Skip to main content

Російський мазут на українських пляжах: як притягнути РФ до відповідальності за шкоду екосистемі

Сотні кілограмів російського мазуту викинуло на узбережжя Чорного моря в Одеській області. Витік нафтопродуктів з двох танкерів охопив в Україні загалом тисячі квадратних кілометрів і загрожує не лише українському узбережжю, а й сусіднім країнам. 

Екологи попереджають, що наслідки цієї екокатастрофи можуть відчуватися протягом десятиліть, адже забруднення вплине на біорізноманіття та загальний стан прибережних територій. Проблема ускладнюється тим, що з підвищенням температури мазут може знову з’явитися на поверхні води, створюючи нові ризики для екосистеми. Nikcenter з’ясував, чого очікувати від мазутної катастрофи в Чорному морі і як притягнути РФ до відповідальності за злочин проти довкілля.

РОСІЙСЬКИЙ МАЗУТ ЗНАЙШЛИ НА ТРЬОХ ДІЛЯНКАХ УЗБЕРЕЖЖЯ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Наприкінці січня 2025 року на берегах Одещини вперше зʼявилися сліди мазуту, принесеного штормом після аварії двох російських танкерів у Керченській протоці. До середини лютого екоінспектори зібрали вже близько 250 кілограмів російського мазуту, який виявили на трьох ділянках узбережжя Чорного моря в Білгород-Дністровському районі Одеської області. Йдеться про пляж «Катранка» в селі Лиман, узбережжя в районі населених пунктів Курортне, Сергіївка, Миколаївка і Приморське, а також в районі села Лебедівка. Таку інформацію Nikcenter надала очільниця відділу державного екологічного нагляду морського середовища Одеської області Юлія Калініна.

Водночас на території узбережжя Лиманської громади комунальники зібрали близько 500 кілограмів російського мазуту, пише еколог і представник Національного природного парку “Тузлівські лимани” Іван Русєв. 

фото: Іван Русєв

А 17 березня мазут виявили на пляжі «Лузанівка» в Одесі.

“Під час перевірки на піску виявлено осередки забруднення у вигляді згустків розміром 8-12 см, що простягаються на понад 50 метрів узбережжя. Візуально забруднення акваторії Чорного моря не спостерігається”, – написали в Держекоінспекції Південно-Західного округу.

Екоінспектори відібрали зразки морської води для аналізу на вміст нафтопродуктів у лабораторії інспекції, а також зразки забрудненої речовини з піском, які передали на лабораторні дослідження до Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ – Ред.).

Масштаби екологічної катастрофи, спричиненої аварією танкерів “Волгонефть-212” і “Волгонефть-239”, надзвичайно значні. Площа забруднення становить тисячі квадратних кілометрів, – розповів у коментарі Nikcenter директор УкрНЦЕМ Віктор Коморін.

Екоінспектори досліджують узбережжя в Одеській області (Фото: Державна екологічна інспекція Південно-Західного)

“Це забруднення охоплює не лише відкриті морські акваторії, а й прибережні води та узбережжя України, включаючи Керченську протоку, Азовське море, тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим та узбережжя Одеської області. Масштаби катастрофи можуть ще збільшуватися через вплив морських течій, погодних умов та постійне переміщення забруднюючих речовин”, – пояснює Віктор Коморін.

З ПОТЕПЛІННЯМ МАЗУТ МОЖЕ ЗНОВ ОПИНИТИСЬ НА ПОВЕРХНІ ВОДИ

Досі зберігається загроза появи нових випадків забруднення. За інформацією російських ЗМІ, в танкерах знаходилось близько 9 тисяч тонн мазуту.

“Невідомо, яка його кількість вилилась з танкерів, яка залишилась ще, а також яка кількість забруднюючих речовин зібрана в межах Кримського півострову”, – розповідає Nikcenter очільниця відділу державного екологічного нагляду морського середовища Одеської області Юлія Калініна.

Зі зниженням температури, мазут осідає на дно та в живих організмах, пояснила вона. А з підвищенням температури води нафтопродукти знову опиняться на поверхні. Такі ж застереження мають і екоактивісти.

Мазут, знайдений в Одеській області (фото: Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу)

“З потеплінням мазут стане більш текучим. Можливо, ми будемо його бачити якраз після потепління чи на поверхні води, чи на берегах в різних місцях”, – розповіла у коментарі Nikcenter директорка офісу “Грінпіс Україна” Наталія Гозак.

НАСЛІДКИ ЕКОКАТАСТРОФИ МОЖУТЬ ВІДЧУВАТИСЬ ДЕСЯТИРІЧЧЯ

Витік російського мазуту в Чорне море – це друга масштабна екологічна катастрофа за час повномасштабного вторгнення. Таку думку озвучила Nikcenter директорка офісу “Грінпіс Україна” Наталія Гозак.

“Це справді масштабний витік. Хоча, звичайно, в історії є і більш великі об’єми, які витікали, і більш потужні забруднення. Але для цього регіону, на моїй пам’яті, це – точно найбільше. Я вже 20 років в екологічному секторі працюю. Ми порівнюємо з аварією 2007 року, тоді десь 1200-1300 тонн мазуту витікло”, – говорить Наталія Гозак.

Забруднення Чорного моря мазутом є загрозою для всіх причорноморських країн. 

“Морські течії можуть переносити нафтопродукти на великі відстані, що становить ризик для узбережжя Болгарії, Румунії, Туреччини та Грузії. Це впливає на рибальство, рекреацію, туризм, якість води і стан прибережних екосистем”, – пояснює Віктор Коморін.

Люди, які живуть в регіоні і часто харчуються місцевою рибою, також в зоні загрози від цього забруднення, додає Наталія Гозак.

Наслідки мазутної катастрофи можуть відчуватись щонайменше 20-30 років. Таку думку, посилаючись на оцінки вчених, озвучила очільниця відділу державного еконагляду морського середовища Одеської області Юлія Калініна. 

“Довгострокові наслідки можуть впливати на рибальство, біорізноманіття та екологічну рівновагу регіону протягом десятиліть”, – застерігає Віктор Коморін.

На тимчасово окупованій частині України вже постраждали сотні птахів, десятки дельфінів – загинули, пишуть російські ЗМІ. 

Основні складнощі фіксації наслідків забруднення мазутом пов’язані з обмеженим доступом до окупованих ділянок і відсутністю офіційної інформації від РФ, додає директор УкрНЦЕМ Віктор Коморін. 

ЗНАЙДЕНОГО В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ МЕРТВОГО ПТАХА В МАЗУТІ УТИЛІЗУВАЛИ

В той же час в Одеській області зафіксовано один випадок смерті птаха через отруєння нафтопродуктами, розповіли в регіональній прокуратурі. Про нього повідомив еколог, представник Національного парку «Тузлівські лимани» Іван Русєв. 

“Ймовірно, птах ще на початку екологічної катастрофи в середині грудня 2024 року в Керченській протоці опинився в епіцентрі мазуту. А за два місяці птах, дрейфуючи, опинився на наших берегах за 630 км від аварії у Керченській протоці”, – пояснив Русєв.

Загиблий від мазуту птах, якого знайшли в Одеській області (Фото: Іван Русаєв/Facebook)

Представники Нацпарку передали загиблого птаха начальнику Татарбунарської дільниці ветмедицини Білгород-Дністровської районної державної лікарні ветеринарної медицини. Проте через деякий час дізнались, що птаха просто знищили.

“Нещодавно ми отримали дивний лист від Держпродспоживслужби, що вони птаха у мазуті взагалі не досліджували і просто повністю знищили, навіть не передавши зразки мазуту для подальших досліджень в екоінспекцію. Це безглуздо, і на нашу думку, свідчить про типовий саботаж у встановленні причин забруднення мазутом”, – написав у Facebook Іван Русєв.

Мазут на пір’ях загиблого птаха, якого знайшли в Одеській області (Фото: Іван Русаєв/Facebook)

Птаха утилізували через те, що від Нацпарку не надходило офіційних повідомлень. Таку причину вказав у листі, опублікованому Іваном Русєвим, в.о. начальника Білгород-Дністровської районної державної лікарні ветеринарної медицини.

Звідси виходить, що смерть птаха від забруднення російським мазутом українські правоохоронці не задокументували. А це вже не перший птах, якого екологи направляють на дослідження, пише Іван Русєв. Тож хто саме має слідкувати за тим, щоб всі наслідки екокатастрофи були зафіксовані і досліджені – залишається невирішеним. 

ЯК ПРИТЯГНУТИ РФ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ЕКОЛОГІЧНУ КАТАСТРОФУ

Для того, щоб притягнути РФ до відповідальності за екокатастрофу, необхідно зібрати комплексну доказову базу, розповів Nikcenter директор УкрНЦЕМ Віктор Коморін.

“Це – результати екологічного моніторингу, супутникові дані, лабораторні аналізи та свідчення, що підтверджують порушення міжнародних екологічних угод, зокрема Бухарестської конвенції. Важливою є також міжнародна підтримка для забезпечення об’єктивності розслідування”, – пояснює Коморін.

Тоді можливо звернутись до міжнародних судових інституцій.

Наприкінці січня, коли мазут дістався Одеської області, поліцейські Білгород-Дністровського району відкрили кримінальне провадження за ст. 243 Кримінального кодексу України – забруднення моря.

Екоінспектори відбирають проби (Фото: Державна екологічна інспекція України)

“У кримінальному провадженні призначена судова хімічна експертиза для підтвердження, що це дійсно нафтопродукти. Загалом експерти здійснили 16 виходів для обстежень на території Одеської області. Головне в цих провадженнях для розрахунку збитків – це кількість і маса забруднюючої речовини”, –розповів Nikcenter начальник Спеціалізованої екологічної прокуратури Одеської обласної прокуратури Володимир Францевич.

Володимир Фацевич, начальник Спеціалізованої екологічної прокуратури Одеської обласної прокуратури (Фото: Nikcenter)

Основне розслідування ведуть слідчі з Запорізької області, яка найближче знаходиться до Керченської протоки.

В Мелітопольській окружній прокуратурі, що веде процесуальне керівництво в розслідуванні, відмовили Nikcenter надавати будь-яку інформацію, посилаючись на таємницю слідства.

САНКЦІЇ ПРОТИ РОСІЇ ПРАЦЮЮТЬ

На супутникових знімках в середині січня було видно, що нафтопродукти продовжують витікати, розповідає Nikcenter директорка офісу “Грінпіс Україна” Наталія Гозак. 

Це свідчить про те, що після аварії залишки мазуту не відкачали з корабля, що мали б зробити в першу чергу. Тож мазут продовжив забруднювати море. Також вона поставила під сумнів результативність прибирання нафтопродуктів з поверхні води та піску на окупованій частині.

Плями, схожі на мазут, на супутниковому знімку Sentinel-1 в Керченській протоці від 11 січня 2025 року (Фото: Texty.org)

 

Супутниковий знімок Sentinel-1 в Керченській протоці від 21 лютого 2024 року

“Росія не зробила висновків з аварії 2007 року і продовжує використовувати для виходу у відкрите море застарілі танкери. Зараз вона робить це, щоб обійти санкції. Росія транспортує нафтопродукти цими старими танкерами, наприклад, до Європи, там десь перевантажує, переливає в інші кораблі, і ці вже інші кораблі заходять в порти”, – розповідає Наталія Гозак. 

Greenpeace оприлюднив дані про 192 корабля з так званого “тіньового флоту” РФ, які привозять сиру нафту. Наразі 78 з них вже потрапили до санкційних списків ЄС, Великої Британії та США.

“Всі прибутки, які йдуть потім з цього експортного процесу, потрапляють в федеральний бюджет РФ. І дорівнюють приблизно третині військового бюджету. Це величезна сума, просто гігантська. І тому ми закликаємо на включення їх в санкції Євросоюзу, США і Британії, щоб не дати цим кораблям тіньового флоту Росії не тільки нести ризик і можливість забруднення величезних акваторій, але і, власне, не дати годувати цю військову машину РФ, –  говорить Наталія Гозак.

Накладені на кораблі санкції дійсно працюють і вони вибувають з ринку, додає вона. Тож ними перестають користуватись.

“Безумовно, окупанти мають заплатити за все. Не тільки за втрачені життя і майно, але і за шкоду довкілля, тому що довкілля – це наше майбутнє. Це те, в якому світі будуть жити наступні покоління і якими ресурсами вони будуть там користуватися”, – резюмує Наталія Гозак.

Нагадаємо, що раніше Nikcenter вже досліджував, якої шкоди завдає Чорному морю розвʼязана Росією війна проти України. Йдеться про хімічне забруднення, вплив бойової техніки на морські організми, наслідки підриву греблі Каховської ГЕС та інші численні злочини окупантів.

воєнний злочин, Одеса, РФ, Чорне море

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.