Нове бачення та старі розрахунки: італійські архітектори розповіли про розробку нового генплану для Миколаєва
Результати перших пів року роботи групи UN4Mykolaiv над новим генеральним планом Миколаєва представили сьогодні на онлайн презентації. Група координується Європейською економічною комісією ООН та об’єднує італійську дизайнерську компанію One Works, Миколаївську міську раду та інші міжнародні та українські організації.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань.
Представниця One Works Ана Паес повідомила, що робота архітекторів базується на документах та інших розробках місцевої влади (проєкт генерального плану 2019 року, план сталої мобільності Миколаєва, оптимізація мережі громадського транспорту та інші) і попередніх кейсах компанії в інших містах світу. Ана Паес підкреслила велике значення розробленої раніше для Миколаєва електронної інформаційної системи, яка дозволяє на окремих шарах дослідити стан інфраструктури, транспортної мережі, озеленення тощо в усіх районах міста.
Наявний стан міста враховується через оцінку воєнних руйнувань, яку зробила Київська школа економіки, дані про пошкодження від Миколаївської міської ради і результати опитування населення.
Паола Деда, директор Відділу лісів, земель та житла Європейської економічної комісії ООН, підкреслила, що для допомоги Миколаєву працюють вже 16 агенцій організації.
«Ми не можемо почати відбудову зараз, але можемо підготувати всіх учасників, аби почати роботу, як тільки буде така можливість»,- сказала Деда.
Організатори посилаються на досвід Лондона, плани відновлення якого почали розробляти у 1943 році, в розпал війни та бомбардувань, тоді як практичні роботи розпочалися лише у 1945 році.
Така передбачливість має зворотний бік: жоден експерт сьогодні не може назвати післявоєнну кількість населення в місті, основні транспортні потоки та інші базові для розробки повноцінного генерального плану показники.
Заступник головного архітектора Миколаєва Євген Поляков на питання журналістів відповів, що при аналізі фахівці One Works користуються офіційними даними проєкту генерального плану 2019 року, який фактично базується на даних 2018 року.
«При аналізі до уваги брались офіційні статистичні дані до початку військової агресії Російської Федерації проти України, дані про кількість людей, що залишилась у місті. На наступних кроках роботи над генеральним планом і інших планувальних документів дані будуть уточнювати», – зазначив Поляков.
Використання офіційних даних мерії призвели до того, що в презентації врахована наявність в місті 488 бомбосховищ. Електронна мапа цих бомбосховищ дійсно є, але миколаївці знають реальну ситуацію. Італійці спиралися на офіційні дані мерії, не оцінюючи реальний стан укриттів. До речі, вони вважають навіть таку кількість недостатньою і пропонують розширювати мережу бомбосховищ, адже мешканці при опитуванні вказували на потребу в доступі до безпечних укриттів.
Нагадаємо, просто перед повномасштабним вторгненням Центр журналістських розслідувань перевірив реальний стан бомбосховищ у місті. Виявилося, що частина із них зовсім не придатні до перебування, а частина – існує лише на папері.
Головні завдання нового проєкту в One Works сформулювали в перелік з 6 «стовпів»: зелені мережі, доступне житло, стала мобільність, промисловість та інновації, управління і залучення громадськості.
Експерти вважають, що Миколаїв потребує розширення і розвитку зелених зон, що дозволить знизити кількість «островів тепла» та знизити літні температури в місті, відкриття берегів річок для населення через об’єднання громадського простору та промислових/портових зон, реновації житла та збільшення його щільності.
Відзначимо, що і до війни у Миколаєві існувала реальна проблема і з зеленими зонами, і з доступністю узбережжя для простих жителів. У блозі «Велике шкідництво: як влада підіграє забудовникам зелених зон» Центр дослідив, скільки парків і скверів міста було передано компаніям під забудову, а дерева, які там були, знищувались. Натомість місцева влада не поспішала висаджувати нові. А в розслідуванні «Втратили береги» Центр показав, як більшість річкового узбережжя Миколаєва забудували приватними котеджами можновладців і бізнесменів.
Для вирішення цих проблем експерти пропонують розробити 5 пілотних проєктів, серед яких сучасний житловий мікрорайон, місце для якого, виявляється, вже обрали. Другим стане об’єкт культурної спадщини, який, запевнили, ще буде обговорюватися з містянами.
Проєкт інноваційного району об’єднає промислові та комерційні об’єкти із житлом. Також є намір розробити трансформаційний проєкт для промислового об’єкту великого бізнесу, створити на берегах річок мережу, що об’єднає та оновить кілька наявних у Миколаєві парків.
«Також ми розробляємо рекомендації від нас міській владі щодо розвитку міста в майбутньому», – сказала Анна Паес.
Секретар Миколаївської міської ради Дмитро Фалько визнав, що міську владу турбують також інші показники: вивід з центральної частини міста транзитного вантажного транспорту, масова реновація старих багатоквартирних будинків, реконструкція мережі інженерних комунікацій.
Однак навряд чи знайти рішення системних проблем Миколаєва вдасться в Мілані.
Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою