Skip to main content

Рік війни у Миколаєві в світлинах: трагедія в ОДА, зруйновані житлові будинки, знищені заклади освіти

Рік повномасштабної війни для Миколаєва налічує понад 150 жертв та сотні зруйнованих цивільних об’єктів. Російські окупанти, хоч і встигли зайти в місто, підкорити його так і не зуміли. Місто-герой, за статусом якого стоять людські трагедії, зупинило ворога на півдні України, зазнавши жахливих руйнувань. 

Фотокореспондент Центру журналістських розслідувань відвідав цивільні об’єкти Миколаєва, по яких били окупанти, щоб показати наслідки російської жорстокості. 

Зруйнований пірс у Миколаєві
Потоплене внаслідок обстрілу судно

 

Ворог нещадно обстрілював Миколаїв із 24 лютого майже щоденно, аж до звільнення Херсона у листопаді. За цей час рашисти вбили у місті 156 цивільних, серед яких двоє дітей, а також знищили і пошкодили сотні інфраструктурних об’єктів та житлових будинків. 

Зруйнована будівля Миколаївської облдержадміністрації

Будівля Миколаївської ОДА. Близько 8:45 29 березня 2022 року у неї поцілила російська крилата ракета, яка призвела до потужного вибуху, повністю зруйнувавши центральну секцію будівлі, від першого до дев’ятого поверхів. 

На момент атаки у будівлі перебували чиновники і працівники Господарського суду. Пошуково-рятувальна операція ДСНС тривала майже тиждень. Загалом російська ракета забрала життя 37 людей, які перебували у будівлі. Це – найбільш масова загибель жителів Миколаєва за час повномасштабної війни. 

За словами Віталія Кіма, будівлю Миколаївської облдержадміністрації відновити неможливо, тому її буде знесено. Натомість, на думку миколаївців, на місці трагедії варто звести меморіал для вшанування пам’яті загиблих мирних жителів. 

На газоні досі лежить герб України.

Міський палац творчості учнів

Поряд зі знищеною ОДА розташована будівля міського палацу творчості учнів, яку було пошкоджено вибуховою хвилею. Раніше тут чи не щодня займалися діти, а зараз всі вікна будівлі закриті плитами. На понівеченому палаці залишається український стяг. 

Ще однією ціллю окупантів стали миколаївські заклади освіти, по яких масовано почали наносити удари влітку минулого року. Ракетами із комплексів С-300 росіяни атакували найбільші миколаївські виші, зокрема Національний університет імені Василя Сухомлинського. У головному корпусі навчального закладу на вулиці Нікольській внаслідок удару частина будівлі обвалилася. 

МНУ ім. В.О. Сухомлинського

По Чорноморському національному університету імені Петра Могили росіяни били двічі.

ЧНУ ім. Петра Могили

Напередодні першого удару мер Миколаєва Олександр Сєнкевич показував навчальний заклад, аби продемонструвати, що там не розміщують військових і жодної техніки. Проте окупанти нанесли два удари ракетами С-300 по цивільному об’єкту. Вже за два дні виш знову потрапив під приціл ворога. Внаслідок вибуху, який стався біля парадного входу університету, зруйновано навіть підземну частину будівлі. Зараз територія навколо навчального закладу загороджена осб-плитами, щоб обмежити до неї доступ перехожих. 

Навчання в університетах, які колись були найпопулярнішими серед абітурієнтів, відбувається у дистанційному форматі.

Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса

Миколаївський ліцей імені Миколи Аркаса – пам’ятка архітектури місцевого значення. Його будівля кілька разів страждала внаслідок російських ворожих обстрілів. Та найбільших руйнувань вона зазнала в ніч проти 1 листопада. Тепер з вулиці видно інтер’єр закладу, у якому навчалися миколаївські діти – одна зі стін ліцею повністю зруйнована. 

Готель «Інгул», розташований неподалік зруйнованої Миколаївської ОДА, російські окупанти зруйнували 21 березня – за 8 днів до жахливого удару по адміністративній будівлі. За оцінками місцевої влади, відновити його неможливо – готель в подальшому буде знесено. 

Готель “Інгул”

Така ж доля спіткатиме і готель «Миколаїв», у який влучили російські ракети С-300 вранці 14 липня. Внаслідок удару в будівлі зруйновано перекриття трьох верхніх поверхів, вибито вікна і двері. 

Готель “Миколаїв”

 

Не підлягатиме відновленню і будівля Палацу культури у Корабельному районі Миколаєва, який зрання 5 липня опинився під прицілом ворога.

Палац культури у Корабельному районі

Хоча зовні будівля виглядає майже неушкодженою, оцінити масштаби руйнувань можна, обійшовши її. Заклад, про наміри реконструкції якого йшлося роками, тепер вщент розбитий. 

Із першого дня повномасштабного вторгнення росіяни нещадно били по житлових будинках Миколаєва. Підлі удари посеред ночі та рано вранці заставали місцевих жителів зненацька.

Кількість жертв російської збройної агресії у Миколаєві невпинно зростала. Сотні осель, де колись жили щасливі миколаївські родини, зруйновані. У багатьох домівках власників не було місяцями: люди тікали від війни, залишивши усе, що мали. 

 

Та навіть із напівзруйнованих домівок миколаївців видніються жовто-блакитні стрічки. 

Раніше Центр журналістських розслідувань побував у Олександрівці на Херсонщині. Населений пункт став своєрідним форпостом для Миколаєва та зазнав жахливих руйнувань. Понівечені оселі, розстріляні колони цивільних та знищена ворожа техніка щодня нагадують місцевим жителям про криваві бої та окупацію. 

Олеся Баранцевич, фото Юрія Кошковського

миколаїв, наслідки атаки, повномасштабна війна


Олеся Баранцевич

Журналістка-розслідувачка МЦЖР. Авторка антикорупційних розслідувань, співавторка розслідувань про воєнні злочини російських окупантів в Україні. Лауреатка Всеукраїнської премії імені Василя Сергієнка.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.