Мультик для дорослих

Бізнесмен із Миколаєва Михайло Титов, якого називають кримінальним авторитетом на прізвисько “Мультик”, нещодавно відправився в СІЗО на два місяці. Журналісти Центру досліджували, як збагачувалася група Титова і як вона поставила під контроль чиновників, депутатів і навіть правоохоронців. Крім самого Тітова та його спільників, обвинувачення поки що не висунуто жодному з його високопоставлених покровителів…

Кримінал до Києва доведе

За ґратами опинилися безпосередньо лідер групи Михайло Титов і четверо його спільників. Групу Титова підозрюють у низці злочинів: рекет, розкрадання комунального та державного майна, незаконні операції з наркотиками та зброєю, вимагання та погрози бізнесменам. Прокуратура стверджує: група мала налагоджені стійкі зв’язки з органами державної влади та місцевого самоврядування, спільнотами в місцях позбавлення волі. На суді Михайло Тітов усі звинувачення відкидає…

– Те, що мені закидають співробітники прокуратури, повірте, все місто сміється над цим, тому що всі знають, хто до цього причетний, але тільки не я. Що стосується цих кримінальних справ – я цього не робив. І все, що стосується КПК, я всі ці п’ятнадцять років намагався не порушувати, – заявив на суді Михайло Титов.

Утім, вплив угруповання Тітова на бізнес і владу на Миколаївщині останнім часом був настільки серйозним, що про нього заговорили навіть у Києві. Міністр інфраструктури Володимир Омелян на засіданні уряду поскаржився на те, що ключові підряди на ремонт доріг у регіоні підім’яло під себе угруповання Тітова. За його словами, на Миколаївщині “відбулося якесь дивне зрощення політикуму з криміналітетом, який фактично блокує нормальне проведення тендерів”. Крім того, Омелян заявив, що мали місце погрози на адресу голови Укравтодору і навіть самому міністру.

Тітова підозрюють не лише в контролюванні грошових потоків під час ремонту доріг. У прокуратурі стверджують, що “Мультик” зі спільниками шляхом здирництва здобув контроль над готельним і ресторанним бізнесом, збирав навіть данину з кладовищ.

– У Миколаєві майже було двовладдя, коли офіційний міський голова фактично був лише видимою частиною влади, решта питань замість нього вирішувалися під серйозним впливом кримінальних структур, – сказав Генеральний прокурор Юрій Луценко під час свого перебування на Миколаївщині.

Місцевий громадський активіст Денис Жело діяльність групи Титова досліджує кілька років. Неодноразово передавав інформацію про неї до правоохоронних органів області. Утім, результати почали з’являтися лише зараз. На думку активіста, угруповання Тітова контролювало не лише місцевий бізнес, а й посадовців та депутатів.

– Він просто крав гроші з міського бюджету та забирав їх у підприємців, а потім за ці гроші підкуповував усіх і вся: волонтерів, громадських діячів, депутатів. У нього було чітко розподілено: хто чим курував. Наприклад, сфера ЖКГ була під Ігорем Копійкою. Через свого ставленика Андрія Палька, директора департаменту ЖКГ, робив так, що гроші на тендерах освоювали тільки фірми Копійки та Михайла Тітова.

Альтер его Михайла Тітова

Як розпочалася історія кримінального авторитета, і як “Мультик” став другим “я” підприємця Михайла Тітова? Колишній працівник карного розшуку миколаївської міліції Володимир Зацеркляний згадує, що вперше ім’я Тітова прозвучало в кримінальних зведеннях ще на початку дев’яностих. Усе починалося з рекету – вимагання грошей у місцевих підприємців. Але до в’язниці Титов потрапив за вбивство. Його жертвами виявилися два кримінальні авторитети “Кіндрат” і “Філімон”, які прибули на південь України з Молдови.

– “Мультик” тоді мав із собою пістолет ТТ. Він впритул вистрілив, тяжко поранив “Кондрата”… “Філімон” побачив таке діло і бігти… Але “Мультик” зупинитися не міг. Стрільнув у спину. У пістолеті закінчилися патрони. Він тоді кидає пістолет, витягує вінчестер і впритул пострілами в голову добиває “Кіндрата” і “Філімона”, – згадує Зацеркляний.

Ці події відбувалися в дачному селищі на околиці Миколаєва. Згідно з матеріалами справи, тіла вбитих Титов викинув у лиман, де їх згодом і знайшли рибалки. Але замість довічного терміну за подвійне вбивство Титов отримав 15 років ув’язнення, з яких відбув вісім і вийшов на волю.

У Великій Корінихі було скоєно вбивство.

– Рівно п’ятнадцять років тому я вийшов на свободу. Так, я відсидів, але я поніс свого часу покарання. За ці п’ятнадцять років я не притягався жодного разу, якщо і був десь у міліції, то коли мене викликали, я завжди приходив, ніколи не ховався, – каже Тітов.

 

 

Утім, після звільнення Титов явно не планував вести законослухняне життя. І наприкінці двотисячних про групу “Мультика” знову заговорили миколаївські підприємці та місцева преса. Містом прокотилася хвиля рейдерських захоплень підприємств. Титов зі спільниками швидко обросли великими бізнес-активами.

За словами Жело, бізнесменові пропонували два варіанти: або він регулярно їм щось платить, або він переписує частку свого бізнесу.

– Якщо підприємець відмовляв, то тоді він відчував на собі всю машину контролюючих органів… І вони тим самим змушували його йти до них і вирішувати питання. А якщо він, не дай Боже, пішов ще кудись скаржитися… Ну, тоді вже було не 15, 20, 30 відсотків. А тоді вже було всі 90! – каже Денис Жело.

Однак на суді Михайло Титов відхрестився від численних бізнесів. За його словами, він не має власної справи, усім опікується його дружина, а він лише їй допомагає.

Журналісти Центру знайшли миколаївського підприємця, в якого, за його твердженням, люди Тітова відібрали бізнес. Андрій Лихий був одним із засновників великого салону елітних авто. Офіс підприємства знаходився в самому центрі міста і займав понад п’ять тисяч квадратних метрів.

-Прийшла група з 30 осіб у чорному, як їх зараз називають “тітушки”. І видавила шляхом погроз, відбору документів нас із підприємства… Там був і мордобій, і погрози нашим сім’ям, і дітям, зокрема, – згадує Андрій Лихий.

Рейдери скористалися конфліктом, якій виник між засновниками підприємства. Четверо власників намагалися змістити з посади директора через фінансові зловживання. Але останній звернувся до групи “Мультика” за захистом.

-Ми трималися на підприємстві, близько 5-6 днів ми там були присутні постійно… За той час, поки ми там перебували, на підприємство приходили якісь люди і командували цими “тітушками”, віддавали накази, розпорядження. І Оронюка я там бачив, і Титова там бачив. Тобто це були їхні люди, які їх слухали і їхні розпорядження виконували, – стверджує колишній власник “Техноконтракту”.

Будівля Техноконтракту

Андрій Лихий втратив підприємство, якому він присвятив 15 років свого життя. За півтора року весь майновий комплекс фірми був переписаний на підконтрольну Михайлу Титову і нардепу Артему Ільюку фірму “Миколаївські ресурси”. Згодом цей бізнес-центр став “резиденцією” “Мультика”. За цією ж адресою зареєстровані комерційні фірми, що належать дружині Титова та іншим його компаньйонам.

 

 

Автосалон став не єдиним підприємством, яке було відібрано у колишніх власників. Денис Жело стверджує, що за подібною схемою було захоплено ще низку бізнесів.

– Я можу навести конкретні приклади. Тепловозоремонтний завод, який успішно відібрали в місцевого бізнесмена Ігоря Павлова. Це ринок на Баштанському шосе, це піцерія “Челентано”.

За допомогою правоохоронців

Колишній начальник одного з відділів обласної міліції Миколаївщини Ігор Блошко впевнений, що багаторічна безтурботна активність групи “Мультика” стала можливою через те, що він мав впливових друзів серед співробітників правоохоронних органів. Свої люди у Титова були в судах, поліції, прокуратурі. Блошко каже, що “Мультик” завів дружні стосунки навіть із тодішнім керівником миколаївського УБОЗу Володимиром Лупащенком.

-Лупащенко дозволяв себе спокійно спілкуватися з “Мультиком” та покійним Гуриком, вони могли сидіти й розпивати спиртні напої… Співробітники УБОЗу по дві години стояли вранці під кабінетом Лупащенка для того, щоб отримати якийсь підпис. А в цей час Лупащенко з “Мультиком” радилися. З ранку в них починалася планерка в кабінеті начальника УБОЗу.

За інформацією Блошка, Лупащенко за нейтралітет отримував частку в незаконних схемах із розподілу земельних ділянок і нерухомості в Миколаєві. Як стверджують місцеві ЗМІ, врешті-решт міліцейський начальник і Тітов посварилися, після чого і в міліціонера несподівано згоріли чотири елітні автомобілі. Нині Володимир Лупащенко не бідує. Не пройшовши переатестацію в нову поліцію, він працевлаштувався в Києві, де очолив службу безпеки державної компанії “Нафтогаз України”. Отримати відповідь від колишнього убопівця ми не змогли, натомість прессекретарка компанії Ірина Прохорова сказала, що Лупащенко з Тітовим спільних справ не мали, а в приміщенні миколаївського УБОЗу обговорювали вплив на криміногенну ситуацію.

– Сьогодні Михайло Титов каже: а чому раніше люди не зверталися? А Михайло Титов не думає про те, що раніше боялися пискнути навіть його прізвище. Тому що машини горіли, запальні суміші залітали у двір. А людина то не залізна, хіба в неї десять життів? – каже Денис Жело.

На судовому засіданні в Маріуполі підозрюваного Михайла Тітова заарештували на 2 місяці. Утім, свою відповідальність мають понести правоохоронці, чиновники та депутати, які тривалий час були його опорою та дахом. Однак їх прокуратура поки що ні в чому не звинувачує.

YouTube Video

злочинець, кримінал, миколаїв

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER