Розширення «Ушуайі» і забудова Леваневців: Миколаївська міськрада під час війни «протягнула» скандальні забудови узбережжя
Розширення «Ушуайі», повʼязаної з головою Миколаївської ОВА Віталієм Кімом, та будівництво апарт-готелю фірмою з орбіти його попередника Вадима Мерікова. А ще – «узаконення» забудови мікрорайону «Леваневці» під хатинки нинішніх і колишніх топ-посадовців та депутатів. Саме таким рішенням ознаменувалась перша сесія Миколаївської міськради від початку повномасштабного вторгнення у грудні 2022-го. Nikcenter проаналізував, за що голосували депутати, підтримавши новий детальний план території міста.
Під виглядом «громадського обговорення»
Роботу над новим детальним планом Миколаєва міська рада розпочала ще до повномасштабного вторгнення. У 2020 році департамент архітектури та містобудування закупив послуги з коригування і розробки детального плану, який охоплює частину території міста, зокрема, мікрорайони «Ліски-2» та «Північний», а також берегову лінію Південного Бугу.
Розгляд містобудівної документації розпочався роком пізніше і оскільки вона стосувалася великої кількості зелених та рекреаційних зон, до обговорення проєкту активно долучилися представники громадського сектору. За відкоригованим проєктом передбачалося, що частина територій, що мають рекреаційне призначення, підлягатиме забудові, на що найбільше нарікала громадськість.
Після початку повномасштабної війни міська рада закрила доступ до містобудівних документів для загалу, однак ані вторгнення, ані незавершене громадське обговорення не завадили їй у грудні 2022 року ці документи затвердити. Саме тоді, коли частина представників громадськості, що брали участь в обговоренні і роботі погоджувальної комісії, воювали на фронті.
Під час роботи погоджувальної комісії один із її членів Дмитро Салімон, який з першого дня повномасштабного вторгнення став до лав Збройних сил України, виступав проти забудови зелених зон.
«Місто повинне розвиватися, ставати сучасним і розширювати свій бюджет, однак перш за все потрібно рахуватися не з бізнесом, а з думкою жителів Миколаєва. Більше того, це – майбутнє наших дітей. Мені не хочеться, відповідаючи на питання «Тато, а що тут раніше було?», дивитися на багатоповерхову стоянку і сумно відповідати: «сквер». Всі ми чудово знаємо, як Миколаєву бракує упорядкованих парків, скверів і зелених зон. Вагома частина значиться на папері, кадастрах, але в реальності через свою занедбаність вони нагадують нетрі зі зламаними лавками і вкраденими урнами», – писав Дмитро Салімон.
За словами військового, громадське обговорення детального плану так і не було завершено. Засідання погоджувальної комісії регулярно переносили, а її члени так і не дійшли згоди щодо запропонованого підприємцями будівництва. Дмитро Салімон переконаний: міська влада мала відкласти затвердження містобудівної документації до завершення повномасштабної війни.
«Під час війни і фізично, і морально більшість представників патріотичної громадськості та місцевих мешканців не можуть брати участь в громадських обговореннях і доводити свою думку, аналізувати, критикувати пропозиції комерційних осіб, які мають на меті лобіювати ті чи інші інтереси. Під час війни це неможливо. На мою думку, треба було відкласти це на потім», – розповів Дмитро Салімон у коментарі Nikcenter.
Тепер по цій частині затвердженого депутатами детального плану із міською радою судиться окружна прокуратура міста Миколаєва. Правоохоронці виявили численні порушення законодавства у прийнятих містобудівних документах.
«Зазначеним рішенням міська рада фактично змінила цільове призначення земельних ділянок площею близько 7 га у рекреаційних зонах загального користування мікрорайону «Леваневці» і Варварівського спуску, тим самим надавши ознак законності існуючій забудові, протиправність зведення якої встановлена численними судовими рішеннями за позовами прокурорів, та створивши умови для нового будівництва індивідуальних житлових будинків на цих територіях», – повідомили в Миколаївській обласній прокуратурі.
Крім того, як вважають прокурори, у документі не визначено межі прибережної захисної смуги Бузького лиману, що створює загрозу забруднення водойми, узбережжя та знищення навколоводних рослин і тварин.
Наголошують правоохоронці і на тому, що міська рада безпідставно не врахувала численні пропозиції громадськості. На етапі обговорення документу активісти мали багато зауважень і щодо зміни цільового призначення окремих ділянок, і щодо впливу його прийняття на екологію міста.
Наразі справу розглядає Миколаївський окружний адміністративний суд. І стосується вона не лише узаконення зведеного відомими миколаївцями житла, але й бізнес-інтересів нинішніх і колишніх очільників регіону.
Розбудова бізнесу, повʼязаного з Віталієм Кімом
Новий детальний план частини території Миколаєва охоплює, зокрема, Варварівський спуск. Тут багато років розташовується розважальний комплекс «Ушуайя».
Під час обговорення містобудівної документації підприємство-власник «Ушуайі» – ТОВ «Южное море» – та власник будівлі колишнього ресторану «Ольвія», розташованого на території комплексу – ТОВ «Універс ЛТД» – звернулися до міськради із пропозицією внести зміни в детальний план території.
Компанії запланували будівництво двох обʼєктів: спортивно-оздоровчого центру на 4-5 поверхів з басейном на місці одноповерхової будівлі ресторану «Ольвія» та будівництво з розширенням і надбудовою існуючої будівлі готелю на території «Ушуайі».
Під час громадських обговорень детального плану їх учасники дійшли думки, що заплановане будівництво потребує детальнішого розгляду на погоджувальній комісії, а також – врахування історико-архітектурного плану міста. Члени комісії ж погодилися лише з будівництвом спортивно-оздоровчого центру на місці ресторану «Ольвія», що і передбачено вже затвердженим детальним планом.
Згідно з інформацією Державного земельного кадастру, земельна ділянка по Варварівському спуску, 5, де розташований розважальний комплекс, належить до водоохоронної зони і за законодавством, має суттєві обмеження щодо використання. Зокрема, тут заборонено будівництво в межах 100 метрів від урізу води, а власники майнових комплексів, розташованих на узбережжі, мають забезпечити всім громадянам вільний доступ до нього.
Обидві компанії ТОВ «Южное море» та ТОВ «Універс ЛТД» належать місцевому жителю Олександру Степанову. Бізнесмен повʼязаний із родиною голови Миколаївської ОВА Віталія Кіма спільним бізнесом – компанією «Арена Спорт 2011». За даними аналітичної системи YouControl, співвласниками компанії є інше підприємство Степанова «Сайлент» та жителька Миколаєва Ольга Кім. Сам Віталій Кім був керівником «Арена Спорт 2011» до 2016 року.
Простежується аналогічний звʼязок Кіма з Олександром Степановим і через компанію «Мисливець Миколаїв». Фірмою, що належить власнику «Ушуайі», раніше теж керував Кім. А наразі посаду керівника компанії зайняла його дружина Юлія.
Як відомо, нинішній голова Миколаївської ОВА до приходу у владу був управляючим комплексу «Ушуайя». А вже під час повномасштабного вторгнення зізнався, що насправді був співвласником закладу.
Невідомо, чи допомогли звʼязки у владі Олександру Степанову все ж отримати від міської влади «добро» на розширення свого бізнесу, попри обмеження законодавства для водоохоронних зон. Та наразі прокуратура заявляє про незаконну зміну цільового призначення землі по Варварівському спуску.
Ще один готель – попереднику
Під час громадських обговорень нового детального плану території Миколаєва із пропозицією передбачити будівництво ще одного готелю звернулася і місцева компанія «Югстройкомплект». Представник фірми просив врахувати на земельній ділянці по вулиці Спортивній, 23 його наміри реалізувати проєкт з реконструкції та будівництва комплексу апарт-готелю.
Згідно з інформацією Державного земельного кадастру, земельна ділянка призначена для громадської забудови, а саме – для обслуговування майнового комплексу футбольної бази. Проте з 2018 року ділянка вже перебуває у приватній власності «Югстройкомплекту» і про спортивний комплекс, доступний для містян, вже давно забули.
У 2006 році Миколаївська міська рада продала спортбазу МФК компанії «Сігма-Спорт», якою раніше керував ексочільник ОДА Вадим Меріков. У 2012 році прокуратура навіть намагалася повернути зазначену земельну ділянку і майновий комплекс футбольної бази у власність міста, проте безуспішно.
Замість спортивного чи оздоровчого закладу, за новим детальним планом, зʼявиться новий готель. Хоча і під час громадських обговорень, і під час засідань погоджувальної комісії активісти наголошували на тому, що земельна ділянка має використовуватися за її призначенням.
ТОВ «Югстройкомплект», що є власником ділянки по вулиці Спортивній, 23, належить Олені Кравцовій та Андрію Колесову. Обидва повʼязані із вже згаданим ексголовою Миколаївської ОДА Вадимом Меріковим спільним бізнесом.
Олена Кравцова, за даними аналітичної системи YouControl, була головною бухгалтеркою ТОВ «Україночка», що належало Ірині Меріковій. А також – власницею компанії «Укр-Скад», якою до того володіли сам Вадим Меріков та нинішній власник «Югстройкомплекту» Андрій Колесов.
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень, прокуратура судилася з компанією через ще одну земельну ділянку, що розташована у Миколаєві та належить державі. Йдеться про 1,8 гектарів землі по вулиці Північній майже на самому узбережжі. Їх компанія нібито незаконно отримала від Миколаївської міськради в оренду на 10 років для будівництва комплексної житлової забудови. Однак наразі ця земля досі перебуває в оренді фірми.
«Смачні» ділянки на узбережжі – маєтки замість зони відпочинку
Забудова прибережної зони у Леваневцях протягом багатьох років обурювала місцевих жителів. Адже фактично замість вільного для доступу узбережжя тут – приватні маєтки за високими парканами, які обмежили доступ до води простим миколаївцям.
Про незаконну забудову прибережної зони у Леваневцях Nikcenter вже писав у розслідуванні «Втратили береги». Тоді ми дослідили, як коштовна земля у живописному мікрорайоні переходила у власність відомих жителів міста. Серед тих, хто обзавівся землею на березі Бузького лиману, – колишній член виконкому Петро Мойсол, один з колишніх директорів «Зорі-Машпроект» Валерій Подимака, депутат обласної ради Садрідінов та родичі скандальних бізнесменів Олексія Пеліпаса і Сергія Бергмана.
Незаконна приватизація рекреаційних територій у цьому мікрорайоні оскаржувалась у суді. Лише у першому півріччі 2020-го суд вчергове повернув у власність громади один гектар земель рекреаційного призначення, які міська рада віддала під забудову. Тоді їхню вартість правоохоронці оцінювали у понад 600 тисяч гривень.
Однак вже новий детальний план, затверджений міськрадою під час великої війни, як стверджують прокурори, фактично узаконює всю наявну забудову рекреаційних земель. Більше того – документ передбачає, що частина території у мікрорайоні «Леваневці» підлягає і новій житловій забудові. Зокрема, йдеться про земельні ділянки на самому узбережжі Бузького лиману по вулиці Леваневців та Польотному провулку.
При цьому, як розповіли у коментарі Nikcenter учасники громадського обговорення проєкту, ще у 2021 році про забудову цієї території взагалі не йшлося. Тоді на проєкті вона позначалася зеленим кольором і залишалася рекреаційною зоною. Наразі, згідно з інформацією з Державного земельного кадастру, частина території на самому узбережжі має інше цільове призначення – для житлової та громадської забудови. А частина земельних ділянок вже передана у приватну власність.
Після початку судового розгляду справи за позовом окружної прокуратури міста Миколаєва через затвердження міськрадою нового детального плану до суду зʼявилися шість місцевих жителів. На підготовчому судовому засіданні 11 червня вони подали заяви про залучення до участі у справі на стороні відповідача. Вони заявили, що є власниками нерухомого майна та мешканцями відповідної території, а відтак «рішення в цій справі може вплинути на їх права та інтереси», хоча переконати у цьому суддю їм не вдалося.
Цікаво, що згідно зі звітом про Стратегічну екологічну оцінку, новий детальний план території Миколаєва нібито передбачає створення зелених насаджень загального користування та створення зон для відпочинку місцевих жителів. За висновком автора документу, яким виступив сам архітектор, що розробляв детальний план, це «позитивно вплине на загальні умови життя та сприятиме зменшенню ризиків для здоров’я населення». Та чи матиме позитивний вплив на умови життя в Миколаєві забудова 7 гектарів рекреаційних земель?
Nikcenter звернувся із запитами на коментар до Миколаївської міської ради та до головного архітектора Миколаєва Євгена Полякова. Нас цікавило: чому детальний план території узбережжя було поспіхом прийнято під час воєнного стану, поки представники громадськості, шо брали участь в його обговоренні і наголошували на проблемі забудови зелених зон, воюють на фронті. А ще – чому такі нечисленні рекреаційні землі Миколаєва віддали під чергову забудову. Однак наразі відповіді ані від міськради, ані від директора департаменту архітектури журналісти не отримали.
Згідно з Водним кодексом України, обмеження доступу громадян до узбережжя водних об’єктів на земельних ділянках прибережних захисних смуг, а також справляння за нього плати є підставою для припинення права користування земельними ділянками прибережних захисних смуг за рішенням суду.
Депутатка Миколаївської міськради 6-7 скликань Тетяна Суслова, яка активно боролася із забудовою зелених зон Миколаєва та брала участь в громадському обговоренні нового детального плану частини території міста, переконана: цей документ матиме негативні наслідки і для екології, і для мешканців.
«Цей детальний план не відповідає Водному кодексу та Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування». Тому ситуація з можливістю потрапити жителям на берег Бузького лиману не змінилася. Ця територія фактично закрита», – говорить Тетяна Суслова.
Проте, схоже, Миколаївська міськрада не надто цікавиться інтересами простих жителів, яким майже не залишили вільних місць для відпочинку. Замість того, щоб утримувати наявні зелені та прибережні зони у гідному стані та створювати нові, у Миколаєві будуватимуть численні маєтки, готельні та розважальні комплекси.
Бузький лиман, забудовник, зелені зони, миколаїв, узбережжя
виктор
добрый день уважаемая журналист-расследователь.
очень пафосная и однобокая статья. создается впечатление что вы выполняете заказ наших правоохранительных органов. не изучив всю ситуацию полностью вы становитесь соучастником незаконных действий нашей прокуратуры и судов против простых граждан . если б вы по-настоящему, как честный журналист , вникли в суть происходящего ,то увидели что прокурор сначала дает разрешение на выделение участков под застройку домов (мы получили государственный акт на земю), а потом после того как люди построились , ввели дома в эксплуатацию (в конце концов проживают несколько лет)
прокурор подают в суд на признание незаконного выделение земельного участка . после этого отбор земли у собственника и снос дома. как вам схемка ? ничего вам не напоминает ? все в духе времени. поэтому прежде чем называть себя журналистом-расследователем имейте полную картину происходящего и услышьте другую сторону.
спасибо.