Три мільярди на відбудову соціальних об’єктів Одещини: тендери проводять з порушеннями, а в кошторисах закладають переплати

Одеська мерія стала найбільшим замовником відбудови в регіоні. На долю міської влади припадає третина закупівель з реконструкції, будівництва та капремонту соціальних об’єктів та житла вартістю понад мільярд гривень. Але на думку аудиторів всі великі тендери проведені з порушеннями, відтак половину з них вже намагаються скасувати в судах.

Nikcenter дослідив, кому цьогоріч роздавали кошти бюджету та єврокредитів під час закупівель відновлення соціальної інфраструктури та житла в Одеській області.

Одеса під прицілом: росіяни зруйнували та пошкодили сотні обʼєктів регіону 

Станом  на початок серпня 2024 року російські агресори, за офіційними даними, 306 разів обстріляли цивільну та критичну інфраструктуру Одеської області.За даними Програми соціально-економічного розвитку Одеської області на 2024 рік, в регіоні потребували відновлення 229 багатоквартирних будинків та 186 об’єктів культури, освіти та охорони здоров’я.

Навіть без урахування того, що руйнування цивільної інфраструктури триває через нові удари росіян, наразі коштів бюджету та міжнародної допомоги на відбудову не вистачає.

У 2024 році в Одеській області оголосили та провели закупівлі з реконструкції, нового будівництва і капітального ремонту соціальних об’єктів та житла на понад три мільярди гривень. Однак у цифровій екосистемі Dream зареєстровані ще майже 300 проєктів з відновлення соціальних об’єктів регіону, які не мають джерел фінансування. Попередня вартість їх оцінена у 4 мільярди гривень.

Дослідження вже проведених закупівель відбудови виявило численні факти надання підрядів пов’язаним із владою компаніям, які до того ж мають і сумнівну репутацію. А порушення вимог до публічних закупівель та завищення цін на будівельні матеріали, як показує аналіз, стали в Одесі звичайною практикою.

Тендерна аномалія в одеській мерії

Найбільшими замовниками відновлення соціальної галузі та житла в Одеській області стали структури Одеської міської ради. Для порівняння, у сусідній Миколаївській області найбільшим розпорядником коштів відновлення є департамент містобудування, архітектури та капітального будівництва облдержадміністрації.

Це сталося, зокрема, через те, що у 2024 році Одеська область отримала 543 млн грн субвенції з держбюджету в рамках “Програми з відновлення України”. Програма фінансується Європейським інвестиційним банком. Половина цих коштів, а саме 225 мільйонів, має надійти до бюджету Одеської міської територіальної громади.

Таким чином, 27 закупівель з реконструкції та капремонту соціальних об’єктів на мільярд гривень у 2024 році провело управління капітального будівництва Одеської міськради. Ще на 139 мільйонів гривень уклав контрактів департамент міського господарства.

Чиновникам одеської міської влади належить ще один «рекорд»: найбільша кількість претензій Держаудитслужби до проведених великих тендерів. Найбільше порушень аудитори виявили у закупівлях управління капітального будівництва (УКБ) Одеської міськради. Аудитори встановили порушення у дев’яти найбільших тендерах УКБ.

Чотири великих договори Держаудитслужба вимагає розірвати: на реставрацію хірургічного павільйону лікарні №1 за 168 мільйонів, капремонт школи №12 (69 мільйонів) та школи №61 (120 мільйонів гривень), а також – реставрацію Валіховського корпусу інфекційної лікарні за 148 мільйонів гривень. Втім, підлеглі Труханова у всіх випадках оскаржують висновки аудиторів у суді.

Додамо, що скасування ще двох закупівель управління капітального будівництва мерії записало на свій рахунок Бюро економічної безпеки.

Провести тендер з першої спроби: місія нездійсненна

Загалом розпорядники бюджету Одеської області за 11 місяців 2024 року оголосили понад дві тисячі закупівель робіт з будівництва та капітального ремонту. Nikcenter за допомогою сервісу bi.prozorro.org відібрав закупівлі з реконструкції, реставрації, нового будівництва та капітального ремонту соціальних об’єктів та багатоквартирних будинків з очікуваною вартістю понад мільйон гривень. Всього налічувалося 262 успішно завершені або активні закупівлі станом на 1 грудня.

Привертає увагу великий відсоток скасованих та неуспішних торгів у замовників Одещини. Загалом цього року 111 разів закупівлі відновлення були скасовані або не відбулися через відсутність учасників торгів. Більшість великих закупівель вдається провести лише з другої-третьої спроби.

Наприклад, Раухівська селищна рада лише цього року тричі оголошувала торги на реконструкцію місцевого дитсадка за 147,5 млн грн. Дві спроби виявилися невдалими. Але одразу після укладання контракту з третьої спроби селищна рада розірвала угоду. Також Чорноморська селищна рада лише на третьому тендері обрала підрядника на будівництво нової будівлі для амбулаторії за 52 млн грн.

Ця проблема стосується не лише малих селищних рад, але й найбільших розпорядників бюджету. Так, департамент капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської ОДА тричі провалив закупівлю реконструкції Балтської школи-ліцею №1 на 82 млн грн. Наразі закупівля проходить вчетверте, де у фінал вийшла фірма, чия пропозиція вже була відхилена на попередніх торгах.

Управління капітального будівництва (УКБ) Одеської міськради контракти на реконструкцію усіх п’яти найбільших об’єктів вартістю понад 100 млн грн спромоглося підписати лише з третьої спроби. Причини скасування торгів або розірвання укладених угод вказувалися різні, але у будь-якому випадку з такою кількістю помилок роботу організатора тендерів важко назвати успішною.

Зауважимо, що реальна конкуренція під час пошуку підрядників відбудови переважно відсутня. Хоча понад половина закупівель проводилася за процедурою відкритих торгів, лише у 42 випадках на тендері було більше одного учасника.

Рейтинг замовників відбудови Одещини

Пакт про професійну чесність фігурантів кримінальних справ

Кожен підрядник, що отримує контракт на відновлення соціальних об’єктів Одещини коштом Європейського інвестиційного банку, підписує додатково Пакт щодо професійної чесності. Водночас більшість із його підписантів є фігурантами кримінальних справ, а аудитори вважають підписані угоди протизаконними.

Так, найбільш успішним гравцем на ринку держзамовлень відновлення стала пара пов’язаних між собою одеських компаній – «Консорціум «АВІС» та «Інж-Строй». Разом вони отримають понад 400 мільйонів гривень. 

ТОВ «Консорціум «АВІС» було утворено компаніями «Інж-строй» та СК «Автострой» за місяць до оголошення першого виграного  ним тендеру. Держаудитслужба наразі вимагає від управління капітального будівництва Одеської міськради розірвати контракт з консорціумом «АВІС» на реставрацію інфекційної лікарні за 148 млн грн.

ТОВ «Інж-строй» належить Броніславу Цуркану, колишньому начальнику відділу ЖКГ Овідіопольської райдержадміністрації. Зараз з його компанією «Інж-строй» судиться Держаудитслужба. Аудитори вважають, що у 2021 році компанія отримала підряд від Одеської мерії за фіктивними документами.

Власник ТОВ СК «Автострой» – одесит Андрій Жинчін. Він також є помічником-консультантом депутата Одеської міськради Юрія Шумахера з фракції партії «Довіряй ділам», політичної сили мера Одеси Геннадія Труханова. Раніше фірму відносили до групи «Ростдорстрой», власником якої є Юрій Шумахер. Сама фірма згадується у справі НАБУ про злочинну організацію Кауфмана-Грановського. А ще – фігурує у провадженні, відкритого наприкінці 2023 року про ухилення від сплати податків.

Підрядники відбудови Одещини

Друге місце у рейтингу підрядників відбудови посіло ПрАТ «Ремонтно-будівельна дільниця «Одесголовпостач». Компанію контролює одесит Олександр Фрідман. «Одесголовпостач» є постійним партнером підрозділів Одеської мерії. За весь час акціонерне товариство отримало замовлень майже на мільярд гривень. 

Саме цій компанії дістався скандальний підряд на ремонт Київського райсуду в Одесі у розпал війни, але під тиском громадськості контракт був розірваний. Поліція відкрила кримінальне провадження щодо зловживання службовим становищем чиновниками управління капбудівництва Одеської міськради для надання підрядів «Одесголовпостач» поза тендерними процедурами у 2022 році.

Ціни відбудови

Постійним супроводом найбільших контрактів на відбудову житла та соціальних об’єктів Одеської області цьогоріч стали повідомлення про завищення цін у кошторисах. Це попри те, що навіть із залученням міжнародної допомоги коштів на відновлення регіону не вистачає, і для більшості об’єктів фінансування досі не знайдене.

Так, у контракті ТОВ ПКБ «Альянс» на капремонт школи №61 Nikcenter виявив завищення цін лише за двома позиціями на 1,5 млн грн. Наразі Держаудитслужба дійшла висновку, що цей договір має бути розірваний. 

Ще близько 3 млн грн складає можлива переплата за віконні блоки для ліцею «Михайлівський», де працює ТОВ «Консалтинг-Буд». А у кошторисі концерну «АВІС» на реконструкцію інфекційної лікарні видання “Наші гроші” знайшли переплат на 12 млн грн.

ТОВ «Стані Магнум» заклав у кошториси капремонту школи в селі Надлиманське переплати приблизно на мільйон гривень. Ще в одного учасника, що входить до рейтингу найбільших підрядників відбудови, ТОВ «Пілон», виявили переплати на 2,5 млн грн у кошторисах відновлення житлового будинку на проспекті Шевченка в Одесі.

Все більшого поширення набуває практика, коли у кошторисах  матеріали та устаткування вказуються без жодної конкретики до технічних характеристик, завдяки чому перевірити обґрунтованість цін неможливо. 

Наприклад, у кошторис вже згадуваного контракту на ремонт Валіховського корпусу Одеської інфекційної лікарні концерн «АВІС» записав комп’ютери, телевізори, кондиціонери, холодильники загалом на один мільйон гривень. При цьому підрядник не згадує ані про виробника, ані про моделі або технічні характеристики цього устаткування. 

Варто нагадати, що для закупівель ремонту та будівництва автодоріг можна знайти дані моніторингу цін на основні матеріали, які оприлюднює Служба відновлення та ДП «Національний інститут розвитку інфраструктури». До цих даних є питання щодо їх об’єктивності та повноти, але вони допомагають орієнтуватися у вартості матеріалів замовникам та громадськості.

Тим часом у визначенні відповідності цін на будівельні матеріали у кошторисах закупівель з відбудови чиновники, схоже, покладаються на доброчесність підрядників. А ще – на наполегливість експертів громадських організацій та медіа, які прискіпливо досліджують закупівлі відновлення під час великої війни.

Нагадаємо, що Nikcenter регулярно досліджує закупівлі з відбудови на півдні. Зокрема, як зʼясували журналісти, 10 мільярдів на ремонт доріг в Одеській області розділили між собою депутатські фірми та підрядники з кримінальним шлейфом. А відсутність конкуренції на «дорожньому» ринку сприяє й завищенню цін на матеріали.

відбудова, відновлення роботи, закупівля, Одеська область, тендер


Андрій Попов

У журналістиці понад 20 років. Тематика: економіка, місцеве самоврядування, розвиток міста, ефективність використання публічних коштів.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2025. NIKCENTER