Заробити на бюджеті: як звʼязки сина ректора могилянки Клименка можуть допомагати йому отримувати підряди

Син ректора одного із провідних миколаївських вишів Юрій Клименко – успішний підприємець. За роки у бізнесі його компанії встигли отримати десятки мільйонів на бюджетних підрядах. Nikcenter зʼясував, що одним із замовників його послуг стала очолювана батьком могилянка, а з приходом до влади бізнес-партнерки Клименка справи пішли в гору навіть у його родичів. 

Тисяча їжаків 

Наприкінці квітня цього року управління інфраструктури Миколаївської ОВА несподівано вирішило придбати протитанкових їжаків більше ніж на 7 млн грн. Без будь-якої конкуренції чиновники підписали угоду із 70-річною місцевою жителькою Наталією Овсянниковою та не оприлюднили документ у Prozorro. Із закупівлі відомо лише, що бізнесвумен має поставити тисячу їжаків до кінця поточного року. 

Інформація про придбання оборонних загороджень за бюджетні кошти обурила місцевих підприємців, які на початку повномасштабного вторгнення виготовляли їжаки і безкоштовно розміщували їх на території регіону, аби зупинити просування ворога. 

У коментарі Nikcenter Гурген Григорян розповів, як у перші дні великої війни разом із партнерами вони самотужки розміщували їжаки на околицях міста, де була загроза прориву ворожих колон. 

«Ми виготовляли якісні їжаки, звозили, наприклад, в Тернівку на позиції. За свій рахунок робили все і навіть не чекали, щоб хтось нам за щось заплатив. Бо ми це робили для перемоги, а не щоб заробити», – розповідає чоловік. 

За словами Гургена Григоряна, виготовлення їжаків було недешевим, на додачу підприємці за власний рахунок закуповували пальне для генераторів, коли не було світла, та для транспорта, аби доставити загородження від бронетехніки по місту. 

У перші дні повномасштабного вторгнення миколаївські компанії «Монтаж Сервіс М», «Автомир» та «ЮТК Миколаїв» виготовляли і доставляли протитанкові їжаки. Фото Гургена Григоряна

Пізніше, коли загроза наступу росіян на Миколаїв знизилася, загородження та шини, які були по всьому місту, почали розбирати. Чоловік розповідає: був обурений, коли дізнався, що обласна влада витратила мільйони бюджетних коштів, аби придбати протитанкові загородження, які, на його погляд, вже не потрібні на Миколаївщині.

«Потім побачили, що наші їжаки почали зникати. Я запитував, може, якщо вони вже не потрібні, то ми забрали б на переробку. Але нам нічого не повернули. А тепер, коли я побачив, що хтось на цьому заробляє…», – бідкається підприємець. 

Деякі протитанкові їжаки досі залишаються на узбіччях, зокрема на вʼїзді до міста, що також натякає на їхню непотрібність. Проте у обласній адміністрації запевняють, що їжаки, які, зокрема, безкоштовно виготовляли і розміщували місцеві підприємці, зрештою «було передано військовим частинам, що розташовані або розташовувалися на території Миколаївської області для використання згідно їх планів та завдань».

У Prozorro можна знайти аналогічні закупівлі протитанкових їжаків у інших регіонах. Торік Київська обласна військова адміністрація придбала їжаків більше ніж на 1 млн грн. За ці гроші було закуплено 225 загороджень трьох видів, вартість яких становила від 3683 грн до 4262 грн за штуку. Визначити вартість миколаївських їжаків неможливо через відсутність договору. Та якщо рахувати від загальної суми, то кожний виріб обійшовся бюджету десь у 7280 грн – майже вдвічі дорожче, ніж у столиці. Проте, за даними spending.gov.ua, кошти за їжаки ФОП Овсянниковій досі не перераховували. 

Успішна підприємиця, яка «зірвала куш» на бюджетній закупівлі, схоже, є  тещею Юрія Клименка – сина багаторічного ректора ЧНУ ім. Петра Могили Леоніда Клименка. Вони не приховують своїх родинних звʼязків та публікують спільні світлини у соцмережах.

Юрій Клименко (в центрі), ректор ЧНУ Леонід Клименко з дружиною (справа) та Наталія Овсянникова з чоловіком (зліва). Фото з Фейсбук

В пресслужбі голови Миколаївської ОВА повідомили, що закупівлю здійснили за рахунок резервного фонду обласного бюджету.

«Жодна посадова особа Миколаївської ОВА чи Миколаївської обласної ради не впливала на вибір підрядника. Вибір проведено виключно виходячи із запропонованих у комерційних пропозиціях цін та готовності надати запропоновану продукцію у встановлені ОУВ «Дунай» обмежені строки», – йдеться у листі пресслужби Віталія Кіма.

Успішна бізнесвумен 

За понад чотири роки підприємницької діяльності із Наталією Овсянниковою укладала угоди лише обласна військова адміністрація. «Розгледіли» ФОП Овсянникову обласні чиновники під кінець 2022 року, коли напередодні Нового року за десятьма договорами без тендерів купили у 70-річної підприємиці товарів на суму близько 1,4 млн грн. 

Серед придбаного: ноутбуки, принтери, насоси, гідравлічний кран. Всі договори із Наталією Овсянниковою підписав особисто Віталій Кім. Цікаво, що телефон, який вказано у документах як контактний номер Овсянникової,  зазначений у телефонних книгах інших користувачів як «Клименко Юрій Леонідович» та «Віктор Триботехника». 

Причина успіху тещі Юрія Клименка на закупівлях Миколаївської ОВА може критися у його звʼязках у владній верхівці. Клименко – бізнес-партнер донедавна голови Миколаївської обласної ради Ганни Замазєєвої, яка обіймала цю посаду з 2020 року. Чиновниця, її чоловік Юрій Замазєєв та Юрій Клименко володіють миколаївською компанією «Рантье Груп», яка спеціалізується на оренді нерухомості. 

Також Юрій Клименко у лютому 2022 року став бізнес-партнером батька Замазєєвої, Володимира Ярмака. Разом вони заснували ТОВ «Відпочинок та рибалка», яким керує Клименко. 

Володимир Ярмак з донькою Ганною Замазєєвою. Фото з Фейсбук

Журналісти Nikcenter поцікавились, чи допомагала просувати компанії свого бізнес-партнера колишня голова Миколаївської обласної ради Ганна Замазєєва. Проте відповіді від неї не надійшло.

Звʼязки бізнесмена Юрія Клименка із впливовими миколаївцями

Родичка – конкурентка на тендерах 

Схоже, що теща Юрія Клименка Наталія Овсянникова достатньо давно інтегрована в його бізнес. З 2018 року жінка є власницею миколаївського ТОВ «КЛМ Пласт», яке до того належало Юрію Клименку та прізвище якого читається у назві компанії. Переписати фірму з самого Клименка на його родичку могли з кількох причин. 

Перша – щоб прізвище Клименка рідше зʼявлялося у договорах, укладених між його фірмою і ЧНУ ім. Петра Могили, очолюваним його батьком. Відтоді, як «КЛМ Пласт» переписали на Овсянникову, фірма отримала ряд невеликих замовлень від вишу загалом десь на 170 тис. грн. 

Другою причиною зміни власника компанії, яку можна вважати формальною, стала її регулярна «конкуренція» на тендерах із фірмами, що офіційно належать Клименку. 

У серпні 2022 року «КЛМ Пласт» спільно із Колективним науково-виробничим підприємством «Тріботехніка», власником якого є Юрій Клименко, брали участь у тендері адміністрації Заводського району. Теща із зятем «конкурували» за закупівлю послуг зі збирання, перевезення і утилізації шин з території району. На це з бюджету планували витратити 921 тис. грн, проте зрештою закупівлю відмінили. 

Раніше, у вересні 2020 року, КП Миколаївської міськради «Капітальне будівництво міста Миколаєва» провело тендер з будівництва навчальних приміщень ліцею «Академія дитячої творчості». На освоєння 5,4 млн грн прийшли лише два учасники – «Тріботехніка» Юрія Клименка та ФОП Наталія Овсянникова, які і розіграли між собою бюджетне замовлення. 

При цьому теща Клименка настільки не заморочувалась над своєю участю в торгах, що надіслала не всі документи. Решту довідок, які Овсянникова все ж надала замовнику, схоже, було надруковано на тому самому принтері, що й документи «Тріботехніки». Про це свідчать ідентичні плями на документах, які родичі-конкуренти подали на один тендер. 

Довідки, надані «Тріботехнікою» та ФОП Наталією Овсянниковою на тендер КП «Капітальне будівництво міста Миколаєва». Матеріали з Prozorro

Зрештою, підряд отримала фірма Клименка, яка запропонувала на 6 тис. грн менше, ніж Наталія Овсянникова. Проте виконати роботи вчасно підряднику не вдалося. 31 грудня 2021 року «Тріботехніка» та КП «Капітальне будівництво міста Миколаєва» уклали чергову додаткову угоду, якою продовжили дію договору на 2022 рік.

Поспілкуватися із пенсіонеркою-підприємицею журналістам Nikcenter не вдалося. Питання про тендерні змови з тещею, а також про ймовірне отримання контрактів завдяки впливовим звʼязкам ми поставили Юрію Клименку. 

«Ніяких протеже немає. Ми беремо участь у різних закупівлях, – відповів Клименко на питання про можливий вплив Ганни Замазєєвої на розвиток його бізнесу і бізнесу його тещі. 

У розмові із журналістом Nikcenter підприємець ухилився від прямої відповіді на питання про те, ким йому є Наталія Овсянникова. Проте запевнив, що якщо буде виявлено і підтверджено їхні тендерні змови, готовий понести відповідальність. 

«Будь ласка, звертайтеся, доказуйте, що ми винні. Ми будемо, як-то кажуть, відповідати згідно чинного законодавства. А якщо ви допускаєте якісь припущення, а вони не виявляться вірними, то це може бути наклепом, чи як це розглядати?», – додав підприємець. 

Нажите чесною працею 

Наразі, згідно даних реєстру юридичних осіб, Юрій Клименко повністю або частково володіє 12 компаніями, а також має ФОП. За даними аналітичної системи YouControl, всі його підприємства загалом отримали з бюджету понад 72,5 млн грн. Ще закупівель десь на 8,6 млн грн дісталися його тещі Наталії Овсянниковій. 

Схоже, що син ректора ЧНУ обжився чималим переліком майна. Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у травні 2023 року Клименко став власником квартири в новобудові Одеси. Крім цього, йому належать вісім квартир та велика нежитлова будівля у Миколаєві. 

У власності підприємця – ще девʼять земельних ділянок на Миколаївщині, шість з яких – на курортній Березанщині. Ще одну земельну ділянку у тому ж населеному пункті Кімівка Березанського району, поряд із ділянками Юрія Клименка, записали на його улюблену тещу. 

У власності ректора могилянки Леоніда Клименка – просторий будинок з видом на річку, розташований у мкр. Соляні. Оселя на понад 320 кв. м належить науковцю ще з 2007 року. Його дружина у 2016 році стала власницею ще одного будинку в Миколаєві, на 83 кв. м. 

Схоже, що саме з оселі, яка оформлена на ректора ЧНУ, і публікують світлини Юрій Клименко і його дружина Анна. 

Дружина Юрія Клименка. Фото з Інстаграм Анни Клименко

На прибутковому бізнесі, який створює робочі місця і насичує казну коштами, і тримається економіка регіону. Та якщо цей бізнес створюється на змовах і звʼязках з владною верхівкою, яка «просуває» потрібного підрядника, – йдеться скоріше про бажання заробити за рахунок платників податків. Особливо тоді, коли мільйонні витрати на непотрібні товари не лише недоречні, а ще й цинічні. 

миколаївська обласна рада, Миколаївська ОДА, тендер


Олеся Баранцевич

Журналістка-розслідувачка МЦЖР. Авторка антикорупційних розслідувань, співавторка розслідувань про воєнні злочини російських окупантів в Україні. Лауреатка Всеукраїнської премії імені Василя Сергієнка.

Коментар

  • Йде війна. Гинуть молоді люди… За що? За оцю мерзоту… Вражає кругова порука… І скрізь- Клименко , який перетворив Могилянку в суцільну корупційну складову… І ми дивуємось, що кращі випускники шкіл ідуть за кордон, де дають не тільки знання , а й вчать жити за законами держави, де з тебе не « здируть « після вступу декілька тисяч за вигадані « проєкти»… Коли одні і ті ж обличчя виграють тендери, то там не можуть бути непричетними високопосадовці як міста, так і обласні…Цинізм про закупівлю їжаків вражає… Як за гарними і милими посмішками скриваються сумнівні справи… Одні захищають свою землю ціною власного життя, здоровʼя, а інші- на цьому наживаються… Ніколи б не віддали своїх рідних в оці , зовсім не чесні і нечисті руки… Ніколи … І дуже шкода, що комусь так вірив, а тепер- великі сумніви…

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER