Держава втрачає гроші на закупівлях озброєнь – розслідування
Міністерство оборони України повернуло під свій контроль державну компанію “Спецтехноекспорт” (СТЕ), яка раніше була підпорядкована Головному управлінню розвідки (ГУР), через численні фінансово-господарські порушення та проблеми з дебіторською заборгованістю. СТЕ, зокрема, зривало строки поставки зброї для української армії та поставляло її за завищеними цінами.
Про це йдеться у розслідуванні Української правди “Як Україна втрачає гроші на закупівлі озброєння під час війни”, передає Nikcenter.
За інформацією джерел УП, міністерство оборони вже подало до суду понад 20 позовів проти “Спецтехноекспорту” за невиконані контракти та прострочену заборгованість. Загальна сума претензій становить понад 800 мільйонів гривень. Натомість “Спецтехноекспорт” звинувачує іноземних постачальників та форс-мажорні обставини у зриві поставок і заявляє, що наразі веде переговори для врегулювання ситуації.
Додатково, в процесі перевірки з’ясувалося, що компанія укладала контракти на постачання зброї за завищеними цінами. Наприклад, у жовтні 2023 року був підписаний контракт на постачання 120-мм мінометних снарядів за ціною 680 євро за одиницю, тоді як ринкова вартість становить близько 520 євро, що призвело до потенційної втрати державних коштів на суму 11 мільйонів євро.
Після початку аудиту “Спецтехноекспорт” зіткнувся з блокуванням рахунків, що створює ризики зриву інших контрактів. Міністр Умеров заявив про наміри провести ретельну перевірку діяльності компанії та реорганізувати систему оборонних закупівель, включаючи ліквідацію спецімпортерів та передачу їх функцій Агентству оборонних закупівель для забезпечення прозорості і мінімізації корупційних ризиків.
На тлі розслідування Кабмін уже розглядає можливість повернення “Спецтехноекспорту” у сферу управління міноборони та продовження аудиторських перевірок щодо дотримання умов державних контрактів та використання бюджетних коштів.
Ситуація навколо “Спецтехноекспорту” стала ще більш напруженою після того, як керівник ГУР Кирило Буданов відмовився звільнити нинішнього керівника підприємства Олексія Петрова, що викликало незадоволення Офісу Президента.
Нагадаємо, що власниція компанії-постачальника яєць для міноборони Тетяна Глиняна володіє елітною нерухомістю в курортному місті Хорватії, що викликало широкий резонанс в суспільстві.
Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою