продовження дій уряду”.

У спостерігачів чимало питань викликає китайська компанія, яка стоїть за угодою. У Beijing Xinwei Technology Group Co. - серйозні фінансові проблеми. Свої амбітні плани вона реалізовує за допомогою позик державного китайського банку. У разі банкрутства саме йому перейдуть усі активи компанії. Не менше тривожить і постать керівника компанії Beijing Skyrizon Aviation Wang Jing, якого підозрюють у зв'язках з китайським військово-промисловим комплексом.

Хай там як, таке пряме зіткнення інтересів США та Китаю в Україні — прецедент. “Американці висловлюють точно більше, ніж глибоку стурбованість. Я не пам'ятаю, щоб вище керівництва Америки включалося, щоб зупинити комерційну угоду. Вони реально оцінюють ризики. Гра американців і китайців триває”, - каже Канєвський.

Експерти зазначають, що Київ опинився між молотом і ковадлом і навряд чи вийде з ситуації без втрат — політичних, економічних та іміджевих, а наслідки конфлікту відчуватимуться ще довгі роки. З одного боку, українці бояться втратити прихильність американців, які підтримують Київ в його конфлікті з Росією на сході країни і надають йому значну військову допомогу. З іншого боку, не хочуть конфліктувати з Пекіном, який віднедавна є головним економічним партнером України і постійно збільшує тут обсяги своїх інвестицій.

Американці й китайці продовжують чинити тиск на Київ. Методи включають і батіг, і пряник. Так, Китай запропонував передати 25% акцій підприємства українському державному концерну “Укроборонпром”, а також вкласти в українську авіабудівну галузь $100 млн. ДП "Івченко-Прогрес" виступило із заявою, що технології, запатентовані як в Україні, так і в інших країнах, залишаться інтелектуальною власністю підприємства і не будуть продані разом з акціями "Мотор Січі".

Паралельно США начебто шукають на “Мотор Січ” нового покупця. У пресі з'явилася інформація про Еріка Принца з Blackwater та Oriole Capital Group. У грудні 2019 року тимчасово повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор знову висловив сподівання, що українську компанію "Мотор Січ" не буде продано Китаю.

Вирішальним для розв'язання цього складного вузла протиріч стане рішення Антимонопольного комітету України. У червні 2019 року китайські компанії Skyrizon та Xinwei Technology Group і “Укроборонпром” подали до Антимонопольного комітету України спільну заяву на концентрацію акцій «Мотор Січі» (50% і 25% акцій). АМКУ вже кілька разів переносив термін розгляду заявки для “поглибленого вивчення” питання. Рішення немає досі.

“Вони шукають рішення. Зараз думають, як не засмутити Америку і зупинити цю угоду. З іншого боку, як втримати Китай. Можливо, Китаю запропонують якісь інші “плюшки”. Це будуть дуже значні поступки,” - вважає Канєвський.

Тим часом авторитетні видання Forbes та Buzzfeed пишуть, що Київ готовий відмовити Пекіну. $ 100 млн. на розвиток авіагалузі від китайців, закладених у минулорічному бюджеті, з цьогорічного бюджету вже зникли.

Однак таке рішення боляче вдарить і по “Мотор Січі”. Порушника антимонопольного законодавства можуть оштрафувати на суму в 5% обороту. Фінансове становище «Мотор Січі» і без того постійно погіршується. За перші 9 місяців 2019 року компанія заробила $256 мільйонів і зазнала збитків $21 мільйон.

У центрі уваги