Авто не для ЗСУ: як на Миколаївщині заробляють на «гуманітарних» машинах

Із початком широкомасштабного російського вторгнення на територію України гостро постало питання забезпечення потреб захисників. Одним із найбільш популярних запитів військовослужбовців для потреб фронту стали автівки, переважно – пікапи. Їх використовують для швидкого переміщення особового складу на лінії бойового зіткнення, евакуації поранених захисників та інших важливих задач.

Та далеко не всі машини, що нібито призначались для війська і уникли розмитнення, отримали Збройні сили. За даними Міноборони, лише протягом березня-липня 2024 року до армії не надійшло більше 400 таких авто. На «ділків», які заробляють на гуманітарній допомозі, відкривають адміністративні та кримінальні справи. Nikcenter дослідив, скільки таких проваджень зʼявилося на півдні за час повномасштабної війни, та наскільки суворо карають порушників, що заробляють на війні.

Митні зміни – нова схема

Уряд у перші тижні великої війни спростив порядок ввезення транспортних засобів на митну територію України, дозволивши безкоштовний імпорт автомобілів з-за кордону. Однак вже влітку 2022-го всі податки та збори, які стягувалися при ввезенні автомобілів, поновили.

Єдиним законним способом уникнути достатньо дороговартісного розмитнення машин залишилось ввезення їх у якості гуманітарної допомоги. До такої допомоги належать автівки для Збройних сил України, а також для соціально-економічних потреб територіальних громад, авто швидкої допомоги та легкові машини для МВС і Нацполіції. При цьому транспортні засоби заборонено використовувати в особистих цілях і продавати.

Розмитнюючи ввезене в Україну авто, покупець має сплачувати ввізне мито, акцизний збір та податок на додану вартість. Подекуди вартість розмитнення транспортних засобів сягає половини ціни самої машини. Однак знайшлося чимало «підприємців», які перетворили допомогу війську на прибуткову схему.

Сімнадцять авто для «хлопців з Миколаєва і Баштанки»

Заробити на нерозмитнених автівках під час дії воєнного стану вирішив 35-річний житель Львівської області Юрій Король. Від початку повномасштабного вторгнення чоловік ввіз в Україну 17 автівок: мінівени, кросовери та легкові авто, які нібито призначалися для Збройних сил України. Та жодна із цих автівок, зрештою, не надійшла до захисників.

Як зʼясував Nikcenter, 35-річний Юрій Король не мав постійного місця роботи та підробляв водієм. А з початком великої війни, схоже, знайшов новий спосіб заробітку.

Центральний районний суд Миколаєва розглядав одразу 17 адміністративних протоколів щодо порушення Юрієм Королем митних правил під час ввезення «гуманітарної допомоги».

Згідно з матеріалами Єдиного державного реєстру судових рішень, чоловік видавав себе за волонтера, завозячи на територію України через Львівську митницю автомобілі, які декларував як гуманітарну допомогу. Серед ввезених львівʼянином автівок – старенькі вживані кросовер LAND ROVER Freelander, мінівени Volkswagen Sharan та MERSEDES-BENZ Vito, легкові Volkswagen Passat та MERSEDES-BENZ E220. Фактичним місцем призначення розвантаження автівок зазначалося селище Березнегувате на Миколаївщині.

Та, як зʼясували правоохоронці, у якості гуманітарної допомоги жодне з цих авто не замовляли, сам Юрій Король не є волонтером, а автомобілі він ввозив для особистого користування.

У суді львів’янин переконував, що всі машини він завозив на прохання військових з Миколаєва та Баштанки, проте Миколаївщину він не відвідував, а транспортні засоби «передавав хлопцям» у Самборі на Львівщині. Однак жодних документів, що підтверджують доставку та передачу автомобілів до підрозділів ЗСУ, чоловік надати не зміг.

Судячи з документів, вартість ввезених львівʼянином автівок оцінювали приблизно вдвічі дешевше, ніж їх наразі продають в Україні. Зокрема, нерозмитнені LAND ROVER Freelander 1999 року випуску на сайтах з продажу авто можна знайти до чотирьох тисяч доларів, тоді як вартість такого авто в матеріалах судової справи – півтори тисячі доларів. Аналогічна ситуація і з іншими автомобілями.

Скріншот із сайту з продажу авто

За VIN-кодом автомобіля Nikcenter знайшов оголошення про продаж однієї з ввезених Юрієм Королем машин під виглядом гуманітарної допомоги. Вантажний Peugeot Boxer наразі продається на Львівщині за 8 тисяч доларів. Тоді як, згідно з матеріалами судової справи, вартість авто оцінили у вісім разів дешевше – лише в 40 тисяч гривень. Якщо вірити даним з сайту продажу, автівку вже тричі перереєстровували на нових власників.

Скріншот із сайту з продажу авто

19 серпня суддя Центрального районного суду постановив визнати Юрія Короля винним у вчиненні адміністративного правопорушення. Він має сплатити до бюджету загальну вартість всіх ввезених ним автівок у розмірі 990 тисяч гривень. Та судячи з того, за якими цінами порахували суму збитків, львівʼянину все ж вдалося непогано заробити на своїй схемі.

«Благодійник» із Червоного Хреста

Ще одне провадження, але вже кримінальне, було відкрито через незаконне використання гуманітарного авто на Миколаївщині ще на початку вторгнення. Згідно з даними, оприлюдненими у Єдиному державному реєстрі судових рішень, схему заробітку у найважчі для Миколаївщини перші місяці великої війни організували тодішній в.о. керівника Миколаївської міської організації Товариства Червоного Хреста України та волонтер, який співпрацював з організацією.

Як йдеться в матеріалах справи, у квітні 2022-го один із учасників схеми прибув до Польщі, де представився співробітником організації і повідомив, що виконує розвідувальні функції у якості волонтера Червоного Хреста України. Згодом зловмисник поїхав у відрядження до Львова для доставки евакуйованого цивільного населення з Торецька на Донбасі.

Під час відрядження він отримав у якості гуманітарної допомоги автомобіль швидкої допомоги Renault Trafic 2003 року випуску, зареєстрований у Польщі. Автівку провезли через кордон України без розмитнення і мали намір використовувати в особистих цілях, попри її призначення. За даними поліції, автомобіль перереєстрували на іншу особу та присвоїли йому державний номерний знак.

«Про цю автівку ми дізнались вже коли вона була на території України. Як і для чого вона призначалась невідомо, але, зважаючи на період, коли вона була ввезена, вона була гостро необхідна і військовим, і цивільним», – розповів у коментарі Nikcenter керівник Миколаївської обласної організації Товариства Червоного Хреста Андрій Скороход, якому підпорядкована міська організація.

Згідно з матеріалами справи, на момент ввезення транспортного засобу в Україну, його середня вартість сягала більш ніж пів мільйони гривень. Розгляд справи у Центральному районному суді Миколаєва триває і досі. В останніх ухвалах, винесених судом у серпні цього року, суд надав дозвіл на затримання зловмисників.

За словами Андрія Скорохода, обидва фігуранти справи наразі переховуються від відповідальності і перебувають у Польщі.

«Вони провезли авто з печаткою Миколаївської міської організації Товариства Червоного Хреста. Вони не оплатили мито і використовували авто в особистих цілях. Ця машина і досі на штрафмайданчику», – додав керівник обласної організації у коментарі Nikcenter.

Гуманітарні машини – на тендер бюджетникам

Чи не найбільш нахабний спосіб заробітку на гуманітарних автівках під час війни вигадав вже колишній директор столичної компанії «Укравест». Транспортні засоби, задекларовані як гуманітарна допомога і ввезені в Україну без розмитнення, Олександр Чорний вирішив продати на державному тендері.

Згідно з матеріалами справи, у серпні 2022 року чоловік мав намір продати Южноукраїнській міській раді на Миколаївщині автомобілі, які призначалися для стримування російських загарбників на території Луганської і Донецької області.

8 серпня виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради оголосив перший тендер на закупівлю двох вантажопасажирських позашляховиків. У закупівлі взяли участь дві компанії, які запропонували поставити автівки за однаковою ціною – за 800 тисяч гривень, не знизивши вартості в ході торгів. А вже 18 серпня чиновники обрали постачальником саме ТОВ «Укравест».

Ймовірно, причиною вибору саме цієї компанії стало те, що з 2020 року вона вже активно отримувала бюджетні підряди в Южноукраїнську, але на виконання поточних ремонтів.

29 серпня із компанією підписали угоду на поставку автомобілів Nissan Navara за 440 тисяч та Mitsubishi L200 за 360 тисяч гривень з ПДВ. Поставити автівки компанія мала до кінця 2022 року.

Ще один договір на поставку машин, втім, вже без використання електронної системи, виконком Южноукраїнської міської ради уклав із ТОВ «Укравест» 8 грудня того ж року. Чиновники придбали ще два Nissan Navara загалом за більш ніж мільйон гривень.

За даними слідства, у листопаді 2022 року залучені директором компанії особи ввезли в Україну через митний пост «Орлівка» Одеської митниці два автомобілі – ISUZU та Ford Ranger. Обидві автівки були задекларовані як гуманітарна допомога та уникли розмитнення.

Водночас директор компанії, як вважає прокуратура, усвідомлював, що не може виконати умови укладених раніше угод і звернувся до виконкому Южноукраїнської міської ради із проханням змінити предмет угоди на вже ввезені ISUZU та Ford Ranger. Після цього замовник уклав із ТОВ «Укравест» додаткову угоду і погодився отримати за бюджетні кошти зовсім інші автомобілі, ніж планував раніше. Загалом за поставлені машини компанії сплатили з місцевого бюджету 795 тисяч гривень з ПДВ за першою угодою.

Виконати другу угоду на поставку двох Nissan Navara на замовлення Южноукраїнської міськради компанії вже вдалося. 14 грудня 2022 року обидві автівки перетнули пункт пропуску «Рава-Руське-Хребенне» на Львівщині і також були задекларовані як гуманітарна допомога.

«Таким чином, ОСОБА_4 зловживаючи своїм службовим становищем, діючи з корисливих мотивів, під час дії воєнного стану на території України, здійснив продаж гуманітарної допомоги у вигляді транспортних засобів на загальну суму 1 885 000 гривень», – йдеться в матеріалах судової справи.

За оцінками прокурорів, розмір гуманітарної допомоги, якою заволодів директор фірми-постачальника, у тисячу разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Лише у серпні 2023 року вже колишній директор ТОВ «Укравест» Олександр Чорний отримав підозру у вчиненні кримінального правопорушення. На автівки було накладено арешт, а справу наразі розглядає Южноукраїнський міський суд. Директору компанії може загрожувати до восьми років увʼязнення за вчинення злочину в умовах воєнного стану.

Схема на потоці

Днями Міністерство оборони та Державна митна служба оприлюднили результати спільного аудиту, який виявив потенційні ризики незаконного використання гуманітарної допомоги. Згідно з ним,  лише з березня по липень 2024 року Збройні сили могли недоотримати гуманітарної допомоги на 170 мільйонів гривень. Зокрема, для потреб армії  через митний контроль пройшли 424 одиниці транспортних засобів, отримання яких військовими не було підтверджено.

Обсяги незаконного використання гуманітарної допомоги, які встановили правоохоронці за весь час повномасштабної війни, ще більші. Як повідомили в Офісі Генерального прокурора на запит журналістів Nikcenter, з січня 2022-го по липень 2024 року в Україні відкрили 783 кримінальні провадження через незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги. Найбільше таких справ – 458 – було відкрито протягом першого року великої війни. Серед південних регіонів найбільше порушень виявили на Одещині.

Однак не щодо всіх порушників відкривають кримінальні провадження. Переважно, якщо «волонтер» ввіз в Україну авто, отримання якого військовими не підтверджується жодними документами, щодо нього складають протокол про порушення митних правил. Ці матеріали Державна митна служба передає на розгляд суду, який вирішує питання щодо притягнення псевдоволонтера до адміністративної відповідальності.

Як повідомили Nikcenter у Держмитслужбі, з березня 2022 року по липень 2024-го у відношенні порушників митного законодавства складено 970 протоколів про порушення митних правил, де предметами правопорушення були товари, ввезені на митну територію України в якості гуманітарної допомоги, або не задекларовані товари, що ввозились одночасно з товарами гуманітарної допомоги.

Заволодіння гуманітарною допомогою, якої під час великої війни особливо потребують і захисники, і цивільне населення, вочевидь, неможливо уникнути. Втім, невідворотність покарання, особливо за нахабні схеми, коли підприємці під виглядом волонтерів  наживаються на бюджеті двічі, може спонукати їх відмовитися від заробітку на війні.

автомобілі, гуманітарна допомога, ЗСУ, кримінальне провадження


Олеся Баранцевич

Журналістка-розслідувачка МЦЖР. Авторка антикорупційних розслідувань, співавторка розслідувань про воєнні злочини російських окупантів в Україні. Лауреатка Всеукраїнської премії імені Василя Сергієнка.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підпишіться на останні новини

Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання (для електронних видань - гіперпосилання) на сайт NIKCENTER.


Copyright © 2012-2025. NIKCENTER