Ліфт до збагачення: мільярд з бюджету Одеси для компаній з “орбіти” Вілкулів

Сотні аварійних ліфтів в Одесі – не тільки проблема для жителів, а й джерело мільйонних прибутків та корупційних схем. Правоохоронці розслідують можливе розкрадання бюджетних коштів під час оновлення підйомників. За час минулої міської програми на них витратили 1 мільярд гривень. 

Підприємство, яке згадується у кримінальній справі та отримало більшість коштів, виглядає пов’язаним з родиною екснардепа Вілкула. Разом з ним мер Одеси Труханов раніше очолював список партії “Опоблок” на виборах до Верховної Ради. Nikcenter з’ясував, що мільйони з бюджету Одеси і зараз продовжують йти в тому ж напрямку, але вже через іншу сумнівну компанію.    

Масштаби ліфтової проблеми

У житлових будинках Одеси понад п’ять тисяч ліфтів. З них кожен третій доживає свій експлуатаційний термін – 25 років – вже по другому колу. 

Протягом 2024 року одесити залишили у єдиному центрі звернень понад 260 скарг на непрацюючі ліфти. 

Чимало історій про проблеми з підйомниками можна знайти і в місцевих чатах та групах у соціальних мережах. Через непрацюючі роками ліфти люди з інвалідністю та одесити похилого віку, які живуть на вищих поверхах, практично не виходять на вулицю. Це також випробування і для матерів з немовлятами.

Зламаний ліфт в одному зі старих будинків Одеси. Фото з місцевої групи у Фейсбук

В Одеській мерії вже близько десяти років діє програма заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у житлових будинках. Як повідомляється, в пріоритеті — будинки комунальної власності, які перебувають на балансі ЖКС і керуючих компаній.

З 2016 року у місті замінили понад півтори тисячі ліфтів, що коштувало близько 1,2 мільярда гривень. Через повномасштабне вторгнення програму з відновлення ліфтів тимчасово призупинили. Та закупівлі ремонтних робіт знову почали проводити вже з початку 2024 року. 

Мер Геннадій Труханов перевіряє процес оновлення ліфту. Фото Одеської міської ради

Однак за такою допомогою одеситам проглядаються бізнес-інтереси колег Геннадія Труханова. Адже більшість бюджетних грошей без тендерів, як в попередні роки, так і зараз, отримують компанії з “орбіти” родини криворізьких політиків Вілкулів. 

Ремонт на мільярд без конкуренції

За заміну та оновлення підйомників в Одесі відповідає департамент міського господарства міськради. За останній рік його чиновники провели закупівель послуг з ремонту ліфтів на 165 мільйонів гривень. З них 108 мільйонів отримала місцева компанія “Сталь Мейд”. Всі підряди фірма отримала без конкуренції. Закупівлі вартістю до 1,5 мільйона пройшли без тендерів, а на дорожчі закупівлі, крім “Сталь Мейд”, ніхто заявок не подавав.  

Компанію у 2021 році заснував криворіжець Олександр Васильков. Раніше він протягом семи років був директором ПрАТ “Криворізький суріковий завод”, частина акцій якого належить іноземній громадянці Тетяні Михаленко. Ймовірно, це – донька незмінного мера Кривого Рогу Юрія Вілкула та сестра колишнього народного депутата Олександра Вілкула. 

Юрій та Олександр Вілкули з родиною. Фото 0564.ua

В своїх деклараціях Юрій Вілкул вказує багаторічне користування земельною ділянкою, квартирою та будинком, якими володіє Тетяна Михаленко. Згідно з даними декларації, жінка має іноземне громадянство.

Директором компанії “Сталь Мейд” з отриманням перших бюджетних підрядів став Петро Заїка. Раніше він був головним інженером ПрАТ “ВО “Стальканат-сілур”. 

Частина акцій “Стальканат-сілур” належить Антону Михаленку, якого в медіа називають колишнім зятем Юрія Вілкула. Підписант цього заводу також є підписантом фонду Вілкула-молодшого. 

Найцікавіше, що саме “Стальканат-сілур” разом зі своєю філією “Одесліфт” отримали протягом 2016-2020 років левову частку підрядів на ремонт одеських підйомників. За цей час вони освоїли 887 мільйонів гривень із загальної суми близько 1 мільярда.

Різні компанії – одна схема

Слідчі Нацполіції проводять розслідування махінацій при ремонті одеських ліфтів майже п’ять років. Філія “Одесліфт” ПрАТ “ВО “Стальканат-Сілур”, яка отримала від міськради більше 1,7 тисячі замовлень, вже встигла припинити свою діяльність.

Правоохоронці припускають, що міську програму модернізації ліфтів ініціювали та прописали самі ж підрядники. За даними слідства, посадовці департаменту міського господарства, “Одесліфт” та ще одна компанія начебто спільно розробили цю програму та монополізували ринок ремонту ліфтів у житлових будинках Одеси. Завдяки чому вони нібито безпідставно підвищували ціни на обладнання та монтажні роботи, що призвело до збільшення витрат з місцевого бюджету.

У іншій кримінальній справі засвітилась і створена, схоже, на заміну “Одесліфту” компанія “Сталь Мейд”. Щоправда, розслідування стосується ремонту ліфтів у Кривому Розі. Всі сто закупівель на ремонт сотні підйомників за 130 мільйонів гривень пройшли поза електронною системою закупівель. 

Головні підрядники на ремонті одеських ліфтів пов’язані з “орбітою” родини Вілкулів. Інфографіка Nikcenter

Слідство вважає, що посадовці виконкому Криворізької міськради змовилися зі “Сталь Мейд” і привласнювали бюджетні кошти під час капітальних ремонтів ліфтів. Підрядник нібито використовував вживані механізми та завищував вартість комплектуючих. 

Директор компанії “Сталь Мейд” Петро Заїка в коментарі Nikcenter заявив, що це була стандартна перевірка використання бюджетних коштів. А провадження нібито вже закрили.

Причиною ж такого успіху на бюджетних закупівлях керівник підприємства назвав малу конкуренцію. 

В Одесі тільки дві компанії мають спеціалістів і дозвільні документи для капітального ремонту ліфтів. А в Кривому Розі – ми одні”, – сказав Петро Заїка. При цьому він підтвердив, що “Сталь Мейд” почав працювати на базі та устаткуванні ліквідованих філій “Одесліфт” та “Дніпроліфт” підприємства “Стальканат-Сілур”, яке пов’язують з родиною Вілкулів.

Але ж так само без конкуренції компанія отримала понад 60 замовлень під час воєнного стану і від департаменту Одеської міськради. Цікаво, що в обох містах проєктантом оновлення ліфтів виявилася 70-річна пенсіонерка.

Швидкий підйом з пенсії до бізнесу

Серед проєктантів ліфтових робіт під час повномасштабного вторгнення найбільше договорів в Одесі дісталося підприємиці Людмилі Нічик. Жінці 70 років, мешкає пенсіонерка в Кривому Розі. Департамент міського господарства напряму уклав з нею за останні два роки 63 угоди на 5,3 мільйона гривень.

Нічик стала підприємицею наприкінці 2020 року, а вже наступного року отримала ряд замовлень від Криворізької мерії на розробку проєктів оновлення 115 ліфтів. Надалі з підприємицею без відкритих закупівель підписали ще 200 контрактів на аналогічні послуги в цьому місті. Серед них – здійснення авторського нагляду за виконанням робіт за її ж проєктами.

В.о. мера Кривого Рогу Юрій Вілкул перевіряє оновлений ліфт. Фото виконкому Криворізької міськради

Чи був у Людмили Нічик раніше досвід проєктування, наразі не відомо. Довгий час жінка працювала на ПАО “Електрозавод” начальницею вiддiлу працi та заробiтної плати. На підприємстві до 2018 року вона входила до складу ревізійної комісії.

Підприємиця відмовилася прокоментувати Nikcenter, як їй вдалося отримати стільки бюджетних підрядів у двох великих містах.

“Задавайте питання керівництву цих організацій, які замовляли ремонт.  А за телефоном, невідомо хто дзвонить, невідомо, які питання задають, я не буду відповідати”, – сказала Нічик. Відповіді на свої питання журналісти не отримали від підприємиці і після письмового звернення.

Проєктантку та головного на ремонті одеських ліфтів підрядника об’єднує не тільки «любов» чиновників. У компанії “Сталь Мейд” та Людмили Нічик працює одна і та ж жінка на посаді інженера проєктно-кошторисної роботи. 

Згідно з реєстром проєктних організацій, єдиною співробітницею ФОП Нічик та атестованою особою, тобто з кваліфікаційним сертифікатом інженера, з 2021 року є жителька Одеси Вельміра Страмнова. Журналісти знайшли приклад кошторисної документації, яку розробляла Людмила Нічик – головним інженером проєкту вказана саме Страмнова.

Ця ж жінка з січня 2022 року займає посаду інженера проєктно-кошторисної роботи “Сталь Мейд”. Таку інформацію в довідці про наявність працівників компанія подавала торік на кілька відкритих тендерів. 

Вона ще зі “Стальканату” приблизно років 30 чи 40 займається кошторисами. Я ж не можу заборонити їй працювати десь ще за сумісництвом. Тут нема ніякої проблеми. Проєктна документація обов’язково проходить експертизу департаменті міського господарства. А Страмнова просто робить калькуляції”, – сказав директор “Сталь-Мейд” Петро Заїка.

Цех заводу. Фото Стальканат

Громадський активіст та експерт із питань містобудування Георгій Могильний пояснює, що при проєктуванні можуть закладати основу для майбутніх розкрадань, особливо якщо йдеться про неконкурентну закупівлю та пов’язаних виконавців робіт.

Одним із механізмів контролю дій підрядника має бути авторський нагляд. Але якщо і він залежить від підрядної фірми, то це спрощує розкрадання коштів на будівництві”, – говорить експерт.

Закупівлі під контролем

Наприкінці 2023 року департамент міського господарства, відповідальний за оновлення ліфтів, очолив Леонід Гребенюк. Раніше він керував управлінням у земельному департаменті Одеської міськради.

Очільник департаменту міського господарства Одеси Леонід Гребенюк

На той час заснована його дружиною компанія ТОВ “Земельне кадастрове бюро” отримала від земельного департаменту підряд вартістю 11 мільйонів гривень, а також інші замовлення від місцевих бюджетних установ. Хоча дружина посадовця Ганна Гребенюк згодом передала свою частку корпоративних прав брату Андрію Ваську, вона неодноразово виконувала обов’язки директорки компанії.

Ймовірно, ця компанія тісно пов’язана з депутатом Одеської міськради від партії мера “Довіряй ділам” Дмитром Танцюрою. Минулої каденції він був членом постійної комісії з питань землеустрою та земельних відносин.  

Саме Танцюра вніс у 2023 році 13 мільйонів застави за мера Геннадія Труханова, якого разом зі спільниками підозрюють у заволодінні бюджетними мільйонами під час купівлі будівлі заводу Краян.

Це мої особисті, задекларовані кошти, з яких сплачені податки. Гроші вже зайшли, я отримав листа з ВАКСу“, – заявив тоді депутат.

Мер Одеси Геннадій Труханов та депутат міськради Дмитро Танцюра. Фото grad.ua

Зв’язок родини керівника департаменту міського господарства з народним обранцем простежується за відкритими даними. “Земельне кадастрове бюро” зареєстроване за однією адресою з ПП “Південна правова компанія”, ГО “За чесні вибори”, ТОВ “Жемчужина посьолка” і ТОВ “БК “Тандем строй”, засновником яких був Дмитро Танцюра.

Теперішній директор пов’язаного з Гребенюками зембюро Владислав Шукалович також керує “Південною правовою компанією”. В тегах його телефонного номеру можна побачити: “Влад помічник Танцюри”, “Влад юрист наш від Танцюри”. Ба більше, дуже схоже люди записували і контакт Ганни Гребенюк, дружини директора департаменту міського господарства: “Анна директор ЗКБ у Танцюри”, “узакон юрист Танцюри”, “Аня приватизація Танцюра”, “від Дмитра Миколайовича Танцюри”.

Дмитро Танцюра – один із найвпливовіших одеських депутатів, адже вже п’ять разів проходив до міської ради. Також в Одесі він очолює рейтинги народних обранців за кількістю грошових збережень та земельних ділянок. А пов’язана з ним підприємниця неодноразово брала участь в електронних аукціонах, купуючи різні комунальні приміщення.

Не дивно, що монополію на ремонті одеських ліфтів вже майже десяток років утримують компанії, наближені до колеги Геннадія Труханова. Зв’язок нового керівника департаменту міського господарства з оточенням міського голови змушує сумніватися, чи дійсно посадовець піклується про ремонт ліфтів, а не опікується контролем грошових потоків.

Справи про ймовірні розграбування розслідуються роками, а місцевій владі не заважає відсутність прозорих тендерів. Люди з інвалідністю, пенсіонери та сім’ї з маленькими дітьми залишаються заручниками несправних підйомників, тоді як міська програма модернізації виглядає ширмою для реалізації бізнес-інтересів.

бюджетні гроші, житлові будинки, корупція, Одеса, ремонт, Труханов


Оксана Орсач

Журналістка-розслідувачка. Висвітлює у матеріалах корупцію на місцевому рівні та воєнні злочини. Працює в команді Nikcenter з 2019 року. Звертайтеся поштою orsach@nikcenter.org

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2025. NIKCENTER