20.10.2022
19:39

Можливий підрив Каховської ГЕС: які будуть наслідки?

Андрій Попов, Центр журналістських розслідувань

Окупанти поширюють серед мешканців Херсонської області панічні  чутки про можливий підрив  Каховської ГЕС. Під час відступу окупанти дійсно можуть знищити певні споруди станції. Це призведе до підтоплення значної території та чистини населених пунктів, але аж ніяк не до катастрофи, впевнені  експерти та місцеві чиновники.

Які будуть наслідки можливого підриву Каховської ГС для населених пунктів Херсонщини, розбирався Центр журналістських розслідувань.

У Херсоні, Новій Каховці та інших містах Херсонщини з початку тижня ширяться чутки про можливий підрив Каховської ГЕС. Часто їх поширюють самі окупанти та колабораціонисти. Розрізняються лише версії причини підриву: чи то диверсія ЗСУ, чи то помста росіян під час відступу. За словами херсонців, останнє часто обіцяють самі окупанти, які розповідають про вантажівки з вибухівкою на ГЕС або греблі. Саме загроза повені є одним з обґрунтувань «евакуації» херсонців  на лівий берег.

Довідка: Кавховська ГЕС – нижня сходинка Дніпровського каскаду гідроелектростанцій. Довжина греблі – близько 4  км, висота - 16 метрів. Каховське водосховище має об'єм близько 18 кубічних кілометрів. Довжина центральної частини греблі, на якій встановлено 28 водозливних затворів – 447 метрів. 

Руйнування греблі Каховської ГЕС дійсно стало б катастрофою з великою кількістю жертв, але секретар РНБО Олексій Данілов нагадав, що це зробили б неможливим постачання дніпровської води до Криму, а це політично важливе для Кремля.

Якщо вони вдадуться до таких речей, то ніякого водопостачання найближчі роки туди бути не може, – наголосив Данілов.

Справа в тім, що гирло Південно-Кримського зрошувального каналу розташовано біля ГЕС, і підрив греблі водосховища призведе до поступового обміління каналу.

Натомість Данілов вважає можливим знищення росіянами під час відступу частини устаткування та споруд ГЕС, аби позбавити Україну можливості  виробляти тут електроенергію.

Ймовірний підрив частини споруд ГЕС катастрофи не викличе, впевнений  експерт Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Володимир Молчанов.

Він заявив Суспільному, що удар по шлюзу призведе до підтоплення лівого берега Дніпра.

Дамба на 4 метри нижче мостового переходу. Якщо знищити верхні шлюзові ворота, то шістнадцятиметрове цунамі по каналу 20 метрів піде прямо на цю дамбу і змиє її. Вода буде знижуватись, бо Дніпро ширший ніж шлюзовий канал. Висота хвилі буде приблизно 2,5 метра і вона вдарить по берегу Нової Каховки в районі електроопор, де вони переходять до підстанції. Там житла немає. Просто зелені насадження, - розказує Молчанов.

Ні люди, ні їх майно не постраждають, бо їх там фізично немає, говорить він. Далі хвиля піде, зменшуючись у висоті. "Велика вода" зруйнує переправи, які будували росіяни, і частково підтопить  оселі деяких лівобережних сіл.

На лівому березі скоріш за все підтопить підвали у прибережних будинках Нової Каховки, Дніпрян також Козачих Лагерів, Кринків, Пісчаного, Олешок, а також дачі біля Антонівського мосту, але вони наразі зайняті військовими РФ, - говорить експерт.

Ексзаступник мера Херсона Роман Головня нагадав, що навіть в найгіршому випадку Херсон очікує порівняно повільний підйом води протягом кількох годин і повернення річища Дніпра до попереднього стану протягом доби.

Навіть якщо пройде прорив дамби (від цих неадекватів можна  очікувати чого завгодно) швидкість руху води близько 14 км за годину. Відстань до Херсону 61 км, тобто підйом води почнеться через дві години після пошкодження. Є час евакуюватися для тих місць, в яких є загроза підйому води. В Херсоні може бути підтоплений  мікрорайон Острів, лівобережжя навпроти Херсону, і кілька вулиць на лівобережжі Херсону ближче до Дніпра. В Херсоні безпечно вже на Перекопський та на Гімназичній. Максимальний пік підйому води через 14 годин після пошкодження дамби. Немає ніякої хвилі, апокаліпсису,  тобто буде  поступовий підйом води, і ще через 10 годин буде спадати і русло приходить в попередній стан, який є сьогоднішній день, - сказав Головня.

Більш за те, керівник компанії «Центр ГІС аналітик» Олексій Іщук вважає, що завдяки рівнинній місцевості нижче за течією, навіть за умови  при моментального руйнування греблі Херсон очікує максимум підняття рівня води на 1,5 метра, це порівняно з потужною весняною повінню.

 Усі розмови про те, що якщо висота дамби 16 метрів, i значить, піде така ж хвиля «цунамі», – думка не дуже обізнаних людей. Ось візьмемо діжку з водою, пробили дірку. Але ж це не означає, що буде хвиля заввишки з діжку, – каже Олексій Іщук.

Нагадаємо, окупанти вже застосовують руйнування гідротехнічних споруд  з метою помсти та зупинки контрнаступу української армії. Так 14 вересня росіяни завдали масовий ракетний удар  по дамбі Карачунівського водосховища в Кривому Розі, з метою затримати контрнаступ ЗСУ на півночі Херсонщини. Тоді через підйом води було затоплено кілька житлових масивів в місті, знесено один з пішохідних мостів.

А під час наступу ЗСУ на Харківщині окупанти частково зруйнували Печенізьку дамбу в Чугуївському районі.

Днями, 6 жовтня, війська РФ під час відступу на Донеччині підірвали дамбу, що викликало підтоплення населеного пункту Райгородок.

This publication was produced with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of DW Akademie/ MediaFit Programme for Southern and Eastern Ukraine Програма Медіафіт для Південної та Східної України and do not necessarily reflect the views of the European Union..

У центрі уваги