Кожен рік Миколаївська міськрада виділяє мільйонні суми на послуги з озеленення та благоустрою міста. У 2017 році в статті витрат на втримання зелених зон значилося понад 18 млн грн. Але замість проведення відкритих торгів чиновники віддають підряди певним фірмам, які не тільки не зберігають зелені зони, а й знищують їх заради заробітку. Під виглядом “озеленення та благоустрою” точиться справжня боротьба підрядників за бюджетні кошти, а містянам лишається “випалена пустеля” – вулиці з варварськи обрубаними деревами, що вже не рятують від спеки й вітру.

Реконструкція – деструкція

Торік у Миколаєві розгорівся гучний скандал навколо реконструкції скверу “Солдата” у Варварівці. Тоді якась приватна фірма, отримавши гроші з бюджету і за підтримки чиновників з департаменту ЖКГ Миколаївської міськради, під виглядом “кронування” і “санітарної обрізки” нещадно обрізала там дерева. Вигляд скверу після такої “реконструкції” обурив усіх – активістів, депутатів, журналістів. Олімпійський спокій зберігали лише чиновники департаменту ЖКГ. Тоді начальник відділу озеленення Володимир Корчагов намагався заспокоїти захисників природи:

“Давайте подивимося на ці дерева через рік-два”.

І ми подивилися. На жаль, через рік дива не сталося. Дерева ніяк не можуть сформувати крону, більшості з них не вдалося пустити жодної здорової гілки. Частина дерев почала хворіти – через те, що грубі зрізи ніхто не обробляв. У результаті так званої “санітарної обрізки” зелені насадження понівечені, натомість “працівники ножа і сокири” отримують у своє розпорядження не один кубометр дров – а це гроші і чималі.

Наведений приклад – лише одна ілюстрація того, яким чином у Миколаєві освоюються бюджетні кошти, зокрема, в озелененні. Такі ж мляві обрубки можна побачити в “Парку Перемоги”, на вулицях у кожному районі міста, на дамбі Варварівського мосту. Як стверджують фахівці, таке вирубування найчастіше виявляється незаконним, хоч і виконується за бюджетні кошти.

“Багато зелених зон у нашому місті мають статус парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва, – каже експерт з озеленення та екології Олег Деркач. – Проводити будь-які роботи в таких зонах не можна апріорі, тільки тому, що не дозволяє законодавча база. Для того, щоб можна було щось змінювати, необхідно, насамперед, створити проект реконструкції цих об’єктів, але нашим чиновникам не до цього”.

Виборча турбота

Миколаїв завжди мав славу надзвичайно зеленого південного міста з безліччю затишних куточків природи для відпочинку городян. Сьогодні ж знайти тихе містечко в тіні зелених алей досить важко. Практично всі рекреаційні зони понівечені руками “підрядників озеленення”, у них важко сховатися від пекучого літнього сонця, а клімат із кожним роком стає дедалі посушливішим. Рідкістю стали і працюючі фонтани з цілющою вологою. Тож кожне спиляне або безжально обрубане дерево стає справжнім доказом злочину, вчиненого проти жителів міста.

Загалом у нас налічується 177 зелених зон. До них належать не лише парки та сквери, а й лісопарки, куточки відпочинку тощо. Усі вони потребують ретельного догляду, на який у бюджеті обов’язково передбачаються десятки мільйонів гривень.

Підрядників, готових виконувати ці роботи, у Миколаєві (і за його межами) достатньо, але чиновники чомусь їх впритул не помічають. А з року в рік довіряють зелене обличчя міста улюбленим фірмочкам, які часто не мають ні матеріально-технічної бази, ні кваліфікованих працівників.

Щоб визначити тенденцію в благоустрої та озелененні “по-миколаївськи”, журналісти Миколаївського центру журналістських розслідувань вибрали кілька об’єктів, за якими спостерігали протягом кількох місяців.

Наприклад, у “Парку Перемоги”, згідно з умовами договору, підрядник має прибирати тричі на тиждень – понеділок, четвер і суботу, і навіть двічі на день. За фактом – за тиждень на початку листопада прибирання в парку не проводилося жодного разу. Це видно по листю, що скупчилося на алеях, по переповнених урнах і навіть гілках, спиляних і кинутих тут же. Очевидно, роботу підрядника від департаменту ніхто не контролює.

Трохи краща ситуація з Каштановим сквером на центральній вулиці Миколаєва – Соборній. Об’єкт на видному місці прибирають по кілька разів на тиждень, але сміття не вивозять, а … звалюють тут же, за парканом, у глухий куточок, куди перехожі не заглядають.

А ось просто ідеальний порядок підтримується тямущим підрядником там, де постійно бувають депутати, чиновники, гості міста. Соборна площа і сквер біля облдержадміністрації перебуває, без перебільшення, в ідеальному стані – як на картинці!

Метуть тут старанно і щодня. До речі, виконує роботи той самий підрядник, що й у “Парку Перемоги”, сквері “Солдата” та Каштановому сквері – ТОВ “Проектбудсервіс-Південь”, яке примудрилося нахапати для обслуговування понад 30 об’єктів по місту.

У найгіршому стані опинилася алея пам’яті, висаджена до Дня захисника України на честь миколаївців, які загинули в зоні АТО. Стараннями все тієї ж фірми дев’ять із десяти дорогих пам’ятних дерев загинули. А свою ж обіцянку виправити ситуацію підрядник до цього дня так і не виконав.

Фаворити миколаївських комунальників

В останні кілька років “улюбленцем” миколаївських чиновників у сфері озеленення та благоустрою стала очаківська фірма “Проектбудсервіс-Південь”. За 2017 рік на держзакупівлях компанія отримала 11,5 млн грн, з яких понад 7 млн – за послуги з озеленення та санітарного очищення.

Загалом із міського бюджету на нинішній рік на ці цілі було виділено 18,5 млн грн. Таким чином, фірма освоїла майже 40% від усіх бюджетних коштів. Конкуренцію фірмі складає тільки ТОВ “Миколаївзеленгосп” під керівництвом Віктора Бурова. У 2017 році підприємство отримало від Департаменту ЖКГ 10,3 млн грн, що становить 60% від бюджету. До слова, за рік на деякі послуги департамент укладав із фірмою договори двічі!

Компанія “Проектбудсервіс-Південь” існує майже 9,5 років. Власницею фірми є Ксенія Настасюк, яка має ще шість фірм. Цікаво, що всі вони спеціалізуються на різних видах діяльності – від торгівлі продуктами харчування та вирощування зернових культур до будівництва та транспортної обробки вантажів.

Ми запросили в Департаменті ЖКГ усі договори підрядника і з’ясували, що весь поточний рік фірма працювала на 34-х об’єктах одночасно. Примітно, що в більшості випадків замовник – Департамент ЖКГ – тендерів не проводив, навіть на суми закупівлі, що перевищують допорогову, тобто 1,5 млн грн.

З’ясувати, чи має фірма свою матеріально-технічну базу та кваліфікований персонал, нам так і не вдалося. У документах, наданих тендерному комітету, керівництво фірми, як водиться, повідомляє про наявність власної бази в орендованих приміщеннях в Очакові та Миколаєві.

Щоб подивитися базу підрядника, ми вирушили в Очаків за вказаною в документах адресою. Але, приїхавши на місце, жодного офісу, а вже тим паче обладнаної бази і техніки ми там не виявили: тільки порожнє приміщення без жодного натяку на працюючу фірму. Нічого не чули про загадкову компанію ні власники сусідніх магазинів, ні охоронець території, на якій розташований офіс.

У телефонній розмові директор фірми Сергій Молчан повідомив, що їхній офіс розташований у Миколаєві, а в Очакові працює тільки бухгалтер фірми. Після чого ми попрямували до миколаївського офісу. Не дивно, що і тут фірма орендує офісне приміщення, і бази там ніякої немає.

Власниця фірми Ксенія Настасюк і директор Сергій Молчан уточнили вже під час особистої зустрічі, що база “Проєктбудсервіс-Південь” розташована в Кульбакіно, але за якою саме адресою – не сказали. Показати її керівництво фірми категорично відмовилося.

(відео під назвою “Леся”)

Протягом усього розслідування ми намагалися застати працівників фірми хоча б на одному об’єкті. Зробити це вдалося лише раз у сквері “Солдата”. На запитання, де розташована база підприємства, виконроб знову скерував нас… до Очакова, звідки, за його словами, робітники разом із технікою щодня приїздять до обласного центру, долаючи близько 70 км шляху.

(відео під назвою “Виконроб”)

До того ж, у довідці, поданій до системи “Прозорро”, у фірмі “Проєктбудсервіс-Південь” числиться 26 працівників благоустрою. Як вони встигають прибирати одночасно 34 об’єкти – залишається тільки здогадуватися.

(файл пдф “довідка про працівників”)

Дуже вигідно: бюджет плюс бонус

Крім двох приватних фірм, які фактично монополізували весь ринок з озеленення в Миколаєві, чиновники департаменту ЖКГ та адміністрацій районів іноді віддають дрібні підряди на обрізку дерев ФОПам. Особливо тут відзначилася адміністрація Корабельного району на чолі з Олександром Цукановим. Весь 2017 рік на території району прибирав, обрізав дерева і вивозив сміття тільки один підрядник – ФОП Євген Кущ. За рік він освоїв майже два мільйони гривень з бюджету району.

На особливу увагу заслуговує той факт, що на п’ять із шести тендерів подавалися й інші фірми, які пропонували суми в рази менші, ніж ФОП Кущ.

Наприклад, на тендер із прибирання доріг і громадських місць подавали заявки одеська фірма “Комунал Сервіс”, яка запропонувала 245,9 тис. грн. Але договір все одно підписали з ФОПом, який запропонував … 449,9 тис. грн. Очевидно, саме цю пропозицію замовник розцінив як найбільш вигідну.

Крім жаданого бюджетного підряду, виконроби мають ще одне джерело доходу, продаючи спиляну деревину як дрова. Попит на них зараз великий, з чого можна уявити величину виручки. І тут знайшлося місце чіткій корупційній схемі. Обрізавши дерева, підрядник обов’язково компенсує вартість отриманих дров замовнику. До слова, ще рік тому деревину просто забирали собі рубщики – нібито нікому вона не була потрібна. Тепер же начальник департаменту ЖКГ Андрій Палько назвав вартість компенсації, розрахованої в департаменті: 1 кв. м м’яколистяних порід дерев коштує 116,06 грн, твердолистяних – 126,95 грн. Ці гроші повертаються до бюджету.

Однак, заплативши за гілки копійки, підрядник може розпоряджатися “уловом” як хоче і виставляє видобуток на продаж хоча б в інтернеті. Але вже за комерційною ціною!

Ми обдзвонили всіх підрядників, які беруть участь у тендерах на озеленення в Миколаєві, і з’ясували, хто з них продає дрова, і за якою ціною.

Відгукнулися ФОП Гарін, ФОП Левенець, ФОП Тертиченко, ФОП Афоніна, ТОВ “Грінліс” і ФОП Кущ. Усі вони пропонують дрова і тріску різних порід дерев за різною вартістю. У середньому 1 кв. м дров у Миколаєві коштує від 600 до 1 тис. 200 грн – залежно від породи. Але ж це в рази дорожче, ніж плата в департамент! Ось де підйом і грошовий обіг, хоча зовні все обставлено законно, і навіть компенсація виплачується. Тепер зрозуміло, чому в Миколаєві так багато охочих шматувати дерева – адже це дуже прибутковий бізнес, добре, що дерева навколо поки що є.
(аудіофайл фоп кущ)

Гра в чесний конкурс

На початку 2017 року департамент ЖКГ Миколаївської міськради посів 4-ту позицію в топ-10 замовників, які освоюють бюджетні кошти в обхід тендерної процедури. Про це повідомляв заступник міністра економічного розвитку України Максим Нефьодов.

Щоб не оголошувати тендер, чиновники вважають за краще віддавати підряди за допороговою закупівлею, пропонуючи послуги за вартістю не більше 1,5 млн грн. Або обирають “потрібного” підрядника, навіть якщо є вигідніші пропозиції. Те, як розподіляють бюджетні кошти в Миколаєві, всіляко обходячи закон “Про публічні закупівлі”, помітили навіть за його межами.

Директор одеської фірми “Комунал Сервіс”, яка кілька разів намагалася зайти на миколаївський ринок, поділилася своїми враженнями від конкурсу:

“Ми завжди пропонували набагато менші суми. І нас завжди відхиляли з різних формальних, надуманих причин. Наприклад, повним абсурдом було, коли нам сказали, що в нас недостатньо персоналу, коли бачили довідку про співробітників – їх вистачає. Просто ми завжди пропонували на сотні тисяч менше – мабуть, економити для Миколаєва не вигідно. Може, просто не хотіли пускати “чужинців”.

Директор миколаївської фірми “Терра Ніка”, яка також намагалася брати участь у торгах, зазначила:

“У тендерах ми ще жодного разу не вигравали. Востаннє, наприклад, це була явна змова – між Пальком (начальник департаменту ЖКГ – ред.) і Буровим (директор ТОВ “Миколаївзеленгосп” – ред.). Нашу фірму в системі “Прозорро” визначили переможцем, а “Миколаївзеленгосп” подав скаргу, і рішення скасували. Це при тому, що їхня пропозиція була значно більшою за нашу. Ми приходили в департамент ще до цього, надавали всі документи. Нам повідомили, що все в нормі. А через два дні приходимо, а нам кажуть: у вас довідка не така, або договір не такий”.

Ми звернулися до юриста громадської організації “Спілка юристів Одеської області” Наталії Дімової, яка займалася моніторингом тендерів у Миколаєві та Одесі. Ось як вона прокоментувала роботу чиновників:

“Наша громадська організація довгий час займалася моніторингом Миколаєва щодо тендерних закупівель. Для нас стало очевидним, що чиновники всіх рівнів порушують законодавство. Багато з них не реагують на скарги учасників, навіть на вимоги та рішення Антимонопольного комітету. Моя особиста суб’єктивна думка – у Миколаєві на тендерах перемагають тільки “свої”.

За словами експерта, в сусідній Одесі такого не відбувається. Як повідомила Наталія Дімова, після вивчення ситуації в Миколаєві, громадська організація неодноразово зверталася до Антимонопольного комітету і прокуратури, але реакції від розпорядників бюджетних коштів не було.

(файл пдф міліція відкриття)
Що там, за дверима тендерів?

Отже, у Миколаєві в переважній більшості випадків чиновники намагаються не проводити конкурентні тендери. А вже якщо і йдуть за процедурою торгів, то перемагає в них зовсім не той, хто пропонує меншу суму. Зауваження контролюючих органів, як правило, ігноруються. Відповідно, за роботою підрядників, які отримали гроші з бюджету, нагляду немає ніякого. “Свої” завжди домовляться між собою.

Чому в Миколаєві відбувається саме так? Із цим питанням ми звернулися до того, хто несе персональну відповідальність за ситуацію, що склалася, – директора Департаменту ЖКГ Андрія Палька. Але чиновник не зміг чітко пояснити причини численних порушень у своїй установі, відбувшись загальними фразами:

“Ми теж іноді припускаємося помилок. Таке буває, – відповів Палько. – Для цього і є контролюючі органи – Антимонопольний комітет, наприклад. На наступний рік ми плануємо розбивати закупівлі на більш дрібні лоти. Сподіваємося, що зможемо “знаходити” більше учасників, які якісно працюватимуть”.

(відео під назвою “Палько”)

Очевидно, його цілком влаштовує і те, як обирають підрядників, і те, як вони працюють. А отже, зміни ситуації найближчим часом у кращий бік очікувати не доводиться.

Алеся Баранцевич, Центр журналістських розслідувань

 

Департамент ЖКГ, миколаїв, Миколаївська міська рада


Олеся Баранцевич

Журналістка-розслідувачка МЦЖР. Авторка антикорупційних розслідувань, співавторка розслідувань про воєнні злочини російських окупантів в Україні. Лауреатка Всеукраїнської премії імені Василя Сергієнка.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER