Skip to main content

«Евакуйованим» в РФ мешканцям Херсонщини надають житло в депресивній Чувашії

В’ячеслав Гусаков

Російські пропагандисти розповідають про небагатьох «щасливих херсонців», які виїхали в РФ, ігноруючи величезну кількість людей, які, повіривши пропаганді, виїхали в РФ і зараз кинуті там напризволяще.

У російських прокремлівських медіа – новий тренд, пов’язаний з висвітленням мешканців України і, зокрема, Херсонської області, які «евакуювалися» в Росію: в медіа-просторі з’являються сюжети про щасливих власників житла в РФ, які отримали його, реалізувавши російські житлові сертифікати.

Один з таких сюжетів випустила телекомпанія НТВ. В ньому йдеться про дві родини, які отримали житло в Чувашії, в місті Чебоксари. Одна з родин, жінка та її дорослий син з Херсона, придбала невелику двокімнатну квартиру з ремонтом та меблями. Інша родина з чотирьох людей, яка виїхала з Нової Каховки, придбала. велику квартиру, яка потребує ремонту.

Сюжет зроблений у суворій відповідності з наративами російської пропаганди: йдеться про те, що люди тікали з Херсонщини «від українських обстрілів», при цьому замовчується те, що до лютого 2022 року, тобто, до повномасштабної російської агресії проти України, ніяких обстрілів не було. Росія позиціонується в сюжетах не як агресор, а як «країна-рятівник», яка прихистила, надала житло і матеріальну допомогу.

Є й протиставлення життя херсонців, які виїхали в Росію, і які виїхали в європейські країни і на відносно безпечну територію України. Звісно, це протиставлення – на користь Росії. Йдеться про «жахливі умови», в яких нібито перебувають люди, які виїжджали в Германію або в західні регіони України. Як це зазвичай робиться в російській пропаганді, йшлося про якісь абстрактні історії без вказування німецьких і українських міст та інших подробить, які властиві достовірним фактам. Одна з героїнь сюжету, Олена, просто розповідала про якось свою знайому, яка нібито жила в «жахливих умовах» в Німеччині, а зараз живе на Західній Україні і шкодує, що не поїхала в Росію.

Інша родина, яка виїхала з міста Нова Каховка, радіє квартирі, де робитиме капітальний ремонт. Члени родини розповідають пропагандистам, як вони задоволені російською соціальною політикою.

Пропагандисти кажуть, що в Чувашії «скористалися своїм правом на житловий сертифікат» 25 з 700 родин, які були перевезені на цю територію з України. Чому показник – такий малий в порівнянні із загальною кількістю і чому не отримали сертифікати усі інші, прокремлівські медійники умовчують.

Не кажуть вони й про те, що Чувашія відноситься до депресивних російських регіонів. За даними статистики, в адміністративному центрі, місті Чебоксари, середня зарплата – 46 159 тисяч рублів на місяць, модальна (яка найчастіше зустрічається в оголошеннях про вакансії) – 30 000. Середньоросійські показники – відповідно 55 077 і 40 000 руб. Офіційний рівень безробіття в Чувашії відносно невисокий – 0,7% працездатного населення. Але показник зайнятості – 58,9%, що свідчить про дуже високий рівень прихованого безробіття і неофіційного працевлаштування людей без будь-яких соціальних гарантій.

Економіка Чувашії переважно аграрна, 36% населення живе в сільській місцевості, майже усі промислові підприємства зосереджені в адміністративному центрі та його місті-супутнику Новочебоксарську.

Прокремлівські пропагандисти, розповідаючи про «щасливих власників» російських житлових сертифікатів, умовчують про те, де саме оселилися люди, а також – про те, що величезна кількість людей, які під впливом пропаганди виїхали в Росію, не отримали нічого.

Зокрема, видання «Москва онлайн», яке неможна назвати стовідсотково прокремлівським, розмістило в мережі чимало матеріалів про поневіряння херсонців та мешканців інших окупованих територій, яким російські чиновники відмовляють в будь-якій допомозі.

В одному з таких матеріалів йдеться про багатодітну родину Черевичник з Херсона, яка живе в місті Шатура Московської області і майже не отримує виплат і не може отримати житлові сертифікати при тому, що заявка родини була схвалена ще в грудні 2022 року. Родина (батьки, вісім дітей шкільного віку і теща, яка має інвалідність) живе в гуртожитку. І невідомо, чи люди отримають бодай щось. Таких прикладів значно більше, ніж «щасливих володарів». Але російські пропагандисти звертають увагу лише на останніх.

Нагадаємо, на окупованій частині Херсонщини одіозна російська державна організація створюватиме мілітарні центри для дітей і молоді.

житлові сертифікати


Ірина Паршина

У журналістиці із 2008 року. У Миколаївському центрі журналістських розслідувань працюю з 2015 року. Працювала у Херсоні як фотограф та фотокореспондент.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.