Під наглядом Китаю

Бюджетники під час війни закуповують небезпечні камери відеоспостереження

На закупівлю обладнання та послуг з обслуговування відеоспостереження у 2022-2023 роках в Україні витратили близько 1,5 мільярдів бюджетних гривень. Як показав аналіз Nikcenter,  на ринку домінують китайські «санкційні» компанії, попри їхнє внесення у Реєстр міжнародних спонсорів війни НАЗК та численні розслідування небезпеки витоку даних до рук ворога. Лише у 2023 році кількість придбаних потенційно небезпечних камер відеоспостереження зросла майже втричі – з 3,7 до 9 тисяч.

За два роки війни було закуплено

0

камер

Поліція наразі має доступ до 37 тисяч камер лише вуличного відеоспостереження системи “Безпечне місто”. Ще кілька десятків тисяч камер встановлені юридичними та фізичними особами з міркувань власної безпеки.

“Підрозділи НПУ, а саме - кримінальний аналіз, мають безпосередній доступ до 37 тисяч камер відеоспостереження, які встановлені у певному єдиному комплексі. Інші  — приватних підприємств, організацій, які теж використовують ці камери для забезпечення безпеки”, - повідомив заступник голови Нацполіції Андрій Нєбитов.

Безпечне місто Львів
"Безпечне місто", Львів. Фото ілюстративне

Щорічно цей масив пристроїв нагляду поповнюють тисячі камер, придбаних за бюджетний рахунок. 

Все більше публічних місць та об’єктів у містах України знаходяться у режимі постійної онлайн-трансляції. Під час війни цим користується держава-агресор. За інформацією проєкту “Схеми”, під час масованої ракетної атаки по Києву 2 січня 2024 року російські спецслужби зламали камери відеоспостереження, які транслювали роботу українського ППО. Зокрема, СБУ вилучила камеру Hikvision 2016 року виробництва, яка працювала на оригінальному китайському програмному забезпеченні.

Камери Hikvision
Фото з офіційного сайту Hikvision

Nikcenter проаналізував закупівлі відеоспостереження через систему ProZorro протягом 2022 та 2023 років.

Які камери відеоспостереження купують в регіонах за бюджетний рахунок

Натисніть на чарт, щоб відкрити деталі

Які камери відеоспостереження купують в регіонах за бюджетний рахунок

Всього на ProZorro Nikcenter виявив 436 угод про закупівлю 15,8 тисяч камер відеоспостереження за 2023 рік. Найбільше нових камер придбали у Київській області – 2597. Друге та третє місце - за містом Києвом (1642 камери) та Дніпропетровською областю (1602 камери). За ними - Харківська та Львівська області (1185 та 1088 камер відповідно).

Найменше – на частково окупованих Херсонщині та Донеччині. Тут замовники знайшли доцільним придбати 49 та 105 камер.

Однак якщо аналізувати закупівлі за виробниками, можна побачити суттєві розбіжності в окремих регіонах. На Київщині на долю продукції трьох «санкційних» виробників - Hikvision, Dahua та Tiandy - припало менше половини придбаних відеокамер – 1208 штук. На Харківщині лише 40% придбаних камер відеоспостереження відноситься до потенційно небезпечного обладнання. 

Замовники Дніпропетровської області оминули увагою і Реєстр спонсорів війни, і численні публікації про небезпеку витоку даних до росіян. Тут 93% придбаних торік камер відеоспостереження вироблено трьома китайськими компаніями, яких побоюються у США та Євросоюзі. 

Ще більша доля «санкційних» камер на Закарпатті – 95%, у Львівській області – 87%.У Кіровоградській області взагалі придбали торік виключно вироби Hikvision, Dahua та Tiandy.

Натомість на Тернопільщині лише одна із семи придбаних камер відеоспостереження належить до трьох вищезгаданих компаній. На Миколаївщині їхня частка складає лише 20%. У Чернігівській, Черкаській і Вінницькій областях до «санкційної» продукції належить менше половини придбаних камер. 

Загалом торік 57% придбаних в Україні нових камер відеоспостереження, а саме 9023 із 15894, були вироблені китайськими компаніями, щодо яких запроваджено санкції та обмеження країнами Заходу.

Кількість потенційно небезпечних камер, закуплених з початку повномасштабної війни, по регіонах

Для порівняння, роком раніше, у 2022, було придбано більше чотирьох тисяч камер відеоспостереження, з яких на долю Hikvision та Dahua припадає більше 3,7 тисяч. Тож у 2023 році закупівлі камер цих двох компаній зросли майже вдвічі - до 5,8 тисяч штук.

Небезпечний відеонагляд

Нагадаємо, з літа 2022 року Національне агентство із запобігання корупції вело список міжнародних спонсорів війни, який розмістило на власному порталі «Війна та санкції». НАЗК вносило до цього переліку міжнародні компанії, які ведуть бізнес у РФ чи співпрацюють зі збройними силами та оборонно-промисловим комплексом агресора.

До переліку увійшли китайські Hikvision Digital Technology та Zhejiang Dahua Technology, які, як бачимо, користуються великою популярністю в Україні. 

Hikvision створила одну розгалужену маркетингову мережу у галузі відеоспостереження, яка включає 66 дочірніх компаній і відділень у 150 країнах. Dahua входить до числа лідерів ринку. Значна частка акцій належить державним фондам КНР.

Через проблеми із кібербезпекою та закладеними до технологій цих компаній можливістю несанкціонованого зливу даних, до обох впроваджено ряд санкцій у західних країнах. У США з 2018 року федеральним агентствам заборонено купувати обладнання Hikvision, а також вступати в офіційні відносини з компаніями та організаціями, які використовують їхні камери. Обидві компанії Федеральна комісія зі зв’язку США (АСС) включила до списку компаній, продукція яких становить загрозу національній безпеці. Аналогічна заборона у 2023 році встановлена урядом Австралії. Продукцію Hikvision заборонено використовувати у Європарламенті.

Ще одна велика технологічна китайська компанія, Tiandy Technologies, потрапила до санкційних списків Міністерства торгівлі США через участь у репресіях уряду КНР проти уйгурів та поставки обладнання для Корпусу стражів ісламської революції Ірану.

Втім, законодавство Китаю зобов'язує всі технологічні китайські компанії надавати державі всю інформацію, яку вона вважає необхідною для контррозвідувальної діяльності.

Україна використовує для систем відеоспостереження переважно китайське обладнання, а також китайське чи навіть російське програмне забезпечення. Проєкт «Схеми» разом з ІТ-фахівцями провели експеримент, який підтвердив: китайські камери, підключені до інтернету, передають інформацію з них на сервери, контрольовані китайським виробником.

«Наші фахівці переконані, що при використанні такого сервісу доступ до камер при необхідності можуть з легкістю отримувати представники виробника. Також, враховуючи відносини Китаю і Росії зараз, це може нести певні безпекові ризики», – прокоментував проблему для “Радіо Свобода”  виконавчий директор «Лабораторії комп’ютерної криміналістики» Сергій Денисенко.

Понад з тим, під час використання російського програмного забезпечення у системах відеоспостереження інформація транслювалася на сервери на території РФ. Під час війни ці дані можуть використовуватися до коригування ракетних та авіаударів, відстежування ППО тощо.

Ці камери вразливі і до хакерських атак, завдяки яким спецслужби країни-агресора можуть отримати безперешкодний доступ до відеопотоку з вулиць українських міст. 

Щоправда, фахівці визнають: обмеження доступу до камер відеоспостереження лише з локальних мереж, без виходу до інтернету, а також запровадження заходів кібербезпеки можуть знизити рівень загрози. 

“Хочу підкреслити, що комплексна система відеоспостереження Києва використовує власну закриту мережу. Це означає, що передача інформації виробнику чи іншим стороннім особам неможлива", – запевнив керівник цифрової трансформації Києва, заступник голови КМДА Петро Оленич.

Повний комплекс таких заходів можливий у системі «Безпечне місто» для великих установ та підприємств, але не для фізичних осіб, дрібних бюджетних закладів чи малого бізнесу.

Можливість вибору

Попри всю недосконалість списку міжнародних спонсорів війни як засобу обмежити роботу цих компаній в Україні, у 2023 році продукцію Hikvision та Dahua на ринку держзамовлень дещо посунули інші виробники. Принаймні, це стосується закупівлі камер відеоспостереження. Якщо у 2022 році на ці дві компанії припадало понад 90% закупівель камер, то у 2023 – вже менше 60%.

Щоправда, відомі лише поодинокі випадки, коли через внесення компанії-виробника у Реєстр спонсорів війни замовники відмовляли в участі в торгах їхнім постачальникам. Золочівська сільська рада на Київщині навіть відстояла ці тендерні вимоги під час судового розгляду. Замовник послався на рекомендації Міністерства цифрової трансформації України. 

Камери Hikvision
Мінімальний комплект спостереження Hikvision.

 "Використання у комплексних системах відеоспостереження обладнання компанії «HikVision» несе загрози критичних вразливостей та недоліків організації користування системами», - сказано у відповіді замовника на запит на сторінці ProZorro.

Треба підкреслити, що ринок систем відеоспостереження висококонкурентний. Тут діє кілька десятків великих міжнародних компаній, багато з яких пропонують комплексні рішення, а не лише камери та інше обладнання.

Мова йде про шведську AXIS, тайванські Vivotek та GeoVision, німецьку BOSCH Security, китайську Uniview та інші.

Nikcenter дослідив, які камери обирали окремі групи замовників. Виявилося, що Служба безпеки майже повністю відмовилася від небезпечних камер китайських компаній. Найбільшу долю ця продукція займала торік у закупівлях органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств. Навіть у військових частин більше половини придбаних камер – продукція Hikvision та Dahua.

Зруйноване ударними дронами зерносховище в Дунайському порту 16 серпня.

Третину бюджетних коштів на відеоспостереження освоїли дві компанії

За результатами пошуку на ProZorro по ключовому слову «відеоспостереження» загальна вартість закупівель у 2022-2023 роках склала близько 1,5 млрд грн. Йдеться не лише про поставки обладнання, а й про послуги з монтажу, техобслуговування, проєктування, передачі даних тощо.

Загалом на ринку діяли понад 250 компаній та підприємців, але майже третина від усіх коштів відійшла лише двом гравцям: «Інженіринг-Аналітика» та «Інфраструктура безпеки».

Компанія «Інженіринг-Аналітика» долучилася до створення системи «Безпечне місто» у Києві, Дніпрі, Одесі, Львові та інших містах України. Фірма активно співпрацює з МВС та іншими силовими структурами. Завдяки цьому за два роки вона набрала підрядів на 241,7 млн грн. «Інженіринг-Аналітика» використовує продукцію китайської компанії Hikvision. Власниками компанії є Олег Сохан, Володимир Перепелиця та Валерій Клебан. Останній працював у Київській міський державній адміністрації у 2016 році заступником начальника управління інформаційно-комунікаційних технологій. Саме тоді у столиці стартувало створення «Безпечного міста».

Зруйноване ударними дронами зерносховище в Дунайському порту 16 серпня.
Камери, які слідкують за трафіком, мають широкий кут огляду. Фото ілюстративне

ТОВ «Інфраструктура безпеки» за два роки війни зібрало держзамовлень з послуг відеоспостереження на майже 230 млн грн. Підприємство було створене напередодні російського вторгнення, 23 лютого 2022 року. Єдиний власник - киянин Олег Панасюк. Компанія швидко стала другим номером на ринку завдяки великим контрактам, укладеним із поліцією та обладміністраціями Київщини та Закарпаття. Фірма постачає переважно продукцію Hikvision.

Столична «Компас Інженіринг» за два роки війни отримала контрактів на суму 79,3 млн грн. Входить до групи «Октава-Капітал» бізнесмена Олександра Кадракова. Зокрема, саме «Компас Інженіринг» забезпечував роботу відеоспостереження військових частин, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, великих держкорпорацій.

Миколаївське ТОВ «Конус-Відео» з портфелем замовлень на 67,5 млн грн увійшло до рейтингу завдяки великому контракту з місцевою мерією. Власником є Костянтин Іващенко. «Конус-Відео» - офіційний дистриб’ютор тайванської компанії Vivotek, тож до укладених нею контрактів закладено продукцію цього бренду.

П’яте місце посіло дніпровське ТОВ «Системи безпеки ВВК», власник - Кирил Недашковський. Фірма у 2022-2023 роках отримала держзамовлень на 52,6 млн грн у Дніпрі та Дніпропетровській області. Використовує продукцію Hikvision.

Зруйноване ударними дронами зерносховище в Дунайському порту 16 серпня.

Туман майбутнього українського відеоспостереження

Навіть суто репутаційного впливу від знаходження у Реєстрі міжнародних спонсорів війни китайських компаній Hikvision та Dahua вистачило, аби їх дещо посунули на українському ринку відеоспостереження інші виробники. Частка камер відеоспостереження у держазкупівлях «санкційних» компаній знизилася із 92% до 56% у 2023 році у порівнянні із 2022 роком. Але загальна кількість «небезпечних» камер за цей же час все одно зросла майже вдвічі, із 2990 до 5867 штук.

19 березня Уряд на засіданні за участю дипломатів західних країн-союзників та Китаю прийняв рішення про фактичне припинення ведення Реєстру міжнародних спонсорів війни Національним агентством із запобігання корупції. Формально у повідомленні йдеться про передачу до Міжвідомчої робочої групи з питань реалізації державної санкційної політики для опрацювання. Подальші рішення щодо санкцій має прийняти Рада національної безпеки. Але список спонсорів війни на даний час на сайті НАЗК відсутній, посилання веде до Державного реєстру санкцій РНБО.  Нагадаємо, цей Реєстр містить понад 10 тисяч фізичних осіб та більш ніж 7000 компаній. Вищезгаданих компаній Hikvision та Dahua наразі у ньому немає.

Зруйноване ударними дронами зерносховище в Дунайському порту 16 серпня.

До практики внесення окремих компаній до Реєстру міжнародних спонсорів війни дійсно було багато претензій в іноземних компаній та урядів. Але, фактично, на сьогодні відсутній навіть такий, недосконалий та обмежений інструмент регулювання цього мільярдного ринку. До того ж, йдеться про галузь, яка має суттєве значення для безпеки країни під час війни.

Цю прогалину міг би заповнити профільний закон про відеоспостереження. У лютому 2024 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №11031 про єдину систему відеомоніторингу публічної безпеки. Також закон передбачає залучення в інтересах публічної безпеки систем відеоспостереження юридичних осіб усіх форм власності та фізичних осіб.

“У будь-якому випадку, при встановленні масового відеонагляду по всій країні завжди існуватиме небезпека перехоплення технологій державою агресором”, - впевнені у ГО “Лабораторія цифрової безпеки”.

На жаль, наявна редакція законопроекту про відеомоніторинг не передбачає вимог для забезпечення безпеки даних, отриманих системами відеоспостереження

Галузь, яка має суттєве значення для безпеки країни, як і раніше, критично залежить від компаній, пов’язаних із урядом Китаю.

Над матеріадом працювали: Андрій Попов, Оксана Орсач, Олег Оганов, Олександр Сідєлєв

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2025. NIKCENTER