Ілюзія безпеки

За останні три роки на автомагістралях Миколаєва загинуло 72 людини і близько 1200 отримали травми. У більшості випадків винними визнавали водіїв. Рідше – пішоходів. Але є ще одна категорія осіб, які завжди залишаються в тіні судових розглядів, хоча на них лежить значна частка провини за все, що відбувається на дорозі. Це – міські чиновники, які вільно чи мимоволі створюють передумови для серйозних ДТП. Чому так відбувається і де розташовані найнебезпечніші перехрестя Миколаєва, розбиралися журналісти ЦЖР.
Рокове перехрестя
Наприкінці 2017 року Миколаїв сколихнула страшна новина – на пішохідному переході на перетині пр. Миру та вул. 1-ша Лінія автомобіль “Хюндай” збив молоду жінку Владиславу Новікову з трирічною донькою. У важкому стані їх доправили до лікарні. Пізніше стало відомо, що мати і малятко перебувають у комі. Городяни одразу ж почали збирати гроші для надання допомоги сім’ї, а медики – всіма силами боротися за їхні життя. Через чотири місяці після ДТП мати з дочкою все ще перебуває у лікарні і з великими труднощами оговтується від наслідків аварії.
У ЗМІ одразу з’явилася інформація про те, що в пригоді винен водій транспортного засобу – він відволікся від керування, розмовляючи мобільним телефоном, і не помітив Владиславу з донькою на переході. Свою провину він і сам пізніше визнав у суді.
Але далеко не всі звернули увагу на те, що саме на цьому місці аварії трапляються досить часто. У чому їхні причини? Відповідь на наш запит із патрульної поліції нас, чесно кажучи, шокувала. Саме на цьому пішохідному переході з 2016 до 2018 року загинуло чотири людини. Ще понад три десятки пішоходів отримали тут травми різного ступеня тяжкості. Серед них опинилася і Владислава Новікова з донькою.
Однією з перших і ключових причин підвищеної аварійності в цьому місці є відсутність світлофора, який чітко регулює черговість руху транспорту і пішоходів.
Друга причина – тьмяне освітлення вуличними ліхтарями, які не дають змоги побачити людей, що йдуть у темряві. Тільки після випадку з молодою матір’ю та її дочкою на місці переходу було встановлено яскраве світлодіодне освітлення.
Третя причина криється в розмітці. Згідно з нормами, дорожня розмітка має бути виконана з матеріалів, що відбивають світло, щоб привертати увагу водіїв. На пр. Миру і 1-й Лінії така розмітка з’явилася тільки наприкінці літа минулого року.
Невже шокуючу кількість дорожніх пригод у цьому місці не помічали в міській раді? Адже міська влада почала робити кроки, щоб убезпечити це перехрестя, тільки після того, як трапилася чергова страшна подія, і люди зажадали встановлення світлофора.
Мати Владислави Наталя Довганенко на одному з судових засідань висловила свою думку з цього приводу:
“Звичайно, винен водій, який не зупинився вчасно, коли встали інші. Але я не розумію, куди дивиться влада? Скільки вже було травм, аварій на цьому пішохідному переході! Звичайно, освітлення там з’явилося, але тільки зараз. Чому за весь час не можна було там встановити хоча б “лежачого поліцейського” або світлофор?”.
До слова, світлофор там так і не встановили, і пішоходи, переходячи вулицю, щодня ризикують. Свідками цього стали і журналісти, які проводили відеозйомку на цьому пішоході. Невже має статися ще одна трагедія, щоб чиновники нарешті зробили те, що необхідно було зробити давним-давно?
Небезпечні точки на карті міста
У патрульній поліції ми запитали дані щодо кількості ДТП на всіх нерегульованих пішохідних переходах Миколаєва за останні три роки, щоб виявити найнебезпечніші транспортні розв’язки. Найпроблемнішими виявилися близько десяти місць. Багато з них знаходяться в межах однієї вулиці.
Одразу три пішохідні переходи з найбільшою концентрацією ДТП розташовані на проспекті Миру: як ми вже згадували, на перетині з вул. 1-ша Лінія, а також переходи до ринку “Колос” і в напрямку супермаркету “Велмарт”. Наразі вони регулюються тільки знаками, а від дорожньої розмітки після зими не залишилося й сліду.
До таких же проблемних ділянок належать: пішохідний перехід на перетині пр. Центрального – вул. Шосейної, вулиць Генерала Карпенка і Морехідної, Великої Морської та Лягіна, Великої Морської та Московської. Ще два вкрай небезпечних пішохідних переходи розташовані на проспекті Богоявленському – на перетинах із вул. Олійника та вул. Космонавтів.
Характерним для всіх перелічених перехресть є відсутність світлофорів, на деяких – недостатнє освітлення, що не дає змоги бачити пішоходів, а також розмітка, виконана звичайною фарбою, є непомітною в темний час доби. Є знаки, але на них водії не завжди звертають увагу.
На сполох б’ють пересічні мешканці міста, які щодня долають небезпечні вулиці та перехрестя. Саме вони викладають у соцмережах пости та фотографії на цю тему, вимагаючи від чиновників адекватної реакції. Одна з таких публікацій – звернення з приводу відсутності освітлення на пішохідному переході на пр. Богоявленському біля автовокзалу. Освітлення там настільки тьмяне, що водії насилу можуть розгледіти пішоходів.
Ще одна больова точка: пр. Богоявленський – вул. Космонавтів, де за останні три роки сталося кілька десятків ДТП. Одна з них, що трапилася наприкінці 2016 року, також стала резонансною. Вночі 25 грудня житель Миколаєва Юрій Цицилін переходив дорогу в цьому місці. Про те, що сталося далі, нам розповіла сестра Юрія – Анна.
“Ця ділянка дороги досить добре освітлена, але світлофора там немає. Є два світлофори, які знаходяться до нього. Мій брат переходив дорогу і, мабуть, був упевнений, що встигне. На відеозаписі видно, що в момент, коли він уже ступив на бордюр, його збив “Хюндай” і втік. Після чого на нього, вже лежачого на дорозі, наїхав КамАЗ”, – розповіла сестра загиблого.
Результат слідчого експерименту засвідчив, що світлофор у цьому місці дав би змогу уникнути трагедії.
Водії “Хюндая” та “КамАЗу”, якби вони були уважними до дорожньої ситуації, обов’язково зупинилися б на світлофорі перед пішохідним переходом і пропустили б мого брата”, – вважає Ганна.
Наразі розслідування цієї кримінальної справи закрите. Ні слідство, ні суд не знайшли ознак винуватості водіїв транспортних засобів. Ба більше, водія іномарки навіть не залучали до справи. У всьому звинуватили водія вантажного авто, а він, як упевнена Ганна, просто відкупився від слідчих і суддів і залишився безкарним.
Скільки коштує безпека?
Щорічно Миколаївська міська рада виділяє чималі кошти на поліпшення умов дорожнього руху. За запитом у відділ транспорту ми отримали інформацію про те, скільки грошей з бюджету за останні три роки витрачено для цієї мети. Суми вражають: у 2016 році було виділено 147,6 млн грн, у 2017 році – 135,9 млн грн, у 2018 – 14,1 млн грн. Вони витрачалися саме на те, що має забезпечити безпеку: нанесення дорожньої розмітки, встановлення дорожніх знаків, технічне утримання та обслуговування світлофорних об’єктів, встановлення нових світлофорів, ремонт доріг і мереж вуличного освітлення.
Розпорядником коштів є Департамент ЖКГ. Він проводить торги, визначає фірми, які освоюють міські фінанси.
У системі “Прозорро” ми знайшли дані про торги, підряди та підрядників. Комунальники працюють по-старому, використовуючи улюблений прийом поділу великих сум на більш дрібні, які вкладаються в рамки допорогових закупівель, до 1,5 млн грн. Це дає їм змогу не проводити тендери, а укладати договори з конкретними “потрібними” виконавцями.
Так, більшість підрядів уже кілька років поспіль незмінно отримує миколаївське комунальне спеціалізоване монтажно-експлуатаційне підприємство (КСМЕП). Це КП займається нанесенням розмітки, встановленням дорожніх знаків і світлофорів. Найчастіше його фахівці працюють за прямими договорами з Департаментом в обхід тендерів.
Про ефективність КСМЕП можна судити з відповіді на наш запит на підприємство. У 2016 році за бюджетні гроші встановили тільки один світлофор на перетині вулиць Ковальської (Скороходова) і Садової. Встановлення обійшлося місту в 397 тис. грн. У 2017 році з’явився ще один світлофор на перетині пр. Миру та вул. Новозаводської. За роботу КСМЕП отримав 411 тис. грн. За неповних три місяці 2018 року і того менше – поки не встановили жодного приладу.
Такі показники роботи дивують з огляду на те, що на сьогоднішній день у Миколаєві налічується 102 регульованих пішохідних переходи зі світлофорами. Усі інші є потенційно небезпечними, оскільки регулюються лише знаками і в рідкісних випадках – дорожньою розміткою.
Крім того, щорічно КП отримує мільйони на утримання вже діючих світлофорів. У 2016 році ця сума становила 6,5 млн грн, у 2017 – 20,5, а в нинішньому – 4,1 млн грн. На ці гроші забезпечується ремонт і підтримання об’єктів у належному стані.
Хімія “холодного пластику”
Миколаївські комунальники виступили замовниками чергового гучного, але невдалого проекту під назвою “холодний пластик”.
Міський голова Олександр Сєнкевич свого часу пообіцяв “технологічний прорив” – суперсучасну розмітку, нехай дорожчу, але надійнішу: “Простоїть без проблем 10 років!”.
Але не склалося. Розмітка холодним пластиком у Миколаєві не прослужила й одного року. Закупівлю послуги проводили у два етапи – восени 2016 і влітку 2017 року. До слова, виконували роботи два різні підрядники. У 2016 за нанесення розмітки “холодним пластиком” фірма “Дорбудрезерв-Україна” отримала 964 тис. грн. Оскільки Департамент ЖКГ провів тендер у вересні, до робіт фірма приступила тільки пізньої осені.
А влітку 2017-го комунальники вирішили продовжити розпочате і провели другу закупівлю – тоді розмітка “холодним пластиком” обійшлася міському бюджету в 1,2 млн грн. У тендері з двома учасниками перемогло рівненське ТОВ “Хімія Парк”, яке запропонувало на 300 тис. грн менше, ніж конкурент.
Уже після проведення робіт, у грудні 2017 року, Департамент ЖКГ з невідомої причини вніс зміни до договору – сума закупівлі знизилася до 523 тис. грн. Уже на той момент, мабуть, чиновникам стало зрозуміло: розмітка пішохідних переходів холодним пластиком – не зовсім вдала затія. Через кілька місяців після нанесення пластик почав стиратися і відшаровуватися, незважаючи на гарантійний термін у п’ять років.
На обурення громадськості директор Департаменту ЖКГ Андрій Палько виправдовувався тим, що розмітка почала зникати тому, що “її не мили”, а обов’язок цей переклав на адміністрації районів.
Однак незабаром Палько визнав порушення і повідомив, що підряднику направлено позов щодо недотримання технології підрядником.
Зазначимо, що обидва підрядники – ТОВ “Хімія Парк” і ТОВ “Дорбудрезерв-Україна” – раніше мали проблеми з якістю виконання бюджетних підрядів. Обидві фірми фігурували в кримінальній справі щодо нанесення того ж холодного пластику в Києві. Тоді правоохоронці підозрювали керівництво фірм і керівників “Київавтодору” у створенні та застосуванні схеми з розкрадання бюджетних коштів в особливо великих розмірах. Розслідування цієї справи триває й досі.
Можливо, чиновникам Департаменту ЖКГ варто було раніше звернути увагу на репутацію підрядника, а не тоді, коли стало зрозуміло, що роботи виконано не за нормами, а абияк?
Тендер для друзів
Наприкінці 2017 року патрульна поліція Миколаєва в особі начальника сектора безпеки дорожнього руху Дениса Котєнєва звернулася до виконувачки обов’язків мера Тетяни Казакової з наполегливою рекомендацією терміново встановити світлофори в найбільш проблемних місцях міста. Патрульні наголошували, що саме такі заходи допоможуть максимально скоротити кількість ДТП і вберегти здоров’я та життя городян.
У лютому 2018 року Департамент ЖКГ оголосив тендер на закупівлю послуг з утримання старих світлофорів і встановлення нових. Сума закупівлі становила 9,4 млн грн.
Учасників було двоє: миколаївське КСМЕП і київська фірма ТОВ “Росток-Елеком”. Перемогу здобуло КП, яке запропонувало на 20 тис. грн менше.
До речі, ТОВ “Росток-Елеком” у тендерах на обслуговування миколаївських світлофорів бере участь не вперше. За весь час проведення торгів у системі “Прозорро” ця фірма була єдиним конкурентом КСМЕПу. У 2016 році ТОВ “Росток-Елеком” навіть отримало підряд на утримання світлофорів на суму 2,1 млн грн з міського бюджету.
Ми поставили ще й запитання: де підрядники закуповують обладнання для встановлення? Адже тендер на послуги є, самих світлофорів – немає, а миколаївський КСМЕП, як відомо, їх виробництвом не займається.
На порталі “Е-дата” ми змогли відстежити всі трансакції, проведені КСМЕПом. Як не дивно, але останні оплати відбулися ще наприкінці 2016 року. Ми вирішили з’ясувати у керівництва КСМЕПу, а чому не вказані бюджетні гроші, якими розпоряджається підприємство?
“Коли департамент ЖКГ проводить тендер, бюджетні гроші переходять на наш рахунок, – пояснив директор КСМЕП Юрій Яновський. – З цього моменту кошти перестають бути бюджетними, і ми не зобов’язані звітувати через казначейство про їхнє використання”, – запевнив нас Яновський.
Отже, з моменту отримання бюджетних грошей КСМЕП розпоряджається ними на власний розсуд, ніде не звітуючи і не проводячи публічних закупівель. Таким чином, підприємство може здійснювати закупівлі у будь-якого постачальника і без будь-якої конкуренції.
Серед десятка трансакцій, проведених КСМЕПом, ми побачили оплату за програмне забезпечення, призначену … ТОВ “Росток-Елеком” – тій самій фірмі, яка вже кілька років складає конкуренцію КСМЕПу на тендерах.
Ми зв’язалися з директором фірми “Росток-Елеком” Павлом Жабицьким, щоб дізнатися, як часто його фірма постачає техніку до Миколаєва.
“Усі світлофори, які є у Миколаєві, – виробництва ТОВ “Росток-Елеком”, – сказав нам телефоном Павло Жабицький.
Підтвердив закупівлі в конкурента і Юрій Яновський. Однак жодної змови та корупційної складової він у цьому не вбачає.
“Так, ми закуповуємо світлофори, програмне забезпечення та обладнання у київської фірми “Росток-Елеком”. Це хороша фірма, вона на власному виробництві робить якісну продукцію за доступною ціною. Паша (директор ТОВ “Росток-Елеком” Павло Жабицький – ред.) може навіть у борг дати техніку, а ми вже потім за неї розплачуємося”, – пояснив директор комунального підприємства.
Ось як виходить: КСМЕП і ТОВ “Росток-Елеком” – конкуренти й одночасно партнери на миколаївському ринку обслуговування світлофорів.
До того ж ТОВ “Росток-Елеком” виявилося не зовсім вітчизняною фірмою. Вона – “дочка” російського підприємства “Сигнал-Телеком”. Саме воно наполовину володіє фірмою, тоді як друга половина належить генеральному директору Павлу Жабицькому.
Ми звернулися до експерта програм зовнішньої політики Центру Разумкова Максима Бугрія, наскільки законною є така співпраця:
“Юридично це – українська компанія. Російський засновник може отримати з неї прибуток, якщо гроші будуть виведені з України. Але в такому разі вони будуть обкладені відповідним податком. Єдине, це політичний (“іміджевий”) компонент і те, наскільки прозоро ця фірма отримувала замовлення”.
Виходить, миколаївське комунальне підприємство в кінцевому підсумку допомагає російській фірмі збільшувати дохід і нарощувати свій потенціал. Не при справах залишаються українські виробники, на яких чомусь не звертають уваги люди, наділені владою.
Нікому не потрібна безпека
Унаслідок розслідування ми дійшли висновку: безпека на дорогах у Миколаєві цікавить пішоходів та ще патрульних поліцейських, які виїжджають на ДТП, але аж ніяк не чиновників. Місто виділяє чималі гроші, але не стежить за ефективністю їх використання. Осторонь залишаються і депутати, які нічого не пропонують для поліпшення ситуації, проте не упускають нагоди бюджетні гроші використати у власних цілях.
“Депутати схвалили ініціативу встановлення світлофорів, але на сьогоднішній день лише за половиною з тих адрес, які ми рекомендували, – розповів начальник сектору безпеки дорожнього руху Денис Контєнєв. – Тут почав більше працювати не здоровий глузд, а “хотілки” окремих депутатів. Із 12 об’єктів, рекомендованих нами, тільки на половині з’являться світлофори. Решту буде встановлено там, де немає гострої необхідності”.
Імовірно, так депутати намагаються догодити своїм виборцям, замість того, щоб зробити все для усунення проблем, актуальних для міста. Денис Котєнєв також підкреслив, що для якісної та ефективної роботи необхідна конкуренція, а не робота тільки одного комунального підприємства.
Уже сьогодні депутати і чиновники заявляють про “повний контроль над ситуацією з безпекою дорожнього руху”. Головним досягненням вони вважають розробку плану мобільності міста, який, до слова, викликає чимало запитань.
Миколаївський адвокат Руслан Пересунько, який захищає сім’ю Новікових у суді, вважає, що проблема дорожньої безпеки вкрай важлива для Миколаєва і потребує пильної уваги з боку влади:
“Під час судового засідання розглядаються всі обставини справи – погодні умови, якість освітлення, регульованість пішохідного переходу, робота світлофора. Усі ці фактори становлять велику проблему. Відсутність нормальної світловідбивної розмітки, знаків, світлофорів, темний одяг на людях призводять до того, що водії часто не помічають пішоходів. Я переконаний, що місту потрібно вживати заходів для безпеки і пішоходів, і водіїв”.
Що ж, якщо влада за звичкою “не помічає” того, що вкрай важливе для містян, на це їй потрібно вказувати – дописами у соцмережах, акціями протесту, скаргами у відповідні інстанції. А також усіма способами контролювати витрачання цільових бюджетних коштів, призначених для того, щоб місто було безпечним.
Розслідування проведено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.
Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою