Відновлення для своїх: кому миколаївський департамент ЖКГ роздав підряди на ремонт розбитих росіянами будинків

Ремонт будинків у Миколаєві

Російські обстріли пошкодили у Миколаєві близько тисячі багатоповерхових будинків. Наразі департамент ЖКГ витратив на ремонт постраждалого житла 43 млн грн з резервного фонду міського бюджету. Більшість закупівель пройшли без торгів і дісталися добре відомим місцевій владі підрядникам. 

З ким пов’язані відбудовники та скільки їм переплатили, аналізували журналісти Nikcenter. 

Секретна закупівля 

Відновлення будинків у Миколаєві, у які влучили ракети, поки лише у планах. Такі роботи потребують ретельного проектування та чималих коштів. Тож досі у багатоповерхівках міста проводили тільки поточні ремонти знесених дахів, пошкоджених фасадів, а також вибитих вікон. Цим опікується департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради.

Пошкоджений російським обстрілом будинок у Миколаєві
Розбита росіянами багатоповерхівка у Миколаєві

Понад 4 млн грн коштувало відновлення покрівлі будинку по вулиці Крилова у Заводському районі Миколаєва. Однак закупівлю цих робіт департамент ЖКГ провів без торгів, ще й не опублікував на Prozorro. 

Під час воєнного стану замовники можуть не проводити торги для термінових закупівель. Однак у серпні 2022 року Верховна Рада зобов’язала їх оприлюднювати звіт про закупівлю поза Prozorro не пізніше, ніж за 10 робочих днів з дня укладення договору.  

Журналістам вдалося знайти лише платіжки перерахування коштів підряднику на порталі використання публічних коштів. 

Транзакція за ремонт покрівлі будинку у Миколаєві
Транзакція за ремонт даху пошкодженої обстрілом багатоповерхівки. Скріншот зі spending.gov

Виявилося, що підряд на ремонт даху отримала доволі відома в місті компанія “БК “Контакт-Жилбуд”. На її рахунку – бюджетні контракти майже на 199,6 млн грн, укладені переважно з управлінням освіти та управлінням капітального будівництва Миколаївської міської ради, а також місцевими лікарнями. 

Власником компанії тривалий час був Анатолій Чайка, брат покійного мера Миколаєва Володимира Чайки. Одного з теперішніх її власників Володимира Педченка кілька років тому номінували на міську програму “Городянин року”. 

Проект ремонту покрівлі та авторський нагляд здійснювала Дар’я Григоренко. Вона ж проектувала реконструкцію Алеї національних діаспор, за результатами якої відкрили кримінальне провадження про розтрату бюджетних коштів. 

Чиновники департаменту ЖКГ проблем у “прихованій” і неконкурентній закупівлі не вбачають. 

“При проведенні закупівлі на ремонт постраждалого багатоповерхового будинку без використання системи закупівель Prozorro, проводиться моніторинг ринку аналогічних послуг, та виконується запит цінових пропозицій від декількох потенційних контрагентів”, – відповіли в департаменті на запит Nikcenter.

Однак перевірка всіх закупівель департаменту показала, що чимало підрядів на відновлення отримали компанії-улюбленці, серед яких є фірми, які вже встигли засвітитися у корупційних скандалах.

Ремонт з “кришуванням”

На відновлення знищених вибуховими хвилями дахів у багатоповерхівках з міського бюджету Миколаєва витратили 16,2 млн грн. З них 2,6 млн грн перерахували ТОВ “Автобіолюкс”. Компанія взялася за ремонт покрівель постраждалих житлових будівель на вулицях Криловій, Білій в Заводському районі та Миколаївській в Інгульському районі. 

Ця компанія з 2016 року отримала підрядів з покрівельних робіт на 43,2 млн грн попри те, що неякісно ремонтувала дахи будинків та затопила школу. Найчастіше її замовниками були департамент ЖКГ, управління освіти та центри медичної допомоги.

Раніше перевірки Державної архітектурно-будівельної інспекції за вимогою СБУ виявили містобудівні порушення під час ремонту дахів чотирьох багатоповерхівок. Інстанція намагалася оштрафувати департамент ЖКГ та ТОВ “Автобіолюкс” на 703,5 тис. грн. 

Також підрядник затопив миколаївську школу №39. Ремонт даху розтягнувся на два роки. Працівники “Автобіолюксу” пошкодили два приміщення, через що класи затопило і в них обсипалась штукатурка. Крім цього, за словами директорки школи, постраждав і майданчик, на який скидали будівельні матеріали.

Закупівлі на ремонт будинків у Миколаєві інфографіка
Витрати на відновлення пошкоджених багатоповерхівок у Миколаєві. Інфографіка Nikcenter

Ще один відбудовник покрівель – підприємець Михайло Бучко з Галицинового. Раніше Nikcenter виявив, що завдяки родинним зв’язкам з головою ОТГ Іваном Назаром родина Бучків отримала на неконкурентних закупівлях в Галициновому 8,4 млн грн. 

Від миколаївського департаменту ЖКГ Михайло Бучко поки отримав 1,2 млн грн на відновлення покрівель двох багатоповерхівок в Інгульському районі.

Переплата на фанері

Більшість багатоповерхівок, які постраждали від ворожих атак, зазнали фронтальних пошкоджень. Вибухові хвилі вибили вікна та балкони. Такі будинки, здебільшого, їхні жителі ремонтували самотужки, іноді отримуючи від адміністрацій районів чи департаменту ЖКГ OSB-плити. 

Зазначимо, раніше журналісти Nikcenter з’ясували, що на Миколаївщині OSB-листи закупляли на 100-200 грн дорожче, ніж в інших регіонах.

Вибиті вікна будинку у Миколаєві
Вибиті вікна у миколаївській багатоповерхівці

В листопаді-грудні 2022 року вибите скло у близько 120 будинках зашили OSB-плитами за кошти місцевого бюджету. Загалом ці ремонтні роботи коштували 2,8 млн грн. 

Однак вартість обшивання одного квадратного метру віконного прорізу на деяких об’єктах різнилася майже у 4 рази.  Найдешевше роботи виконувало житлово-комунальне підприємство міської ради “Бриз” – 167 грн за кв. м. 

Значно дорожче коштувала робота з монтажу OSB-плит на пошкоджених будинках ТОВ “Альпстрой” та ТОВ “Миколаївське будівельне управління №8”. В середньому ці фірми отримали 620 грн за кв. м, що на 450 грн більше, ніж робота місцевого ЖКП. При цьому ще й отримували від міськради osb-плити для ремонту.

Загалом “Альпстрой” та “Миколаївське будівельне управління №8” отримали від департаменту ЖКГ за ремонт пошкоджених вікон 381 тис. грн та 647,6 тис. грн відповідно.

В департаменті ЖКГ таку різницю у вартості пояснюють умовами робіт. У відповіді на запит чиновники заявили, що причина переплати криється у різних типах вікон і їхніх пошкоджень, а також поверховості та наявності доступу до квартир зсередини. 

Постраждала від удару військових РФ багатоповерхівка у Миколаєві

Зараз лише починають закупівлі ремонтів зруйнованих багатоповерхівок у Миколаєві, яке, як відомо,  одне із найбільш постраждалих внаслідок російської збройної агресії міст України. Тисячі домівок миколаївців зруйновані або понівечені внаслідок обстрілів. 

Люди, які втратили свої оселі, сподівалися на швидке і якісне відновлення власного майна та допомогу від місцевої влади. Проте проведення закупівель без конкуренції і відбір чиновниками «улюблених» підрядників, серед яких були ті, хто виконували роботи вкрай неякісно, навряд залишає містянам таку надію. 

відбудова, жителі Миколаєва, зруйновані будинки


Оксана Орсач

Журналістка-розслідувачка.Висвітлює у матеріалах корупцію на місцевому рівні та воєнні злочини. Працює в команді Nikcenter з 2019 року.Звертайтеся поштою orsach@nikcenter.org

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER