Фірми депутатки та іноземного холдингу задешево отримали сільгоспземлю на Одещині завдяки змовам на торгах

Податки на сільськогосподарську землю та здача комунальної ріллі в оренду – одні з основних джерел доходу для українських громад. Земельна реформа зобов’язала власників комунальної землі  передавати ділянки в користування тільки через електронні аукціони. Завдяки цьому механізму громадам вдається збільшити початкову вартість оренди в кілька разів. 

Nikcenter проаналізував, які компанії отримали найбільше перемог на земельних аукціонах в Одеській області. Виявилося, що деякі підприємства отримали в оренду сотні гектарів за мінімальною вартістю – втричі меншою за середню в регіоні. Вони розіграли торги завдяки фіктивній конкуренції. А серед їхніх власників та працівників – люди з депутатськими мандатами. 

Торги з самим собою

На Одещині з початку 2022 року успішно провели понад тисячу електронних аукціонів з продажу права оренди комунальної сільськогосподарської землі. Хоч через повномасштабне вторгнення РФ торги були призупинені практично на рік, в користування приватним підприємствам вже встигли передати 10,6 тисяч гектарів ріллі.

Згідно з даними Київської школи економіки, торік Одеська область була лідером в Україні за рівнем доходу від оренди сільгоспземель через аукціони Prozorro.Продажі. А середня ціна оренди гектара при цьому складала близько 10 тисяч гривень.

Однак Nikcenter знайшов більше сотні аукціонів, в яких перемогу отримували одні й ті самі компанії поспіль. При цьому вартість оренди гектару на них ледь перевищувала пропоновану громадами мінімальну плату – 3-5 тис. грн.

Селянсько-фермерське господарство “Прогрес” та фермерське господарство “Прогресагро” разом отримали 38 перемог на аукціонах в Одеській області. Підприємства об’єднують не тільки схожі назви, а й одна власниця. Вони належать депутатці Балтської міської ради та дружині голови Подільської районної державної адміністрації Ользі Лазаренко. Також вона займає посаду директорки в обох фірмах.

Депутатка Балтської міськради Ольга Лазаренко. Колаж із соцмереж

Ми зателефонували на підприємство “Прогрес” з проханням про коментар. Головна бухгалтерка компанії сказала, що “не може нам відповісти”, чому підприємства Ольги Лазаренко конкурували між собою на земельних торгах. Ми надіслали питання і депутатці, однак поки не отримали відповіді. 

Практично на всіх торгах компанії депутатки конкурували лише між собою. Їхні кінцеві ставки здебільшого були більшими за початкову вартість оренди всього на 300-1500 гривень.

Один з аукціонів, які розіграли компанії депутатки Лазаренко. Різниця цінових пропозицій – 6 гривень. Скриншот з Прозорро.Продажі

Тільки на чотирьох з 38 виграних фірмами Лазаренко аукціонах реєструвалися й інші підприємства. Завдяки цьому на одних торгах вдалося збільшити вартість оренди з 49 до 180 тисяч гривень.

Загалом “Прогрес” та “Прогресагро” отримали в оренду на 7 років 335 гектарів землі в Балтському районі. Аукціони проводила Балтська міська рада, депутаткою якої є Ольга Лазаренко.

Компанії, які отримали найбільше перемог на аукціонах з оренди комунальної сільгоспземлі в Одеській області. Інфографіка Nikcenter

Аграрний експерт Київської школи економіки Роман Нейтер зазначає, що в організаторів торгів немає можливості обмежити, хто може брати участь в аукціоні. 

На офлайн-аукціонах, які були до Прозорро.Продажі, недобросовісні організатори не допускали деяких учасників  до аукціону. Аж до того, що закривали двері в приміщенні, де відбувалися торги, чи переносили місце аукціону без повідомлення. Наразі таке неможливо, адже учасник може реєструватися через різні майданчики.

Але сільські ради добре знають, які компанії працюють на їхній території чи поблизу. І найкращим способом підвищувати конкурентність на аукціонах була би агітація ряду місцевих підприємств взяти в них участь”, – пояснив експерт.

Тож, можливо, керівництво громад може неформально домовлятися, хто з підприємців прийде на земельний аукціон. Однак в Балтській міськраді запевняють, що запрошують всі місцеві підприємства та поширюють повідомлення про аукціони. 

Коли відбувається перевірка переможця торгів, ми з’ясовуємо, чи він подав певний перелік документів, чи підписав він своїм підписом, чи надав документ про його сплату реєстраційно-гарантійного внеску. Вже якщо він один з документів не надав, тоді ми маємо право їх дискваліфікувати. А перевіряти за бенефіціарами чи зв’язками з іншими учасниками, то такого немає в Земельному кодексі”, – сказав відповідальний за проведення аукціонів міськради Олександр Березюк.

“Суперники” з однаковими директором та власниками

Торік на Прозорро.Продажі, де розміщують земельні аукціони, одним з найбільших організаторів за кількістю успішних торгів назвали Чогодарівську громаду на Одещині. 

З 2022 року ця сільська рада успішно провела 44 аукціони і передала в оренду на 7 років 603 гектари ріллі. З них понад 400 гектарів отримала компанія, суперником якої на торгах теж стало підприємство з такими ж директором та власниками.

Йдеться про підприємство “Райз-агро” з холдингу “Швейцарський Стійкий Аграрний Холдинг” (SSAH). На 28 аукціонах її єдиним суперником стала компанія “Оберіг 15”, яка входить до тої ж групи.

На цих торгах ціна продажу права оренди виросла від початкової всього на 300-2000 гривень. 

Постійним конкурентом “Райз-агро” на земельних аукціонах стало “Оберіг 15” з того ж агрохолдингу. Скриншот з Прозорро.Продажі

Загалом на 28 аукціонах дохід громади виріс від мінімальної плати на 50,4 тисячі гривень: з 1,35 до 1,4 мільйона на понад 400 гектарах ріллі. Хоча на таку ж суму зростала вартість оренди на кожному з кількох аукціонів Чогодарівської громади, де брали участь 4 підприємства. На них дохід громади був в середньому вдвічі більшим за виставлену вартість. 

Якби така тенденція була і на аукціонах, які розіграли представники SSAH, дохід з них міг би скласти 2,7 млн грн.

Експерт Роман Нейтер підтверджує, що низький ріст вартості оренди під час торгів свідчить про відсутність реальної конкуренції.

Зазвичай ціна зростає суттєво, коли є реальна конкуренція на торгах. Якщо відбувається лише один-два кроки зростання вартості, то є високий ризик, що учасники аукціону – пов’язані особи”, – говорить Роман Нейтер.

Компанії “Райз-агро” та “Оберіг 15” мають одного директора – Пітера Томсона – та одних бенефіціарних власників. Згідно з даними Єдиного реєстру юросіб, це бізнесмени Абдул-Массіх Набіль зі Швейцарії, Пітерс Гарван Рорі з Ірландії та Лахай Жан Марк Жозеф з Люксембургу.

Конкуренти на торгах “Райз-агро” та “Оберіг 15” мають прямий зв’язок. Інфографіка Nikcenter

Також у ТОВ “Райз-агро” та ТОВ “ОБЕРІГ 15” однакові контактні номер телефону та електронна пошта. Єдине, що їх розрізняє – місцезнаходження. Перша зареєстрована в колишньому Іванівському районі Одеської області. А “Оберіг 15” розташовується в Чогодарівці, де й отримав землю іноземний холдинг.

Власники SSAH володіють ТОВ “Оберіг 15” через компанію ТОВ “Юей Сестейнебл Агрі Трейдинг”. Та, згідно з відгуком на сайті про роботодавців, саме на цю компанію оформлювали працівників одеського офісу агрохолдингу.

Відгук, ймовірно, колишнього працівника SSAP на сайті “Про роботу”

Ми звернулися до компаній, які, попри прямий зв’язок, “конкурували” на аукціонах, однак наразі чекаємо на їхній коментар.

Фейкова конкуренція зі справжніми бухгалтерами 

Після аналізу аукціонів Nikcenter відібрав десять підприємств, які виграли найбільше торгів з оренди ріллі в Одеській області. І в шести з них знайшли ознаки можливої змови на торгах. Зазвичай вони приходять на аукціон з постійним конкурентом, який практично не торгується, і підвищують вартість оренди мінімально.

В деяких “економних” підприємців конкурентами стають не тільки їхні ж компанії, а й окремі працівники.

Компанія “Дружба народів” отримала в оренду більше 225 гектарів на 25 аукціонах Новоборисівської громади. Крім неї на торги постійно реєструвалася одна фізична особа – Ірина Олексіївна Чернецька. 

Nikcenter знайшов її декларацію як депутатки Новоборисівської сільради. Крім цього Чернецька вказує, що працює бухгалтеркою вищезгаданого ТОВ “Дружба народів”. 

Ймовірно, вона є донькою власника підприємства Олексія Киршула, адже вони були прописані за однією адресою. Раніше жінка отримувала від нього грошові подарунки. Як вказано в її деклараціях, підприємець Олексій Киршул передав їй по майже 100 тисяч у 2021 та 2022 роках. 

Ми запитали у Ірини Чернецької, чому вона конкурувала на аукціонах з підприємством, у якому працює. 

Ну зрозуміла. І що тепер робить потрібно?.. Не маю зараз часу спілкуватися”, – відповіла учасниця торгів. 

Ділянка в Новоборисівській громаді, яку отримала в оренду фірма “Дружба народів”

В цій же громаді перемогу в 19 аукціонах отримало ТОВ “Агропромсервіс”. Єдиним конкурентом підприємства стала Тетяна Кундрик, яка, згідно з реєстром юросіб, займає посаду його бухгалтера.

Що робити зі змовами на земельних аукціонах?

Роман Нейтер з Київської школи економіки пояснює, що електронні торги, на противагу старим офлайн-торгам, мають приносити громадам значно більші прибутки. Вони є прозорими та відкритими для різного бізнесу, а, отже, на них має бути конкуренція.

Якщо порівнювати, то аукціони на платформі Прозорро.Продажі з урахуванням всіх факторів десь на 30% дають більшу ціну, ніж було на старих аукціонах. І ми бачимо, що зараз аукціони закінчуються вищою ціною, ніж це було на офлайн-торгах”, – розповідає аграрний експерт.

Однак аналіз Nikcenter показав, що попри мінімальні корупційні ризики системи, деякі бізнесмени в Одеській області створюють фіктивну конкуренцію на торгах. Випадки, які ми знайшли, показують, що для цього їм достатньо подати заявку на участь в аукціоні від іншої своєї ж компанії, або від імені працівника підприємства.

Журналісти Nikcenter звернулися до керівництва системи аукціонів Прозорро.Продажі з інформацією про ймовірні порушення на торгах в Одеській області.

Членкиня Правління АТ “Прозорро.Продажі” Оксана Рак пояснила, що перевірка ймовірної змови учасників торгів можлива вже після аукціону і проводиться АМКУ. Адже це однозначно визнається антимонопольним законодавством як порушення,  а саме – як “антиконкурентні узгоджені дії, що стосуються спотворення результатів аукціону”.

За її словами, до відповідальності притягують компанії навіть за змови кількарічної давності.

Впродовж останніх років спостерігаємо послідовну позицію АМКУ щодо виявлення аукціонів із пов’язаними учасниками та накладення штрафів на них саме за антиконкурентні узгоджені дії. Розмір штрафу пропорційний фінальній ціні на аукціоні та у випадку дорогих лотів може сягати мільйонів гривень. 

Також маємо приклади рішень АМКУ щодо накладення штрафів на порушників на аукціонах 3-4 річної давнини. Таким чином, від відповідальності не застрахований жоден недобросовісний учасник, який вдавався до антиконкурентних дій”, – сказала Оксана Рак.

В Прозорро.Продажі стверджують: якщо організатор аукціону має достатні підстави вважати, що в його аукціоні брали участь пов’язані учасники, то з його боку було б правильним звернутися до АМКУ з відповідною заявою. 

Зазначимо, що подібні змови на торгах аж ніяк не допомагають громадам отримувати дохід від землі. Зараз на земельних торгах існує цілком законний спосіб придбати права на ділянки як за участі інших учасників, так і без них.

Щоб земельні торги були визнані успішними, на них має бути щонайменше 2 учасники і ціна лота має зрости щонайменше на 1 відсоток від стартової. Однак на деякі ділянки претендує тільки один учасник: зазвичай це продиктовано особливостями ділянки, її місцем розташування. 

Законодавець передбачив таку ситуацію та закріпив у кодексі наступне правило: якщо земельні торги було визнано неуспішними через участь в онлайн-аукціоні тільки одного учасника і на наступні торги щодо цієї ж ділянки прийшов цей же учасник – він має право придбати права на ділянку за запропонованою ним ціною (але не нижче стартової ціни)”, – пояснює членкиня правління “Прозорро.Продажі” Оксана Рак.

Попри повномасштабну війну, коли громади потребують коштів на життєдіяльність та допомогу армії, деякі компанії, схоже, піклуються лише про збільшення свого земельного банку. Розігруючи аукціони, вони порушують законодавство та позбавляють ОТГ можливості більш вигідно здати в оренду комунальну ріллю. А керівництво громад, в свою чергу, ігнорує зв’язки учасників земельних торгів та їхні змови.

аукціон, земельна ділянка, корупція


Оксана Орсач

Журналістка-розслідувачка.Висвітлює у матеріалах корупцію на місцевому рівні та воєнні злочини. Працює в команді Nikcenter з 2019 року.Звертайтеся поштою orsach@nikcenter.org

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER