400 шахедів за два місяці: як росіяни атакують зерно і порти півдня. Карта

Розслідування та збір даних: Оксана Орсач, Марія Іваннікова
Інтерактивна карта: Олег Оганов
Дизайн та інфографіка: Олександр Сідєлєв

За останні два з половиною місяці росіяни атакували порти та зерносховища на Одещині протягом 20 днів. Окупанти не шкодують сотні дронів на ці невійськові цілі. Так армія Путіна намагається стерти українську інфраструктуру експорту продовольства.

Журналісти Nikcenter проаналізували, як змінювався хлібний терор на півдні України протягом повномасштабного вторгнення. А також зібрали на інтерактивній карті всі удари загарбників по зернових об’єктах Миколаївської та Одеської областей.


Від полів до портів: що обстрілювали росіяни

З середини липня 2023 року жителі Одеської області майже щоночі прокидаються від гучних вибухів. Росіяни продовжують воювати проти українського зерна і роблять це ще жорстокіше після свого виходу із зернової угоди.

Лише за останні два місяці окупанти знищили ударами ракет та безпілотників по Одеській області близько 300 тис. тонн зерна. Така кількість агропродукції могла б прогодувати 1 млн людей протягом року. Або ж забезпечити хлібом і крупами протягом місяця третину Єгипту – одну із залежних від імпорту українського зерна країн. 

Зруйноване ударними дронами зерносховище в Дунайському порту 16 серпня.
Зруйноване ударними дронами зерносховище в Дунайському порту 16 серпня.

Попередній пік ударів по південних зерносховищах також був у серпні-вересні минулого року. Якраз в цей час фермери збирають врожай на полях та перевозять його на елеватори для продажу або зберігання.


На карті Nikcenter зібрав випадки ударів РФ по об’єктах, пов’язаних з виробленням та експортом агроподукції на території Одеської та Миколаївської областей. Повзунок у верхній лівій частині карти дозволяє обирати конкретний період обстрілів. Перетягуйте його кліком мишки або дотиком на смартфоні. Так можна побачити, як з часом змінювалися місця та типи атак.

Також кліком чи натиском на кольорові позначки на карті можна почитати детально про кожну атаку. Колір маркерів позначає, що саме атакували росіяни:

Пожежі врожаю на полях внаслідок обстрілів
Пошкодження зерносховищ та агропідприємств
Атаки по портовій інфраструктурі
Обстріли акваторії
Зазначимо, що карта візуалізує лише приблизні місця атак та ніяк не зашкодить безпеці держави. В деяких випадках позначено лише населений пункт чи район атаки. Основою стали офіційні дані, оприлюднені Одеською та Миколаївською ОВА, ОК “Південь”, а також інформація з моніторингових джерел.

На мапі видно, що влітку 2022 року через агресію Росії на півдні в основному страждали поля з пшеницею та ячменем. Окупанти навмисно обстрілювали їх запальними снарядами, щоб викликати масштабні пожежі. Також біля лінії фронту в Миколаївській області росіяни знищили десятки сільськогосподарських підприємств.

В кінці літа та на початку осені ворожі “прильоти” були по елеваторах та портах Миколаєва. В цей час РФ зруйнувала два великі зерносховища в Вознесенську та Очакові, наповнені пшеницею.

З жовтня 2022 року і до сьогодні окупанти практично щодня обстрілюють акваторію Очакова, де знаходиться морський порт. А з середини липня 2023 року під постійним вогнем опинилася портова інфраструктура Одеської області.


Сто портових об’єктів Одещини – знищені або пошкоджені

За два з половиною місяці третина ночей в Одеській області супроводжувалась вибухами. РФ регулярно обстрілює порти Ізмаїла та Рені, які розташовуються вздовж річки Дунай і кордону з Румунією. Через блокування моря це – фактично єдиний для України водний шлях експорту продовольства. Крім Подунав’я, зазнали руйнувань також одеський та чорноморський порти.

Згідно з повідомленнями Одеської ОВА, з 17 липня по 27 вересня росіяни атакували Одещину протягом 20 ночей. По порту в Рені “прилітало” більш ніж протягом 8 ночей, по Одеському – 5, а по Ізмаїльському – мінімум 3.


Що Росія найчастіше атакувала в Одеській області з 17 липня по 27 вересня

Примітка. Мається на увазі наявність “прильотів” в днях за офіційними згадками, а не кількість влучань дронів чи ракет.

Зазначимо, що це лише орієнтовні масштаби обстрілів. Інформація про кількість влучань та руйнувань на кожному об’єкті закрита через питання безпеки.

Всього, за даними Міністерства розвитку громад, російські обстріли пошкодили та частково знищили понад 105 об’єктів портової інфраструктури Одещини.

Примітно, що влада і Міністерство оборони РФ не заявляють відкрито про свої численні атаки по українських портах і агропідприємствах. За два місяці вони зробили лише кілька заяв про обстріли Подунав’я: нібито, вони там знищили паливо для військових. Про пошкодження сотні цивільних промислових об’єктів – ні слова.

Разом з цим, з 17 липня російська армія витратила понад 400 дронів-камікадзе та 70 ракет для подібних атак. На щастя, більшість з них знищила протиповітряна оборона.


Скільки боєприпасів спрямовувала РФ по портах та зерносховищах Одещини за липень-вересень 2023 року

Після розриву зернової угоди, з 17 липня по 27 вересня 2023 року, Росія витратила для атак по портах та агропідприємствах Одеської області:

Примітка: підрахунки на основі офіційних повідомлень про кількість запущених Росією ракет та БПЛА з траєкторією на Одещину. Включають озброєння, збите протиповітряною обороною, та таке, що влучило у портові та агрооб’єкти.

Шантаж голодом: чого добивається Росія

Врожаю зернових українцям точно вистачить і про голод в країні не йдеться. Однак цього не можна сказати про Африку, яка сильно залежить від нашого експорту і може залишитися без хлібу. 

Таку продовольчу кризу Росія намагається лише використати на свою користь. Агресор посилив удари по портовій і зерновій інфраструктурі, щоб змусити так званий Захід піти на поступки і зняти заборону на російські поставки зерна і добрив. 

«Терором Росія прагне витіснити Україну зі світових ринків зерна, аби зайняти її місце, встановити власну монополію», – роблять висновок аналітики Центру стратегічних комунікацій при Міністерстві культури та інформаційної політики України.

Через блокування портів вартість зернових та соняшника в Україні продовжує падати. До прикладу, закупівельні ціни на фуражну пшеницю знизилися до 140-145 доларів США за тонну з доставкою в порти Дунаю. Така ціна приносить українським аграріям збиток у 50-60%, повідомили в аграрному комітеті Верховної Ради.

Росія, скоріш за все, продовжить стирати українську портову інфраструктуру і зерносховища.  Українська влада та експерти наголошують: єдиний спосіб вберегти порти Одещини – наростити засоби протиповітряної оборони. І хоч це публічно підтримали генеральний секретар НАТО та міністр оборони США, розуміння, коли очікувати поставок такого озброєння, немає.


Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2024. NIKCENTER